Norwegian Orienteering Federation

Official results for Vestlandsmesterskapet (DM), Mellom (HOK-ranking 3/2018)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vestlandsmesterskapet (DM), Mellom (HOK-ranking 3/2018)
Organiser: IL Gular
Date: Saturday 25 August 2018

Classes: Show all | D15-16 | H15-16 | D13-14 | H13-14 | D11-12 | H11-12 | D50- | H50- | D17-AK | H19-AK | D/H-10 | D/H13-16C | D/H17-C | N-åpen | D/H11-12N | D/H13-16N | D15-20B | H15-20B | B-åpen | D17-18 | D19-20 | D21- | D40- | D60- | D70- | H17-18 | H19-20 | H21- | H40- | H60- | H70- | L4 Direktepåmelding | L3 Direktepåmelding

D15-16

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb36:04
2Ingeborg Rygg EikelandBergens TF37:06+1:02
3Kristine Bog VikaneFana IL38:49+2:45
4Marie Roll-TørnqvistFana IL40:09+4:05
5Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular40:48+4:44
Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrettdid not start

H15-16

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Erik BohneVaregg Fleridrett31:44
2Andreas DaleBergens TF31:58+0:14
3Birk Bell LysakerFana IL33:46+2:02
4Oskar Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett35:29+3:45
5Jens Øien KlosterFitjar IL38:28+6:44
6Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett38:31+6:47
7Sven Bergset LangvikIL Veten43:30+11:46
8Mathias HeradstveitGneist, IL47:48+16:04
9Magnus Strømme LidVaregg Fleridrett49:07+17:23
10Kristoffer Kjenes HauglandVaregg Fleridrett55:32+23:48
Lars Schjølberg EvensenGneist, ILdisqualified
Tage RosenlundVaregg Fleridrettdid not start

D13-14

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anja HoleFørde IL29:28
2Hedda Erica EikangerGneist, IL45:24+15:56

H13-14

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brage Bell LysakerFana IL24:26
2Håkon GrønliFørde IL41:27+17:01
3Samuel A StokkelandÅlgård Orientering47:56+23:30

D11-12

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ada C StokkelandÅlgård Orientering37:00
2Tonje RykkjeVaregg Fleridrett59:42+22:42
Karoline StrandenesFana ILdid not start

H11-12

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dagfinn GjerstadOsterøy IL45:34
2Andreas Strømme LidVaregg Fleridrett47:23+1:49

D50-

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lise ChristensenTIF Viking39:46
2Ingrid SandvollGneist, IL40:35+0:49
3Rannveig NordhagenFana IL45:34+5:48
4Marianne NummedalFana IL47:34+7:48
5Irene Kroken BergsetIL Veten52:04+12:18
6Yolanda DirksenSauda Orienteringsklubb57:05+17:19
7Liv Sylvi MeyerGneist, IL58:37+18:51
8Anne FjeldstadÅrstad IL1:07:49+28:03
9Anita Lindvik-SævareidOs Orienteringsklubb1:31:02+51:16
Inger BjergaVaregg Fleridrettdisqualified
Britt Kjersti JåstadVaregg Fleridrettdid not start

H50-

25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tom Eirik EikangerIL Gular32:21
2Arnt Ove FemsteinevikVaregg Fleridrett35:33+3:12
3Ronny RykkjeVaregg Fleridrett35:39+3:18
4Yngve NymarkAskøy OL36:14+3:53
5Einar MartinsenVikebygd IL36:15+3:54
6Helge Tiger HauglandVaregg Fleridrett36:53+4:32
7Anders BergsetIL Veten37:25+5:04
8Arne Wilhelm KnudsenGneist, IL38:34+6:13
9Ørjan TotlandTIF Viking38:46+6:25
10Rolf Atle RolfsnesFitjar IL41:53+9:32
11Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett41:54+9:33
12Kjetil DammTIF Viking42:37+10:16
13Dag Terje RøenSamnanger IL44:02+11:41
14Peter DirksenSauda Orienteringsklubb44:15+11:54
15Kjetil DyrvikVoss IL45:03+12:42
16Jan SteinegerGneist, IL45:22+13:01
17Torgeir StrandFana IL46:00+13:39
18Jan HauglandÅrstad IL47:41+15:20
19Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrett50:22+18:01
20Per Bjarne MyhreHaugesund IL Orientering51:08+18:47
21Tommy SævareidOs Orienteringsklubb52:59+20:38
22Yngve ÅrdalFørde IL56:47+24:26
23Matti TorgersenBergens TF1:02:08+29:47
24Johannes GjerstadOsterøy IL1:18:46+46:25
Bjørn-Inge SkageGneist, ILdisqualified
Anders BergsetIL Vetendid not start
Helge RosenlundVaregg Fleridrettdid not start
Ole TørnqvistFana ILdid not start

D17-AK

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Christine Danielsen SoløyVaregg Fleridrett53:11
2Olena StrugalovaVaregg Fleridrett1:01:25+8:14
Ingvild Lien MollandSogndal ILdid not start

H19-AK

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sturle NordeideGneist, IL1:18:38

D/H-10

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Emil Øye KragsethIL Gular50:33
Kirill EikangerGneist, IL39:23
Gitle FemsteinevikVaregg Fleridrett1:10:37

D/H13-16C

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas KragsethIL Gular37:12
2Stella S. DahleFana IL1:04:02+26:50
Mathias SkaugeIL Gulardisqualified

D/H17-C

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eivind StrandenesFana IL38:39
2May-lill DammTIF Viking43:40+5:01
3Torill Merethe Kjenes HauglandVaregg Fleridrett43:43+5:04
4Ragnar VikørenGneist, IL52:49+14:10
5Elin Cecile Kryvi StrandenesFana IL53:49+15:10
6Tone HandegårdVoss IL1:07:08+28:29
7Sverre SoløyVaregg Fleridrett1:26:06+47:27
Helge BohneVaregg Fleridrettdid not start

N-åpen

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Frida Ingeborg EikangerGneist, IL34:27
Benjamin RødølenVoss IL38:40
Josefine BlomquistBergens TF29:23
Fredrik BlomquistBergens TF47:33
Malena Grov Ottesen35:23
Lea StokkelandÅlgård Orientering56:13
Tea StokkelandÅlgård Orientering56:23
Håkon Øien KlosterFitjar IL27:11
Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett25:09
Rannveig Elisa EenVoss IL41:57
Rafael GallidoVoss IL19:19
Jøran Lien MollandSogndal IL51:01
Mira MukhidinovaVaregg Fleridrettdid not start
Sofiya MukhidinovaVaregg Fleridrettdid not start

D/H11-12N

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Ingrid SolbergFrisk IL34:21
Markus RødølenVoss IL38:25
Bendik Madslien SteinhaugVaregg Fleridrett31:23
Olve Berge AarsandVaregg Fleridrett19:54
Marie ThomassenVaregg Fleridrett20:57

D/H13-16N

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Eirik SolbergBønes IL34:04
Olve HeklandIL Gulardisqualified

H15-20B

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Vegar HoleFørde IL1:12:30
Espen LærkIL Gulardisqualified
Sivert ReinertsenIL Gulardisqualified

B-åpen

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebekka BråtenVoss IL35:24
2Knut Even HoleFørde IL36:51+1:27
3Gro MadslienVaregg Fleridrett43:04+7:40
4Mirjam BråtenVoss IL47:00+11:36
5Frode KlosterFitjar IL49:33+14:09
6Anita E. HoleFørde IL54:39+19:15
Tone RosenlundVaregg Fleridrettdid not start

D17-18

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mari Strømme LidVaregg Fleridrett46:07
2Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrett48:05+1:58
3Ingunn Torød BusetGneist, IL51:02+4:55
4Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular56:05+9:58
Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)disqualified
Ragnhild BohneVaregg Fleridrettdid not start
Eli KolstadMo OKdid not start

D19-20

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ida Johanne AadlandSamnanger IL46:41

D21-

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Christiane TrösseVaregg Fleridrett41:28
2Annemarie B. AarnesFana IL43:25+1:57
3Mariell ArntzenGneist, IL45:21+3:53
Valentina DimitrovaGneist, ILdid not start

D40-

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Randi HoleBergens TF40:56
2Ragnhild BalsvikOsterøy IL41:56+1:00
3Tove AasheimVaregg Fleridrett45:02+4:06
4Karianne StrømmeVaregg Fleridrett46:53+5:57
5Linda RykkjeVaregg Fleridrett48:01+7:05
6Kirsti LysakerFana IL1:03:22+22:26
7Anita SælevikHaugesund IL Orientering1:11:22+30:26
8Vibeke NymoVaregg Fleridrett1:12:54+31:58
9Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett2:07:35+1:26:39

D60-

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rannveig SolliAskøy OL39:46
2Siren GreveBergens TF40:22+0:36
3Nina SoligardBergens TF40:43+0:57
4Berit HegdalBergens TF46:36+6:50
5Kjellaug GrødemVoss IL1:00:35+20:49

D70-

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ingjerd SognnæsBergens TF41:46
2Bjørg KocbachBergens TF47:35+5:49
3Brita Eilertsen GrønliFørde IL1:12:35+30:49

H17-18

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kristian RykkjeVaregg Fleridrett29:08
2Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular34:56+5:48
3Stian RykkjeVaregg Fleridrett36:04+6:56
4Elias BergsetIL Veten36:34+7:26
5Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering38:12+9:04
6Mads Jørgen SkageGneist, IL54:36+25:28
7Olav Hammersland GarnesGneist, IL59:00+29:52
8Otto FemsteinevikVaregg Fleridrett1:01:44+32:36
Ruben KobbeltvedtHaugesund IL Orienteringdisqualified
Knut Heikki Odland TorgersenBergens TFdisqualified
Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrettdisqualified
Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrettdid not start

H21-

18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oskar RøenVaregg Fleridrett39:25
2Rune NygaardIL Gular41:03+1:38
3Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett42:35+3:10
4Per Arne AadlandSamnanger IL43:29+4:04
5Per Melander OftenNydalens SK44:23+4:58
6Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett44:52+5:27
7Kenneth WesterheimStord Orientering44:58+5:33
8Jan KocbachFana IL45:03+5:38
9Andreas G. PoldenGneist, IL46:15+6:50
10Magne KnudsenGneist, IL50:25+11:00
11Tore NymarkVaregg Fleridrett53:08+13:43
12Scott JuvikIL Gular54:14+14:49
13Sigve BotnenBø OL54:20+14:55
14Kristian BråtenFørde IL54:53+15:28
15Einar Marius Hjellestad MartinsenVikebygd IL55:17+15:52
16Jonatan Rosengren DrakeVaregg Fleridrett57:16+17:51
17Sturla StokkelandÅlgård Orientering57:40+18:15
18Bjørn Johannessen FieldGneist, IL1:05:41+26:16

H40-

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Anders Tønnessen RødFana IL36:06
2Øivin AarnesFana IL42:02+5:56
3Ketil DøskelandFana IL42:56+6:50
4Sveinung RykkjeVaregg Fleridrett43:30+7:24
5Pål ThomassenVaregg Fleridrett46:44+10:38
6Steinar DanielsenOs Orienteringsklubb47:21+11:15
7Erik Utne VieHaugesund IL Orientering53:02+16:56
Bjørn SteinhaugVaregg Fleridrettdid not start

H60-

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jan Arve SolliAskøy OL32:48
2Gunnar GytriFørde IL33:13+0:25
3Bernt HeggøyVoss IL57:18+24:30
4Terje Mathias HauglandTIF Viking1:19:12+46:24
Alfon Harald JohansenBergens TFdisqualified
Norvald HestetræetAskøy OLdisqualified
Norvald OspehaugIL Tambarskjelvardid not start

H70-

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Edvin HelleAskvoll og Holmedal IL36:57
2Jørn TorgersenTIF Viking43:31+6:34
3Per VoldFana IL43:59+7:02
4Sigurd LangelandVoss IL47:28+10:31
5Dagfinn HoleBergens TF48:29+11:32
6Per HauglandÅrstad IL51:51+14:54
7Axel IngvaldsenTIF Viking53:07+16:10
8Knut SkipleVoss IL55:45+18:48
9Kurt GrønliFørde IL1:00:29+23:32
10Geir HusdalTIF Viking1:19:02+42:05
Jan Harald Helmich PedersenTIF Vikingdisqualified
Sigvald RobberstadStord Orienteringdisqualified

A-åpen L3

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ole KragsethIL Gular52:15
Harald BratlandVoss ILdisqualified
Marita HernandezOL Toten-Trolldisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor