Norwegian Orienteering Federation

Official results for Fjord-O 2018, dag 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Fjord-O 2018
Organisers: Haugesund IL Orientering / Odda OL
Date: Wednesday 4 July 2018 - Sunday 8 July 2018

Dag 1Dag 2Dag 2 (overall)Dag 3Dag 3 (overall)Dag 4Dag 4 (overall)

N-├ąpen

2 070 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Synne Stigen BygglandHøydalsmo IL12:546:13
Markus M. HellandEgersund OK17:078:16
Anna F. HøysæterWing OK22:2210:48
Mads Rørlien JevanordFossum IF18:228:52
Sara-Sofie  Larsen SimonsenOK Øst19:079:14
Sigurd Oma LøyningOdda OL17:078:16
Ruben M. HellandEgersund OK13:406:36
Andreas Wiig NystadHaugesund IL Orientering18:048:43
Ingrid SveenHaugesund IL Orientering22:2710:50

D -10

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Hanna Eline EngløkkHaugesund IL Orientering44:2318:53
Triana K. NerhusIL Strand-Ulv49:1620:57
Astrid ReuschHeming Orientering26:4011:20
Rannveig Elisa EenVoss ILdisqualified

D 11-12

2 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miriam SveenHaugesund IL Orientering20:158:37
2Julie M HellandEgersund OK22:26+2:119:32
3Claudia SamuelsbergHaugesund IL Orientering23:33+3:1810:01
4Sigrid Schmitt GranHalden SK25:25+5:1010:48
5Selma Aure SkogedalAsker Skiklubb31:25+11:1013:22
6Rannveig Oma LøyningOdda OL37:19+17:0415:52
7Ingrid SteinslandFredrikstad SK41:11+20:5617:31
8Aoife RotheryBig Foot Orienteers48:51+28:3620:47

D 13-14

3 630 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emma Sofie SteinslandFredrikstad SK18:125:00
2Alva ErssonIFK Mora OK25:14+7:026:57
3Ingrid Stigen BygglandHøydalsmo IL26:14+8:027:13
4Martha WisløffAsker Skiklubb28:20+10:087:48
5Selma SteinsvågHaugesund IL Orientering30:13+12:018:19
6Maren Aure SkogedalAsker Skiklubb34:24+16:129:28
7Sara HetlandHaugesund IL Orientering48:06+29:5413:15

D 13-16C

2 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maria Helena MarhaugClub Orientacion Sant Joan27:0611:31
2Mari StadsnesIL Gular27:09+0:0311:33

D 15-16

5 560 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eline SchjervenLardal OL41:247:26
2Mina SchjervenLardal OL43:53+2:297:53
3Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering44:08+2:447:56
4Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering48:09+6:458:39
5Marieluise Schmitt GranHalden SK51:44+10:209:18

D 17-A kort

4 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sofie AarnesNydalens SK34:258:07
2Venla Arponen SnilstveitOs Orienteringsklubb39:09+4:449:14
3Berit BergsetGjø-Vard OL54:03+19:3812:44
4Irene Kroken BergsetIL Veten57:31+23:0613:33
5Maj-Lisbet RønningFreidig1:15:18+40:5317:45

D 17-B

3 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Madli HjermannHaugesund IL Orientering27:557:41
2Gunhild MyhrAsker Skiklubb31:59+4:048:48
3Kristin Repstad StoremyrIL Hauken50:11+22:1613:49

D 17-C

3 510 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tone HandegårdVoss IL37:3810:43
2Tove EriksenBærums Skiklub39:25+1:4711:13
3Ann Merete HandegårdVoss IL42:16+4:3812:02

D 17-18

5 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Tora Aasheim NymarkVaregg Fleridrettdisqualified

D 19-20

6 780 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Margrethe WisløffAsker Skiklubb41:196:05
2Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering42:56+1:376:19
3Tonje Aasheim NymarkNTNUI43:11+1:526:22
4Kristina VollHaugesund IL Orientering49:01+7:427:13

D 21-

7 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emilie Westli AndersenLøten o-lag36:154:42
2Evine Westli AndersenLøten o-lag37:30+1:154:52
3Bodil HelgerudHalden SK38:24+2:094:59
4Elin HögstrandIFK Göteborg38:42+2:275:01
5Ingvild Rud SkjærstadNydalens SK41:28+5:135:23
6Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering43:29+7:145:38
7Karen BjergaardNydalens SK49:02+12:476:22

D 35-

5 560 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liv SchjervenLardal OL42:357:39
2Jane M HellandEgersund OK52:10+9:359:22
3Ilze VanagaOSVeikals.lv1:23:31+40:5615:01

D 45-

4 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hege FeiringIL Tyrving41:498:36
2Ellen Aure SkogedalAsker Skiklubb42:44+0:558:47
3Annika LundströmSundbybergs IK44:19+2:309:07
4Tove AasheimVaregg Fleridrett44:59+3:109:15
5Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb48:32+6:439:59
6Kjersti Hausberg BjergaVikebygd IL54:43+12:5411:15
7Cath ChalmersBig Foot Orienteers56:48+14:5911:41
8Anita SælevikHaugesund IL Orientering1:08:24+26:3514:04
9Marianne ReuschHeming Orientering1:08:31+26:4214:05

D 50-

4 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Birgitte TorbjørnsenIL Gular37:238:49
2Åshild FlatebakkenIL Tyrving46:41+9:1811:00
3Heidi MyklemyrEiker OL48:23+11:0011:24
4Anne Marit BjergaardNydalens SK48:28+11:0511:25
5Sigrun NygårdAsker Skiklubb57:25+20:0213:32

D 55-

4 240 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda HanssenØstmarka OK34:328:08
2Elisabeth StrandhagenGöteborg Majorna OK36:29+1:578:36
3Anne Sæbø VikSandnes IL (Rogaland)36:32+2:008:36
4Marie HögstrandMarkbygdens OK40:04+5:329:26
5Marianne Rud SkjærstadLøten o-lag44:45+10:1310:33
6Ingrid RavnanOL Toten-Troll48:27+13:5511:25
7Kirsti Grundnes BergIL Tyrving54:22+19:5012:49
8Gunhild BredesenVerdal OK1:03:30+28:5814:58
Dagrun MelkildHeming Orienteringdisqualified

D 60-

3 390 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Siren GreveBergens TF35:0910:22
2Randi NilstadIL Tyrving56:41+21:3216:43

D 65-

3 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nina SoligardBergens TF40:5012:02
2Kari StrandeRingerike OL45:10+4:2013:19
3Aud I SpjelkavikIL Tyrving1:16:21+35:3122:31

D 70-

3 150 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Turid NystrømStavanger Orienteringsklubb30:449:45
2Haldis GlendrangeStavanger Orienteringsklubb34:49+4:0511:03
3Edel SlettemarkStord Orientering39:56+9:1212:40
4Margit Ryen SteenBø OL47:46+17:0215:09
5Else-Margrethe BredlandSøgne og Songdalen OK53:56+23:1217:07
6Bjørg GårdhammerFossekallen IL54:45+24:0117:22
Torhild Nesmann HalvorsenSøgne og Songdalen OKdid not finish

D 80-

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Ranveig BergsetIL Vetendid not finish

H -10

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sigve Nygård FagervoldAsker Skiklubb15:486:43
Magnus Rørlien JevanordFossum IF22:149:27
Sebastian JørgensenHaugesund IL Orientering23:089:50
Filip SveenHaugesund IL Orientering27:3711:45

H 11-12

2 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tollef TjentlandLardal OL23:4310:05
2Alfred F. HøysæterWing OK26:29+2:4611:16
3Ole Magnus StoremyrIL Hauken1:42:04+1:18:2143:25

H 13-14

3 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fridtjof ReuschHeming Orientering20:545:45
2Henrik Repstad StoremyrIL Hauken29:36+8:428:09
Hallvard TjentlandLardal OLdid not finish

H 13-16C

2 350 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars WikstrømHaugesund IL Orientering22:339:35

H 15-16

5 680 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aleksander JørgensenHaugesund IL Orientering43:137:36
2Henrik ReuschHeming Orientering44:42+1:297:52
3Simen Aure SkogedalAsker Skiklubb51:53+8:409:08
4Jonas MyhrAsker Skiklubb58:23+15:1010:16
5Sven Bergset LangvikIL Veten58:29+15:1610:17
6Magnus EngløkkHaugesund IL Orientering59:37+16:2410:29
7Eivind EngløkkHaugesund IL Orientering1:16:37+33:2413:29
Jørgen WesterheimStord Orienteringdid not finish
Vegard Wiig NystadHaugesund IL Orienteringdid not finish

H 17-B

3 630 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars Andreas EenVoss IL20:145:34
2Olav HellandEgersund OK26:23+6:097:16
Dag Abel SveenHaugesund IL Orienteringdisqualified

H 17-C

3 510 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Knut AndersenLøten o-lag52:4715:02

H 17-18

6 780 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sigurd Paulsen VieHaugesund IL Orientering35:025:10
2Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb35:21+0:195:12
3Per Clemet WisløffAsker Skiklubb37:27+2:255:31
4Kristian PyttenKristiansand OK38:07+3:055:37
5Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL38:41+3:395:42
6Trygve MyhrAsker Skiklubb43:01+7:596:20
7Elias BergsetIL Veten47:09+12:076:57
8Trygve Nummedal OsFørde IL57:30+22:288:28
Ruben KobbeltvedtHaugesund IL Orienteringdisqualified

H 21-

10 310 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar RøenVaregg Fleridrett36:293:32
2Øyvind HelgerudHalden SK36:39+0:103:33
3Marius PyttenKristiansand OK38:05+1:363:41
4Halvor SaunesNydalens SK38:44+2:153:45
5Ragnar TonjerNydalens SK41:04+4:353:58
6Olav Milian Schmitt GranNTNUI42:02+5:334:04
7Kenneth MydlandEgersund OK44:41+8:124:20
8Johannes HøysæterWing OK47:15+10:464:34
9Lars Danielsen HolenNydalens SK57:01+20:325:31
10Bjørn Johannessen FieldGneist, IL1:01:19+24:505:56
11Kasper ValestrandVaregg Fleridrett1:02:13+25:446:02
12Pål SkogedalAsker Skiklubb1:02:33+26:046:04
13Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubb1:23:20+46:518:04

H 35-

7 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Asbjørn BygglandHøydalsmo IL35:274:36
2Juris DzenitisOSVeikals.lv41:28+6:015:23 Download route in GPX format

H 45-

6 780 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kenneth WesterheimStord Orientering31:234:37
2Jon Magne SvendsbøeVikebygd IL33:06+1:434:52
3Lars HenrikssonSundsvalls OK42:17+10:546:14
4Hans JevanordFossum IF44:14+12:516:31
5Svein-Erik KvameGanddal IL44:34+13:116:34
6Nikolay SytovMosmeridian45:59+14:366:46
7Arild H ClausenFreidig48:43+17:207:11
8Jens TjentlandLardal OL52:24+21:017:43
9Sverre WisløffAsker Skiklubb53:18+21:557:51
10Christian ReuschHeming Orientering1:15:26+44:0311:07

H 50-

5 680 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tore NymarkVaregg Fleridrett39:326:57
2Einar MartinsenVikebygd IL42:55+3:237:33
3Arne OkkenhaugVerdal OK47:32+8:008:22
4Anders BergsetIL Veten52:52+13:209:18
5Harald HatlandVoss IL54:16+14:449:33
6Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb56:49+17:1710:00
7Bjørn Axel GranHalden SK1:01:10+21:3810:46
8Rolf Atle RolfsnesFitjar IL1:03:12+23:4011:07
9John Arvid DjupeslandHaugesund IL Orientering1:07:03+27:3111:48
10Torkjel NesheimIL Tyrving1:26:27+46:5515:13
11Peter DirksenSauda Orienteringsklubb1:27:10+47:3815:20

H 55-

5 560 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geir FrøytlogEgersund OK36:086:29 Download route in GPX format
2Tore Voss FagervoldBærums Skiklub38:00+1:526:50
3Terje HenriksenAsker Skiklubb44:51+8:438:03
4Jens-Petter MarhaugClub Orientacion Sant Joan51:04+14:569:11
5Jan Petter LandeRocky Mountain Orienteering Cl51:16+15:089:13
6Ivar BergsetIL Veten53:33+17:259:37
7Hallvard BergIL Tyrving57:23+21:1510:19
8Charlie ShahbazianChicago Area Orienteering Club1:08:43+32:3512:21
Onno VerberneOL Toten-Trolldisqualified

H 60-

4 860 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Morten DåsnesRingerike OL36:367:31
2Mats StrandhagenGöteborg Majorna OK41:11+4:358:28
3Arvid MydlandEgersund OK42:14+5:388:41
4Eoin RotheryBig Foot Orienteers43:28+6:528:56
5Alf PettersenIL Tyrving44:23+7:479:07
6Ivar Johan LarsenStavanger Orienteringsklubb48:28+11:529:58
7Ørjan Eirik ValestrandFana IL49:38+13:0210:12
8Stein MyhreBærums Skiklub51:38+15:0210:37
9Carl Johan HögstrandMarkbygdens OK1:05:27+28:5113:28
Gilles DeslandesOrientation Caennaisedid not finish

H 65-

4 240 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gunnar SakseidStavanger Orienteringsklubb37:368:52
2Einar VikingstadTorvastad IL42:03+4:279:55
3Bjørn SteenBø OL51:30+13:5412:08
4Eivind HøysæterSamnanger IL1:10:30+32:5416:37

H 70-

3 390 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Max MoosbergerOLG Regio Olten38:1111:15
2Tore BerntsenSøgne og Songdalen OK38:27+0:1611:20
3Svein GlendrangeStavanger Orienteringsklubb43:59+5:4812:58
4Magnar NerheimSuldal Orienteringslag46:19+8:0813:39
5Torodd OsFørde IL49:23+11:1214:34
6Sigved GramstadHaugesund IL Orientering50:33+12:2214:54
7Roald TellnesTorvastad IL56:41+18:3016:43
8Jan HoldhusIL Gular1:15:51+37:4022:22
9Bjørn SpjelkavikIL Tyrving1:19:33+41:2223:27
Steinar SlettemarkStord Orienteringdisqualified
Floke BredlandSøgne og Songdalen OKdisqualified

H 75-

3 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sigvald RobberstadStord Orientering47:2713:59
2Hans Jørgen LoeFossekallen IL1:02:04+14:3718:18
Ingolf DybvikStord Orienteringdid not finish

H 85-

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Einar SæbøHaugesund IL Orientering55:1031:31

Direkte A

5 560 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan  SteignerGneist, IL39:107:02
2Ulf WallinGöteborg Majorna OK39:47+0:377:09
3Jan HauglandÅrstad IL41:07+1:577:23
4Ernst PyttemKristiansand OK48:11+9:018:39
5Lotte MyklemyrEiker OL50:52+11:429:08
6Eli Marie WiigPorsgrunn OL52:19+13:099:24
7Nina KarlsenStavanger Orienteringsklubb52:25+13:159:25
8Kjetil  DammTIF Viking55:49+16:3910:02
9Frauke Schmitt GranHalden SK58:23+19:1310:30
10Ingrun Jahren HorvliKonneruld IL1:00:20+21:1010:51
11Anne Berit RørlienFossum IF1:07:16+28:0612:05
12Jenny WinbladLund OK1:07:22+28:1212:06
13Bertil HorvliKonneruld IL1:07:47+28:3712:11
14Kaya  DirksenSauda Orienteringsklubb1:13:13+34:0313:10
15Merel DirksenSauda Orienteringsklubb1:15:17+36:0713:32
16Ole MyklemyrEiker OL1:22:47+43:3714:53
Gunilla GedinGöteborg Majorna OKdid not finish
Thomas WinbladhLund OKdid not finish
May MelingStavanger Orienteringsklubbdid not finish
Marius ØieLøten o-lagdid not finish

Direkte B

3 630 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bernt Inge SteinslandFredrikstad SK30:538:30
2Øistein PaulsenBergens TF33:17+2:249:10
3May Lill DammTIF Viking39:28+8:3510:52
4Monica Tveit TjentlandLardal OL40:15+9:2211:05
5Thor VollsetHeming Orientering42:49+11:5611:47
6Mona Høysæter FenstadWing OK51:57+21:0414:18
7Siren HoplandGneist, IL55:48+24:5515:22
8Ellen  MathisenPorsgrunn OL1:10:51+39:5819:31

Direkte C

3 510 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ester  MoosbergerOLG Regio Olten51:2914:40
2Emil  BakkenEiker OL51:34+0:0514:41

H45-AK

4 860 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom RådahlIL Tyrving57:2411:48
2Jens-Henrik SimonsenOK Øst1:01:54+4:3012:44
3Arve LøyningOdda OL1:06:53+9:2913:45
4Laurent CompereOrientation Caennaise1:20:55+23:3116:38
Ketil NummedalFana ILdisqualified
Erik ErssonIFK Mora OKdisqualified

D45-AK

3 390 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Karin ErssonIFK Mora OK43:3212:50
2Åshild OmaOdda OL55:34+12:0216:23
3Sølvi Utbø SakseidStavanger Orienteringsklubb58:37+15:0517:17
4Møyfrid LarsenStavanger Orienteringsklubb1:06:41+23:0919:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival