Norwegian Orienteering Federation

Official results for Eikerløpet

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Eikerløpet
Organiser: Eiker OL
Date: Thursday 10 May 2018

Asker Skiklubb

100 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
0Amalie BirkelundN-åpen (81)45:43+11:2821:15
0Juha Chang FlåganN-åpen (81)1:04:07+29:5229:49
0Jakob Bredland EidN-åpen (81)30:19+-3:5614:06
0Mathias Bredland EidN-åpen (81)26:28+-7:4712:18
0Magnus Dalen EriksenN-åpen (81)39:50+5:3518:31
0Ingrid Hovdenak EspedalN-åpen (81)47:47+13:3222:13
0Gaute Fuglseth OlsenN-åpen (81)32:14+-2:0114:59
0Erlend Hellerud ØpstadN-åpen (81)27:05+-7:1012:35
0Helene Hellerud ØpstadN-åpen (81)36:58+2:4317:11
1Eirik NastadH 11-12N (7)33:2613:22
1Axel HoveidDirekte AK (57)28:007:15
1Selma Aure SkogedalD 11-12N (4)33:3113:24
1Ane Kristine EidD 13-16N (1)38:4115:28
1Felix FinsrudH 15-16 (29)40:287:12
1Eva Lill KvisleD 45- (28)46:169:11
1Jan Richard EriksenH 50- (40)43:277:11
1Astrid YtterbøD 11-12 (15)26:5310:35
2Synne StrandD 19-20 (9)48:51+3:308:41
2Johanne SkjævestadD 17-N (2)49:51+9:1719:56
2Sondre YtterbøH 15-16 (29)40:44+0:167:14
2Gunhild MyhrD 17-B (8)1:03:45+2:5017:13
2Anne Lise ØfsthusD 75- (6)55:18+5:2817:50
2Per WiréhnH 17-AK (11)43:02+1:447:39
2Jørn Bue OlsenH 70- (30)39:02+1:1110:06
3Vegard KvisleDirekte B (26)50:05+1:0413:32
3Jorun RuudD 45- (28)46:48+0:329:18
3Silje Marie VågeD 17-18 (23)53:45+3:479:33
3Martha WisløffD 13-16C (6)1:03:32+7:2618:34
3Ragnhild Øfsthus GravirD 13-14 (20)45:39+3:4212:20
3Marianne ArnesenD 17-B (8)1:13:03+12:0819:44
4Thomas OlsenDirekte AK (57)32:57+4:578:32
4Anders FinsrudDirekte B (26)53:13+4:1214:22
4Ina MartiniD 15-16 (25)49:35+8:019:51Download route in GPX format
4Øystein RastadH 40- (6)1:00:42+6:199:15
4Bjørnar LøvliH19-20 (4)1:01:58+16:398:50
4Øyvind SteneH 70- (30)41:40+3:4910:47
4Celia Sophia DaviesD 11-12 (15)35:38+8:4514:01
5Nina BirkelundD 40- (6)1:28:49+44:0117:39
5Toril Fougner WisløffD 45- (28)50:14+3:589:59
5Mathias BirkelundH 11-12 (22)30:57+3:4512:11
6Margrethe WisløffD 19-20 (9)55:33+10:129:53
6Jakob RastadH 13-14 (22)47:43+7:5812:53
6Simen Dalen EriksenH 11-12 (22)32:06+4:5412:38
6Ann Katrin OlsenD 55- (17)55:47+10:0411:37
7Sigrun Hernes YtterbøD 50- (31)55:16+6:5711:30
7Mikael BirkelundH 13-14 (22)48:47+9:0213:11
7Jon Arvid FossumH 60- (23)44:57+5:289:21
8Atgeir TakleDirekte AK (57)37:23+9:239:41
8Ellen Aure SkogedalD 45- (28)52:02+5:4610:20
8Una NastadD 11-12 (15)40:49+13:5616:04
9Anders ØpstadDirekte AK (57)37:24+9:249:41Download route in GPX format
9Martin Johannessen LinneboH 13-14 (22)53:46+14:0114:31
9Tuva EspelinD 11-12 (15)42:52+15:5916:52
10Mikkel RastadH 11-12 (22)36:05+8:5314:12
11Hege RasmussenDirekte C (19)1:25:59+37:3025:08
11Bjørn SkjævestadH 45- (27)59:36+9:429:05
12Andras PlaianDirekte B (26)1:14:37+25:3620:10
12Silje Ruud FossheimD 11-12 (15)53:33+26:4021:04
12Randi NicolaisenD 55- (17)1:04:47+19:0413:29
13Martin BirkelundH 15-16 (29)57:13+16:4510:10
13Gjermund GravirH 50- (40)51:37+8:108:32
13Emil Ruud FossheimH 13-14 (22)1:00:05+20:2016:14
13Per SchancheH 60- (23)51:53+12:2410:48
13Margrete EngzeliusD 55- (17)1:12:39+26:5615:08
13Øyvind HoveidH 65- (17)1:10:37+24:0214:42
14Anton PlaianDirekte AL (18)1:15:02+24:5610:42
14Anne NydalDirekte B (26)1:15:39+26:3820:26
14Tarje EspelinH 13-14 (22)1:00:44+20:5916:24
14Sara MartiniD 13-14 (20)1:00:16+18:1916:17
15Frikk Alvaro EmbergsrudH 15-16 (29)58:46+18:1810:27
15Nora Christine HansenD 13-14 (20)1:05:32+23:3517:42
16Brage Fuglseth OlsenH 11-12 (22)43:55+16:4317:17
16Svein GranerudH 50- (40)53:35+10:088:52
17Jeanette KohtD 45- (28)58:51+12:3511:41
17Henrik Fredriksen AasH21A (52)1:01:31+9:596:44
18Per Anders YtterbøDirekte B (26)1:26:47+37:4623:27
18Mathias NyhaugH 13-14 (22)1:06:29+26:4417:58
18Marit EgnerD 45- (28)59:04+12:4811:44
18Øyvind Johannessen LinneboH 55- (32)59:18+14:259:49
19Roar NydalH 60- (23)59:31+20:0212:23
21Øyvind GylverH 60- (23)1:00:28+20:5912:35
21Vilmer NybergH 13-14 (22)1:16:45+37:0020:44
22Henrik NybergH 11-12 (22)1:22:25+55:1332:26
23Arne FossheimDirekte AK (57)49:42+21:4212:52
24Sander ArntzenH21A (52)1:04:24+12:527:03
24Maria PerssonD 50- (31)1:40:02+51:4320:50
24Simen Aure SkogedalH 15-16 (29)1:15:24+34:5613:24
29Tore VaajeH 70- (30)1:20:27+42:3620:50
29Are FlåganH 50- (40)1:00:21+16:549:59
35Pål SkogedalH21A (52)1:10:16+18:447:41
37Bjørn GulbrandsenH 50- (40)1:17:32+34:0512:50
45Bjørn MartiniH21A (52)1:21:49+30:178:57
48Haakon DolvenDirekte AK (57)1:02:54+34:5416:17
56Rune MoianDirekte AK (57)1:37:35+1:09:3525:16
Jonas MyhrH 15-16 (29)disqualified
Kaja Bråten LøvaldD 21A (13)disqualified
Edel Sofie NilsenD 55- (17)disqualified
Bård Engzelius GylverH 17-AK (11)disqualified
Kristian KalagerH 55- (32)disqualified
Ragnhild SkjævestadD 17-C (15)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor