Norwegian Orienteering Federation

Official results for Noregscup mellom + Sommarløpet i Rauland

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Noregscup mellom + Sommarløpet i Rauland
Organiser: Idrettslaget Dyre Vaa
Date: Saturday 18 August 2018

N-├ąpen

1 680 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Haakon Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa38:2522:52
Halvor GjestrudNotodden OL21:3712:52
Oskar Mostail HoveIdrettslaget Dyre Vaa39:5123:43
Maja KristensenNotodden OL27:2116:16
Kjetil KvaaleKonnerud IL31:0318:28
Kristian MorkNotodden OL29:3117:34
Ana Zagar NesLarvik OK23:5314:12
Mette Zagar NesLarvik OK46:1427:31
Tiril Holth RekaaRøyken OL52:5031:26
Håkon L. SkoeKemiön Kiilat23:2213:54
Kristoffer Lipha SognNotodden OL22:2613:21
Synne Stigen BygglandHøydalsmo IL23:0813:46
Iben VaaDyre Vaa IL47:4528:25
Odin VaaDyre Vaa IL38:2522:52
Randi Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaadid not start
Sunniva Tjønn JacobsenIdrettslaget Dyre Vaadid not start
Eira MorkNotodden OLdid not start

D 13-14

2 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maren Aure SkogedalAsker Skiklubb32:5113:02
2Ingrid Stigen BygglandHøydalsmo IL36:37+3:4614:31

D 15-16

2 390 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alina NiggliO'Jura20:168:28
2Kristin Melby JacobsenLardal OL21:35+1:199:01
3Une HoltermannPorsgrunn OL26:07+5:5110:55
4Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular29:00+8:4412:08
5Anine Kjørholt LiePorsgrunn OL32:35+12:1913:37
6Emma EngehultNotodden OL33:44+13:2814:06
7Gjendine Gjelstad RebårdSandefjord OK35:34+15:1814:52

D 17-A kort

2 390 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Randi MorkNotodden OL27:5011:38
2Arnhild KroghOppsal Orientering28:16+0:2611:49
3Marita Weierud KvaaleRøyken OL31:55+4:0513:21
4Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL32:33+4:4313:37
5Heidi HerumOK Skeidi33:01+5:1113:48
6Grethe Paulsen VieHaugesund IL Orientering34:34+6:4414:27
7Kari Reppesgård HoltHedrum OL38:28+10:3816:05
8Elise StørenBø OL42:04+14:1417:36
9Tone Sølie LysnesHedrum OL49:02+21:1220:30

D 40-

3 810 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mai Britt BjørkSandefjord OK38:3010:06
2Sara MathisenPorsgrunn OL39:38+1:0810:24
3Marianne HaugeHisøy OK44:27+5:5711:40
4Turid Zagar NesLarvik OK48:48+10:1812:48
5Daria NiggliO'Jura49:36+11:0613:01
6Lenka WestinPorsgrunn OL52:05+13:3513:40
7Hilde KløvstadSandefjord OK1:01:07+22:3716:02
8Lene MeenPorsgrunn OL1:27:46+49:1623:02
Hanne Lerche RaadalHalden SKdid not start

D 50-

2 390 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjersti StræteRingerike OL26:2611:03
2Tove AasheimVaregg Fleridrett26:41+0:1511:09
3Hilde VassendPorsgrunn OL27:17+0:5111:24
4Arnhild U. BråtenVegårshei IL27:18+0:5211:25
5Tove HeimdalKonnerud IL28:18+1:5211:50
6Tiri RebårdSandefjord OK29:37+3:1112:23
7Eli Marie WiigPorsgrunn OL29:43+3:1712:26
8Anne-Heidrun RisdalIK Grane Arendal Orientering29:55+3:2912:31
9Ranveig KvifteIK Grane Arendal Orientering30:30+4:0412:45
10Randi NicolaisenAsker Skiklubb32:12+5:4613:28
11Gerd Karin VestølVegårshei IL32:14+5:4813:29
12Ann Karin TjørhomGanddal IL32:39+6:1313:39
13Wenche LindløvSarpsborg OL34:58+8:3214:37
14Eldbjørg G. KalbækkenTynset IF35:41+9:1514:55
15Berit DanielsenIL Tyrving36:46+10:2015:23
16Heidi BørstadSarpsborg OL37:40+11:1415:45
17Lill-Ann TorpSandefjord OK40:42+14:1617:01
18Turid VongravenSkien OK42:57+16:3117:58
19Anniken AusenPorsgrunn OL43:18+16:5218:07
20Ulrike LehnerOlg Regensburg1:35:45+1:09:1940:03
Marianne NjåsteinIL Tyrvingdisqualified
Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OLdid not start

D 60-

2 430 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid StrandeSkien OK29:3512:10
2Hanne HerumOK Skeidi35:45+6:1014:42
3Elisabeth Holth JohannessenRøyken OL39:36+10:0116:17
4Elisabeth RødAndebu IL41:03+11:2816:53
5Ingrid Anne RosshaugPorsgrunn OL49:39+20:0420:25
6Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL50:07+20:3220:37
Gunn BotnenBø OLdid not start

D 70-

2 430 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kari Timenes LaugenIL Imås29:3612:10
2Bjørg MostaulBø OL36:34+6:5815:02
3Edel SlettemarkStord Orientering37:00+7:2415:13
4Margit Ryen SteenBø OL44:34+14:5818:20
5Gerd LangsethLarvik OK45:38+16:0218:46
6Astrid LundeDrangedal OL45:58+16:2218:54
7Eli KlovningPorsgrunn OL49:16+19:4020:16
8Synnøve DalvaBø OL1:01:37+32:0125:21
9Hjørdis ØvreåsBotne SK1:10:39+41:0329:04
10Gun Inger JørgensenPorsgrunn OL1:17:54+48:1832:03

H 13-14

2 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathias LinløkkenØstmarka OK32:0612:44
2Theodor BjørkSandefjord OK40:33+8:2716:05
3Severein LehnerOlg Regensburg46:16+14:1018:21
Fredrik PyttenKristiansand OKdisqualified
Erik ZagarLarvik OKdisqualified

H 15-16

3 810 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cornelius BjørkSandefjord OK28:457:32
2Tobias MathisenPorsgrunn OL30:13+1:287:55
3Halvard KornmoPorsgrunn OL34:31+5:469:03
4Mats LindaasElverum OK37:00+8:159:42
5Magnus FossumIK Grane Arendal Orientering40:25+11:4010:36
6Åsmund SlokvikNotodden OL40:54+12:0910:44
7Sivert Møklegård PihlIK Grane Arendal Orientering41:45+13:0010:57
8Eilev KvaaleAsker Skiklubb43:32+14:4711:25
9Kristoffer FjæreHedrum OL48:30+19:4512:43
10Snorre SlokvikNotodden OL1:02:58+34:1316:31
Henrik R HoltHedrum OLdisqualified
Martin AusenPorsgrunn OLdid not start
Anders L. RosenvoldPorsgrunn OLdid not start

H 17-A kort

3 810 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øivind FrøislandVang OL33:288:47
2John Olav RundeKristiansand OK35:12+1:449:14
3Rune Kristian MorkNotodden OL46:16+12:4812:08
4Øystein MelbyVang OL46:54+13:2612:18
5Dan KristensenNotodden OL55:40+22:1214:36

H 40-

4 990 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomas EidsmoFreidig41:038:13
2Thore KornmoPorsgrunn OL44:59+3:569:00
3Asgeir FremstadLarvik OK45:18+4:159:04
4Steinar LandeBø OL46:53+5:509:23
5Dag AusenPorsgrunn OL47:14+6:119:27
6Bjørn Idar SætranIF Trauma49:39+8:369:56
7Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL49:49+8:469:58
8Pål SkogedalAsker Skiklubb50:08+9:0510:02
9Henning Bratland CarlsenOK Moss52:39+11:3610:33
10Anders Kristian HoltHedrum OL52:50+11:4710:35
11Hans Christian MeenPorsgrunn OL55:03+14:0011:01
12Rune BlågestadIndre Østfold OK59:06+18:0311:50
13Ernst PyttenKristiansand OK59:17+18:1411:52
14Jørgen FjæreHedrum OL1:00:34+19:3112:08
15Inge HaugeHisøy OK1:09:11+28:0813:51
16Øyvind StørenBø OL1:12:30+31:2714:31
Sten Åge NygårdseterVegårshei ILdisqualified
Thorbjørn VærpKristiansand OKdisqualified

H 50-

3 810 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild AasheimGanddal IL28:377:30
2Tore NymarkVaregg Fleridrett29:41+1:047:47
3Arne JohannesenIL Gular30:55+2:188:06
4Helge GisholtOK Skeidi31:16+2:398:12
5Vidar SkjerveVerdal OK31:38+3:018:18
6Gjermund RørenEiker OL32:55+4:188:38
7Kjetil BjørloHalden SK34:50+6:139:08
8Harald KvisliNotodden OL35:54+7:179:25
9Jurg NiggliO'Jura36:10+7:339:29
10Øystein RappRaumar Orientering36:30+7:539:34
11Frode HaugskottOL Trollelg36:54+8:179:41
12Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL37:15+8:389:46
13Rune EngehultNotodden OL37:22+8:459:48
14Frode RobertsenOL Tønsberg og omegn37:36+8:599:52
15Per Olav GulbrandsenLarvik OK37:45+9:089:54
16Ole Petter VestølVegårshei IL38:12+9:3510:01
17Jan GatevoldPorsgrunn OL38:17+9:4010:02
18Roger LysnesHedrum OL39:36+10:5910:23
19Ole IngesenSarpsborg OL39:42+11:0510:25
20Geir BråtenVegårshei IL40:07+11:3010:31
21Espen RaastadSkien OK40:18+11:4110:34
22Sven Arne GylterudFossum IF41:04+12:2710:46
23Terje LinløkkenØstmarka OK41:25+12:4810:52
24Øystein JensenSarpsborg OL41:27+12:5010:52
25Yngvar ChristiansenBækkelagets SK42:20+13:4311:06
26Egil FossumIK Grane Arendal Orientering42:33+13:5611:10
27Bent Sande KvermeFossum IF42:44+14:0711:12
28Torstein KvaaleAsker Skiklubb43:12+14:3511:20
29Bjørn Richard KirsteSkien OK44:07+15:3011:34
30Bjørn Tore ThoresenSarpsborg OL44:09+15:3211:35
31Harald OmlandSkien OK47:40+19:0312:30
32Tom SagaSkien OK47:57+19:2012:35
33Kjetil KløvstadSandefjord OK54:25+25:4814:16
34Per Einar StrømHedrum OL1:00:49+32:1215:57
35Pål Kogstad NæssRaumar Orientering1:08:40+40:0318:01
Trond GjelstadSandefjord OKdisqualified
Christian JomaasFossum IFdisqualified
Einar GisholtFossum IFdid not start
Gjermund GravirAsker Skiklubbdid not start
Petter LøeNotodden OLdid not start
Per Olav NærestadIF Traumadid not start

H 60-

3 810 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terje Wiig MathisenNydalens SK34:088:57
2Per Kristian EkebergIL Tyrving34:52+0:449:09
3Sveinung RekaaNotodden OL40:15+6:0710:33
4Geir Holm GundersenSturla, IF41:39+7:3110:55
5Øivind FadumSande Sportsklubb44:12+10:0411:36
6Glenn Ager-WickKristiansand OK44:24+10:1611:39
7Atle RemmePorsgrunn OL45:04+10:5611:49
8Bjørn SteenBø OL45:48+11:4012:01
9Ole JohanssonPorsgrunn OL46:50+12:4212:17
10Elling AakreAndebu IL50:42+16:3413:18
11Dagfinn TorpePorsgrunn OL51:30+17:2213:31
12Morten JohannessenRøyken OL58:42+24:3415:24
Martin NaufHedrum OLdisqualified
Øyvin SimonsenIL Imåsdisqualified
Jarle BotnenBø OLdid not start
Hugo A. ChristensenNotodden OLdid not start

H 70-

2 430 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjell Einar AadnevikTIF Viking25:4510:35
2Kay JørgensenPorsgrunn OL27:31+1:4611:19
3Jan Petter LaugenIL Imås28:18+2:3311:38
4Sigvald RobberstadStord Orientering29:00+3:1511:56
5Kjell MeenPorsgrunn OL30:44+4:5912:38
6Odd AureDrangedal OL33:01+7:1613:35
7Hallvard MyrvollBø OL36:10+10:2514:53
8Magne KlovningPorsgrunn OL39:21+13:3616:11
9Magnar ØvreåsBotne SK39:24+13:3916:12
10Ole Kristoffer ThrondsenKongsberg OL40:11+14:2616:32
11Steinar SlettemarkStord Orientering41:54+16:0917:14
12Alf BergIdrettslaget Dyre Vaa42:05+16:2017:19
13Thor EdardsenLarvik OK49:20+23:3520:18
14Olav MostaulHøydalsmo IL53:52+28:0722:10
15Ragnar HillestadLardal OL1:13:37+47:5230:17
16Einar StrandHøydalsmo IL1:17:19+51:3431:49
Bjørn W. LudvigsenSturla, IFdisqualified
Henning GaarderKonnerud ILdid not start
Arne LandeBø OLdid not start

D 17-18 E

2 390 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanne VassendPorsgrunn OL19:448:15
2Pernille KatlaFossum IF20:17+0:338:29
3Jenny BaklidKonnerud IL20:29+0:458:34
3Marlin HaavengenKongsberg OL20:29+0:458:34
5Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb20:37+0:538:37
6Hedda Raadal BjørloHalden SK21:24+1:408:57
7Ingrid G. KvålsgardFossum IF21:30+1:468:59
8Natalja NiggliO'Jura21:54+2:109:09
9Malin HaugeHisøy OK22:26+2:429:23
10Janne Tjørhom AasheimGanddal IL22:40+2:569:29
11Kristine Eide RappRaumar Orientering22:58+3:149:36
12Lene Berg HanssenByåsen IL23:07+3:239:40
13Karen Hoel JomaasFossum IF23:33+3:499:51
14Kjersti Tønnessen BergstølKongsberg OL23:44+4:009:55
15Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular23:51+4:079:58
16Ane Sofie KroghOppsal Orientering24:00+4:1610:02
17Andrea RanvikKonnerud IL24:03+4:1910:03
18Sigrid Vehus SkjerveVerdal OK24:18+4:3410:10
19Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett24:48+5:0410:22
20Aurora GjølsjøOK Moss24:58+5:1410:26
21Andrine Harriet FremstadLarvik OK25:48+6:0410:47
22Tuva Aas StræteRingerike OL26:07+6:2310:55
23Ingvild LangeggenKongsberg OL26:19+6:3511:00
24Solveig M LetmolieEiker OL26:24+6:4011:02
25Helene EgerKongsberg OL26:25+6:4111:03
26Tale StrandKongsberg OL26:34+6:5011:06
27Anna MeenPorsgrunn OL27:06+7:2211:20
28Mari Landro SvingheimKonnerud IL28:02+8:1811:43
29Elise AusenPorsgrunn OL28:16+8:3211:49
30Christine HoenEiker OL29:21+9:3712:16
31Hedda SkatvedtRaumar Orientering29:40+9:5612:24
32Andrea VaneboKongsberg OL29:43+9:5912:26
33Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK29:47+10:0312:27
34Anniken RanvikKonnerud IL30:08+10:2412:36
35Mari Strømme LidVaregg Fleridrett30:35+10:5112:47
36Dina ReitanFreidig33:20+13:3613:56
37Ane Ingeborg KalbækkenTynset IF35:44+16:0014:57
38Inga Vestøl StødleKristiansand OK35:50+16:0614:59
39Marie Lindløv JensenSarpsborg OL42:11+22:2717:38
40Thea LandKonnerud IL43:13+23:2918:04
Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud ILdid not start
Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubbdid not start
Karoline BjørnerødOK Mossdid not start

D 19-20 E

2 660 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF20:057:33
2Malin SandstadFreidig21:04+0:597:55
3Ragnhild EideByåsen IL21:34+1:298:06
4Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK21:48+1:438:11
5Oda J SikkelandIL Tyrving21:57+1:528:15
6Synne StrandAsker Skiklubb22:16+2:118:22
7Margrethe WisløffAsker Skiklubb22:30+2:258:27
8Ida KristianssonHalden SK23:26+3:218:48
9Mia Mathisen BekhusFredrikstad SK23:39+3:348:53
10Ane DyrkornEiker OL23:57+3:529:00
11Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb24:48+4:439:19
12Vera MelkildFreidig24:51+4:469:20
13Karoline AuneHalden SK24:54+4:499:21
14Maiken Økern HågårdKonnerud IL25:55+5:509:44
15Thea DyrkornEiker OL25:59+5:549:46
16Hannah MalmeiNTNUI26:01+5:569:46
17Jenny WegebroHalden SK26:15+6:109:52
18Thea Sildnes BaklidKonnerud IL27:08+7:0310:12
19Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering27:09+7:0410:12
20Sofie Skyttersæter IversenHeming Orientering27:39+7:3410:23
21Rikke Blakkestad IngesenFossum IF28:28+8:2310:42
22Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss28:50+8:4510:50
23Marei LehnerOlg Regensburg29:18+9:1311:00
24Tonje Aasheim NymarkNTNUI29:21+9:1611:02
25Anniken Eriksrud KarlsenNTNUI30:50+10:4511:35
26Aurora MoholthKongsberg OL31:28+11:2311:49
27Emilie WestinNydalens SK32:10+12:0512:05
Vilma BlennowHalden SKdid not start
Kårhild Husby NordstadNTNUIdid not start

D 21-E

4 260 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kamilla OlaussenFredrikstad SK30:067:03
2Marte NarumNydalens SK33:33+3:277:52
3Ingrid GulbrandsenNTNUI33:49+3:437:56
4Karen Oline KolstadNTNUI34:09+4:038:00
5Ingjerd MyhreKongsberg OL35:10+5:048:15
6Ingeborg EideByåsen IL35:19+5:138:17
7Synnøve BråtenVegårshei IL35:21+5:158:17
8Johanna ÖbergOK Linné35:25+5:198:18
9Julie StørmerFossum IF36:05+5:598:28
9Eirin Svanøe-HafstadFrol IL36:05+5:598:28
11Vilde MalmeiNTNUI36:40+6:348:36
12Ragnhild HjermstadFossum IF37:28+7:228:47
12Emilie Westli AndersenLøten o-lag37:28+7:228:47
14Åsne Skram TrømborgNTNUI37:54+7:488:53
15Marthe GløersenBækkelagets SK38:20+8:148:59
16Mariann UlvestadBækkelagets SK39:15+9:099:12
17Lone BrochmannBækkelagets SK39:30+9:249:16
18Kristine FjeldboIL Tyrving39:41+9:359:18
19Tonje VassendNTNUI40:02+9:569:23
20Marion AebiIL Tyrving40:21+10:159:28
21Evine Westli AndersenLøten o-lag41:14+11:089:40
22Guro VassendPorsgrunn OL43:46+13:4010:16
23Hanne NøvikNydalens SK47:45+17:3911:12
24Camilla StridsklevIL Tyrving49:48+19:4211:41
25Ida-Maria SvenssonTrollhättans SOK52:10+22:0412:14
26Kjersti Adéla WestinPorsgrunn OL53:11+23:0512:29
27Hege Holth RekaaRøyken OL58:55+28:4913:49
Bodil HelgerudHalden SKdid not start

H 17-18E

3 810 m, 58 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isak JonssonNydalens SK24:556:32
2Mats EidsmoFreidig25:15+0:206:37
3Lars Young VikNydalens SK26:53+1:587:03
4Vegard KittilsenFreidig27:02+2:077:05
5Aslak HeimdalKonnerud IL27:25+2:307:11
6Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb27:29+2:347:12
7Eskil FrøislandVang OL27:43+2:487:16
8Sander ArntzenAsker Skiklubb27:52+2:577:18
9Simen Spets StorhovFreidig28:56+4:017:35
10Per Clemet WisløffAsker Skiklubb29:03+4:087:37
11Jo Even KolstadFreidig29:39+4:447:46
12Bendik EliassenFredrikstad SK29:51+4:567:50
13Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb29:56+5:017:51
14Stian RykkjeVaregg Fleridrett30:03+5:087:53
15David RundeKristiansand OK30:15+5:207:56
16Elias Skjolden SørensenLillomarka OL30:17+5:227:56
17Rasmus MathisenPorsgrunn OL30:30+5:358:00
18Jens Johan BrekkeLillomarka OL30:40+5:458:02
19Jostein Svaland DaleVang OL30:43+5:488:03
20Fredrik Vehus SkjerveVerdal OK30:45+5:508:04
21Scott JuvikIL Gular30:47+5:528:04
22Audun BerganNydalens SK31:36+6:418:17
23Even LindaasVang OL31:47+6:528:20
24Kristian Markhus BrekkeLillomarka OL31:51+6:568:21
25Johan Kristian UndelandSturla, IF32:02+7:078:24
26Trym B IslandOL Tønsberg og omegn32:16+7:218:28
27Njaal Ellegaard MelbyVang OL32:21+7:268:29
28Skjalg NysæterSkien OK32:29+7:348:31
28Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering32:29+7:348:31
30Anders VestølVegårshei IL32:34+7:398:32
31Emil StørmerFossum IF32:44+7:498:35
32Peter GisholtFossum IF33:01+8:068:39
33Petter Liabakk EriksenByåsen IL33:08+8:138:41
34Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegn33:22+8:278:45
35Eirik Høst FossgardLillomarka OL33:25+8:308:46
36Kristian Fredrik LynumFreidig33:41+8:468:50
37Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn33:58+9:038:54
38Sivert Sande KvermeFossum IF34:23+9:289:01
38Lars SandstadFreidig34:23+9:289:01
40Kristian PyttenKristiansand OK34:57+10:029:10
41Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL34:59+10:049:10
42Marius AurebekkKristiansand OK35:01+10:069:11
43Sondre OttesenFredrikstad SK35:52+10:579:24
44Håkon HolstadFreidig36:33+11:389:35
45Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett37:11+12:169:45
46Jakob MoOL Toten-Troll37:20+12:259:47
46Jonas GrønliFreidig37:20+12:259:47
48Eivind Berner MyhreFossum IF37:55+13:009:57
49Niels Christian HellerudHalden SK38:34+13:3910:07
50Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular38:47+13:5210:10
51Eirik BlågestadIndre Østfold OK39:15+14:2010:18
52Benedikt LehnerOlg Regensburg40:07+15:1210:31
53Olav Aasmundtveit HoffOL Tønsberg og omegn40:37+15:4210:39
54Anders HorveiRaumar Orientering43:23+18:2811:23
55Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering47:28+22:3312:27
56Ole Johan BråtenVang OL47:51+22:5612:33
57Kristian RykkjeVaregg Fleridrett48:07+23:1212:37
Eirik ImrikFredrikstad SKdisqualified

H 19-20E

4 040 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kasper FosserHeming Orientering24:346:04
2Eirik Langedal BreivikNydalens SK24:55+0:216:10
3Jørgen BaklidKonnerud IL26:02+1:286:26
4Elias JonssonNydalens SK26:06+1:326:27
5Håvard Sandstad EidsmoFreidig26:07+1:336:27
6Erling HjermstadFossum IF26:12+1:386:29
7Sebastian DalandKristiansand OK26:33+1:596:34
8Marius PyttenKristiansand OK26:53+2:196:39
9Sindre R HoltHedrum OL27:02+2:286:41
10Lukas LilandNydalens SK27:05+2:316:42
11Oskar Spets StorhovFreidig28:12+3:386:58
12w  MelsomFossum IF28:21+3:477:01
13Oscar LyngenFreidig28:45+4:117:06
14Anders HaugskottOL Trollelg29:04+4:307:11
15Herman Ryen MartinsenFredrikstad SK29:46+5:127:22
16Øyvind HjermstadFossum IF30:09+5:357:27
17Tobias KristensenNTNUI30:38+6:047:34
18Olav Milian Schmitt GranNTNUI32:36+8:028:04
19Erlend BrendstuenHalden SK33:23+8:498:15
20Einar EkelandOddersjaa SSK35:20+10:468:44
21Joar GjerdahlKonnerud IL38:58+14:249:38
22Håkon KornmoPorsgrunn OL40:47+16:1310:05
23Mathias HermstadFreidig41:05+16:3110:10
24Quirin LehnerOlg Regensburg45:20+20:4611:13
Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrettdisqualified
Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKdisqualified
Anders HagaRaumar Orienteringdid not start

H 21-E

4 990 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håkon Jarvis WestergårdVaregg Fleridrett30:486:10
2Paul SirumFrol IL30:53+0:056:11
3Anders NordbergNydalens SK31:10+0:226:14
4Håvard HagaNydalens SK31:38+0:506:20
5Gaute Hallan SteiwerFredrikstad SK31:53+1:056:23
6Albin RidefeltOK Linné31:58+1:106:24
7Jon Aukrust OsmoenNydalens SK31:59+1:116:24
8Isak BergsetFrol IL32:27+1:396:30
9Bjørn EkebergIL Tyrving32:31+1:436:30
10Audun HeimdalNTNUI32:40+1:526:32
11Jo Forseth IndgaardFrol IL32:44+1:566:33
12Sindre Østgulen DeiszNTNUI33:01+2:136:36
13Oskar StørmerFossum IF33:14+2:266:39
14Anders VisterNydalens SK33:21+2:336:41
15Oskar RøenVaregg Fleridrett33:58+3:106:48
16Vegard Brun SagaIL Tyrving34:08+3:206:50
17Elias T. MølnvikNTNUI34:09+3:216:50
18Simen Hjalmar WästlundBækkelagets SK34:19+3:316:52
19Olai Stensland LillevoldNTNUI34:21+3:336:53
19Håvard WedegeKristiansand OK34:21+3:336:53
21Alexander ChepelinHalden SK34:22+3:346:53
22Vegard DanielsenKristiansand OK34:53+4:056:59
23Andreas SølbergIL Leik35:03+4:157:01
24Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK35:06+4:187:02
25Damien RenardKongsberg OL35:13+4:257:03
26Sindre SandvenBækkelagets SK35:17+4:297:04
27Markus HolterHalden SK35:59+5:117:12
28Marius ØieLøten o-lag37:00+6:127:24
29Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering37:42+6:547:33
30Karl FremstadIL Tyrving38:40+7:527:44
31Henry McNultyNTNUI38:53+8:057:47
32Kenneth WesterheimStord Orientering39:37+8:497:56
32Will RiggHalden SK39:37+8:497:56
34Steinar KollerudLillomarka OL39:40+8:527:56
35Niklas OlofssonOK Pan Kristianstad40:09+9:218:02
36Leif StørmerFossum IF40:16+9:288:04
37Olav VestølVegårshei IL40:17+9:298:04
38Korbinian LehnerOlg Regensburg40:24+9:368:05
39Knut Sveinung Holth RekaaRøyken OL41:04+10:168:13
40Petter Marki ErichsenKristiansand OK41:14+10:268:15
41Eivind Romberg KvaaleHøydalsmo IL41:26+10:388:18
42Morten Nilstad PettersenIL Tyrving42:17+11:298:28
43Ola KeiseråsIL Leik42:55+12:078:36
44Vetle ChristiansenBækkelagets SK43:32+12:448:43
45Asbjørn BygglandHøydalsmo IL45:41+14:539:09
46Mathias BenjaminsenLillomarka OL46:00+15:129:13
47Jørgen FrøydLarvik OK46:47+15:599:22
48Lars Steinar HefreBø OL47:16+16:289:28
49Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett1:06:47+35:5913:23
50Robert FredriksenNotodden OL1:11:01+40:1314:13
Martin SchagerlindTrollhättans SOKdisqualified
Simon AnderssonTrollhättans SOKdisqualified
Øyvind HelgerudHalden SKdid not start
Øyvind WiggenByåsen ILdid not start
Bojan BlumensteinNydalens SKdid not start
Torgeir NørbechIL Tyrvingdid not start

D11-12N

1 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna GjestrudNotodden OL21:5913:05

D11-12

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maren Sofie FremstadLarvik OK12:597:12
2Pernille ZagarLarvik OK15:15+2:168:28
3Cathrine SognNotodden OL22:16+9:1712:22
4Thea Aksvik WienengaIdrettslaget Dyre Vaa29:09+16:1016:11

H11-12

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik Tjønn JacobsenIdrettslaget Dyre Vaa15:148:27
2Gaute NysæterSkien OK16:01+0:478:53
3Sondre KornmoPorsgrunn OL18:16+3:0210:08
Rasmus EngehultNotodden OLdid not start

Direkte A

4 990 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans Gunnar Omdalnasjonalrådet41:558:24
2Marianne AndersenKristiansand OK45:15+3:209:04
3Steinar KvaaleBø OL48:18+6:239:40
4Åsmund SteenEmblem IL49:38+7:439:56
5Rolf Pettersen MoOL Toten-Troll52:47+10:5210:34
6Mathias Pedersen VoldLillomarka OL59:52+17:5711:59
7Lasse ArnesenHeming Orientering1:03:40+21:4512:45
8Trond MyhreFossum IF1:10:51+28:5614:11
9Irene Felde OlaussenHalden SK1:27:29+45:3417:31
10Jiri UrvalekPorsgrunn OL1:48:21+1:06:2621:42
Terje MelsomFossum IFdisqualified
Pål RundeKristiansand OKdid not start

Direkte B

2 520 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucie StørmerFossum IF27:1210:47
2Brage KeiseråsIL Leik27:47+0:3511:01
3Ole Gunnar SølbergIL Leik34:56+7:4413:51
4Per Morten WienengaIdrettslaget Dyre Vaa39:15+12:0315:34
5Elin SlokvikNotodden OL1:00:48+33:3624:07
Ina BlågestadIndre Østfold OKdid not start
Maria TjønnIdrettslaget Dyre Vaadid not start

Direkte C

2 710 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rita RaastadSkien OK1:07:4024:58
2Anne Marie Koren HalvorsenOK Skeidi1:12:25+4:4526:43
Jorunn Brun SagaSkien OKdisqualified

D10

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Sigrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa17:259:40

H13-16C

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Truls Aksvik WienengaIdrettslaget Dyre Vaa15:208:31

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor