Norwegian Orienteering Federation

Official results for Sørlandsmesterskapet Langdistanse

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Sørlandsmesterskapet Langdistanse
Organisers: Aust-Agder / IK Grane Arendal Orientering / Vest-Agder
Date: Saturday 25 August 2018

Austre Moland IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Torbjørn VaajeH 55- (5)50:05+9:5413:19

Birkenes IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Kristine NygårdD 15-16 (5)48:03+5:4415:42
3Siri BjorvandD 60- (3)51:31+11:2216:50

Drangedal OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Ronald BjervaH 75- (2)52:57+4:0020:07

Halden SK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thomas Natvig ÅrstadH 21- (8)1:10:017:27
2Ane Sofie Næss BjørgulD 21- (3)1:12:13+1:3111:28

Hisøy OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Hannah DamsgaardN-åpen (4)8:049:10
0Ingrid DamsgaardN-åpen (4)13:2215:11
0Julia DamsgaardN-åpen (4)6:307:23
1Malin HaugeD 21- (3)1:10:4211:14
1Marianne HaugeD 45- (3)55:2614:44
2Einar Krafft MyhrenH 17-A kort (2)1:06:48+6:1617:45
5Tuva Krafft MyhrenD 15-16 (5)1:19:08+36:4925:51

Hope IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Øyvind TerkelsenH 35- (2)2:46:40+1:05:0526:29
2Mads Henrik SandnesH 45- (14)1:17:50+10:0212:22

IF Trauma

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Per Olav NærestadH 45- (14)1:07:4810:46
4Erling FredriksenH 45- (14)1:18:43+10:5512:30

IK Grane Arendal Orientering

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Anne RingvollN-åpen (4)13:1415:02
1Torgeir Andreas MoheimH 13-16C (2)28:0312:31
1Gunnar Dag TøråH 70- (3)44:2514:30
1Ine MikkelsenD 15-16 (5)42:1913:49
1Per Reidar SpielerH 75- (2)48:5718:36
1Frode SørensenH 17-A kort (2)1:00:3216:05
2Kjell Walter SørensenH 65- (2)46:23+5:0115:09
2Ingrid RingvollD 11-12 (2)35:21+12:2915:46
2Amalie RingvollD 13-14 (2)35:44+0:0413:35
2Elias SælsbråtenH 13-16C (2)33:41+5:3815:02
3Tore Bjørn TorbjørnsenH 70- (3)1:03:22+18:5720:42
3Lise MikkelsenD 15-16 (5)49:58+7:3916:19
4Sivert Møklegård PihlH 15-16 (6)42:01+7:5811:10
5Magnus FossumH 15-16 (6)46:11+12:0812:16
10Geir Jonny RingvollH 45- (14)1:31:22+23:3414:31
Mariann SlettenD 17-C (1)did not start

IL Imås

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Henrik Andreas TømtH 13-14 (2)36:3813:55
2Arne Kristian SkiftenesH 70- (3)53:13+8:4817:23
9Per Kristian TømtH 45- (14)1:29:20+21:3214:12
Ingeborg BøbelD 70- (1)disqualified

Kristiansand OK

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Christiane Ruud BøckmanD 17-20 (3)53:3314:14
1Aileen RundeD 17-C (1)37:4916:52
1Marius AurebekkH 17-20 (8)54:238:38
1Brage TakleH 15-16 (6)34:039:03
1Jon BjørgumH 55- (5)40:1110:41
1Dag MoeH 60- (5)43:0811:28
1Ragnhild HaldD 55- (1)44:0314:23
2Håvard WedegeH 21- (8)1:16:04+6:038:06
2Trygve Børte NomelandH 15-16 (6)36:41+2:389:45
2Øivind SæbøH 55- (5)44:42+4:3111:53
3Inga Vestøl StødleD 17-20 (3)1:20:53+27:2021:30
3Simon Beckmann KristiansenH 15-16 (6)40:51+6:4810:51
3Vegard DanielsenH 21- (8)1:18:20+8:198:21
3David RundeH 17-20 (8)1:02:50+8:279:59
3Jack BjørnsenH 60- (5)45:46+2:3812:10
4Petter Marki ErichsenH 21- (8)1:24:25+14:248:59
4Kristian PyttenH 17-20 (8)1:06:35+12:1210:35
4Julie ChristiansenD 15-16 (5)56:02+13:4318:18
4John HansenH 60- (5)45:59+2:5112:13
5Glenn Ager-WickH 60- (5)49:27+6:1913:09
6Håvar Birkeland StormoenH 21- (8)1:37:20+27:1910:22
6Erlend Odd BergeH 15-16 (6)51:21+17:1813:39
7John Olav RundeH 17-20 (8)1:25:00+30:3713:30
7Tor ÅmdalH 21- (8)1:41:46+31:4510:50
8Vetle Elias LynnebakkenH 17-20 (8)1:33:44+39:2114:54
11Harald EikH 45- (14)1:35:42+27:5415:12
13Ernst PyttenH 45- (14)1:38:54+31:0615:43
Fredrik PyttenH 13-14 (2)disqualified
Inga Vestøl StødleD 17-20 (3)did not start

Marnardal IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Lars Peder VaajeH 55- (5)51:20+11:0913:39
7Ola SløgedalH 45- (14)1:22:13+14:2513:04

Oddersjaa SSK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jon Terje EkelandH 45- (14)1:18:47+10:5912:31
6Einar EkelandH 17-20 (8)1:10:11+15:4811:09

OK Sør

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Stein CowardH 65- (2)41:2213:31
1Gudveig JørundlandD 80- (1)1:30:0134:13
1Einar JørundlandH 80- (1)1:29:0533:52
1Morten CowardH 17-B (2)40:5915:34
1Kjell Arne HålandH 35- (2)1:41:3516:08
8Stein-Erik ScheieH 21- (8)2:04:45+54:4413:17

Otra IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Tony HalsallH 17-B (2)50:07+9:0819:03
5Eiliv Bjarne LønningenH 55- (5)1:09:58+29:4718:36

Øyestad IF allianse

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Helge FossøyH 45- (14)1:17:58+10:1012:23

Søgne og Songdalen OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Selma WhiteD 11-12 (2)22:5210:12
1Astrid WhiteD 13-14 (2)35:4013:33
2Reidar HeivollH 60- (5)43:18+0:1011:30
3Christina WhiteD 21- (3)1:16:38+5:5612:11
14Roy BirkelandH 45- (14)1:46:58+39:1017:00
Lene Næss BirkelandD 17-B (1)did not start

Torridal IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Mette MestadD 60- (3)40:0913:07
2Kristin MestadD 17-20 (3)53:38+0:0514:15
2Bente MestadD 60- (3)49:15+9:0616:05
5Jostein MoeH 21- (8)1:28:44+18:439:27

Vang OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Gro EllegaardD 17-B (1)56:2921:28
2Njaal Ellegaard MelbyH 17-20 (8)1:01:08+6:459:43

Vegårshei IL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Arnhild U. BråtenD 45- (3)56:22+0:5614:59
5Anders VestølH 17-20 (8)1:06:41+12:1810:36
6Sten Åge NygårdseterH 45- (14)1:22:05+14:1713:02
8Ole Petter VestølH 45- (14)1:24:53+17:0513:29
12Geir BråtenH 45- (14)1:37:49+30:0115:33
Emma Smeland NygårdseterD 45- (3)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor