Norwegian Orienteering Federation

Official results for Tour of Lillomarka 2017 – løp 5

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Tour of Lillomarka 2017 – løp 5
Organiser: Lillomarka OL
Date: Monday 12 June 2017

Classes: Show all | HA | DA | HB | DB | HC | DC | VN | BN

Herrer Sort A-løype

4 200 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew SpeakeLillomarka OL29:136:57
2Mathias BenjaminsenLillomarka OL31:44+2:317:33
3Steinar KollerudLillomarka OL32:10+2:577:39
4Kristian Markhus BrekkeLillomarka OL36:20+7:078:39
5Steinar EastwoodLillomarka OL36:23+7:108:39
6Vidar BenjaminsenLillomarka OL36:59+7:468:48
7Brynjar FredheimLillomarka OL37:26+8:138:54
8Eirik Høst FossgardLillomarka OL39:37+10:249:25
9Terje BlindheimLillomarka OL40:51+11:389:43
10Hallvard BergIL Tyrving42:01+12:4810:00
11Martin GranlyLillomarka OL44:09+14:5610:30
12Richard Zeiner-GundersenFossum IF45:24+16:1110:48
13Tore SannesLillomarka OL45:45+16:3210:53
14Truls AngellLillomarka OL59:40+30:2714:12
15Sjur SæterenLillomarka OL1:00:09+30:5614:19
16Assaf Bar-NathanLillomarka OL1:05:16+36:0315:32
17Finn Roar Halvorsrud 1:07:10+37:5715:59
18Arne B DybdahlLillomarka OL9:30:16+9:01:032:15:46

Damer Sort A-løype

4 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen Marie AriansenLillomarka OL43:5810:28
2Maria Rørvik HaverLillomarka OL49:46+5:4811:50
3Ingrid BlindheimLillomarka OL50:52+6:5412:06
4Netta Bar-NathanLillomarka OL51:38+7:4012:17
5Lise HorntvedtLarvik OK58:07+14:0913:50
6Hedda VonenLillomarka OL58:54+14:5614:01
Karoline SønsterudbråtenLillomarka OLdisqualified
Oda Marie ColquhounLillomarka OLdisqualified

Herrer Rød B-løype

3 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Uno HanslienBILpost43:0212:17
2Vebjørn Emil BlindheimLillomarka OL43:33+0:3112:26
3Bjørn Sverre GulheimLillomarka OL44:41+1:3912:46
4Knut M. OlsenLillomarka OL45:37+2:3513:02
5Arne KongsnesKolbotn og Skimt OL47:23+4:2113:32
6Oliver RudenLillomarka OL48:11+5:0913:46
7Klaus FritznerNittedal OL48:44+5:4213:55
8Harald SørensenLillomarka OL54:27+11:2515:33
9Peter NylundHaugerud IF58:17+15:1516:39
10Edward WoodhouseLillomarka OL58:37+15:3516:44
11Jonathan WoodhouseLillomarka OL1:06:45+23:4319:04
12Hans Anton EklundLillomarka OL1:07:51+24:4919:23

Damer Rød B-løype

3 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nina Elise JørgensenNittedal OL44:3612:44
2Frøy GrøndahlLillomarka OL46:33+1:5713:18
3Anne RusteLillomarka OL46:34+1:5813:18
4Merete RørvikLillomarka OL50:51+6:1514:31
5Jorunn BlindheimLillomarka OL51:16+6:4014:38
6Line RudenLillomarka OL52:12+7:3614:54
7Mari TingelholmOslostudentenes IK1:02:11+17:3517:46
8Lene ColquhounLillomarka OL1:04:14+19:3818:21
9Mette BørsethLillomarka OL1:06:44+22:0819:04
10Line Bar-NathanLillomarka OL1:16:46+32:1021:56
11Emilie Pedersen VoldLillomarka OL1:17:24+32:4822:06
12Sunniva HalvorsrudLillomarka OL1:33:12+48:3626:37

Herrer Blå C-løype

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nov Bar-NathanLillomarka OL33:4612:03
2Jakob BellLillomarka OL45:28+11:4216:14
3Leon Jørve IngjerLillomarka OL54:36+20:5019:30
4Tor HenriksenLillomarka OL1:06:14+32:2823:39
5Håkon BogasonLillomarka OL1:17:38+43:5227:43

Damer Blå C-løype

2 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siri LarønningenLillomarka OL40:5514:36
2Vibeke HøstLillomarka OL41:54+0:5914:57
3Mari Anne HenriksenLillomarka OL1:06:48+25:5323:51
4Marit HartvedtLillomarka OL1:11:36+30:4125:34

Voksne Grønn Nybegynnere

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ole KobberstadPrivatdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor