Norwegian Orienteering Federation

Official results for OSI/GeoForm Rankingløp 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OSI/GeoForm Rankingløp 2
Organiser: Oslostudentenes IK
Date: Wednesday 2 May 2018

Lang

5 900 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas NipenBækkelaget39:476:44
2Jarl Magnus  Berge Søgne og Sogndalen OK42:51+3:047:15
3Sverre Turter SandvoldNTNUI44:45+4:587:35
4Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL45:41+5:547:44
5Sindre LangaasNydalens SK49:24+9:378:22
6Stein BlomsethVålerengens IF49:58+10:118:28
7Bjørn GrindeOslostudentenes IK50:22+10:358:32
8Holger SchlaupitzIL GeoForm50:26+10:398:32
9Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering51:41+11:548:45
10Skage GrønnebergHeming Orientering52:40+12:538:55
11Ivar SeierstadIL GeoForm53:18+13:319:02
12Bjørn Henning GrandalIL Tyrving53:24+13:379:03
13Carl Erik WalsbergOppsal Orientering53:29+13:429:03
14Guttorm L EggeOslostudentenes IK55:58+16:119:29
15Knut BårtveitBø OL56:03+16:169:30
16Morten HeirFossum IF56:27+16:409:34
17Hallvard KorenOK Moss56:34+16:479:35
18Mikael OlaussonOslostudentenes IK57:29+17:429:44
19Erik HolterLarvik OK57:47+18:009:47
20Niklas NormanIL GeoForm57:58+18:119:49
21Oddvar KlosterFBI58:19+18:329:53
22Harald IweIL GeoForm58:35+18:489:55
23Eivind RuthVBIL58:36+18:499:55
24Tore KjølsethLundin59:58+20:1110:09
25Ståle HeitmannFossum IF1:00:49+21:0210:18
26Lasse ArnesenHeming Orientering1:02:17+22:3010:33
27Jan Tore HenriksenNorges Bank BIL1:02:56+23:0910:40
28John Bjørnar BremnesIL GeoForm1:03:27+23:4010:45
29Are EriksenOslostudentenes IK1:04:02+24:1510:51
30Hanne Maria VisterOslostudentenes IK1:05:06+25:1911:02
31Knut Anders LøkenFossum IF1:06:41+26:5411:18
32Harald Østgaard LundIL GeoForm1:07:18+27:3111:24
33Kjetil Sverdrup-ThygesonPrivat1:09:40+29:5311:48
34Knut OnsagerIL GeoForm1:13:14+33:2712:24
35Jon LahlumIL GeoForm1:13:15+33:2812:24
36Stig HeirAsker Skiklubb1:14:51+35:0412:41
37Bjørn Erik ReinsethHSK-RIFF1:15:46+35:5912:50
38Brita Opheim SauarIL Koll1:18:20+38:3313:16
39Ivar-Kristian WaarumIL GeoForm1:21:52+42:0513:52
40Håkon BuggePrivat1:29:55+50:0815:14

Mellom

4 000 m, 62 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eivind HoffIL Tyrving33:448:26
2Jon KaarbyNydalens SK33:49+0:058:27
3Ogne Fjogstad NielsenIL Tyrving35:22+1:388:50
4Terje MathisenOpen iT35:42+1:588:55
5Espen AubertPrivat36:13+2:299:03
6Odd Arne LianIL Koll36:23+2:399:05
7Martin GranlySiemens Oslo39:30+5:469:52
7Børge PedersenNydalen SK39:30+5:469:52
9Ida TeltnesIL Tyrving39:48+6:049:57
10Karoline AndersenIL Tyrving40:02+6:1810:00
11Eskil ÅsmulOL Trollelg40:20+6:3610:05
12Sidsel NørstebøIL Tyrving40:49+7:0510:12
13Stein MellaPraxair40:54+7:1010:13
14Eldbjørg NarumFossum IF41:20+7:3610:20
14Gunnar HaldenNydalens SK41:20+7:3610:20
16Tor TrøanHadeland OL42:09+8:2510:32
17Ivar RefslandUiO44:02+10:1811:00
18Anne DanielsenNydalens SK44:32+10:4811:08
19Jon  SolsrudNydalen SK44:51+11:0711:12
20Trude FixdalIL Koll45:32+11:4811:23
21Toril HallanLillomarka OL46:56+13:1211:44
22Terje NæssFossum IF47:28+13:4411:52
23Jacob DybwadHeming Orientering/Wsp47:59+14:1511:59
24Georg BuggeAas Jakobsen48:10+14:2612:02
25Stig Hultgreen KarlsenAbildsø Elektriske48:12+14:2812:03
26Ellen TurterNydalens SK48:20+14:3612:05
27Harald RikheimRådtassene49:01+15:1712:15
28Kjersti SkantzeIL Tyrving51:06+17:2212:46
29Guro HarstadHeming Orientering51:55+18:1112:58
30Roar SigurdsenRingnes BIL52:14+18:3013:03
31Dagrun MelkildHeming Orientering52:19+18:3513:04
32Lars ChristensenVBIL53:18+19:3413:19
33Margrete EngzeliusAsker Skiklubb53:43+19:5913:25
34Richard BlomFBI54:22+20:3813:35
35Kjersti ThoStabæk IF54:59+21:1513:44
36Kjell RøkkeIL Tyrving55:06+21:2213:46
37Mariken HomleidIL GeoForm55:26+21:4213:51
38Jarle NilsenSiemens Oslo56:27+22:4314:06
39Jon FredriksenFOBIL56:41+22:5714:10
40Bjørn FjeldstadIndre Østfold OK58:44+25:0014:41
41Bjørn Sverre GulheimKolbotn & Skimt OL59:22+25:3814:50
42Arne KongsnesKolbotn & Skimt OL1:00:10+26:2615:02
43Håvard ChristiansenNOTEAM1:00:15+26:3115:03
44Øivind GylverAsker Skiklubb1:00:31+26:4715:07
45Pål W. HanssenBDO BIL1:00:41+26:5715:10
46Kjetil JacobsenHamar OK1:01:10+27:2615:17
47Nina Standal OpsahlIL GeoForm1:04:48+31:0416:12
48Tor OmmundsenVBIL1:04:56+31:1216:14
49Kåre KnudsenIL GeoForm1:05:21+31:3716:20
50Odd KletteliBækkelagets SK1:06:13+32:2916:33
51Birgit KorvaldNydalens SK1:06:40+32:5616:40
52Toril EineEsso Sport1:07:51+34:0716:57
53Per  AagaardHeming Orientering1:08:18+34:3417:04
54Nora UrsinBærum kommune1:17:06+43:2219:16
55Frida AamotNydalens SK1:21:03+47:1920:15
56Raphael NetoPrivat1:32:13+58:2923:03
57Knut Kristen HangeraasIL GeoForm1:50:01+1:16:1727:30
58Sigurd HaugerudIL GeoForm1:52:20+1:18:3628:05
59Martin Størmer-AntonsenNydalen SKmispunched
60Per Morten LefdahlOEC Consultingmispunched
61Espen BachOslostudentenes IKmispunched
62Peter NylundHaugerud IFmispunched

Kort

2 300 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per OngstadPrivat27:0311:45
2Jøgen  ElisenbergHamar Katedralskole27:35+0:3211:59
3Odd Eide-FredriksenKamp/Vestheim IF29:24+2:2112:46
4Brit Lisa SkjelkvåleIL GeoForm30:52+3:4913:25
5Harald AulieIL Koll31:05+4:0213:30
6Selma Størmer-AntonsenNydalen SK31:17+4:1413:36
7Gisela SandelinPrivat31:22+4:1913:38
8Sigurd Størmer-AntonsenNydalen SK31:24+4:2113:39
9Aleidis LøkenHeming Orientering32:13+5:1014:00
10Morten Rambech DahlKamp Vestheim32:16+5:1314:01
11Knut KarlsenIK Omega32:53+5:5014:17
12Tora VollsetHeming Orientering33:01+5:5814:21
13Øystein Madsen Haugerud IF33:09+6:0614:24
14Anne Regine BakstadFriskis&Svettis34:35+7:3215:02
15Malin EijsinkNydalens SK35:56+8:5315:37
16Signe DanielsenPrivat36:43+9:4015:57
17Sturle HånesIL GeoForm37:29+10:2616:17
18Jon C. FougnerHeming Orientering37:44+10:4116:24
19Per HaugenLillomarka OL39:57+12:5417:22
20Knut Tore SolheimNydalens SK40:22+13:1917:33
21Fredrik KaltenbornKamp/Vestheim IF42:09+15:0618:19
22Svein KvalheimRåstad44:18+17:1519:15
23Terje TrondsenNittedal OL49:11+22:0821:23
24Eyvind AasIL GeoForm49:14+22:1121:24
25Jan IlsethHamar OK50:53+23:5022:07
26Aksel SanchisPrivat50:57+23:5422:09
27Bjørn MyhrPrivat51:48+24:4522:31
28Jan  HenriksenNILU53:51+26:4823:24
29Sarah GjermoPrivat1:03:29+36:2627:36
30Eva FixdalHeming Orienteringmispunched
31Per  GjermoAsker Skiklubbmispunched

Nybegynner

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin MortensenIL Koll28:2415:46
2Halvor Kvaase-WewensaasPrivat32:58+4:3418:18
3Gerd Sylvi SellevoldKamp Vestheim35:42+7:1819:50
4Matthew NgOslostudentenes IKmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor