Norwegian Orienteering Federation

Official results for Nærløp Hesthammer

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nærløp Hesthammer
Organiser: Riska Orienteringsklubb
Date: Tuesday 2 May 2017

Damer - kort løype

2 590 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin BarvikGanddal IL47:5218:28
2Pernille HovstadGanddal IL52:31+4:3920:16
3Amalie Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)1:00:30+12:3823:21
4Alva ChristiansenSandnes IL (Rogaland)1:01:32+13:4023:45
0Lene Elise Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)disqualified

Damer - mellomlang løype

2 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna TaksdalGanddal IL45:2115:22
2Alida OftedalÅlgård Orientering49:18+3:5716:42
3Jofrid JohnsenRiska Orienteringsklubb1:05:57+20:3622:21
4Hilde OhrGanddal IL1:21:40+36:1927:41
5Brit Vivian MelingStavanger Orienteringsklubb1:55:29+1:10:0839:08
0Nora SvendsenGanddal ILdisqualified

Damer - lang løype

5 430 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL54:139:59
2Janne Tjørhom AasheimGanddal IL57:05+2:5210:30
3Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)1:05:52+11:3912:07
4Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb1:09:22+15:0912:46
5Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb1:10:43+16:3013:01
6Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL1:11:33+17:2013:10
7Hilde NordbøRiska Orienteringsklubb1:12:02+17:4913:15
8Ann Karin TjørhomGanddal IL1:17:56+23:4314:21
9Vibeke LamarkGanddal IL1:19:18+25:0514:36
10Ingrid LamarkGanddal IL1:21:58+27:4515:05
11Elisabeth Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb1:27:05+32:5216:02
12Mariann SveinsvollGanddal IL1:55:11+1:00:5821:12
0Trine BolstadGanddal ILdisqualified

Herrer - kort løype

2 590 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gustav LevangSandnes IL (Rogaland)46:4718:03
2Livar OftedalÅlgård Orientering55:04+8:1721:15
3Samuel A StokkelandÅlgård Orientering1:04:45+17:5825:00
4Dirk Einar van ZantenSandnes IL (Rogaland)1:10:57+24:1027:23
5Arnfinn SolheimSandnes IL (Rogaland)1:13:08+26:2128:14
6Fredrik HovstadGanddal IL1:17:19+30:3229:51
7Eivind RothGanddal IL1:34:53+48:0636:38
0Thord SolheimSandnes IL (Rogaland)disqualified
0Håvard VassbøRiska Orienteringsklubbdisqualified

Herrer - mellomlang løype

2 950 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tobias RøddeGanddal IL37:2712:41
2Ivar Johan LarsenStavanger Orienteringsklubb42:12+4:4514:18
3Jan Inge LundeGanddal IL45:38+8:1115:28
4Knut SkjævelandGanddal IL48:13+10:4616:20
5Øyvind LamarkGanddal IL48:20+10:5316:23
6Roger VassbakkRiska Orienteringsklubb49:02+11:3516:37
7Terje StokkelandÅlgård Orientering51:01+13:3417:17
8Markus Andreas BreivoldGanddal IL53:00+15:3317:57
9Andreas Nybak UrdalGanddal IL57:22+19:5519:26
10Simon Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)57:45+20:1819:34
11Thomas Barvik MælandGanddal IL59:12+21:4520:04
12Jørgen NilsenStavanger Orienteringsklubb1:00:48+23:2120:36
13Erlend BremnesGanddal IL1:07:20+29:5322:49
14Ole Morten ThingbøSandnes IL (Rogaland)1:15:11+37:4425:29
15Ola Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)1:23:26+45:5928:16
0Aksel DommersnesGanddal ILdisqualified
0Arne Jacob Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubbdisqualified
0Jan-Einar ØvremoÅlgård Orienteringdisqualified
0Jonas Årvik SandalGanddal ILdisqualified
0Ole Kristian TaksdalGanddal ILdisqualified
0Sverre VarebergStavanger Orienteringsklubbdisqualified

Herrer - lang løype

5 430 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)53:439:53
2Joar ØverlandRiska Orienteringsklubb55:53+2:1010:17
3Joar EilevstjønnGanddal IL58:14+4:3110:43
4Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb58:20+4:3710:44
5Per Olav HaarrGanddal IL58:49+5:0610:49
6Trond LamarkGanddal IL1:05:39+11:5612:05
7Sveinung SvebestadSandnes IL (Rogaland)1:08:22+14:3912:35
8Per Frode SandalGanddal IL1:11:29+17:4613:09
9Øystein AmundrudStavanger Orienteringsklubb1:11:49+18:0613:13
10Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb1:15:30+21:4713:54
11Kjell SkjævelandStavanger Orienteringsklubb1:16:55+23:1214:09
12Knut FeldmannStavanger Orienteringsklubb1:22:23+28:4015:10
13Ove OalandGanddal IL1:26:10+32:2715:52
14Per Martin StoklandGanddal IL1:32:17+38:3416:59

Herrer - XLang

6 860 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering56:438:16
2Arild AasheimGanddal IL59:31+2:488:40
3Oddvar TaksdalGanddal IL1:11:57+15:1410:29
4Per Ivar StoklandGanddal IL1:12:10+15:2710:31
5Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb1:16:23+19:4011:08
6Andreas Eide SkjævelandStavanger Orienteringsklubb1:23:04+26:2112:06
7Morten Bjerga SundliGanddal IL1:23:51+27:0812:13
8Sturla StokkelandÅlgård Orientering1:24:49+28:0612:21
0Tom FurlandSandnes IL (Rogaland)disqualified

Damer- XLang

6 860 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marjo LiikanenGanddal IL1:17:0811:14

N-åpen

1 480 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Knut Halvor AmdalÅlgård Orientering22:3515:15
Kasper BøeÅlgård Orientering50:0933:53
Norah BreivoldGanddal IL22:1615:02
Pernille BreivoldGanddal IL30:2720:34
Åsa ChristiansenSandnes IL (Rogaland)24:2516:29
Sondre EianeÅlgård Orientering34:2923:17
Oda Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)16:5111:23
Jomar Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)17:4111:56
Tuva Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)28:3319:17
Erling Molvik JørgensenSandnes IL (Rogaland)26:0217:35
Oda Thorsen KlavenessSandnes IL (Rogaland)31:3921:23
Bjørg Elin LevangSandnes IL (Rogaland)30:1520:26
Christopher LundÅlgård Orientering50:1133:54
Gunhild MagnussenSandnes IL (Rogaland)22:3415:14
Synne MaudalRiska Orienteringsklubb48:5933:05
Mariella NordheimRiska Orienteringsklubb24:4716:44
Lars OftedalSandnes IL (Rogaland)27:2918:34
Maren OftedalÅlgård Orientering31:5221:31
Vebjørn OftedalSandnes IL (Rogaland)24:0316:15
Johannes ØverlandRiska Orienteringsklubb28:0218:56
Siri ØverlandRiska Orienteringsklubb28:0118:55
Henrik Plener HegreRiska Orienteringsklubb48:0132:26
Frida RichterSandnes IL (Rogaland)29:0219:37
Mari RichterSandnes IL (Rogaland)16:5211:23
Henrik RolandRiska Orienteringsklubb45:5431:00
David RønningÅlgård Orientering25:2217:08
Inger RothGanddal IL34:4623:29
Olav RothGanddal IL33:4222:46
Oskar SletvoldÅlgård Orientering34:2423:14
Tobias SletvoldÅlgård Orientering38:4626:11
Ada C StokkelandÅlgård Orientering18:0412:12
Odne van ZantenSandnes IL (Rogaland)22:4915:25
Signe Alide VassbøRiska Orienteringsklubb27:4918:47
Eilif VikRiska Orienteringsklubb45:1930:37
Hedvig VikRiska Orienteringsklubb45:0530:27
Emil Wathne ThingbøSandnes IL (Rogaland)24:3616:37
Even WeibellRiska Orienteringsklubb36:4124:47

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor