Norwegian Orienteering Federation

Official results for Sørlandsmesterskapet Langdistanse

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sørlandsmesterskapet Langdistanse
Organisers: Aust-Agder / Birkenes IL
Date: Saturday 24 August 2019

N-├ąpen

1 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Eivind ÅneslandBirkenes ILcompleted
Martin Øverøyen BalchenOddersjaa SSKcompleted
Emma Bjerke DaleneBirkenes ILcompleted
Erlend Lima FlakkBirkenes ILcompleted
Marthe Lima  FlakkBirkenes ILcompleted
Ingvild Stormoen NesetBirkenes ILcompleted
Brage Glende StormoenKristiansand OKcompleted
Thea TøråKristiansand OKcompleted
Tobias TøråKristiansand OKcompleted
Isak TveitBirkenes ILcompleted
Johannes TveitBirkenes ILcompleted
Anne RingvollIK Grane Arendal Orienteringdid not start

D 9-10

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Tiril MolundIL Imås1:00:1521:31

D 11-12

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Selma WhiteSøgne og Songdalen OK39:4313:14
2Ingrid RingvollIK Grane Arendal Orientering50:20+10:3716:46
Klara TobiassenBirkenes ILdid not start

D 13-14

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra TømtIL Imås1:36:4127:37

D 15-16

4 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Astrid WhiteSøgne og Songdalen OK1:12:4916:32
2Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering1:20:55+8:0618:23
3Tuva Krafft MyhrenHisøy OK1:44:51+32:0223:49
Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orienteringdisqualified
Amalie RingvollIK Grane Arendal Orienteringdisqualified

D 17-A kort

4 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristin BalchenOddersjaa SSK1:02:2814:11
2Una Glende JansonKristiansand OK1:18:11+15:4317:46

D 17-B

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torun LynnebakkenKristiansand OK1:48:4231:03

D 17C

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adriana EikKristiansand OK1:54:2738:09

D 17-20

4 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mia HirschIF Trauma1:29:3718:40

D 21-

6 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering1:17:4312:44
2Christina WhiteSøgne og Songdalen OK1:34:18+16:3515:27
Irene Beate Øhrn ArnevikSøgne og Songdalen OKdid not start

D 35-

4 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linn Carina DalandKristiansand OK1:29:5218:43
2Janne ThygesenIK Grane Arendal Orientering1:41:55+12:0321:13
Boyan YuanKristiansand OKdisqualified

D 45-

4 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingvild MulenKristiansand OK1:20:2616:45
2Arnhild U. BråtenVegårshei IL1:25:04+4:3817:43
3Marianne HaugeHisøy OK1:27:37+7:1118:15
4Emma Smeland NygårdseterVegårshei IL1:41:54+21:2821:13

D 60-

4 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Siri BjorvandBirkenes IL1:29:0020:13

D 65-

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Siri ØkstadOddersjaa SSK1:06:3219:00
Jorunn SandsdalenOddersjaa SSKdid not start

D 70-

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Signe HeivollSøgne og Songdalen OK1:33:1426:38
Else-Margrethe BredlandSøgne og Songdalen OKdisqualified
Ingeborg BøbelIL Imåsdisqualified

D 80-

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gudveig JørundlandOK Sør2:23:5741:07

H 9-10

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Simen NygårdBirkenes IL32:5111:43

H 11-12

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars BirkenesBirkenes IL41:1613:45

H 13-14

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emil NygårdBirkenes IL52:5415:06 Download route in GPX format

H 15-16

4 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trygve Børte NomelandKristiansand OK56:2811:45
2Henrik Andreas TømtIL Imås1:51:32+55:0423:14

H 17-A kort

4 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nils Arne JohannessenKristiansand OK1:11:2814:53
2Henrik Svaland AasKristiansand OK1:12:41+1:1315:08
3Harald EikKristiansand OK1:23:09+11:4117:19
4Guttorm NyhusBirkenes IL1:48:36+37:0822:37
Geir Henrik HirschIF Traumadisqualified
Steinar ÅneslandBirkenes ILdisqualified
Kristian NyhusBirkenes ILdid not start

H 17-B

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonny  SvalandBirkenes IL52:0614:53
Morten CowardOK Sørdisqualified
Kenneth ÅnonsenØyestad IF alliansedisqualified

H 17-20

6 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders VestølVegårshei IL1:06:4210:56
2David RundeKristiansand OK1:16:46+10:0412:35
3Odd Kristian Hagen MyreKristiansand OK1:44:59+38:1717:12
Simon Beckmann KristiansenKristiansand OKdisqualified

H 21-

8 800 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hans Gunnar OmdalIL Vindbjart1:12:288:14
2Håvard WedegeFredrikstad SK1:19:47+7:199:03
3Dag BlandkjennKristiansand OK1:20:01+7:339:05
4Vegard DanielsenKristiansand OK1:21:46+9:189:17
5Sebastian DalandKristiansand OK1:25:03+12:359:39
6Viggo MolundIL Imås1:47:51+35:2312:15
7Håvar Birkeland StormoenKristiansand OK1:50:20+37:5212:32
8Åsulv Birkeland StormoenKristiansand OK1:56:11+43:4313:12
9Ola SløgedalMarnardal IL2:08:41+56:1314:37
10Thorbjørn VærpKristiansand OK2:31:35+1:19:0717:13
11Steinar  AasBirkenes IL2:36:34+1:24:0617:47
Stein-Erik ScheieOK Sørdisqualified
Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OKdisqualified
John RundeKristiansand OKdisqualified
Jostein MoeTorridal ILdisqualified
Stig AlvestadIK Grane Arendal Orienteringdisqualified

H 35-

6 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Svein SundeSøgne og Songdalen OK1:24:2413:50
2Svein Erik WiigSøgne og Songdalen OK1:48:21+23:5717:45
Kjell Arne HålandOK Sørdid not start

H 45-

6 100 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tor ÅmdalKristiansand OK1:18:2812:51
2Terje UrfjellIL Imås1:19:01+0:3312:57
3Helge HodnemyrIL Vindbjart1:30:18+11:5014:48
4Per Kristian TømtIL Imås1:32:13+13:4515:07
5Espen BirkenesBirkenes IL1:35:20+16:5215:37
6Ole Petter VestølVegårshei IL1:37:01+18:3315:54
7Geir BråtenVegårshei IL1:42:32+24:0416:48
8Øyvind MikkelsenKristiansand OK1:47:39+29:1117:38
9Geir Jonny RingvollIK Grane Arendal Orientering1:57:55+39:2719:19
Inge HaugeHisøy OKdisqualified
Fred-Arne SivertsenKristiansand OKdisqualified

H 55-

4 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oluf BøckmanKristiansand OK1:11:2614:52

H 60-

4 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jack BjørnsenKristiansand OK58:1312:07
2Jan BlandkjennKristiansand OK1:07:16+9:0314:00
3John HansenKristiansand OK1:11:19+13:0614:51
4Glenn Ager-WickIK Grane Arendal Orientering1:27:10+28:5718:09
5Per W. TorgersenOddersjaa SSK1:31:00+32:4718:57

H 65-

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dag MoeKristiansand OK1:02:1314:08
2Kjell Walter SørensenIK Grane Arendal Orientering1:20:15+18:0218:14
3Hans Tore SandsdalenOddersjaa SSK1:20:32+18:1918:18
4Stein CowardOK Sør1:21:07+18:5418:26

H 70-

4 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øyvin SimonsenIL Imås1:15:2017:07
2Kristen DalandIL Imås1:17:25+2:0517:35
3Widar Taxth LølandHisøy OK1:28:14+12:5420:03
Odd UtstumoIK Grane Arendal Orienteringdisqualified

H 80-

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oddbjørn Jan HjetlandKristiansand OK1:36:4527:38
Arild TelstøIL Vindbjartdisqualified

H 85-

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Einar JørundlandOK Sørdisqualified

Utvikling10-20 N

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Marius Tveide AndreassenBirkenes IL1:12:0325:43
Bjørn Lima FlakkBirkenes IL1:12:0425:44
Fabian JohannessenKristiansand OK45:5816:25
Signe Emilie LynnebakkenKristiansand OK58:2320:51
Vilde MolundIL Imås1:00:1521:31

Utvikling 10-20 C

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Ingeborg ÅneslandBirkenes IL53:3117:50
Markus MollestadJust39:4713:15
Camilla SvalandBirkenes IL42:1614:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor