Norwegian Orienteering Federation

Official results for Vinterkarusell Sandnes IL

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vinterkarusell Sandnes IL
Organiser: Sandnes IL (Rogaland)
Date: Saturday 24 February 2018

Damer - kort løype

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingunn VoilåsEgersund OK37:2814:24
2Ingrid O. FossStavanger kommune BIL51:11+13:4319:41
3Aase SveinsvollGanddal IL1:21:56+44:2831:30
4Helene Pfluger HundeideSandnes IL (Rogaland)1:29:51+52:2334:33

Damer - mellomlang løype

3 590 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita Glenne KallhovdEgersund OK41:4411:37
2Ingeborg WathneSandnes IL (Rogaland)44:42+2:5812:27
3Tone TorgersenStavanger Orienteringsklubb45:05+3:2112:33
4Lise IsachsenCegal BIL47:54+6:1013:20
5Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb50:02+8:1813:56
6Irene RummelhoffStavanger Orienteringsklubb52:31+10:4714:37
7Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)53:51+12:0715:00
8Mariann SveinsvollGanddal IL1:00:12+18:2816:46
9Gry Vikhamar ThengsStavanger Orienteringsklubb1:02:55+21:1117:31
10Siri ØkstadOddersjaa SSK1:03:28+21:4417:40
11May Bente ValdalSandnes IL (Rogaland)1:05:03+23:1918:07
12Synnøve  LangvikNOTEAM1:09:17+27:3319:17
13Helga KlausenKlepp Kommune BIL1:14:04+32:2020:37
14Tove Kristin Kleven HelvigSUS BIL1:26:01+44:1723:57
15Randi RothSandnes IL (Rogaland)1:39:55+58:1127:49

Damer - lang løype

5 320 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL50:159:26
2Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)1:06:27+16:1212:29
3Vibeke LamarkGanddal IL1:10:42+20:2713:17
4Heidi BjørndalVaregg Fleridrett1:11:50+21:3513:30
5Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb1:13:05+22:5013:44
6Kaja PeikliSandnes IL (Rogaland)1:16:52+26:3714:26

Herrer - kort løype

2 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik WathneSandnes IL (Rogaland)35:0513:29
2Arild Pfluger HundeideSandnes IL (Rogaland)1:04:16+29:1124:43
3Eivind RothGanddal IL1:05:47+30:4225:18
Knut SkjævelandGanddal ILdisqualified

Herrer - mellomlang løype

3 590 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)39:2510:58
2Bjørn AlsakerStavanger Orienteringsklubb39:37+0:1211:02
3Per Ingar HadlandGanddal IL43:56+4:3112:14
4Jone ValdalSandnes IL (Rogaland)43:57+4:3212:14
5Pål H. GjerdenStavanger Orienteringsklubb44:23+4:5812:21
6Asgeir BellStavanger Orienteringsklubb44:46+5:2112:28
7Eivind Lars RakeSandnes IL (Rogaland)46:24+6:5912:55
8Ivar Johan LarsenStavanger Orienteringsklubb48:14+8:4913:26
9Hermann SkogsholmSandnes IL (Rogaland)48:25+9:0013:29
10Helge HundeideSandnes IL (Rogaland)49:51+10:2613:53
11Bjarne GimreGanddal IL50:03+10:3813:56
12Arne NygaardNOTEAM50:43+11:1814:07
13Arne Jacob Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb52:01+12:3614:29
14Tor Sverre SkåraEgersund OK53:09+13:4414:48
15Anders Thengs KristensenStavanger Orienteringsklubb56:45+17:2015:48
16Ole AuklendSkattesport BIL57:07+17:4215:54
17Arne ØstensenStavanger Orienteringsklubb58:21+18:5616:15
18Jan ArendalStatoil BIL58:54+19:2916:24
19Jan Inge LundeGanddal IL59:00+19:3516:26
20Lars DymbeStavanger Orienteringsklubb59:27+20:0216:33
21Roger NysethNOTEAM1:02:56+23:3117:31
22Raymond B PettersenÅlgård Orientering1:05:33+26:0818:15
23Ove OalandGanddal IL1:08:47+29:2219:09
24Kjell LangvikStavanger Orienteringsklubb1:09:18+29:5319:18
25Knut Jonas EspedalStavanger Orienteringsklubb1:12:41+33:1620:14
26Bjørnar PeikliSandnes IL (Rogaland)1:13:25+34:0020:27
27Hans KlausenKlepp Kommune BIL1:14:23+34:5820:43

Herrer - lang løype

5 320 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oddvar TaksdalGanddal IL49:389:19
2Kjetil WirakStavanger Orienteringsklubb50:54+1:169:34
3Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb52:12+2:349:48
4Per Ivar StoklandGanddal IL54:09+4:3110:10
5Morten Bjerga SundliGanddal IL55:16+5:3810:23
6Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)55:22+5:4410:24
7Geir SandÅlgård Orientering59:31+9:5311:11
8Joar EilevstjønnGanddal IL1:00:51+11:1311:26
9Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubb1:01:16+11:3811:30
10Oddmund NordgårdSUS BIL1:01:41+12:0311:35
11Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)1:02:52+13:1411:49
12Øystein AmundrudStavanger Orienteringsklubb1:03:29+13:5111:55
13Alf Johan Walgermo LimaGanddal IL1:05:41+16:0312:20
14Jan-Einar ØvremoÅlgård Orientering1:07:54+18:1612:45
15Øyvind LamarkGanddal IL1:08:24+18:4612:51
16Per Olav HaarrGanddal IL1:09:39+20:0113:05
17Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb1:11:28+21:5013:26
18Nils John VestølStavanger Orienteringsklubb1:13:19+23:4113:46
19Per W. TorgersenOddersjaa SSK1:16:32+26:5414:23
Vegard PeikliSandnes IL (Rogaland)disqualified
Øyvind RummelhoffStavanger Orienteringsklubbdisqualified

Damer-Ny

1 630 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger RothGanddal IL54:4333:34

Herrer-Ny

1 630 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aslak WathneSandnes IL (Rogaland)30:4618:52
200971 U1 Ukjent løper200971NOTEAMnot competing
201079 U1 Ukjent løper201079NOTEAMnot competing
232124 U1 Ukjent løper232124NOTEAMnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor