Norwegian Orienteering Federation

Seedingranking sprint

Print

Standings after 6 of 11 events.

D 21

Pl Name Club
23/9
5/5
6/5
21/6
23/6
15/9
12/4
9/5
11/5
21/6
20/9
Total
1 Ingrid Lundanes Emblem IL 140 140 113 130 (100) 523
2 Lene Berg Hanssen Byåsen IL 106 (81) (94) 140 130 140 516
3 Victoria Hæstad Bjørnstad Fossum IF 130 140 (84) 94 130 494
4 Emma Arnesen NTNUI 120 113 (84) 130 (113) 120 483
5 Ane Dyrkorn NTNUI 130 (100) 106 (78) 120 113 469
6 Ragnhild Eide Byåsen IL 89 94 (89) 113 106 402
7 Oda Scheele Nydalens SK 89 100 100 94 383
8 Ingeborg Eide Byåsen IL 81 (78) 81 106 81 349
9 Frida Haugskott OL Trollelg (68) 72 81 100 89 342
10 Marthe Gløersen Bækkelagets SK (70) 84 78 89 (64) 84 335
11 Janne Tjørhom Aasheim NTNUI 100 64 63 78 305
12 Åsne Skram Trømborg Bækkelagets SK 78 72 75 75 (66) 300
12 Kaja Winsnes Nordhagen Ås-NMBU Orientering 94 64 72 70 300
14 Lone Brochmann Nydalens SK 63 (60) 72 81 75 291
15 Runa Fremstad Larvik OK 78 66 61 70 275
16 Ane Sofie Krogh NTNUI 68 (59) 66 70 68 272
17 Marieluise Schmitt Gran IL BUL-Tromsø (55) 70 62 56 64 252
18 Sara Nystrøm Olsen NTNUI 70 58 48 63 239
19 Agnethe Hasli Bækkelagets SK 64 62 53 59 (43) 238
20 Andrine Benjaminsen Lillomarka OL 106 130 236
21 Idunn Strand NTNUI 60 56 56 60 (46) (49) 232
22 Evine Westli Andersen Løten o-lag 59 51 58 58 226
23 Kristine Kravdal NTNUI 49 (49) 63 51 56 219
24 Margrethe Wisløff Asker Skiklubb 61 53 54 37 205
25 Aurora Fossøy Halden SK 56 52 48 41 197
26 Idun Kristine Felde Olaussen Nydalens SK 72 60 62 194
27 Hedda Raadal Bjørlo NTNUI 66 64 55 185
28 Tilda Johansson Bækkelagets SK 120 63 183
29 Tora Aasheim Nymark NTNUI 53 56 47 156
30 Hedvig Valbjørn Gydesen OK Pan Århus, DEN 140 140
31 Mathilde Sønsterudbråten Lillomarka OL 47 57 34 138
32 Jenny Baklid NTNUI 75 59 134
33 Emilie Westli Andersen Løten o-lag 61 68 129
34 Anne M Hausken Nordberg Nydalens SK 120 120
34 Maren Norderud NTNUI 61 59 120
36 Stella Holmboe NTNUI 54 60 114
36 Iliana Ilieva Halden SK 57 57 114
38 Anu Tuomisto NTNUI 113 113
39 Aurora Gjølsjø NTNUI 46 66 112
40 Mari Brøndbo Dahl Ås-NMBU Orientering 59 50 109
40 Anna Jacobsen-Gaski Nydalens SK 52 57 109
42 Ingjerd Myhre Tyrving IL 106 106
43 Thea Sildnes Baklid Konnerud IL 59 45 104
44 Tina Kalleson Oppsal 51 50 101
45 Annika Simonsen IK Hakarpspojkarna, SWE 94 94
45 Mathea Gløersen OL Tønsberg og omegn 94 94
47 Kaja Samuelsen Skiri NTNUI 38 52 90
48 Anna Ulvensøen Nydalens SK 89 89
49 Malin Agervig Kristiansson IFK Göteborg Orientering, SWE 84 84
50 Ida Agervig Kristiansson IFK Göteborg Orientering, SWE 78 78
51 Jo Shepherd Halden SK 75 75
51 Ragnhild Hjermstad NTNUI 75 75
53 Audhild Glad Rognstad Emblem IL 70 70
54 Mari Eidsmo Freidig 68 68
55 Ingeborg Rygg Eikeland Bergens TF 66 66
56 Malin Sandstad Bækkelagets SK 63 63
56 Kerstin Ullmann Bækkelagets SK 63 63
58 Hanne Vassend NTNUI 62 62
58 Henriette Nygaard Skjørbæk NTNUI 62 62
60 Tilla Farnes Hennum NTNUI 61 61
60 Thea Dyrkorn NTNUI 61 61
62 Maiken Økern Hågård Konnerud IL 60 60
63 Åsne Haavengen NTNUI 59 59
64 Marit Schmid OL Trollelg 58 58
65 Rannveig Winsnes Nordhagen Ås-NMBU Orientering 57 57
65 Marie Hammer Iversen Østmarka OK 57 57
67 Ingrid Okkenhaug Byåsen IL 55 55
67 Karoline Aune NTNUI 55 55
67 Anette Juveli Konnerud IL 55 55
67 Signe Bredholt Jørgensen NTNUI 55 55
71 Emily Sorensen Big Foot Orienteers, AUS 54 54
71 Myrra Carlsson NTNUI 54 54
71 Sunniva Omdal NTNUI 54 54
71 Ingvild Wang NTNUI 54 54
75 Alba Martínez Ibáñez NTNUI 53 53
75 Stine Aune Nidarøst OK 53 53
75 Marie Liland NTNUI 53 53
78 Barbora Balcarova NTNUI 52 52
78 Amanda Skyttersæter Saugerud Varegg Fleridrett 52 52
78 Tonje Aasheim Nymark Nydalens SK 52 52
81 Kjersti Elisabeth Midtbø Wing OK 51 51
81 Idunn Haavengen NTNUI 51 51
81 Sofie Skyttersæter Iversen NTNUI 51 51
84 Rikke Blakkestad Ingesen Sarpsborg OL 50 50
84 Ida-Synnøve Kristiansen Fredrikstad SK 50 50
84 Evalin Brautigam OUSA, USA 50 50
87 Kine Gulliksen Sandefjord OK 49 49
88 Live Østvold NTNUI 48 48
88 Wai Hin Soo Hong Kong Island Orienteering Force, HKG 48 48
90 Ingeborg Rognstad NTNUI 47 47
90 Pernille Sønsterudbråten Lillomarka OL 47 47
92 Natali Mazur Oppsal Orientering 46 46
93 Fay Walsh AIRE GB, GBR 44 44
94 Johanne Bratland Tjernshaugen NTNUI 42 42
95 Roisin Long Nydalens SK 40 40
96 Emilie Westin Nydalens SK 39 39
97 Yiching Huang Moxina OK, TPE 36 36
98 Kristine Ausen Nydalens SK 35 35
99 Johanne Øderud Vatne Bækkelagets SK 33 33

H 21

Pl Name Club
23/9
5/5
6/5
21/6
23/6
15/9
12/4
9/5
11/5
21/6
20/9
Total
1 Ulrik Astrup Arnesen Heming Orientering 113 140 140 140 (84) 533
2 Mats Eidsmo NTNUI 140 106 (62) 130 120 496
3 Sigurd Paulsen Vie NTNUI 106 140 (89) (106) 113 130 489
4 Eirik Langedal Breivik NTNUI 120 89 106 140 455
5 Cornelius Bjørk Bækkelagets SK (55) 130 84 130 100 444
6 Jørgen Baklid NTNUI 113 113 (68) 100 113 439
7 Mattis Holt Freidig 120 72 120 94 406
8 Isak Jonsson NTNUI 84 84 (70) 81 130 379
9 Mikkel Holt Freidig 94 94 70 106 364
10 Markus Kjærner-Semb NTNUI 66 68 81 (62) 106 321
11 Simen Spets Storhov Freidig 72 (66) (64) 72 89 84 317
12 Oskar Spets Storhov Freidig 100 61 75 72 308
13 Trond Einar Moen Pedersli OL Trollelg 120 94 78 292
14 Tobias Alstad Frol IL 130 78 81 289
15 Oskar Størmer Oppsal Orientering 68 63 84 72 287
16 Clemens Sundby Øxnevad NTNUI 94 72 60 59 285
17 Anders Haugskott Ås-NMBU Orientering 64 78 68 (56) 68 (62) 278
17 Sindre Østgulen Deisz Nydalens SK 63 58 (54) 94 63 278
19 Henry McNulty Bækkelagets SK 78 100 94 272
20 Aslak Heimdal NTNUI 56 59 64 70 (52) 249
21 Elias Skjolden Sørensen Lillomarka OL 61 55 (41) 54 55 225
22 Anders Felde Olaussen Halden SK 62 54 50 58 224
23 Emil Ahlbäck Tyrving IL 81 66 75 222
24 Anders Vister Bækkelagets SK 72 63 84 219
24 Tobias Kristensen Larvik OK 60 58 52 49 219
26 Øystein Kvaal Østerbø Bækkelagets SK 53 (46) 54 51 53 211
27 Anders Vestøl NTNUI 70 62 68 200
28 Didrik Bredesen Lillomarka OL 53 52 49 42 (36) 196
29 Håvard Sandstad Eidsmo Freidig 100 89 189
30 Jostein Svaland Dale Ås-NMBU Orientering 52 51 45 38 186
31 Håkon Fruseth Christiansen Nydalens SK 61 56 63 180
32 Lars Sandstad NTNUI 58 50 52 160
33 Oskar Andrén Byåsen IL 75 75 150
33 Alastair Thomas NTNUI 89 61 150
35 Olav Milian Schmitt Gran NTNUI 49 39 24 37 149
36 Vegard Ølstad Dalberg Vang OL 47 53 48 148
37 Jonas Grønli Freidig 64 75 139
38 Lars Solli Mo OK 59 32 46 137
39 Serhii Kiziiov Oppsal Orientering 49 45 42 136
39 Bojan Blumenstein Nydalens SK 66 70 136
41 Lukas Liland Nydalens SK 130 130
42 Sindre Johannessen Frol IL 63 64 127
43 Mathias Gløersen OL Tønsberg og omegn 48 54 20 122
44 Sebastian Daland Kristiansand OK 57 60 117
44 Herman Ryen Martinsen Fredrikstad SK 63 54 117
46 Lukas Olm Byåsen IL 59 56 115
47 Elias Jonsson NTNUI 113 113
48 Øyvind Wiggen NTNUI 51 58 109
49 Terje Maroni Byåsen IL 57 51 108
50 Sander Arntzen NTNUI 51 56 107
51 Eskil Frøisland NTNUI 57 47 104
52 Andreas Svingheim Magerøy Lillehammer OK 48 55 103
53 Sander H. Rogndokken NTNUI 48 52 100
53 Halvor Tørnqvist Halden Nydalens SK 100 100
55 Olav Andreas Remmen OL Trollelg 57 40 97
55 Birk Bell Lysaker Fana IL 50 47 97
55 Lok Hin Ma Klubben skal slettes 48 49 97
58 Halvard Kornmo NTNUI 44 45 89
59 Endre Wigaard Oppsal Orientering 51 35 86
60 Ewan Shingler Big Foot Orienteers, AUS 81 81
60 Henrik Fredriksen Aas NTNUI 81 81
62 Marius Bakke Fossum IF 46 33 79
63 Silvan Ullmann ol.biel.seeland, SUI 78 78
63 Linus Agervig Kristiansson IFK Göteborg Orientering, SWE 78 78
65 Eivind Berner Myhre NTNUI 29 40 69
66 Sindre R Holt Hedrum OL 68 68
66 Alastair George Big Foot Orienteers, AUS 68 68
68 Anders Horvei Raumar Orientering 37 30 67
69 Erling Hjermstad NTNUI 66 66
70 Nazar Levytskyi Ukraine National Team, UKR 63 63
71 Brage Takle Kristiansand OK 62 62
72 Sergey Popov NTNUI 61 61
72 Duncan Currie Garingal Orienteers, AUS 61 61
74 Gaute Friestad Kristiansand OK 60 60
75 Jorn Kennis Klubben skal slettes 59 59
75 Filip Kubina Nydalens SK 59 59
77 Emil Granqvist NTNUI 58 58
78 Jonas Fenne Ingierd Bækkelagets SK 57 57
78 Rune De Clercq Klubben skal slettes 57 57
80 Jørgen Frøyd Larvik OK 45 11 56
80 Tord Strand Kongsberg OL 56 56
82 Vegard Kittilsen Freidig 55 55
82 Mathias Bjugan Wing OK 55 55
84 Damien Renard Kongsberg OL 54 54
85 Sondre Ytterbø NTNUI 53 53
86 Hallvard Seim Grøvlen OL Trollelg 52 52
87 Emil Størmer Fossum IF 50 50
87 Martin Hoset Nydalens SK 50 50
89 Andrew Stemp AIRE GB, GBR 49 49
90 Bjørnar Kvåle Hadeland OL 48 48
90 Eskil Frischknecht NTNUI 16 32 48
92 Vegard Gulbrandsen NTNUI 47 47
92 Jakob Hjelseth NTNUI 47 47
94 Jørgen Schjølberg Tynset IF 46 46
94 Halvor Melkild Oppsal Orientering 46 46
96 Håvard Mo Vaadal NTNUI 45 45
97 Mathias Vold Lillomarka OL 44 44
97 Robert Fredriksen Notodden OL 44 44
97 Leif Foss Nordre Follo Orientering 44 44
97 Marius Pytten NTNUI 44 44
97 Jonatan Graversen IL BUL-Tromsø 44 44
102 Petter Liabakk Eriksen Byåsen IL 43 43
102 Wataru Teragauchi Team Japan, JPN 43 43
104 Trygve Buanes TIF Viking 42 42
105 Anton Kamolz Nydalens SK 41 41
105 Hallvar Hallan OK Skøynar 41 41
107 Torkil Eide Solstad Nydalens SK 40 40
108 Marius Aurebekk NTNUI 39 39
108 Toby Wilson Big Foot Orienteers, AUS 39 39
110 Erik Gustafsson Freidig 38 38
110 Henrik Reppesgård Holt Hedrum OL 38 38
112 Tommi Hakuli SK Uusi, FIN 37 37
113 Vegard Fiane Pedersen Ås-NMBU Orientering 36 36
113 Øystein Grande Jaren Freidig 36 36
115 Asbjørn Magnus Midtbø Wing OK 35 35
115 Ho Yin Chung Hong Kong Orienteering Club, HKG 35 35
117 Bjørn Anders Flågen NTNUI 34 34
117 Ola Bakke Aashamar Flosta IL 34 34
117 Johannes Karstein Midtbø Wing OK 34 34
120 Bård Hekland IL Gular 33 33
121 Øystein Bieltvedt Skeie Eidsvoll OL 31 31
121 Trygve Myhr Asker Skiklubb 31 31
123 Marius Staff NTNUI 28 28
124 Ola Keiserås IL Leik 27 27
125 Sven Hellmüller Bækkelagets SK 26 26
126 Hanlin Wang University of Bristol OC, GBR 25 25
127 Petter Astrup Arnesen Heming Orientering 23 23
128 Luke Tierney University of Bristol OC, GBR 22 22
129 Joshua Ho Kiu Au OAHK, HKG 21 21
130 Skjalg Nysæter Skien OK 19 19
131 Eilev Kvaale Høydalsmo IL 18 18
132 Sune Raknes Sogstad NTNUI 17 17
133 Matt Haines University of Bristol OC, GBR 15 15
134 Martin Aske Andebu IL 14 14
135 Oscar Hæstad Bjørnstad Fossum IF 13 13
136 Lewis Williams University of Bristol OC, GBR 12 12
137 Daniel Antonio Pereira Hong Kong Island Orienteering Force, HKG 10 10
138 Øivind Thorvald Due Trier Oslostudentenes IK 9 9
139 Matthew Smith Quantico Orienteering Club, USA 8 8
140 Gilbert Lee YAOC, HKG 7 7
141 Wai Nang Chung Hong Kong Orienteering Club, HKG 6 6

Events

Date Name Organiser Discipline
23/09/2022 NC sprint Konnerud IL sprint
05/05/2023 NM sprint jr / NC sprint sr Botne SK, Sandefjord OK sprint
06/05/2023 NM knockout sprint Botne SK, Sandefjord OK sprint
21/06/2023 NM sprint D/H 21 - NM-veka sommer OL Trollelg sprint
23/06/2023 Norsk O-Festival sprint Oppsal Orientering sprint
15/09/2023 NC sprint IL BUL-Tromsø sprint
12/04/2024 Halden O-Meeting Sprint Halden SK sprint
09/05/2024 NM knockout sprint Bodø og Omegn IF Orientering sprint
11/05/2024 NM sprint Bodø og Omegn IF Orientering sprint
21/06/2024 Norsk O-Festival sprint Fossum IF, Lillehammer OK sprint
20/09/2024 Norgescup sprint Kongsberg OL sprint

Advertisements

IOF Eventor