Norwegian Orienteering Federation

Official results for Mjølnerløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Mjølnerløpet
Organiser: Elverum OK
Date: Sunday 26 August 2018

N-├ąpen

2 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Marie Bohman LåteElverum OK27:0812:19
0Signe KonstOL Tønsberg og omegn44:02+16:5420:00
0Astrid LåteElverum OK16:38+-10:307:33
0Ingeborg LåteElverum OK27:0812:19
0Jakob LåteElverum OK16:38+-10:307:33
0Elise Libak-FeiringVang OL31:55+4:4714:30
0Andreas SkistadGjø-Vard OL38:07+10:5917:19
0Daniel SkistadGjø-Vard OL38:20+11:1217:25

D -10

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Julie Libak- FeiringVang OL32:04+14:1014:34
0Solveig Sollerud KonstOL Tønsberg og omegn17:548:08

D 11-12

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johanne BergLøten o-lag23:169:18
2Karen Haanes StrandlieGjø-Vard OL24:35+1:199:50
3Eiril Erlien SolerødGjø-Vard OL34:18+11:0213:43

D 11-12N

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid LåteElverum OK17:408:01
2Marte Libak- FeiringVang OL29:23+11:4313:21

D 13-14

3 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1June Rogstad BekkevoldLøten o-lag24:537:32
2Henriette BergLøten o-lag26:51+1:588:08
3Maren HenriksenVang OL31:41+6:489:36

D 13-16C

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Marie Lium FougnerElverum OKdisqualified

D 15-16

4 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Berthe TesloHadeland OL1:00:4012:54

D 17-

5 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emilie Westli AndersenLøten o-lag32:446:03
2Stine Olsen KirkevikHamar OK32:49+0:056:04
3Lone Malmgren MolstadHalden SK33:06+0:226:07
4Sofie JohanssonLøten o-lag33:11+0:276:08
5Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK35:41+2:576:36
6Evine Westli AndersenLøten o-lag36:00+3:166:39
7Carina SveenElverum OK38:00+5:167:02
8Marte Fallbakken BergeBodø og Omegn IF Orientering42:59+10:157:57
9Kristine HaanesGjø-Vard OL43:10+10:267:59
10Nina SmestadLøten o-lag44:37+11:538:15
11Jenni Hesselberg IndbyBækkelagets SK45:03+12:198:20

D 17-B

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Else Kristine LienLøten o-lag28:468:43
2Anne SørlienGjø-Vard OL28:48+0:028:43
3Inger SvalandOL Vallset/Stange30:13+1:279:09
4Stine Sønsterud BergLøten o-lag31:41+2:559:36
5Eli StensliLøten o-lag45:17+16:3113:43
6Tina BjørnstadRaumar O.L1:53:15+1:24:2934:19

D 17-C

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nina HenriksenVang OL59:2523:46

D 17-N

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Turid Margrete ArnesenGrue IL27:1412:22
Liv SimonsenOK Østdisqualified

D 35-

4 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Yngvild MalmoVang OL40:558:42

D 45-

4 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hege SolerødGjø-Vard OL36:137:42 Download route in GPX format
2Vanja StaffOL Toten-Troll37:17+1:047:55
3Anita StensethSnertingdal IF Orientering42:21+6:089:00
4Lisbeth GråvVang OL42:28+6:159:02
5Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering44:19+8:069:25
6Laila Høiås HerlyngGrue IL44:50+8:379:32
7Gunn Elin RudiHadeland OL50:38+14:2510:46
8Eli Ringstad LienGjø-Vard OL52:14+16:0111:06

D 55-

3 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid RavnanOL Toten-Troll30:047:54
2Lis DæhliLøten o-lag30:25+0:218:00
3Gro SolnørdalRudsbygd IL31:20+1:168:14
4Wenche BjørnstadRingsaker OK37:27+7:239:51
5Randi Fallbakken BergeLøten o-lag45:37+15:3312:00
6Mona HesselbergLøten o-lag45:45+15:4112:02
7Bente GrøndalenHamar OK47:36+17:3212:31
8Rønnaug SagbakkenLøten o-lag48:42+18:3812:48

D 65-

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lill Ramberg SkappelLillehammer OK28:478:43
2Marit TyldumRudsbygd IL30:34+1:479:15
3Liv FeiringHamar OK31:53+3:069:39
4Bjørg SorprudLøten o-lag32:09+3:229:44
5Tea ForbergRond OL32:44+3:579:55
6Inger K. BrøndboOL Vallset/Stange33:08+4:2110:02

D 75-

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Inger E. VamnesHamar OK37:5011:27

H -10

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Aksel Tonjer FingarsenElverum OK15:517:12
0Nikolai TesloHadeland OL18:56+3:058:36

H 11-12

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Even LienGjø-Vard OL16:496:43
2Magnus Svaland DaleOL Vallset/Stange20:12+3:238:04
3Mikkel AasnessOdal OL - Orientering27:12+10:2310:52
Eirik Olsen KirkevikHamar OKdid not start

H 13-14

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL20:546:20
Lars LienGjø-Vard OLdid not start

H 15-16

4 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sander Tonjer FingarsenElverum OK25:395:27
2Mats LindaasElverum OK26:28+0:495:37
3Grunde IsaksætreGrue IL29:17+3:386:13
Gaute LindaasElverum OKdisqualified

H 17-

6 800 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marius ØieLøten o-lag36:435:23
2Yngve VoldenLøten o-lag37:09+0:265:27
3Kenneth BilstadVang OL37:26+0:435:30
4Jostein Svaland DaleVang OL38:16+1:335:37
5Ove Antvord HaugereidLøten o-lag39:02+2:195:44
6Vytautas GrasysPerkunas OK39:46+3:035:50
7Sigmund HansenGjø-Vard OL42:30+5:476:15
8Stian OverskeidIndre Østfold OK42:52+6:096:18
9Pål StenbergVang OL42:55+6:126:18
10Marius StaffOL Toten-Troll45:03+8:206:37
11Simen SmestadBækkelagets SK45:12+8:296:38
12Anders SkjesetVang OL45:21+8:386:40
13Jan Ola PedersenVang OL45:34+8:516:42
14Martin ØhmanGjø-Vard OL48:05+11:227:04
15Tor-Arve B.  StrandRaumar O.L48:55+12:127:11
16Frode KonstIL Tyrving53:44+17:017:54
Tommy OlsenHamar OKdisqualified
Øyvind LienGjø-Vard OLdisqualified
Bendik EliassenFredrikstad SKdid not start
Ole Johan BråtenVang OLdid not start

H 17-B

3 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erik HaugenRingsaker OK26:448:06
2Øyvind DaleOL Vallset/Stange29:09+2:258:50
3Stein SandakerVang OL36:39+9:5511:06

H 17-C

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trond LinnesOdal OL - Orientering25:3410:13
2Anders LindaasElverum OK27:49+2:1511:07

H 17-N

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Tor SimonsenOK Østdisqualified

H 45-

4 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gudbrand LienHamar OK30:296:29
2Per Olav AndersenVang OL35:22+4:537:31
3Bjørn Gaute HerlyngGrue IL37:05+6:367:53
4Are StrandlieGjø-Vard OL39:40+9:118:26
5Arnstein DaleOL Vallset/Stange41:17+10:488:47
6Jon BjørnstadLøten o-lag41:47+11:188:53
7Svein ThorsbergGrue IL46:05+15:369:48

H 55-

4 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Onno VerberneOL Toten-Troll31:396:44
2Trond OlsenLøten o-lag32:11+0:326:50
3Harald BergeLøten o-lag33:06+1:277:02
4Nils Harald StaffOL Toten-Troll33:18+1:397:05
5Stein Arne NegårdVang OL36:06+4:277:40
6Kristian StorsveenLøten o-lag36:37+4:587:47
7Erik GrøndalenHamar OK36:51+5:127:50
8Ole Hans ØieLøten o-lag39:47+8:088:27
9Tor StrandRaumar O.L40:13+8:348:33
10Morten StenbergVang OL41:57+10:188:55
11Trond ØieLøten o-lag45:32+13:539:41
12John HofossHadeland OL51:11+19:3210:53
13Herman BakkeLøten o-lag51:23+19:4410:55
Bjørn Olav BergsløkkenGrue ILdid not start

H 65-

3 800 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Einar LienLøten o-lag26:236:56
2Bjørn Arnfinn PaulsenOK Moss27:21+0:587:11
3Knut SkjesetVang OL27:44+1:217:17
4Terje MalmHamar OK29:41+3:187:48
5Trond SøbergLøten o-lag30:01+3:387:53
6Knut MalmoRingsaker OK30:13+3:507:57
7Olav ØsthagenOL Vallset/Stange30:46+4:238:05
8Knut WikstrømRingsaker OK30:49+4:268:06
9Odd Arne BlystadLøten o-lag31:08+4:458:11
10Trond FeiringHamar OK31:56+5:338:24
11Hasse BergstrømIL Tyrving32:22+5:598:31
12Hans A. TingvoldRaufoss IL Orientering32:55+6:328:39
13Paul Martin BergRudsbygd IL33:53+7:308:55
14John Birger SkansenRudsbygd IL34:47+8:249:09
15Karl Petter OpsahlLøten o-lag36:26+10:039:35
16Øystein SkappelLillehammer OK44:02+17:3911:35
Ragnar HøsøienRingsaker OKdisqualified
Arve SmestadLøten o-lagdisqualified
Terje WikstrømRingsaker OKdisqualified

H 75-

3 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per VoldVang OL26:488:07
2Jon TyldumRudsbygd IL28:05+1:178:30
Olav HøiåsVang OLdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor