Norwegian Orienteering Federation

Official results for Midt-Norsk Mesterskap, sprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Midt-Norsk Mesterskap, sprint
Organiser: Wing OK
Date: Friday 24 August 2018

N-├ąpen

1 100 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Eira Forsbak AsplemFreidig12:3811:29
Emil BalonVelledalen IL17:2415:49
Ovid Baglo BjørkengVerdal OK9:478:53
Elisabeth BrevikNTNUI9:358:42
Emma DrønnesundEmblem IL14:5213:30
Martine Nubdal FrøsethVerdal OK15:2313:59
Sturla August IdlandEmblem IL12:5811:47
Matilde Tanem IversenVerdal OK15:3114:06
Simon Mitchell IversenVerdal OK10:589:58
Helene Heggheim JensenEmblem IL15:1913:55
Silje Heggheim JensenEmblem IL15:2714:02
Sigurd Skoglund LeitheFrol IL18:5017:07
Clara LeroyerFreidig21:1219:16
Tobias Ibsen LervågVelledalen IL7:477:04
Linus Fossum MalmringFreidig8:287:41
Samuel Knudsen OlavsbyeOL Trollelg22:0320:02
Einar SævikStjørdals-Blink Orientering26:5424:27
Guro SævikStjørdals-Blink Orientering27:3225:01
Irene Storler SnøfuglFreidig10:079:11
Marit Storler SnøfuglFreidig8:327:45
Gustav StandalStjørdals-Blink Orientering21:5319:53
Fredrik Hals StensrudOL Trollelg22:0420:03
Mads Stensland MelbyeVerdal OKdid not start
Filip Leonard NolteFreidigdid not start

D -10

1 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Emilie Nubdal FrøsethVerdal OK18:5410:30
Sigrid HægstadByåsen IL17:109:32
Frida HolmqvistByåsen IL17:059:29
Vilde Nordgård LeirenByåsen IL21:5412:10
Mia Stensland MelbyeVerdal OK13:227:25
Aurora OldertrøenTynset IF18:0510:02
Ida Joanne OldertrøenTynset IF19:4310:57
Maia Ruano StrandWing OK18:3910:21
Maria sæther VerdeniusVingelen IL14:548:16
Solveig Skoglund LeitheFrol ILdisqualified
Helmine Laksholm GrindbergVerdal OKdid not start

D 11-12

1 800 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marie Wollan BenumByåsen IL9:025:01
2Anne Eline Vehus SkjerveVerdal OK11:43+2:416:30
3Synne Kvittum NytrøenTynset IF12:29+3:276:56
3Nora HalvorsenFreidig12:29+3:276:56
5Nora Sumstad HanssenByåsen IL12:46+3:447:05
6Ine Bohnhorst TegdanFreidig12:55+3:537:10
7Anna Emilie LonaWing OK14:47+5:458:12
8Lisa Sæther VerdeniusVingelen IL14:50+5:488:14
9Ane SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering15:27+6:258:35
10Louise Hals StensrudOL Trollelg15:42+6:408:43
11Emilie StandalStjørdals-Blink Orientering16:16+7:149:02
12Tina UglemsmoSelbu OK27:10+18:0815:05
13Nardos Kidane EmahatsionSelbu OK29:06+20:0416:10
Ingrid Wollan BenumByåsen ILdisqualified

D 11-12N

1 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanna SkjerveVerdal OK15:2313:59
Idun AaenStjørdals-Blink Orienteringdid not start

D 13-14

3 100 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eline Horten JordetVingelen IL15:194:56
2Mathea Spets StorhovFreidig16:29+1:105:19
3Andrea sæther VerdeniusVingelen IL17:08+1:495:31
4Anna Aurora NolteFreidig17:34+2:155:40
5Sigrid HaugskottOL Trollelg18:30+3:115:58
6Lina Storler SnøfuglFreidig20:50+5:316:43
7Fredrikke Baglo BjørkengVerdal OK20:51+5:326:43
8Mathea Baglo BjørkengVerdal OK22:05+6:467:07
9Guro SchjølbergTynset IF22:52+7:337:22
10Malin Nordgård LeirenByåsen IL24:48+9:298:00
11Julie DrønnesundEmblem IL25:10+9:518:07
12Line TryggestadEmblem IL33:24+18:0510:46
Maria Strømdal WikFreidigdisqualified
Una KittilsenFreidigdisqualified
Ella SandstadFreidigdisqualified
Tora KittilsenFreidigdid not start

D 15-16

3 300 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frida HaugskottOL Trollelg15:314:42
2Mari EidsmoFreidig16:28+0:574:59
3Mari Grøtli SvergjaKvikne IL16:59+1:285:08
4Vilde Lereim StorliFreidig17:08+1:375:11
5Ane Malene KolstadFreidig17:51+2:205:24
6Trude MarkhusVerdal OK18:07+2:365:29
7June MunkebyFrol IL18:34+3:035:37
8Stine AuneNidarøst OK20:25+4:546:11
9Kristin LundanesEmblem IL20:31+5:006:13
10Hege HallanOK Skøynar24:24+8:537:23
Linnea MunkebyFrol ILdisqualified
Serine Skogeng ReitenEmblem ILdid not start
Marie Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orienteringdid not start

D 17-18

3 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lene Berg HanssenByåsen IL16:174:47
2Sigrid Vehus SkjerveVerdal OK18:12+1:555:21
3Vibeke Kvistad DengerudSteinkjer OK18:43+2:265:30
4Sofia HaglundStjørdals-Blink Orientering18:45+2:285:30
5Rønnaug Hansæl-NergaardKvikne IL19:14+2:575:39
6Ane Ingeborg KalbækkenTynset IF19:54+3:375:51
7Hedda Hoff HagenByåsen IL20:13+3:565:56
8Jorun BækkenOs IL20:28+4:116:01
9Matilde MunkebyFrol IL20:53+4:366:08
10Hanne Helmine RogstadNidarøst OK22:37+6:206:39
11Ragne MunkebyFrol IL22:53+6:366:43
12Sofie HallemVerdal OK23:37+7:206:56

D 17-C

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1May Britt DrønnesundEmblem IL13:047:15
2Ingvild Geving SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering13:26+0:227:27
3Cecilie TryggestadEmblem IL18:54+5:5010:30
4Rigmor StandalStjørdals-Blink Orientering19:32+6:2810:51

D 19-20

3 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malin SandstadFreidig16:124:37
2Anine LomeHamar OK16:17+0:054:39
3Vilde Årøen LykkeEmblem IL17:42+1:305:03
4Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering18:03+1:515:09
5Line SølbergIL Leik18:14+2:025:12
6Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)19:34+3:225:35
7Åse BerganNydalens SK23:08+6:566:36
Rikke Gjeitnes DahleMolde og Omegn IFdisqualified
Marte Lien JohnsenByåsen ILdisqualified
Vera MelkildFreidigdisqualified
Ragnhild EideByåsen ILdid not start
Anniken Eriksrud KarlsenNTNUIdid not start
Maria Ulseth SylteFreidigdid not start

D 21-

3 500 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma JohanssonEmblem IL15:234:23
2Ingeborg EideByåsen IL15:28+0:054:25
3Eirin Svanøe-HafstadFrol IL15:35+0:124:27
4Karen Oline KolstadNTNUI16:20+0:574:40
5Audhild Bakken RognstadEmblem IL16:22+0:594:40
6Ida LindkvistNTNUI16:29+1:064:42
7Tonje VassendNTNUI16:46+1:234:47
8Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL Trollelg17:29+2:064:59
9Ingrid OkkenhaugNTNUI18:16+2:535:13
10Ronja BjörklundNTNUI18:34+3:115:18
11Hildegunn HeggøyNTNUI18:59+3:365:25
12Helene OmdalNTNUI19:00+3:375:25
13Pauline Røstum BellingmoNTNUI19:04+3:415:26
14Aurora FossøyNTNUI19:13+3:505:29
15Solveig VassendenStjørdals-Blink Orientering19:24+4:015:32
16Marte Hoff HagenNTNUI19:37+4:145:36
17Ingvild Ramtvedt NæssetNTNUI19:45+4:225:38
18Line Hovdenak LyngNidarøst OK19:46+4:235:38
19Marte SkoglundFrol IL20:33+5:105:52
20Lene Therese MyrlandNTNUI20:44+5:215:55
21Marit SchmidOL Trollelg21:03+5:406:00
22Ingvild BrekkeNTNUI22:03+6:406:18
23Synne FossøyNTNUI22:17+6:546:22
24Elisabeth StørsethSelbu OK24:09+8:466:54
Mathilde RundhaugFrol ILdisqualified
Vilde MalmeiNTNUIdisqualified
Guro TorpeFrol ILdisqualified
Maren Mohagen HansenFreidigdid not start
Hanne SandstadFreidigdid not start

D 40-

3 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gøril EideByåsen IL18:355:37
2Ingvild KjesbuStjørdals-Blink Orientering18:42+0:075:40
3Kari UlsethFreidig18:57+0:225:44
4Kari Solem AuneByåsen IL19:05+0:305:46
5Tina Strømdal WikFreidig19:47+1:125:59
6Tone AlmåsIL Leik19:58+1:236:03
7Elisabeth EspelandTynset IF21:10+2:356:24
8Anne Mette GrøtliKvikne IL21:22+2:476:28
9Kirsti Næss OlsenOL Trollelg24:22+5:477:23
Mari Gullbrekken SchjølbergTynset IFdisqualified
Mari Angell-PetersenFreidigdisqualified
Kristin HaugskottOL Trollelgdisqualified

D 50-

3 300 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirin LodgaardByåsen IL20:396:15
2Guri BjørndalByåsen IL21:21+0:426:28
3Torunn Spets StorhovFreidig22:20+1:416:46
4Janita SkogengEmblem IL22:21+1:426:46
5Hilde ForbordMalvik IL23:48+3:097:12
6Ragnhild DåsnesOs IL24:15+3:367:20
7Randi JensenFrol IL24:53+4:147:32
8Eldbjørg G. KalbækkenTynset IF25:36+4:577:45
9Marianne LykkeEmblem IL25:58+5:197:52
10Britt Laila NilsgårdRøros IL26:32+5:538:02
11Liv MeliIL Nansen26:43+6:048:05
12Mai Iren AlmåsIL Leik26:44+6:058:06
13Ingrid Lien JohnsenByåsen IL26:49+6:108:07
14Trine SunnsetMelhus IL30:35+9:569:16
15Randi HaugskottFrol IL30:48+10:099:20
16Helen Margrethe SchjelderupNord-Østerdal OK32:50+12:119:56
Nina-Beate LiabakkByåsen ILdisqualified
Rine HanssenByåsen ILdisqualified
Mari Ann Landsem MelhusSteinkjer OKdid not start

D 60-

3 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grete Berge OwrenFreidig21:277:09
2Gerd BjørsethKrokstadøra IL22:03+0:367:21
3Karin GalaaenSelbu OK23:33+2:067:51
4Anne Mette NormannTynset IF26:52+5:258:57
5Sunniva Johaug RyenOs IL28:00+6:339:20
6Ruth SchmidOL Trollelg29:36+8:099:52
7Anne StensethByåsen IL35:45+14:1811:55
8Inger Johanne SimensenOs IL36:23+14:5612:07
Magnhild ForsethFrol ILdisqualified
Marit Hæreid SandstadFrol ILdid not start

D 70-

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torid KvaalFreidig22:377:32
2Solveig VingelenVingelen IL29:08+6:319:42
3Anne FuruholtOL Trollelg32:18+9:4110:46
4Anne-Mari HaagensenOs IL51:06+28:2917:02
Anne-Lise BrenneOL Trollelgdisqualified

H -10

1 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jonas AlstadFrol IL13:547:43
Erlend GrønliFreidig13:037:15
William Mitchell IversenVerdal OK12:276:55
Sondre Skoglund LeitheFrol IL16:339:11
Mathias LeroyerFreidig9:425:23
Petter SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering15:568:51
Ole Ulseth SylteFreidig14:418:09
Emil Aleksander NolteFreidigdisqualified
Sigurd SævikStjørdals-Blink Orienteringdisqualified

H 11-12

1 800 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL9:005:00
2Håkon HallanOK Skøynar9:03+0:035:01
3Anders Berge MjølhusOL Trollelg10:11+1:115:39
4Ådne SundetIL Leik10:24+1:245:46
5Filip Mitchell IversenVerdal OK10:30+1:305:50
6Alf Petter LynumFreidig10:43+1:435:57
7Sigurd RønningMelhus IL12:03+3:036:41
8Simen Hansæl-NergaardKvikne IL12:58+3:587:12
9Johannes LerliMelhus IL14:26+5:268:01
10Henrik Ramsevik TeigeneEmblem IL16:21+7:219:05
11Noah TryggestadEmblem IL17:28+8:289:42
Ingvar OsenEmblem ILdisqualified
Ludvik Laksholm GrindbergVerdal OKdid not start

H 13-16C

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johannes HalvorsrudMelhus IL14:207:57

H 13-14

3 100 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristoffer Strømdal WikFreidig14:274:39
2Tristan HalvorsenFreidig15:57+1:305:08
3Iver Dalsaune ThunFreidig16:12+1:455:13
4Kristoffer LerliMelhus IL16:33+2:065:20
5Emil Reinertsen LeroyerFreidig16:41+2:145:22
6Emil GrønliFreidig16:53+2:265:26
7Aleksander Tanem IversenVerdal OK18:08+3:415:50
8Magnus AlstadFrol IL18:09+3:425:51
9Ådne Krogstad StendahlFrol IL18:42+4:156:01
10Imre Overgård FremstadByåsen IL19:49+5:226:23
11Jørgen AuneByåsen IL20:35+6:086:38
12Herman Bruchmüller SundtByåsen IL21:55+7:287:04
13Aksel VikenByåsen IL21:57+7:307:04
14Eivind NæveIL Leik22:47+8:207:20
15Peder Angel Lundquist LangenOs IL23:21+8:547:31
16Magnus Skytterholm StandalEmblem IL24:13+9:467:48
17Emil AaldeOppdal IL24:31+10:047:54
Magne GuttvikWing OKdisqualified
Vegard Lereim StorliFreidigdisqualified
Sigurd VatnFrol ILdid not start

H 15-16

3 400 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tobias AlstadFrol IL13:404:01
2Mikkel HoltFreidig14:32+0:524:16
3Jørgen SchjølbergTynset IF15:08+1:284:27
4Martin Vehus SkjerveVerdal OK15:26+1:464:32
5Niklas Landsem MelhusSteinkjer OK15:53+2:134:40
6Henrik BelboSteinkjer OK16:00+2:204:42
7August MaskeFreidig16:40+3:004:54
8Erling Eide HustvedtWing OK16:45+3:054:55
9Petter Andreas LonaWing OK16:51+3:114:57
10Håvard VeieOK Skøynar17:01+3:215:00
11August Hopstad NykvistWing OK17:23+3:435:06
11Hallvar HallanOK Skøynar17:23+3:435:06
13Jostein RøFreidig17:36+3:565:10
14Nikolai RenolenWing OK18:22+4:425:24
15Vetle Grønvik EkraFreidig18:35+4:555:27
16Erlend AuneByåsen IL18:57+5:175:34
17Einar EideByåsen IL19:16+5:365:40
18Peter Prytz JensenMelhus IL20:05+6:255:54
19Joakim Solberg QvenildMelhus IL21:56+8:166:27
20Andreas AagesenMelhus IL24:32+10:527:12
21Martin AuneMelhus IL26:26+12:467:46
22Oskar StorlerMelhus IL30:01+16:218:49
23Mathias Enebak IversenFreidig33:09+19:299:45
Håkon Wærnes ØfstiMelhus ILdisqualified
Brage AsplemFreidigdisqualified
Antonius Herskedal AmundsenFreidigdid not start
Vegard JermstadSteinkjer OKdid not start
Vegard Ulseth SylteFreidigdid not start
Jacob Sæther VerdeniusVingelen ILdid not start

H 17-18

3 500 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simen Spets StorhovFreidig13:553:58
2Lars SandstadFreidig15:01+1:064:17
3Fredrik Vehus SkjerveVerdal OK15:03+1:084:18
4Gaute Kvittum NytrøenTynset IF15:09+1:144:19
5Jonas GrønliFreidig15:11+1:164:20
6Vegard KittilsenFreidig15:12+1:174:20
7Mats EidsmoFreidig15:14+1:194:21
8Kristian Fredrik LynumFreidig15:18+1:234:22
9Jo Even KolstadFreidig15:27+1:324:24
10Håkon HolstadFreidig16:00+2:054:34
11Ludvig Williams StrømsnesMalvik IL16:24+2:294:41
12Asgeir EspelandTynset IF17:39+3:445:02
13Johannes LangaasNidarøst OK19:25+5:305:32
Petter Liabakk EriksenByåsen ILdisqualified
Ådne Skjæveland JøssingWing OKdisqualified
Jonas VindalWing OKdisqualified

H 19-20

3 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar Spets StorhovFreidig15:484:09
2Anders HaugskottOL Trollelg16:05+0:174:13
3Styrk Hundseid KamsvågIL Tyrving16:22+0:344:18
4Tobias KristensenNTNUI16:54+1:064:26
5Bjørn Anders FlågenHeming Orientering17:48+2:004:41
6Jonas UnsgårdIL Leik17:56+2:084:43
7Olav Milian Schmitt GranNTNUI17:59+2:114:43
8Sivert BellingmoOL Gaula18:24+2:364:50
9Mathias HermstadFreidig19:08+3:205:02
10Ole Jørgen Bogen ArenthSturla, IF20:29+4:415:23
10Vegard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø20:29+4:415:23
Jørgen BaklidKonnerud ILdisqualified
Martin Borge HeirFossum IFdisqualified
Oscar LyngenFreidigdid not start

H 21-

3 800 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul SirumFrol IL14:583:56
2Eirik Langedal BreivikNydalens SK15:00+0:023:56
3Audun HeimdalNTNUI15:02+0:043:57
3Jo Forseth IndgaardFrol IL15:02+0:043:57
5Jonas Klausen EspedalNTNUI15:24+0:264:03
6Quentin RauturierNTNUI15:31+0:334:05
7Lars Sandstad SkjesetFrol IL15:38+0:404:06
8Carl Petter LyngenFrol IL15:49+0:514:09
8Ulf Forseth IndgaardFrol IL15:49+0:514:09
10Oskar AndrénIL Leik15:51+0:534:10
11Asgeir Bakken RognstadEmblem IL15:57+0:594:11
12Øyvind WiggenByåsen IL16:25+1:274:19
13Anders Felde OlaussenNTNUI16:27+1:294:19
14Håkon Fruseth ChristiansenNTNUI16:29+1:314:20
15Jakob Kalvig SkoganNTNUI17:19+2:214:33
16Ola KeiseråsIL Leik17:25+2:274:35
17Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI17:37+2:394:38
18Håvard VassendenFrol IL18:03+3:054:45
19Erik GustafssonNTNUI18:34+3:364:53
20Lars OwrenFreidig18:36+3:384:53
20Kristoffer NeslandNTNUI18:36+3:384:53
22Markus GladEmblem IL19:00+4:025:00
23Håvard SundbergStor-Elvdal SK19:04+4:065:01
24Adrian OpheimNTNUI19:18+4:205:04
25Anders Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK19:30+4:325:07
26Mattis MyhreStjørdals-Blink Orientering20:46+5:485:27
27Børge LeirenByåsen IL20:55+5:575:30
28Sindre Engzelius GylverNTNUI21:34+6:365:40
29Petter LyngNidarøst OK24:19+9:216:23
30Ole Morten FrøsethVerdal OK25:17+10:196:39
Simen Eid NielsenNTNUIdisqualified
Hermann LeitheFrol ILdisqualified
Olai Stensland LillevoldNTNUIdisqualified
Mathias BjuganWing OKdid not start
Sindre Østgulen DeiszNTNUIdid not start
Sindre JohannessenFreidigdid not start
Herman Ryen MartinsenFredrikstad SKdid not start

H 40-

3 500 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henning Osnes TeigeneEmblem IL15:024:17
2Thomas Berge MjølhusOL Trollelg15:51+0:494:31
3Svein Anders MelhusSteinkjer OK16:05+1:034:35
4Jørgen TegdanFreidig16:20+1:184:40
5Torgeir AuneByåsen IL16:43+1:414:46
6Jan Jacob VerdeniusVingelen IL16:46+1:444:47
7Kurt Ove MelbyeVerdal OK16:51+1:494:48
8Hans Arild SkjevdalRøros IL16:55+1:534:50
9Roar SkulbørstadOL Trollelg17:33+2:315:00
10Asle SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering18:24+3:225:15
11Håvard KjesbuStjørdals-Blink Orientering18:25+3:235:15
12Kristian StensrudOL Trollelg18:36+3:345:18
13Geir SchjølbergTynset IF19:13+4:115:29
14Geir HanssenByåsen IL19:17+4:155:30
15Kjell Rune Logan-HalvorsrudMelhus IL19:58+4:565:42
16Vegard HansenByåsen IL20:36+5:345:53
17Olle MalmringFreidig20:37+5:355:53
18Trond AaldeOppdal IL21:07+6:056:02
19Are RogstadNidarøst OK21:47+6:456:13
Tomas EidsmoFreidigdisqualified
Robert OtterleiByåsen ILdid not start

H 50-

3 400 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jens Even StorhovFreidig16:544:58
2Jon RøstumOL Gaula17:05+0:115:01
3Atle PedersenMelhus IL17:12+0:185:03
4Atle DengerudSteinkjer OK17:20+0:265:05
5Jakob HaugenStjørdals-Blink Orientering17:27+0:335:07
6Frode SjøvoldRøros IL17:53+0:595:15
7Knut HagenByåsen IL17:58+1:045:17
8Dag StenersenNidarøst OK18:05+1:115:19
9John SvergjaNord-Østerdal OK18:15+1:215:22
10Arild H ClausenFreidig18:42+1:485:30
11Petter GullikstadRøros IL18:47+1:535:31
12Harald SvergjaNord-Østerdal OK18:52+1:585:32
13Lars Erik StrømsnesMalvik IL18:57+2:035:34
14Stein Ivar FossMelhus IL18:58+2:045:34
15Terje SchjølbergRøros IL19:25+2:315:42
16Øystein WiggenByåsen IL19:47+2:535:49
17Stein MarkhusVerdal OK19:52+2:585:50
18Stig DahleMolde og Omegn IF20:51+3:576:07
19Per EngebakkenNord-Østerdal OK21:22+4:286:17
20Rune VikenByåsen IL21:59+5:056:27
21Leif Arne NytrøenTynset IF22:21+5:276:34
22Geir PaulsenOL Trollelg22:31+5:376:37
23Geir WillumsenFreidig25:33+8:397:30
24John LerliMelhus IL26:02+9:087:39
Jan HageIL Leikdisqualified
Vidar SkjerveVerdal OKdisqualified
Dag Ove TinmannsvikOL Trollelgdisqualified
Tor Ove HallemVerdal OKdid not start
Trond Svanøe-HafstadSteinkjer OKdid not start

H 60-

3 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild VassendenFrol IL19:355:56
2Terje HansenVingelen IL20:37+1:026:14
3Helge SundbergRøros IL23:34+3:597:08
4Olav Martin IndgaardFrol IL23:50+4:157:13
5Torbjørn SirumFrol IL23:58+4:237:15
6Karl Arne MelbyeVerdal OK25:58+6:237:52
7Bjørn JakobsenMolde og Omegn IF27:59+8:248:28
8Ottar RyenOs IL28:33+8:588:39
9Rune M HoltFreidig31:02+11:279:24
10Eivind BakkMelhus IL32:27+12:529:50
Geir NilsenEmblem ILdisqualified
Audun ÅrøenEmblem ILdisqualified
Leif Magne EggestadBodø og Omegn IF Orienteringdid not start
Fritjof SandstadFrol ILdid not start
Rolf WærnesOrkanger IFdid not start

H 70-

3 000 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Svein Endre HoveByåsen IL22:077:22
2Leidulv VinjeNidarøst OK22:19+0:127:26
3Rolf KarsetSteinkjer OK22:57+0:507:39
4Terje HanssenPolitiets IL23:04+0:577:41
5Magnus LandstadFreidig23:19+1:127:46
6Bjørn Ludvig BrenneOL Trollelg23:45+1:387:55
7Edgar FuruholtOL Trollelg24:29+2:228:09
8Nils Olav VennevikFreidig25:39+3:328:33
9Tore BrurokNidarøst OK25:40+3:338:33
10Tore KisteNidarøst OK25:42+3:358:34
11Jardar SandstadSelbu OK26:40+4:338:53
12Tor ØstvangOs IL26:46+4:398:55
13Anders LaugloOL Trollelg28:15+6:089:25
14Sverre KristoffersenVerdal OK28:32+6:259:30
15Roar StensethByåsen IL30:26+8:1910:08
16Kristian MidthjellVerdal OK33:06+10:5911:02
17Finn BjørgumNidarøst OK33:34+11:2711:11
18Steinar SimensenOs IL34:02+11:5511:20
19Finn Faye KnudsenOL Trollelg34:54+12:4711:38
20Erik HaagensenOs IL39:14+17:0713:04
Eigil SørliMalvik ILdisqualified
Leif EngenNidarøst OKdisqualified
Halvor FlatbergNidarøst OKdisqualified
Roar ForbordMalvik ILdisqualified
Tom BuggeByåsen ILdisqualified
Robert StrømWing OKdid not start

H 80-

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arne SæterhaugByåsen IL28:539:37
2Paul ForsethOL Trollelg31:36+2:4310:32
Gunnar SmistadOL Trollelgdid not start
Jon VingelenVingelen ILdid not start

Direkte

3 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Snorre HansenByåsen IL16:125:13
2Christer JensenEmblem IL16:52+0:405:26
3Pernille Ibsen LervågVelledalen IL17:03+0:515:30
4Fredrik IdlandEmblem IL18:09+1:575:51
5Hanne VefsnmoByåsen IL18:47+2:356:03
6Stig BratsbergMolde og Omegn IF21:54+5:427:03
7Frank DrønnesundEmblem IL23:01+6:497:25
8Mateusz BalonVelledalen IL23:21+7:097:31
9Bente HortenVingelen IL24:50+8:388:00
10Ingvil SnøfuglFreidig25:11+8:598:07
11Gunn Tove LeirenByåsen IL25:44+9:328:18
12Maj-Lisbet RønningFreidig27:21+11:098:49
Monica HægstadStjørdals-Blink Orienteringdisqualified
Kasper LodgaardByåsen ILdisqualified
Janne Fossum MalmringFreidigdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor