Norwegian Orienteering Federation

Official results for NM publikumsløp

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NM publikumsløp
Organiser: Halden SK
Date: Sunday 10 September 2017

N-åpen

1 740 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Anna Elizabet AarbuVarteig OL26:0014:56
Hanna Andreassen AasHalden SK23:1713:22
Ida Anreassen AasHalden SK55:4232:00
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orientering20:0511:32
Johan Fredrik BraarudHalden SK30:5217:44
Synne Schei DanevadÅs-NMBU Orientering30:3317:33
Hanna HaldinHalden SK22:0012:38
Joel JohanssonHalden SK30:5817:47
Håkon Lillegraven LangsæterTrøsken IL23:2113:25
Oskar RoskifteOK Moss26:1415:04
Emma Johanne RyghHeming Orientering15:559:08
Isak SolbergFredrikstad SK26:0314:58
Arimento StartnrÅs-NMBU Orientering28:4816:33
Sigurd StoraunetÅs-NMBU Orientering28:5516:37
Jakob Tungesvik HøstmarkOK Moss26:2015:08
Nicola WarzinskaÅs-NMBU Orientering30:4317:39
Trym BreimoOK Mossdid not finish
Brage KristiansenOK Mossdid not finish
Wiel Marie LillehammerÅs-NMBU Orienteringdid not finish
Akvile PetrakovaÅs-NMBU Orienteringdid not finish

C-Åpen

1 970 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eira Skaarer WiklundNydalens SK18:289:22
2Jenny DanevadFredrikstad SK19:36+1:089:56
3Kristoffer KatlaFossum IF20:53+2:2510:36
4Marte Lillegraven LangsæterTrøsken IL21:09+2:4110:44
5Ingrid Pedersen HolmskauTrøsken IL22:00+3:3211:10
6Sigrid Schmitt GranHalden SK24:27+5:5912:24
7Erika Lind-LarsenOK Moss24:55+6:2712:38
8Liam Viggo WingstedtHalden SK25:16+6:4812:49
9Sebastian Bøhn-BryntesenHalden SK25:23+6:5512:53
10Minna Sofie WingstedtHalden SK26:50+8:2213:37
11Inger Anne Svendsby BraarudHalden SK26:56+8:2813:40
12Selmer LøkenOK Moss27:16+8:4813:50
13Emma Aune JakobsenOK Moss27:26+8:5813:55
14Sofie Holm NedrebøOK Moss28:32+10:0414:29
15Birk BreimoOK Moss33:25+14:5716:57
16Britt-Heidi KopperudIndre Østfold OK34:38+16:1017:34
17Ville Emil WingstedtHalden SK34:39+16:1117:35
18Anna Elisabeth RyghHeming Orientering36:51+18:2318:42
19Edvard KeransFredrikstad SK38:06+19:3819:20
20Jesper Vonen SvaeSarpsborg OL39:16+20:4819:55
21Julie BrenåsVarteig OL42:28+24:0021:33
Mariann FossumIK Grane Arendal Orienteringdid not finish
Nathaniel TrobeOK Mossdid not finish
Ina BlågestadIndre Østfold OKdid not start

B-åpen

2 890 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik Julian Fontes ÅrbuVarteig OL56:0019:22
2Tove Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering58:35+2:3520:16
3Mikkel Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering1:00:40+4:4020:59
4Adam KristiansenOK Moss1:16:13+20:1326:22
Magnus FossumIK Grane Arendal Orienteringdid not finish
Ingrid SkaarerNydalens SKdid not finish

A-kort

3 730 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin BagnessWarrior OC33:359:00
2Jennie AnderssonHalden SK36:12+2:379:42
3Gøril FristadHalden SK40:10+6:3510:46
4Berit Sofie WiklundNydalens SK40:23+6:4810:49
5Espen RaastadSkien OK44:43+11:0811:59
6Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK45:15+11:4012:07
7Willy GrønstadGimle IF45:45+12:1012:15
8Geir Holm GunnersenIF Sturla45:59+12:2412:19
9Kaspar LiljaModum OL47:51+14:1612:49
10Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK48:15+14:4012:56
11Liv Inger PrangerødTistedalen FL48:58+15:2313:07
12Marianne ChristiansenOL Tønsberg og omegn50:06+16:3113:25
13Bente LineIndre Østfold OK51:12+17:3713:43
14Morten PaulsenGimle IF56:34+22:5915:09
15Harald LundhaugOK Moss56:56+23:2115:15
16Lars-Evan PetterssonKolbotn og Skimt OL59:42+26:0716:00
17Tonje HolmOK Moss1:01:20+27:4516:26
18Ola Torstein EndresenOK Moss1:05:03+31:2817:26 Download route in GPX format
19Per Olaf KlemsdalVarteig OL1:05:36+32:0117:35
20Jane ExleyWarrior OC1:10:29+36:5418:53
21Sindre ValsgårdIndre Østfold OK1:10:49+37:1418:59
22Rolf Arne  OlsenHalden SK1:11:34+37:5919:11
23Anne SørumRingsaker OK1:12:15+38:4019:22
24Egil FossumIK Grane Arendal Orientering1:12:40+39:0519:28
25Gustav Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering1:12:53+39:1819:32
26Sveinung FristadAskvold og Holmedal IL1:32:14+58:3924:43
Helena ÅsbergSarpsborg OLdisqualified
Morten JensenTistedalen FLdisqualified
Helga HaverstadLierbygda OLdid not finish
Inga Skaarer WiklundNydalens SKdid not finish
Jo WiklundNydalens SKdid not finish
Elise AusenPorsgrunn OLdid not start
Alfred BjørnerødOK Mossdid not start
Monica Tørnqvist HaldenNydalens SKdid not start
Vegard HaldenNydalens SKdid not start
Petteri KähäriNOTEAMdid not start
Anton KuukkaTampereen Pyrintödid not start
Miia NiittynenKooveedid not start
Kirsi NurmiIFK Göteborgdid not start
Solveig SikkelandIL Tyrvingdid not start

A-lang

4 990 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marcus MillegårdSävedalens AIK33:036:37
2Jan Erik NaessFossum IF44:41+11:388:57
3Dag BrenåsVarteig OL46:44+13:419:21
4Karine VestølVegårshei IL50:42+17:3910:09
5Sture OttesenIndre Østfold OK53:10+20:0710:39
6Helge FossøyØyestad IF allianse54:47+21:4410:58
7Runar Saur ModalFredrikstad SK56:57+23:5411:24
8Nils TveiteÅs-NMBU Orientering57:14+24:1111:28
9Ole Petter VestølVegårshei IL59:29+26:2611:55
10Inga Vestøl StødleKristiansand OK1:06:08+33:0513:15
11Trygve LeivestadSarpsborg OL1:07:57+34:5413:37
12Helle Egeberg VariIF Sturla1:12:56+39:5314:36
13Ingunn MartinsenVaregg Fleridrett1:12:59+39:5614:37
14Bjørn AarbuVarteig OL2:03:11+1:30:0824:41
Henrik Drange RuudRøyken OLdisqualified
Vegar KristiansenOK Mossdisqualified
Even FossumIK Grane Arendal Orienteringdid not finish
Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OLdid not finish
Eirik BlågestadIndre Østfold OKdid not start
Rune BlågestadIndre Østfold OKdid not start
Mårten BoströmIFK Lidingö SOKdid not start
Anita Sørensen DrageKongsberg OLdid not start
Øyvind DrageKongsberg OLdid not start
Einar EkelandOddersjaa SSKdid not start
Bendik EliassenFredrikstad SKdid not start
Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SKdid not start
Venla HarjuTampereen Pyrintödid not start
Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SKdid not start
Elias KuukkaTampereen Pyrintödid not start
Thomas LieFredrikstad SKdid not start
Karoliina UkskoskiKooveedid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor