Norwegian Orienteering Federation

Official results for KM-lang Te-Ve/Drangedalsløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: KM-lang Te-Ve/Drangedalsløpet
Organiser: Drangedal OL
Date: Saturday 1 September 2018

N-├ąpen

1 680 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Nikolai AmsrudStokke ILcompleted
Fredrik BueOL Tønsberg og omegncompleted
Alexander DybvikStokke ILcompleted
Christopher EriksenLarvik OKcompleted
Kaja Holte FjeldstadPorsgrunn OLcompleted
Hilde Ekeberg FliidSkien OKcompleted
Tobias Harstad RindeBø OLcompleted
Ludvik HiisStokke ILcompleted
Silje Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegncompleted
Håkon Aarhus KinnPorsgrunn OLcompleted
Ingrid Aarhus KinnPorsgrunn OLcompleted
Mathilde KristensenStokke ILcompleted
Emanuel LillevoldStokke ILcompleted
Douglas LindqvistStokke ILcompleted
Mia Martine MustadOK Skeidicompleted
Leon Storm RåheimStokke ILcompleted
Joel RöhrsStokke ILcompleted
Vigdis SigurdsdottirStokke ILcompleted
Sturla SigurdssonStokke ILcompleted
Leo Mathias Skjelbred FevangStokke ILcompleted
Mads Aspen SolvangStokke ILcompleted
Marcus WindvikSandefjord OKcompleted
Josephine Lin BjørkSandefjord OKdid not start

D -10

2 370 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingvild RingheimLarvik OKdid not start

D 11-12

2 660 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wilma EvensenOL Tønsberg og omegn53:1720:01
2Daniella GjoneSandefjord OK1:10:36+17:1926:32
3Ida Kristine BueOL Tønsberg og omegn1:19:46+26:2929:59
4Sofie Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL1:24:30+31:1331:46

D 11-12N

1 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maike RöhrsStokke IL35:0020:50

D 13-14

3 270 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Synne SandvenNotodden OL36:1811:06
2Maria GrovanOL Tønsberg og omegn51:44+15:2615:49
3Iril RingheimLarvik OK53:50+17:3216:27
4Ingeborg HovdejordNotodden OL57:01+20:4317:26
5Maren Cecilie MustadOK Skeidi1:05:56+29:3820:09
Mathea GløersenOL Tønsberg og omegndisqualified
Ingrid Stigen BygglandHøydalsmo ILdid not start

D 13-16C

2 660 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Pernille HalvorsenStokke ILdid not start

D 15-16

4 510 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eline SchjervenLardal OL54:2612:04
2Kristin Melby JacobsenLardal OL54:55+0:2912:10
3Mina SchjervenLardal OL1:02:44+8:1813:54
4Une HoltermannPorsgrunn OL1:04:06+9:4014:12
5Mari Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn1:14:00+19:3416:24
6Emma EngehultNotodden OL1:21:55+27:2918:09
7Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK1:23:53+29:2718:35
8Anine Kjørholt LiePorsgrunn OL1:33:20+38:5420:41
9Ingrid MobråthenBotne SK1:35:26+41:0021:09
10Anny Horge RogneOL Tønsberg og omegn1:40:39+46:1322:19
Emilie JohansenSandefjord OKdid not start

D 17-A kort

3 740 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kari Aarhus KinnPorsgrunn OL45:1912:07
2Anne Sofie Forseth BueOL Tønsberg og omegn1:11:44+26:2519:10
3Eli SæterdalSkien OK1:40:18+54:5926:49
4Astrid BrevikStokke IL1:55:43+1:10:2430:56
5Linnea EvensenOL Tønsberg og omegn2:16:14+1:30:5536:25
Anikken Gjein DybvikStokke ILdisqualified
Kari Reppesgård HoltHedrum OLdisqualified
Mona HoltePorsgrunn OLdid not finish

D 17-C

2 660 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirunn HiisStokke IL49:4218:41
2Anna Henriette StraumeDrangedal OL1:06:31+16:4925:00
3Rita RaastadSkien OK1:18:14+28:3229:24
4Julie Synnøve BøeStokke IL1:24:35+34:5331:47
5Ingunn GåsoddenSkien OK1:32:09+42:2734:38
Jorunn Brun SagaSkien OKdisqualified
Kari BergLarvik OKdid not finish
Gun Inger JørgensenPorsgrunn OLdid not finish
Sigrun GjoneSandefjord OKdid not start

D 17-N

2 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie EikelandOL Tønsberg og omegn29:1912:22

D 17-18

5 720 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanne VassendPorsgrunn OL1:19:1513:51
2Anna MeenPorsgrunn OL1:28:01+8:4615:23
3Hanna NysæterSkien OK1:33:03+13:4816:16
4Elise StørenBø OL2:02:19+43:0421:23

D 21-

7 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin BjervaLarvik OK1:32:1512:27
2Ingrid UndstadLarvik OK1:34:30+2:1512:46
3Brita Cecilie MustadOK Skeidi1:44:54+12:3914:10
Tonje RasmussenOL Tønsberg og omegndisqualified
Marthe GløersenBækkelagets SKdid not finish
Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OLdid not finish

D 40-

5 720 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin GravningenStokke IL1:47:3318:48
2Lene LoftesnesOL Tønsberg og omegn1:49:49+2:1619:11
3Siv WiersdalenPorsgrunn OL2:05:57+18:2422:01

D 45-

5 720 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mariann Øren ArvesenSandefjord OK1:21:0414:10
2Kristin SandvenNotodden OL1:21:11+0:0714:11
3Liv SchjervenLardal OL1:24:40+3:3614:48
4Sara MathisenPorsgrunn OL1:25:26+4:2214:56
5Lene MeenPorsgrunn OL2:31:49+1:10:4526:32
Lenka WestinPorsgrunn OLdid not finish
Mai Britt BjørkSandefjord OKdid not start

D 50-

4 510 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marianne Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn54:4612:08
2Hilde VassendPorsgrunn OL1:14:28+19:4216:30
3Hilde KløvstadSandefjord OK1:25:20+30:3418:55
4Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL1:27:05+32:1919:18

D 55-

3 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tiri RebårdSandefjord OK50:1813:26
2Eli Marie WiigPorsgrunn OL56:03+5:4514:59

D 60-

3 740 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grete S B HoviSkien OK54:5614:41
2Tonny LindquistOK Skeidi1:24:11+29:1522:30
Hanne HerumOK Skeididid not start

D 65-

3 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid StrandeSkien OK46:4315:13
2Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL1:49:48+1:03:0535:45

D 70-

3 070 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL1:08:1822:14
2Margit Ryen SteenBø OL1:10:40+2:2223:01
3Gerd LangsethLarvik OK1:13:22+5:0423:53
4Margareta BrynhildsenStokke IL1:18:07+9:4925:26
5Bjørg MostaulBø OL1:23:41+15:2327:15
Eli KlovningPorsgrunn OLdid not finish

D 75-

3 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Inger Lise SolbergBø OLdisqualified

D 80-

3 070 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tirill Liby SeipOK Skeidi2:32:2749:39

H -10

2 370 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Aksel AmsrudStokke IL1:43:0643:30
Sindre FurlandSandefjord OK38:4116:19
Teodor HiisStokke IL44:5318:56
Kristian Magnus RåheimStokke IL1:43:1643:34
Magnus Veum SkrettebergStokke IL1:31:4738:43

H 11-12

2 660 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niclas GunnerødStokke IL45:0616:57
2Magnus SigurdssonStokke IL45:41+0:3517:10
3Martin HalvorsenStokke IL47:46+2:4017:57
4Gaute NysæterSkien OK1:10:09+25:0326:22
5Kristian Ekeberg FliidSkien OK1:16:04+30:5828:35
6Jens G. DybvikStokke IL1:27:20+42:1432:49
7Andrey TerekhovSandefjord OK2:15:29+1:30:2350:56
8Ole Magnus StoremyrIL Hauken2:16:09+1:31:0351:11

H 11-12N

1 680 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sondre Harstad RindeBø OL20:3312:13
2Sander Ravndal JohnsenStokke IL28:00+7:2716:40

H 13-14

3 270 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Benjamin GjoneSandefjord OK29:429:04
2Henrik Kaupang LyeLarvik OK30:03+0:219:11
3Gabriel GjoneSandefjord OK38:06+8:2411:39
4Hallvard TjentlandLardal OL43:53+14:1113:25
5Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn48:04+18:2214:41
6Oscar Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL48:08+18:2614:43
7Martin DybvikStokke IL56:58+27:1617:25
8Henrik Repstad StoremyrIL Hauken57:46+28:0417:39
9Brage EikåsSandefjord OK1:23:44+54:0225:36
10Lars Emil BueOL Tønsberg og omegn1:26:02+56:2026:18
Lars Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegndid not finish
Theodor BjørkSandefjord OKdid not start
Eirik Veum SkrettebergStokke ILdid not start

H 13-16N

2 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicolai Kaaber SundeDrangedal OL1:05:2027:34

H 15-16

5 720 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cornelius BjørkSandefjord OK49:508:42
2Viljan van RaaijHedrum OL54:00+4:109:26
3Tobias MathisenPorsgrunn OL59:35+9:4510:25
4Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn59:57+10:0710:28
5Halvard KornmoPorsgrunn OL1:04:35+14:4511:17
6Åsmund SlokvikNotodden OL1:06:30+16:4011:37
7Iver RingheimLarvik OK1:10:35+20:4512:20
8Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn1:14:12+24:2212:58
9Kristoffer FjæreHedrum OL1:23:32+33:4214:36
10Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL1:25:18+35:2814:54
11Henrik R HoltHedrum OL1:26:30+36:4015:07
12Hallgeir BrevikStokke IL1:50:15+1:00:2519:16
Jonas EikåsSandefjord OKdid not finish

H 17-A kort

4 510 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arne Håkon JørgensenSandefjord OK1:03:5814:10
2Arne KristensenStokke IL1:09:21+5:2315:22
3Tor Sverre GravningenStokke IL1:26:57+22:5919:16
4Truls FjeldstadPorsgrunn OL1:32:06+28:0820:25
5Kjetil KløvstadSandefjord OK1:34:11+30:1320:52
6Morten AndresenOK Skeidi1:48:11+44:1323:59
7Kenneth DybvikStokke IL2:12:26+1:08:2829:21
Yngve MobråthenBotne SKdisqualified
Håvard ØstbyOL Tønsberg og omegndid not start

H 17-C

2 660 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Lars HovdejordNotodden OL36:2313:40
2Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn40:19+3:5615:09
3Atle JensenStokke IL40:22+3:5915:10
4Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL43:34+7:1116:22
5David SolliSkien OK46:02+9:3917:18
6Jens Wiborg SundeDrangedal OL48:40+12:1718:17
7Knut GjoneSandefjord OK1:01:45+25:2223:12
8Hans Gøran BjørkSandefjord OK1:13:24+37:0127:35
9Brede Ekeberg FliidSkien OK1:27:09+50:4632:45

H 17-18

7 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trym B IslandOL Tønsberg og omegn1:20:5310:55
2Rasmus MathisenPorsgrunn OL1:22:57+2:0411:12
3Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL1:24:08+3:1511:22
4Skjalg NysæterSkien OK1:40:09+19:1613:32
Håvard SkriubakkenPorsgrunn OLdisqualified
Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegndid not finish
Olav Aasmundtveit HoffOL Tønsberg og omegndid not finish

H 19-20

8 640 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sindre R HoltHedrum OL1:25:129:51
Håkon KornmoPorsgrunn OLdid not start

H 21-

8 640 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus Aarhus KinnPorsgrunn OL1:26:3510:01
2Dag Steinar RagvinBø OL1:26:51+0:1610:03
3Eivind Romberg KvaaleHøydalsmo IL1:33:48+7:1310:51
4Asbjørn BygglandHøydalsmo IL1:36:39+10:0411:11
5Erling GrammeltvedtOK Skeidi1:41:43+15:0811:46
6Siggen YtrehusBø OL1:48:15+21:4012:31
7Eivind Frode RindeBø OL1:52:37+26:0213:02
8Trond EvensenOL Tønsberg og omegn1:55:35+29:0013:22
9Steinar LandeBø OL1:57:17+30:4213:34
10Jørgen FrøydLarvik OK2:02:58+36:2314:13
11Hans-Petter EikedalenPorsgrunn OL2:14:50+48:1515:36
12Robert FredriksenNotodden OL3:01:16+1:34:4120:58
Harald HoviSkien OKdid not start
Jørn SundbyLarvik OKdid not start

H 40-

7 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per-Gunnar MustadOK Skeidi1:50:5214:58
2Jesper FlogstadIL Hauken2:03:22+12:3016:40
3Lars Ole ThunoldPorsgrunn OL2:32:45+41:5320:38

H 45-

6 410 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dag AusenPorsgrunn OL1:07:5410:35
2Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL1:12:06+4:1211:14
3Jens TjentlandLardal OL1:18:08+10:1412:11
4Knut Ivar JohansenSandefjord OK1:20:24+12:3012:32
5Frode NysæterSkien OK1:24:37+16:4313:12
6Sturle FurlandSandefjord OK1:29:24+21:3013:56
7Øyvind StørenBø OL2:05:52+57:5819:38
Jo Børre EikåsSandefjord OKdid not finish

H 50-

6 410 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond GjelstadSandefjord OK1:16:3611:57
2Gløer GløersenOL Tønsberg og omegn1:20:42+4:0612:35
3Gjermund RørenEiker OL1:21:07+4:3112:39
4Jan GatevoldPorsgrunn OL1:22:53+6:1712:55
5Øyvind FlaattenOK Skeidi1:26:05+9:2913:25
6Bjørnar OlsrødStokke IL1:26:51+10:1513:32
7Rune EngehultNotodden OL1:28:20+11:4413:46
8Morten HamreIL Hauken1:32:32+15:5614:26
9Per Olav GulbrandsenLarvik OK1:36:58+20:2215:07
10Bjørn Richard KirsteSkien OK2:18:42+1:02:0621:38
Tor Ivar ChristiansenOL Tønsberg og omegndisqualified

H 55-

5 720 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjell WestinPorsgrunn OL1:15:3813:13
2Espen RaastadSkien OK1:25:33+9:5514:57
3Morten JohnsenStokke IL1:28:28+12:5015:27
4Tom SagaSkien OK1:31:56+16:1816:04
Harald OmlandSkien OKdid not start

H 60-

4 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rune LaurantsenSkien OK1:02:5313:56
2Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegn1:47:25+44:3223:49

H 65-

3 740 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øivind FadumSande Sportsklubb52:1413:57
2Ove Gunnar JacobsenStokke IL56:08+3:5415:00
3Kjell Audun SundsdalMelum IL58:00+5:4615:30
4Ole JohanssonPorsgrunn OL59:32+7:1815:55
5Elling AakreAndebu IL1:00:28+8:1416:10
6Sveinung RekaaNotodden OL1:05:32+13:1817:31
7Bjørn SteenBø OL1:11:43+19:2919:10
8Per Chr. HagenBø OL1:13:20+21:0619:36
Hugo A. ChristensenNotodden OLdid not start

H 70-

3 740 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kay JørgensenPorsgrunn OL53:4914:23
2Dag Rønning JensenOL Trollo54:41+0:5214:37
3Runar KittilsenStokke IL56:49+3:0015:11
4Rolf GjølbergLarvik OK1:01:41+7:5216:29
5Kjell MeenPorsgrunn OL1:01:50+8:0116:31
6Helge FossheimHedrum OL1:03:13+9:2416:54
7Jakob KløverødPorsgrunn OL1:04:12+10:2317:09
8Jiri UrvalekPorsgrunn OL1:06:07+12:1817:40
9Lars Martin GjeinStokke IL1:06:33+12:4417:47
10Kjell DolvaSkien OK1:09:15+15:2618:30
11Ragnar HillestadLardal OL1:14:05+20:1619:48
12Kåre ThorbjørnsenLarvik OK1:20:45+26:5621:35
13Hallvard MyrvollBø OL1:21:08+27:1921:41
Hogne KjæråsAndebu ILdisqualified
Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegndisqualified
Arne LandeBø OLdisqualified

H 75-

3 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magne KlovningPorsgrunn OL1:19:0325:44
2Olav SolbergBø OL1:47:35+28:3235:02
Tor Eivind EdvardsenLarvik OKdid not start

H 80-

3 070 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Olav MostaulHøydalsmo IL1:44:1833:58
Oddvar GjelstadSandefjord OKdisqualified
Helge HalvorsenLarvik OKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor