Norwegian Orienteering Federation

Official results for Midtsommerløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Midtsommerløpet
Organiser: Stokke IL
Date: Sunday 17 June 2018

N-├ąpen

1 600 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Nikolai AmsrudStokke IL20:1312:38
0Signe Drange RuudRøyken OL35:31+15:1822:11
0Ane Rød GjertsenStokke IL24:11+3:5815:06
0Karen KlavenesSandefjord OK18:00+-2:1311:15
0Elise Nauf BorgersenHedrum OL27:58+7:4517:28
0Fredrik Nauf BorgersenHedrum OL27:28+7:1517:10
0Leon Storm RåheimStokke IL26:59+6:4616:51
0Georg Røed GjertsenStokke IL26:33+6:2016:35
0Anne-Lise RonæssPorsgrunn OL37:56+17:4323:42
0Vigdis SigurdsdottirStokke IL15:41+-4:329:48
0Sturla SigurdssonStokke IL19:50+-0:2312:23
0Magnus LestebergKongsberg OL35:11+14:5821:59
0Johan Sommerstad-EidAndebu IL43:43+23:3027:19
0Alexandra. T.RognlidalenSandefjord OK32:16+12:0320:10
0Amalie BirkelundAsker Skiklubb32:23+12:1020:14
0Ludvik HiisStokke IL19:39+-0:3412:16
0Eirik LestebergKongsberg OL18:05+-2:0811:18
0Fredrik BueOL Tønsberg og omegn17:54+-2:1911:11
0Teodor HiisStokke IL18:55+-1:1811:49
0Håkon Juell LarsenIL Tyrving17:49+-2:2411:08
0Joel RöhrsStokke IL23:43+3:3014:49
0Mathias Bredland EidAsker Skiklubb19:27+-0:4612:09
0Alexander DybvikStokke IL22:30+2:1714:03
0Ingrid Strøm JuliussenSandefjord OK20:51+0:3813:01
0Signe Sollerud KonstOL Tønsberg og omegn31:17+11:0419:33
0Halvard Sommerstad-EidAndebu IL42:05+21:5226:18
0Jakob Bredland EidAsker Skiklubb21:42+1:2913:33
0Solveig Sollerud KonstOL Tønsberg og omegn27:49+7:3617:23
0Eivind BredholtKongsberg OL37:35+17:2223:29
0Josephine Lin BjørkSandefjord OK27:35+7:2217:14
Eline HanssonOL Tønsberg og omegndisqualified

D -10

1 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Anna Strøm JuliussenSandefjord OK20:2811:07
0Astrid ReuschHeming Orientering20:54+0:2611:21

D 11-12

2 330 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wilma EvensenOL Tønsberg og omegn32:0113:44
2Thelma BrathagenLarvik OK38:23+6:2216:28
3Daniella GjoneSandefjord OK39:31+7:3016:57
4Ellen Margrete Stubban HygenØstmarka OK40:47+8:4617:30
5Ida Kristine BueOL Tønsberg og omegn41:33+9:3217:49
6Tuva BredholtKongsberg OL52:29+20:2822:31
7Ingvild Buchacz EieNotodden OL1:10:09+38:0830:06

D 11-12N

1 840 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maike RöhrsStokke IL20:1410:59

D 13-14

2 420 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marie KvarmeSturla, IF21:168:47
2Signe HoloFossum IF22:54+1:389:27
3Ane HustvedtOppsal Orientering24:12+2:5610:00
4Ingvild GustafssonKongsberg OL24:18+3:0210:02
5Amalie RingvollIK Grane Arendal Orientering24:48+3:3210:14
6Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering25:01+3:4510:20
7Heidi Kristina SebjørnsenFossum IF25:11+3:5510:24
8Astrid WhiteSøgne og Songdalen OK25:42+4:2610:37
9Marie ScheeleNydalens SK26:30+5:1410:57
10Kathinka Zahl HagenFossum IF26:54+5:3811:06
11Amalie LøkkebergFredrikstad SK27:10+5:5411:13
12Ragnhild Øfsthus GravirAsker Skiklubb27:12+5:5611:14
13Emma Sofie SteinslandFredrikstad SK27:40+6:2411:25
14Ingrid Johansen-BarliOppsal Orientering28:07+6:5111:37
15Vida Helland-HansenIL Tyrving28:25+7:0911:44
16Iril RingheimLarvik OK28:28+7:1211:45
17Maren Aure SkogedalAsker Skiklubb28:31+7:1511:47
18Helene Margarethe KristensenHeming Orientering28:45+7:2911:52
19Agathe BrathagenLarvik OK28:54+7:3811:56
20Marie KravdalGjø-Vard OL29:13+7:5712:04
21Marie SaugestadNydalens SK29:27+8:1112:10
22Hannah Syrdal ØenHeming Orientering29:33+8:1712:12
23Mina Akiko JohnsenSturla, IF29:46+8:3012:18
24Synne SandvenNotodden OL29:56+8:4012:22
25Serine JørgensenLillehammer OK31:27+10:1112:59
26Emma Visted-HansenGjø-Vard OL31:53+10:3713:10
27Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn32:01+10:4513:13
28Eileen BjanesIL Tyrving33:16+12:0013:44
29Tiril Ebon EspedalNydalens SK33:18+12:0213:45
30Maria GrovanOL Tønsberg og omegn33:50+12:3413:58
31Kajsa Meyer LarssonIL Tyrving35:13+13:5714:33
32Ada Othilie Dahl BorkamoNotodden OL37:07+15:5115:20
33Kristine SolbakkenIL Tyrving38:54+17:3816:04
34Nora Christine HansenAsker Skiklubb39:01+17:4516:07
35Synne Sommerstad RøsteKongsberg OL39:05+17:4916:09
36Linnea HolstIL Tyrving40:34+19:1816:45
37Sara MartiniAsker Skiklubb40:47+19:3116:51
38Anne ØstvoldHeming Orientering41:12+19:5617:01
39Martha WisløffAsker Skiklubb41:24+20:0817:06
40Frida Hovgaard EisvangOK Moss41:57+20:4117:20
41Tina BoothKristiansand OK43:52+22:3618:07
42Marthe Graff-WiikSturla, IF44:45+23:2918:29
43Ragnhild Blom-HagenFossum IF45:19+24:0318:43
44Tale Nordby HvenekildeOppsal Orientering46:31+25:1519:13
45Tuva HøyerFossum IF46:59+25:4319:24
46Martine Gjermstad PettersenKonnerud IL47:09+25:5319:29
47Anette Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb50:00+28:4420:39
48Karin Halsaa DolvenAsker Skiklubb56:49+35:3323:28
49Ingeborg EikåsSandefjord OK1:04:27+43:1126:37
Anne Maren EidstenSturla, IFdisqualified
Maja Mo HjelsethNydalens SKdisqualified
Amalie KvernsmyrAndebu ILdid not finish

D 13-16C

2 240 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ea Torvanger LysbakkenNotodden OL38:4817:19
2Ingrid Olsen HaugenNotodden OL43:22+4:3419:21
3Marte Sofie SkroveRingerike OL49:27+10:3922:04
4Line Borgejordet SimonesNotodden OL49:30+10:4222:05
5Emilie Kleppan StampeSandefjord OK49:34+10:4622:07
6Lise StrømSandefjord OK49:51+11:0322:15
7Marlene SkramdalHedrum OL55:18+16:3024:41
8Hedda Sofie RiddervoldAsker Skiklubb58:56+20:0826:18
9Linn StrømSandefjord OK1:15:28+36:4033:41
Sigrid Buchacz EieNotodden OLdisqualified

D 13-16N

1 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Synne Lien GrøtbergKongsberg OL20:3210:31
2Ane Kristine EidAsker Skiklubb25:11+4:3912:54
Linnea RustadMåren OKdid not start

D 15-16

3 820 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Åsne HaavengenKongsberg OL36:329:33
2Une HoltermannPorsgrunn OL37:42+1:109:52
3Oda ScheeleNydalens SK38:33+2:0110:05
4Alva Marika NiklassonKolbotn og Skimt OL40:07+3:3510:30
5Hanna Eckhardt AndersenHeming Orientering40:14+3:4210:31
6Malene JebsenHeming Orientering40:21+3:4910:33
7Kristine KravdalGjø-Vard OL40:52+4:2010:41
8Pia Young VikNydalens SK41:45+5:1310:55
9Kristin Melby JacobsenLardal OL42:00+5:2810:59
10Amélie AamodtOppsal Orientering42:04+5:3211:00
11Mille Vasshaug JægtvikKonnerud IL43:22+6:5011:21
12Mari BrendeFossum IF43:54+7:2211:29
13Live ØstvoldHeming Orientering43:56+7:2411:30
14Mari ØverbyKongsberg OL44:19+7:4711:36 Download route in GPX format
15Signe Strand GulbrandsenFredrikstad SK44:29+7:5711:38
16Birgit Dorthea Kleppa MadslienLillehammer OK44:31+7:5911:39
17Luciana Maria SvadsMåren OK45:17+8:4511:51
18Martine SkjelsvikLillehammer OK45:19+8:4711:51
19Janna Sofie TellesbøØstmarka OK45:30+8:5811:54
20Selma HøivoldKongsberg OL46:17+9:4512:06
21Inga Cathrin WinsvoldØstmarka OK46:37+10:0512:12
22Eline SchjervenLardal OL46:49+10:1712:15
23Ida Marie FlågenHeming Orientering47:04+10:3212:19
24Oda Isnes TyseEiker OL47:22+10:5012:23
25Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK47:52+11:2012:31
26Helene Bjørkvold JendalFossum IF48:40+12:0812:44
27Maya Jones ArnesenHeming Orientering51:04+14:3213:22
28Hanna RehnKolbotn og Skimt OL51:20+14:4813:26
29Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering51:41+15:0913:31
30Ragnhild Mathea HelmersenFet OL54:54+18:2214:22
31Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK56:59+20:2714:55
32Emma EngehultNotodden OL57:18+20:4615:00
33Ingrid MobråthenBotne SK57:26+20:5415:02
34Astrid RognstadHadeland OL58:56+22:2415:25
35Jenny Emilie Brenni HerredsvelaØstmarka OK59:58+23:2615:41
36Ingrid Bratland TjernshaugenOK Moss1:00:06+23:3415:43
37Johanne Rognerud BøeFossum IF1:00:21+23:4915:47
38Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering1:01:02+24:3015:58
39Selma Tørudbakken JendalFossum IF1:03:32+27:0016:37
40Noor Dirro-HeluMåren OK1:04:44+28:1216:56
41Emilie JohansenSandefjord OK1:06:00+29:2817:16
42Isabel HandstangerKolbotn og Skimt OL1:07:59+31:2717:47
43Elise Wærp HaugeNydalens SK1:08:08+31:3617:50
44Iris HolstIL Tyrving1:09:01+32:2918:04
45Nina Bianca PedersenSarpsborg OL1:09:17+32:4518:08
46Vilde RetteraasenIndre Østfold OK1:10:48+34:1618:32
47Elisabeth Brandal SøftingKongsberg OL1:12:16+35:4418:55
48Hedda SpangbergKonnerud IL1:13:18+36:4619:11
49Ella BerstadHeming Orientering1:24:56+48:2422:14
50Silje SlungaardIL Tyrving1:28:53+52:2123:16
Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OLdisqualified
Tina KallesonOppsal Orienteringdid not finish
Johanna Sofie LongfjeldModum OLdid not finish
Konstanse MoholthKongsberg OLdid not finish
Karoline TorøKongsberg OLdid not start
Anine Kjørholt LiePorsgrunn OLdid not start
Alexandra AngvollFredrikstad SKdid not start
Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orienteringdid not start
Ida Sofie HjortlandLarvik OKdid not start
Elida Sagli GudimIndre Østfold OKdid not start
Embla ØvretveitFredrikstad SKdid not start
Alexandra LinløkkenØstmarka OKdid not start

D 15-16B

2 420 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julie BerntzenFet OL28:1911:42
2Ingeborg Hasle HaslestadRingsaker OK42:46+14:2717:40
3Tiril KihleKonnerud IL42:47+14:2817:40
4Veronica Elena SvindsethKolbotn og Skimt OL43:50+15:3118:06
5Vilde Sabine SkotnesKonnerud IL1:34:13+1:05:5438:55
6Emilie JahreAndebu IL1:47:54+1:19:3544:35

D 17-A kort

2 840 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Alise KløvstadSandefjord OKdid not finish
Kristin Repstad StoremyrIL Haukendid not start

D 17-C

2 240 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra B. RobertsenOL Tønsberg og omegn35:1215:42
2Kjersti GullordGjø-Vard OL41:04+5:5218:19
3Ida BredholtKongsberg OL42:32+7:2018:59
4Mia EngehultNotodden OL48:17+13:0521:33
5Else StordalOL Tønsberg og omegn50:12+15:0022:24
6Kristin JohanssonHedrum OL55:35+20:2324:48
7Gro SandKongsberg OL56:52+21:4025:23
8Hilde Gunn HellenesOK Skeidi1:07:06+31:5429:57
9Sigrun GjoneSandefjord OK1:09:19+34:0730:56
10Maj Lene NystuenRøyken OL1:28:11+52:5939:22
Ann-Karin LestebergKongsberg OLdisqualified
Heidi EriksenLarvik OKdid not start

D 17-N

1 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1May-Britt SkramdalHedrum OL44:4522:56

D 17-18

4 580 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mina JørgensenIL Tyrving48:5010:39
2Andrea RanvikKonnerud IL49:49+0:5910:52
3Christine HoenEiker OL51:05+2:1511:09
4Anniken RanvikKonnerud IL1:12:20+23:3015:47
5Solveig LetmolieEiker OL1:12:28+23:3815:49

D 19-

4 580 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ella Arentz HagenSandefjord OK45:379:57
2Hedvig ÅstebølNTNUI49:38+4:0110:50
3Lene Therese MyrlandNTNUI1:00:51+15:1413:17
4Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK1:04:18+18:4114:02
5Ingvild Margrete OfstadIL BUL-Tromsø1:06:36+20:5914:32
6Ellen Strøm JuliussenSandefjord OK1:13:21+27:4416:00
7Inga WaageNordreisa IL1:20:14+34:3717:31
8Line Drange RuudRøyken OL1:33:57+48:2020:30

D 40-

3 880 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bente KonstOL Tønsberg og omegn43:5411:18
2Ellen GustafssonKongsberg OL1:07:33+23:3917:24
Kari Hasaas KlavenesSandefjord OKdid not finish

D45-

3 880 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid UndstadLarvik OK36:409:27
2Christina WhiteSøgne og Songdalen OK43:41+7:0111:15
3Mariann Øren ArvesenSandefjord OK44:29+7:4911:27
4Kristin BruserudOL Trollo48:49+12:0912:34
5Kristin SandvenNotodden OL57:08+20:2814:43
6Anne Sofie Forseth BueOL Tønsberg og omegn57:13+20:3314:44
7Stine ArntzenSandefjord OK57:31+20:5114:49
8Anette Kjærås FiringAndebu IL1:03:50+27:1016:27
9Kristin Hasle HaslestadRingsaker OK1:07:28+30:4817:23
10Marianne ReuschHeming Orientering1:12:44+36:0418:44
Mai Britt BjørkSandefjord OKdid not finish
Wenche EikåsSandefjord OKdid not finish

D 50-

3 880 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjersti Holt HanssenMåren OK44:0611:21
2Tone StoklandSandefjord OK51:22+7:1613:14
3Beth NicolaysenKongsberg OL54:06+10:0013:56
4Marianne OmdalKongsberg OL55:45+11:3914:22
5Tone Elisabeth BakkenØstmarka OK57:07+13:0114:43
6Hilde KløvstadSandefjord OK59:18+15:1215:17
7Ida Vår DirdalLarvik OK1:00:30+16:2415:35
8Ingrid RavnanOL Toten-Troll1:06:05+21:5917:01
9Anniken AusenPorsgrunn OL1:07:23+23:1717:22
10Åshild FlatebakkenIL Tyrving1:12:39+28:3318:43
Ida SyversenRøyken OLdid not start

D 55-

2 840 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tiri RebårdSandefjord OK37:0513:03
2Elisabeth StrandhagenGöteborg Majorna OK43:29+6:2415:18
3Eli Marie WiigPorsgrunn OL47:42+10:3716:47
4Karin EriksenOL Tønsberg og omegn48:20+11:1517:01
5Randi NicolaisenAsker Skiklubb53:30+16:2518:50
6Margrete EngzeliusAsker Skiklubb57:03+19:5820:05
7Grete BerntsenMåren OK1:03:22+26:1722:18

D 60-

2 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Grete S B HoviSkien OK39:1113:47
2Kari Elisabeth NatvigNittedal OL50:53+11:4217:55
3Elisabeth Holth JohannessenRøyken OL1:11:20+32:0925:07
Cathrine NorvikRøyken OLdisqualified

D 65-

2 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elisabeth RødAndebu IL1:18:2531:14
Grethe Lill RyengSturla, IFdisqualified

D 70-

2 510 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gerd LangsethLarvik OK51:4220:35
2Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL57:04+5:2222:44
3Eli KlovningPorsgrunn OL1:26:56+35:1434:38
Kirsten BakkeGjø-Vard OLdid not start
Hjørdis ØvreåsBotne SKdid not start

D 75-

2 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne Lise ØfsthusAsker Skiklubb1:07:5027:01
Birgitte BekkelundRøyken OLdid not finish
Inger Lise SolbergBø OLdid not start

D 80

2 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tirill Liby SeipOK Skeidi1:41:0840:17

H -10

1 840 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Christopher EriksenLarvik OK1:05:07+39:2335:23
0Magnus Buchacz EieNotodden OL25:4413:59
0Elias MolundIL Tyrving17:43+-8:019:37
0Magnus Veum SkrettebergStokke IL33:42+7:5818:18
0Sindre FurlandSandefjord OK21:46+-3:5811:49
0Magnus MolundIL Tyrving16:34+-9:109:00
Henrik MathisenOL Tønsberg og omegndid not start

H 11-12

2 330 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mathias BirkelundAsker Skiklubb25:3610:59
2Magnus SigurdssonStokke IL28:58+3:2212:25
3Wilmer HanssonOL Tønsberg og omegn30:16+4:4012:59
4Simen Dalen EriksenAsker Skiklubb31:46+6:1013:38
5Marius Juell LarsenIL Tyrving34:35+8:5914:50
6Jens G. DybvikStokke IL48:27+22:5120:47
7Niclas GunnerødStokke IL1:05:10+39:3427:58
Rasmus EngehultNotodden OLdisqualified
Ole Magnus StoremyrIL Haukendid not start

H 11-12N

1 840 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ludvig SkramdalHedrum OL25:4714:00

H 13-14

2 790 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nils Anders NiklassonKolbotn og Skimt OL27:069:42
2Christian Fredrik BorgIL Koll27:32+0:269:52
3Martin Nøkleby MellingRingerike OL28:12+1:0610:06
4Mikael BirkelundAsker Skiklubb28:26+1:2010:11
5Ole Gunnar Kleppa MadslienLillehammer OK28:36+1:3010:15
6Lars LienGjø-Vard OL29:01+1:5510:24
7Benjamin GjoneSandefjord OK29:04+1:5810:25
8Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering29:25+2:1910:32
9Ask OlaussenOppsal Orientering29:38+2:3210:37
10Vilmer NybergAsker Skiklubb29:47+2:4110:40
11Sindre Vie StrislandFossum IF29:54+2:4810:43
12Halvor LøkenKongsberg OL31:04+3:5811:08
13Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL32:12+5:0611:32
14Axel AaldeNydalens SK32:13+5:0711:32
15Anders KlavenesSandefjord OK32:21+5:1511:35
16Gabriel GjoneSandefjord OK32:25+5:1911:37
17Jonas HickenIL Koll32:28+5:2211:38
18Eirik Vie StrislandFossum IF32:50+5:4411:46
19Hallvard TjentlandLardal OL33:53+6:4712:08
20Philip Lehmann RomørenFossum IF34:21+7:1512:18
21Endre SandKongsberg OL34:38+7:3212:24
21Martin Christoffer BorgIL Koll34:38+7:3212:24
23Henrik Kaupang LyeLarvik OK34:56+7:5012:31
24Jonathan WoodhouseLillomarka OL35:16+8:1012:38
25Marius E. AamodtOppsal Orientering36:48+9:4213:11
26Andreas Myrvold SkovlystKongsberg OL37:44+10:3813:31
27Tarje EspelinAsker Skiklubb37:53+10:4713:34
28Oliver NilsenFossum IF38:20+11:1413:44
29Magnus Skourup RognebakkeSturla, IF38:48+11:4213:54
30Johannes Salvesen-LundeIL Koll39:44+12:3814:14
31Theodor BjørkSandefjord OK41:05+13:5914:43
32Håvard EikRaumar Orientering43:26+16:2015:34
33Mikkel Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering44:55+17:4916:05
34Eskil BrændenLillomarka OL45:12+18:0616:12
35Emil Ruud FossheimAsker Skiklubb46:29+19:2316:39
36Martin KaiserSturla, IF48:05+20:5917:14
37Emil SkytterenOdal OL - Orientering49:47+22:4117:50
38Vebjørn Emil BlindheimLillomarka OL51:12+24:0618:21
39Tobias Tronbøl LiumIL Koll55:01+27:5519:43
40Oscar Wiersdalen ThunoldPorsgrunn OL58:26+31:2020:56
41Lars Emil BueOL Tønsberg og omegn1:05:12+38:0623:22
42Simen Rønning JohansenMåren OK1:11:57+44:5125:47
43Emil HuuseØstmarka OK1:12:29+45:2325:58
44Brage FosstveitRaumar Orientering1:13:35+46:2926:22
Andreas SandernesØstmarka OKdid not finish
Fridtjof ReuschHeming Orienteringdid not finish
Anders Bredal-AndersenÅs-NMBU Orienteringdid not finish
Brage EikåsSandefjord OKdid not finish
Ragnar LandeEidskog OLdid not finish
Einar ØstvoldHeming Orienteringdid not finish
Sindre MathisenOL Tønsberg og omegndid not start
Jakob Backer-TellnesAsker Skiklubbdid not start
Mikkel Hurrød-NilsenFredrikstad SKdid not start
Ludvik SætherFredrikstad SKdid not start
Rasmus BerglundRingerike OLdid not start
Jacob Rivedal ØdegaardFredrikstad SKdid not start
Henrik Repstad StoremyrIL Haukendid not start
Jonas KroghOppsal Orienteringdid not start

H 13-16C

2 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eskil KolshusOppsal Orientering37:2716:43
2Fredrik Berg-NielsenSandefjord OK47:33+10:0621:13
3Martin DybvikStokke IL1:05:39+28:1229:18
4Trym Alexander StorhaugRøyken OL1:21:37+44:1036:26
Kidus Abiy GirmaIL Kolldisqualified
Kristian Gulliksen GjoneFredrikstad SKdid not start

H 13-16N

1 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan ZainalOdal OL - Orientering57:0729:17
Sverre Norheim-MartinsenSturla, IFdisqualified
Borgar Syrstad-VindenesSturla, IFdisqualified

H 15-16

4 520 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teodor Mo HjelsethNydalens SK36:108:00
2Ole Jakob FrankrigNydalens SK39:32+3:228:44
3Sondre YtterbøAsker Skiklubb42:02+5:529:17
4Iver RingheimLarvik OK43:38+7:289:39
5Cornelius BjørkSandefjord OK44:00+7:509:44
6Mats LindaasElverum OK44:21+8:119:48
7Kasper Bakken UlsethNydalens SK44:41+8:319:53
8Gaute BerganNydalens SK45:18+9:0810:01
9Vebjørn Blom-HagenFossum IF45:20+9:1010:01
10Erlend BørliFossum IF45:36+9:2610:05
11Tobias EspedalNydalens SK45:39+9:2910:05
12Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn45:51+9:4110:08
13Atle Nikolai WølloKongsberg OL46:11+10:0110:13
14Anders Håvard LarsenNydalens SK46:25+10:1510:16
15Mikkel KatlaFossum IF46:31+10:2110:17
16Anselm ReichenbachOppsal Orientering47:36+11:2610:31
17Sondre Zahl HagenFossum IF49:15+13:0510:53
18Marius BakkeFossum IF49:34+13:2410:57
19Gustav Andresen SkotteFossum IF51:05+14:5511:18
20Jonas EikåsSandefjord OK51:22+15:1211:21
21Mikkel BerglundRingerike OL51:24+15:1411:22
22Martin BrækkeHalden SK51:34+15:2411:24
23Tobias MathisenPorsgrunn OL51:42+15:3211:26
24Åsmund SlokvikNotodden OL52:22+16:1211:35
25Sivert PoppeFredrikstad SK52:30+16:2011:36
26Jakob TorgersenHalden SK52:52+16:4211:41
27Trygve Børte NomelandKristiansand OK53:03+16:5311:44
28Frikk EmbergsrudAsker Skiklubb53:06+16:5611:44
29Henrik R HoltHedrum OL53:22+17:1211:48
30Vetle DrageKongsberg OL54:20+18:1012:01
31Magnus FossumIK Grane Arendal Orientering55:00+18:5012:10
32Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK57:09+20:5912:38
33Henrik ReuschHeming Orientering57:59+21:4912:49
34Johan EgerKongsberg OL1:00:30+24:2013:23
35Jonas MyhrAsker Skiklubb1:02:33+26:2313:50
36Olav Kristian LundKongsberg OL1:02:40+26:3013:51
37Brage TakleKristiansand OK1:03:53+27:4314:08
38Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb1:03:59+27:4914:09
39Elias StubberudNydalens SK1:04:48+28:3814:20
40Kristian Juell LarsenIL Tyrving1:05:33+29:2314:30
41Sindre Grøv SvensenLillehammer OK1:08:52+32:4215:14
42Birk Felland SætnanFossum IF1:10:09+33:5915:31
43Kristoffer FjæreHedrum OL1:11:58+35:4815:55
44Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL1:12:03+35:5315:56
45Alf Kristian HelleHalden SK1:13:40+37:3016:17
46Rolf Trygve HaugKongsberg OL1:16:32+40:2216:55
47Rolf Andreas BergNydalens SK1:17:45+41:3517:12
48Thomas BlomkvistFredrikstad SK1:19:51+43:4117:39
49Hallgeir BrevikStokke IL1:22:56+46:4618:20
50Sigurd KvammeOL Toten-Troll1:37:07+1:00:5721:29
Sivert Møklegård PihlIK Grane Arendal Orienteringdisqualified
Martin AusenPorsgrunn OLdid not finish
Martin BirkelundAsker Skiklubbdid not finish
Sander Tonjer FingarsenElverum OKdid not finish
Kristoffer B. HelminsenFredrikstad SKdid not finish
Halvard KornmoPorsgrunn OLdid not finish
Jonas AarsethNydalens SKdid not finish
Vegard RanestadHamar OKdid not finish
Daniel NystuenRøyken OLdid not finish
Gaute LindaasElverum OKdid not finish
Tore Herman KirkebøenHalden SKdid not start
Sigurd Saxe SandvikHalden SKdid not start
Matias Kjerre-LudviksenFredrikstad SKdid not start
Kåre Peter Krohn GjessingHeming Orienteringdid not start
Simen KolbergsrudRøyken OLdid not start

H 15-16B

2 790 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik WoldeneFossum IF45:5816:28
2Andreas GjetangerMåren OK47:54+1:5617:10
3Per Ingvar TollehaugEiker OL48:44+2:4617:28
4Petter Kristoffer HusåsOdal OL - Orientering1:13:58+28:0026:30
5Odd Kristian Hagen MyreKristiansand OK1:17:01+31:0327:36
6Magnus EndresenMåren OK1:17:53+31:5527:54

H 17-A kort

3 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eirik GullordGjø-Vard OL50:2012:58
2Lars Rønning JohansenMåren OK53:09+2:4913:41
3Arne Håkon JørgensenSandefjord OK55:25+5:0514:16
4Trond FossSandefjord OK1:22:07+31:4721:09
5Torleif GaltelandAsker Skiklubb1:57:08+1:06:4830:11
Kent Morgan StoremyrIL Haukendid not start

H 17-C

2 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn30:2713:35
2Svend Kristian EidstenSturla, IF33:37+3:1015:00
3Magne JohansenVang OL39:26+8:5917:36
4Vidar BredholtKongsberg OL52:12+21:4523:18
Torstein LyeLarvik OKdisqualified

H 17-N

1 950 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Stian LillegårdLillomarka OLdid not start

H 19-

4 620 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jørn SundbyLarvik OK36:157:50
2Øyvind WatterdalHadeland OL37:49+1:348:11
3Sondre Ruud BråtenNydalens SK40:59+4:448:52
4Styrk Hundseid KamsvågIL Tyrving41:00+4:458:52
5Henrik Drange RuudRøyken OL41:09+4:548:54
6Eirik RavnanIL Tyrving42:52+6:379:16
7Daniel  SkjønsfjellNordreisa IL44:45+8:309:41
8Lasse KløvstadSandefjord OK44:53+8:389:42
9Kenneth SandvoldEiker OL46:33+10:1810:04
Erling GrammeltvedtOK Skeididid not start

H 40-

4 580 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torbjørn KravdalGjø-Vard OL50:3111:01
2Stian KvernsmyrAndebu IL1:02:02+11:3113:32
3Jesper FlogstadIL Hauken1:06:13+15:4214:27
4Lars Ole ThunoldPorsgrunn OL1:08:40+18:0914:59
5Hans Olav HygenØstmarka OK1:16:17+25:4616:39
Øyvind Sollerud HaugenOL Tønsberg og omegndid not finish

H 45-

4 580 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Øivind EgerKongsberg OL41:459:06
2Steinar LandeBø OL45:06+3:219:50
3Torbjørn Blom-hagenFossum IF46:25+4:4010:08
4Lars BerglundRingerike OL47:18+5:3310:19
5Eirik JørgensenIL Tyrving47:24+5:3910:20
6Knut Ivar JohansenSandefjord OK49:09+7:2410:43
7Espen RøsteKongsberg OL49:29+7:4410:48
8Jo Børre EikåsSandefjord OK49:43+7:5810:51
9Jens TjentlandLardal OL50:25+8:4011:00
10Jørn-Are LongfjeldModum OL51:07+9:2211:09
11Gisle NysæterSkien OK54:20+12:3511:51
12Geir TorgersenHalden SK58:06+16:2112:41
13Christian ReuschHeming Orientering59:45+18:0013:02
14Pål AngvollFredrikstad SK1:01:32+19:4713:26
15Einar KlavenesSandefjord OK1:04:26+22:4114:04
16Håvard KvammeOL Toten-Troll1:10:17+28:3215:20
17Geir Jonny RingvollIK Grane Arendal Orientering1:17:56+36:1117:00
18Øyvind LienGjø-Vard OL1:22:56+41:1118:06
Sturle FurlandSandefjord OKdisqualified
Kjetil MolundIL Tyrvingdisqualified
Jørgen FrøydLarvik OKdid not finish

H 50-

4 580 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trond GjelstadSandefjord OK38:178:21
2Gjermund RørenEiker OL39:40+1:238:39
3Syver LøkenKongsberg OL40:14+1:578:47
4Jan Richard EriksenAsker Skiklubb40:26+2:098:49
5Erik HaugSarpsborg OL41:39+3:229:05
6Per Olav GulbrandsenLarvik OK44:43+6:269:45
7Terje BlindheimLillomarka OL51:31+13:1411:14
8Rune EngehultNotodden OL55:29+17:1212:06
9Guttorm L EggeOslostudentenes IK59:10+20:5312:55
10Fredrik HøyerFossum IF1:16:12+37:5516:38
11Torkjel NesheimIL Tyrving1:18:10+39:5317:04
Roger WiikSturla, IFdid not finish

H 55-

3 880 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øyvind Roger HansenRøyken OL42:3810:59
2Inge GlittumOK Skeidi42:45+0:0711:01
3Karl MikkelsenOL Tønsberg og omegn43:22+0:4411:10
4Frode RobertsenOL Tønsberg og omegn46:45+4:0712:02
5Morten KarlsenMåren OK48:54+6:1612:36
6Trygve RognstadHadeland OL49:17+6:3912:42
7Harald OmlandSkien OK49:42+7:0412:48
8Terje GullordGjø-Vard OL50:19+7:4112:58
9Jan Ivar GundersenHedrum OL57:19+14:4114:46
10Snorre FrydenlundSturla, IF57:33+14:5514:49
11Kjetil KløvstadSandefjord OK1:03:10+20:3216:16
12Thor Inge TollehaugEiker OL1:03:22+20:4416:19
13Olav BakkenØstmarka OK1:04:15+21:3716:33
14Erik HøivoldKongsberg OL1:06:10+23:3217:03
15Torgeir BrandalKongsberg OL1:17:11+34:3319:53
Morten AndresenOK Skeididisqualified

H 60-

3 880 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Morten DueMåren OK42:3710:59
2Mats StrandhagenGöteborg Majorna OK47:10+4:3312:09
3Roy GjerdingOK Moss57:30+14:5314:49
4Bård NatvigNittedal OL58:38+16:0115:06
5Øyvind GylverAsker Skiklubb1:23:54+41:1721:37
6Odd Harald NilsenOL Tønsberg og omegn1:33:22+50:4524:03

H 65-

2 840 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terje LudvigsenLarvik OK38:0513:24
2Øivind FadumSande Sportsklubb38:15+0:1013:28
3Elling AakreAndebu IL39:14+1:0913:48
4Ole JohanssonPorsgrunn OL40:45+2:4014:20
5Martin NaufHedrum OL42:46+4:4115:03
6Jan BøhleOL Trollo43:52+5:4715:26
7Morten JohannessenRøyken OL44:28+6:2315:39
8Sveinung RekaaNotodden OL44:44+6:3915:45
9Atle RemmePorsgrunn OL45:22+7:1715:58
10Per Chr. HagenBø OL45:45+7:4016:06
11Paul SkjakerHadeland OL50:21+12:1617:43
12Hugo ChristensenNotodden OL59:27+21:2220:55
13Jan Erik RøedSandefjord OK1:01:15+23:1021:34
14Dag KristensenOK Skeidi1:12:27+34:2225:30

H 70-

2 840 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jørn Bue OlsenAsker Skiklubb42:1614:52
2Dag Rønning JensenOL Trollo42:41+0:2515:01
3Kay JørgensenPorsgrunn OL44:51+2:3515:47
4Helge RevhaugRingerike OL46:23+4:0716:19
5Hans StordalOL Tønsberg og omegn46:59+4:4316:32
6Kåre ThorbjørnsenLarvik OK52:30+10:1418:29
7Per Kåre HerredsvelaØstmarka OK53:34+11:1818:51
8Rolf GjølbergLarvik OK53:45+11:2918:55
9Geir TrøanKolbotn og Skimt OL56:14+13:5819:48
10Helge FossheimHedrum OL57:23+15:0720:12
11Jiri UrvalekPorsgrunn OL57:29+15:1320:14
12Jakob KløverødPorsgrunn OL1:00:59+18:4321:28
13Ragnar HillestadLardal OL1:24:39+42:2329:48
Willy GrønstadGimle IFdisqualified
Carl Ove BergOK Skeididisqualified
Roar LøkenSandefjord OKdid not finish
Tormod FjæreHedrum OLdid not finish
Åmund TonnaEiker OLdid not finish

H 75-

2 510 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Øystein AndersenLarvik OK40:2016:04
2Harald LundhaugOK Moss46:20+6:0018:27
3Magnar ØvreåsBotne SK54:00+13:4021:30
4Ole Kristoffer ThrondsenKongsberg OL54:59+14:3921:54
5Øystein MadsenHaugerud IF58:21+18:0123:14
6Magne KlovningPorsgrunn OL1:00:16+19:5624:00
7Jon C. FougnerHeming Orientering1:07:13+26:5326:46
8Tor Eivind EdvardsenLarvik OK1:07:54+27:3427:03 Download route in GPX format
9Steinar RuudKonnerud IL1:12:11+31:5128:45
10Bjørn GunnerødAsker Skiklubb1:12:30+32:1028:53
11Egil RonæssPorsgrunn OL1:30:48+50:2836:10
12Arne ØfsthusAsker Skiklubb1:34:21+54:0137:35
Anton LommeHedrum OLdid not finish
Olav SolbergBø OLdid not start
Oddvar BruunOL Tønsberg og omegndid not start

H 80-

2 510 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjørn EgnerHeming Orientering41:3416:33
2Magnar ReppesgårdHedrum OL49:15+7:4119:37
3Oddvar GjelstadSandefjord OK1:10:13+28:3927:58
Rolf Arvid Leijon PedersenAlta OLdisqualified
Tore S. RasmussenOL Tønsberg og omegndid not finish
Helge HalvorsenLarvik OKdid not start

Direkte A

4 580 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Asbjørn BygglandHøydalsmo IL48:0610:30
2Trond EvensenOL Tønsberg og omegn51:11+3:0511:10
3Harald HoviSkien OK52:42+4:3611:30
4Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn1:02:27+14:2113:38
5Frode NysæterSkien OK1:03:54+15:4813:57
6Fredrik SaugestadNydalens SK1:07:10+19:0414:39
7Anton PlaianNOTEAM1:07:34+19:2814:45
8Synne FlatebakkenIL Tyrving1:09:22+21:1615:08
9Nina BirkelundAsker Skiklubb1:10:35+22:2915:24
10David HanssonOL Tønsberg og omegn1:11:00+22:5415:30
11Martin ReichenbachOppsal Orientering1:16:27+28:2116:41
12Elin KallesonOppsal Orientering1:18:24+30:1817:07
13Mona GjelstadSandefjord OK1:44:10+56:0422:44
Tellef Juell LarsenIL Tyrvingdisqualified
Per GustafssonKongsberg OLdisqualified
Erik Strøm JuliussenSandefjord OKdisqualified
Pål Martin EidNOTEAMdid not finish

Direkte B

2 790 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Olaf Halsaa DolvenAsker Skiklubb32:1411:33
2Haakon DolvenAsker Skiklubb48:52+16:3817:30
3Martin SkytterenOdal OL - Orientering49:43+17:2917:49
4Tony HalsallOtra IL50:24+18:1018:03
5Hilde MoholthKongsberg OL56:43+24:2920:19
6Linda BrathagenLarvik OK58:09+25:5520:50
7Knut GjoneSandefjord OK58:26+26:1220:56
8Kirsten GjermstadBerger og Svelvik OL1:02:21+30:0722:20
9Enikø BertalenAsker Skiklubb1:11:33+39:1925:38
10Asbjørn BrathagenLarvik OK1:14:44+42:3026:47
11June HerredsvelaØstmarka OK1:18:16+46:0228:03
12Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn1:41:40+1:09:2636:26
Hege MelbyLardal OLdid not finish
Vera HalsaaAsker Skiklubbdid not finish
Trond Olav JahreAndebu ILdid not start

Direkte C

2 240 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sofie Solheim UndebergetOppsal Orientering33:3815:00
2Hanne JørgensenLillehammer OK48:32+14:5421:39
3Katrine SolbakkenIL Tyrving51:03+17:2522:47
4Hans Gøran BjørkSandefjord OK55:41+22:0324:51
5Solfrid MarthiniussenKonnerud IL1:22:00+48:2236:36
Anders JohnsenSturla, IFdid not finish
Ingrid LuråsOppsal Orienteringdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor