Norwegian Orienteering Federation

Official results for Det 84. Merkeløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Det 84. Merkeløpet
Organisers: Aust-Agder / Oddersjaa SSK
Date: Sunday 14 May 2017

N-├ąpen

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Dag Jørgen MoeTorridal IL30:1921:39
Sigurd Wold SundeSøgne og Songdalen OK11:128:00

D 11-12N

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Selma WhiteSøgne og Songdalen OK17:438:03
2Sereina SnerthammerKristiansand OK29:33+11:5013:25

D 13-14

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering52:2020:56
2Astrid WhiteSøgne og Songdalen OK53:57+1:3721:34
3Lise MikkelsenIK Grane Arendal Orientering56:21+4:0122:32

D 13-16N

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marta StødleKristiansand OK20:079:08
2Maria StødleKristiansand OK20:11+0:049:10

D 15-16

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malin HaugeHisøy OK32:1211:06
2Sigrid EkelandOddersjaa SSK34:42+2:3011:57

D 17-B

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lene Næss BirkelandSøgne og Songdalen OK51:1920:31
2Aileen RundeKristiansand OK1:31:53+40:3436:45

D 17-C

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gerd YttervikHisøy OK54:4020:14
2Hege IsaksenIL Vindbjart1:03:43+9:0323:35

D 17-18

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inga Vestøl StødleKristiansand OK1:20:4021:13

D 21-

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tone WigemyrOddersjaa SSK52:1610:27
2Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering1:02:34+10:1812:30
3Christina WhiteSøgne og Songdalen OK1:06:05+13:4913:13
4Julie BøbelNydalens SK1:11:37+19:2114:19

D 35-

3 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kari ChristiansenSandefjord OK47:2612:28
2Målfrid KonstKristiansand OK1:09:42+22:1618:20
3Linn Carina DalandKristiansand OK1:10:44+23:1818:36
4Siri BjorvandBirkenes IL1:37:40+50:1425:42
0Vibeke Wold SundeSøgne og Songdalen OKdisqualified

D 55-

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mette MestadTorridal IL38:2213:13
2Bente MestadTorridal IL46:03+7:4115:52

D 70-

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg BøbelIL Imås46:1818:31
0Else-Margrethe BredlandSøgne og Songdalen OKdisqualified

D 75-

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gudveig JørundlandOK Sør51:5920:47

H 11-12N

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Erik LindebergOtra ILdisqualified

H 13-14

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brage TakleKristiansand OK33:3611:35
2Anders EllingsbergØvrebø IL41:24+7:4814:16
3Trygve Børte NomelandKristiansand OK43:10+9:3414:53
4Simon AasenØvrebø IL43:53+10:1715:07

H 13-16C

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin HaugenKristiansand OK1:15:4228:02

H 15-16

3 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David RundeKristiansand OK38:2810:07
2Asgeir Reiersen JensenBirkenes IL40:29+2:0110:39
3Anders VestølVegårshei IL40:31+2:0310:39
4Ole Gunnar Lund JensenOddersjaa SSK1:27:41+49:1323:04
0Magnus MosfjellBirkenes ILdisqualified
0Simon Beckmann KristiansenKristiansand OKdisqualified

H 17-A kort

3 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thorbjørn VærpKristiansand OK55:1914:33
2Svein Erik WiigSøgne og Songdalen OK1:00:01+4:4215:47
3Jesse WhiteSøgne og Songdalen OK1:12:44+17:2519:08
4Oskar KaaløySandefjord OK1:26:53+31:3422:51
5Geir KristiansenKristiansand OK1:32:15+36:5624:16
0John RundeKristiansand OKdisqualified

H 17-B

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Åge AashamarFlosta ILdisqualified

H 17-C

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frode JensenOddersjaa SSK1:16:4728:26

H 17-18

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristian PyttenKristiansand OK54:4710:57
2Jonas MyhreKristiansand OK1:23:02+28:1516:36

H 19-20

7 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marius AurebekkKristiansand OK1:01:258:11
2Johannes Bakke AashamarKristiansand OK1:02:46+1:218:22
3Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OK1:08:00+6:359:04
4Einar EkelandOddersjaa SSK1:11:57+10:329:35

H 21-

7 500 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håvard IrgensKristiansand OK1:01:418:13
2Jan BlandkjennKristiansand OK1:08:00+6:199:04
3Kjell Erik RøislandSøgne og Songdalen OK1:08:14+6:339:05
4Jostein MoeTorridal IL1:09:36+7:559:16
5Arne BujordetKristiansand OK1:12:49+11:089:42
6Jon BjørgumKristiansand OK1:18:03+16:2210:24
7Jack BjørnsenKristiansand OK1:20:48+19:0710:46
8Kjell Arne HålandOK Sør1:25:34+23:5311:24
9Dag MoeKristiansand OK1:28:33+26:5211:48
10Reidar HeivollSøgne og Songdalen OK1:32:49+31:0812:22
11Ståle ThortveitSøgne og Songdalen OK1:34:40+32:5912:37
12Arild IsaksenIL Vindbjart1:39:57+38:1613:19
13Jon Terje EkelandOddersjaa SSK1:41:57+40:1613:35
14Tor ÅmdalKristiansand OK1:44:12+42:3113:53

H 35-

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Svein SundeSøgne og Songdalen OK1:07:2313:28
2Håvard EndalOtra IL2:09:43+1:02:2025:56

H 45-

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Idar TveitOtra IL1:00:2812:05
2Roy BirkelandSøgne og Songdalen OK1:15:55+15:2715:11
3Aksel SlettebøeSøgne og Songdalen OK1:15:57+15:2915:11
0Øyvind MikkelsenKristiansand OKdisqualified

H 55-

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten HulløenKristiansand OK59:5015:44
2Øystein DybeslandSøgne og Songdalen OK1:03:15+3:2516:38
3Helge KristensenOK Sør1:13:22+13:3219:18

H 60-

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John HansenKristiansand OK47:0812:24
2Kjell SandåkerIL Imås1:00:21+13:1315:52
Per LarsenKristiansand OKdisqualified

H 65-

2 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øyvin SimonsenIL Imås35:4712:20

H 70-

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Widar Taxth LølandHisøy OK40:4214:02
2Finn Ole HonnemyrIL Vindbjart51:18+10:3617:41
3Magne MoyOK Sør53:13+12:3118:21

H 75-

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arild TelstøIL Vindbjart43:1917:19
2Einar JørundlandOK Sør48:02+4:4319:12
0Bjørn SyvertsenIL Vindbjartdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival