Norwegian Orienteering Federation

Official results for Klubbmesterskap Ganddal IL - Øksnevadskogen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Klubbmesterskap Ganddal IL - Øksnevadskogen
Organiser: Ganddal IL
Date: Monday 1 October 2018

Classes: Show all | H17 | D17 | H13-14 | D13-14 | H15-16 | D15-16 | H50 | D50 | H60 | D60 | H70 | D70 | D80 | H-trim | D-trim | D10-12 | H10-12 | D/H.12N | D80D/H13-16N | D/H17N

H17

4 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Fredrik OmdalGanddal IL26:336:02
2Clemens Sundby ØxnevadGanddal IL27:20+0:476:12
3Morten Bjerga SundliGanddal IL28:38+2:056:30
4Fredrik SandalGanddal IL28:59+2:266:35
5Erik LimaGanddal IL29:32+2:596:42
6Joar EilevstjønnGanddal IL32:34+6:017:24
7Jørgen BreivoldGanddal IL35:39+9:068:06
8Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb38:43+12:108:47
9Oddvar TaksdalGanddal IL47:57+21:2410:53

D17

3 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL25:217:02
2Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL32:54+7:339:08
3Berit-Kristine LimaGanddal IL36:44+11:2310:12
4Mariann SveinsvollGanddal IL40:58+15:3711:22
5Toril DahleGanddal IL57:55+32:3416:05
6Gry Stangeland LundeGanddal IL57:58+32:3716:06

H13-14

3 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øyvind LamarkGanddal IL30:098:22
2Arne Jacob Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb31:06+0:578:38
3Erlend BremnesGanddal IL38:04+7:5510:34
4Aksel DommersnesGanddal IL47:20+17:1113:08
5Fredrik HovstadGanddal IL1:00:00+29:5116:40

D13-14

3 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna TaksdalGanddal IL31:018:36
2Hilde OhrGanddal IL45:36+14:3512:40
3Miriam VaalandGanddal IL1:00:19+29:1816:45

H15-16

3 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tobias RøddeGanddal IL23:376:33
2Markus Andreas BreivoldGanddal IL24:27+0:506:47
3Elias EidsvågGanddal IL30:07+6:308:21
4Ole Kristian TaksdalGanddal IL30:48+7:118:33
5Andreas Nybak UrdalGanddal IL32:43+9:069:05
6Åsmund Lauritz VaalandGanddal IL34:17+10:409:31
7Thomas Barvik MælandGanddal IL35:08+11:319:45

D15-16

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb42:0111:40
2Ingrid LamarkGanddal IL42:56+0:5511:55
Pernille HovstadGanddal ILdisqualified
Anna Alexandra WirowskiGanddal ILdisqualified

H50

3 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Olav HaarrGanddal IL26:297:21
2Svein-Erik KvameGanddal IL26:46+0:177:26
3Trond LamarkGanddal IL28:24+1:557:53
4Henning SundbyGanddal IL28:31+2:027:55
5Jakob KarlsenGanddal IL38:48+12:1910:46
Tore RøddeGanddal ILdisqualified

D50

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnhild AuglændGanddal IL43:2512:03

H60

3 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul Terje HaarrGanddal IL28:548:01
2Otte OmdalGanddal IL29:12+0:188:06
3Bjørn SivertsenNOTEAM41:23+12:2911:29
4Agnar Antzée LienGanddal IL41:38+12:4411:33
5Jan Inge LundeGanddal IL42:50+13:5611:53
6Ove OalandGanddal IL43:59+15:0512:13
Bjarne GimreGanddal ILdisqualified

D60

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brit SvihusGanddal IL32:0613:22

H70

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjell SvihusGanddal IL37:2610:23
2Knut SkjævelandGanddal IL46:22+8:5612:52

D80

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Målfrid BjørnsenGanddal IL1:00:0025:00

H-trim

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan Henrik NeuenkirchenGanddal IL24:4310:17
2David Jess LinjordGanddal IL26:56+2:1311:13
3Håkon Stokke SeljeskogGanddal IL27:42+2:5911:32
4Arild SvihusGanddal IL28:14+3:3111:45
5Anders Jess LinjordGanddal IL29:45+5:0212:23

D-trim

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin BreivoldGanddal IL23:489:55
2Grete Stokke SeljeskogGanddal IL27:57+4:0911:38
3Kristin Furre OweGanddal IL42:41+18:5317:47

D10-12

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Norah BreivoldGanddal IL24:1110:04

H10-12

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marius RøddeGanddal IL25:0210:25
2Arve LundeGanddal IL31:30+6:2813:07

D/H-12N

1 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ulrik TvedtGanddal IL32:5818:18
2Sofia TvedtGanddal IL33:00+0:0218:20
3Karen OrstadGanddal IL33:22+0:2418:32
4Peder OrstadGanddal IL35:44+2:4619:51
5Liven OrstadGanddal IL37:14+4:1620:41
6Øyvind Stokke SeljeskogGanddal IL40:33+7:3522:31
7Inger RothGanddal IL47:02+14:0426:07
Pernille BreivoldGanddal ILdisqualified

D/H17N

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin BarvikGanddal IL21:4912:07

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor