Norwegian Orienteering Federation

Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organiser: OK Moss
Date: Saturday 13 April 2019

Fredrikstad SK

71 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Carl Christian StrømbergDirekte C (19)33:4515:08
1Linda SolbergD 17-A kort (12)35:539:37
1Emil Husebye AamodtH 13-14 (35)21:277:41
1Jenny DanevadD 11-12 (26)18:469:01
1Marianne Riddervold KahrsD 21-E2 (46)36:028:22
1Marianne AndersenD 21-E (56)33:037:21
1Bent Olav AamodtH 45- (58)36:377:19
2Birgitte HusebyeDirekte A kort (84)29:06+0:359:21
2Fredrik  GlødmestadDirekte C (19)34:35+0:5015:30
2Vidar SolbergH 17-A kort (16)32:58+4:188:50
2Karin Skedsmo DanevadD 40- (13)39:35+3:369:53
2Christian Riddervold KahrsH 21-E2 (96)35:22+1:516:43
3Sivert PoppeH 15-16 (55)35:02+0:278:21
3Gaute Hallan SteiwerH 21-E (82)34:02+0:376:05
4Espen DanevadH 45- (58)39:17+2:407:51
4Syver Strand GulbrandsenH 11-12 (35)25:53+8:1012:26
5Kristin OttesenD 17-A kort (12)45:31+9:3812:12
6Sivert FinstadH 13-16C (7)40:05+8:1317:58
6Emma Sofie SteinslandD 15-16 (42)35:46+5:409:52
6Håvard LucasenH 21-E2 (96)35:57+2:266:50
6Øystein RuudH 65- (20)45:27+11:1411:48
7Marit KahrsD 21-E2 (46)40:17+4:159:22
8Gunn Astrid JakobsenD 60- (12)54:53+15:2418:55
8Marte Hox BrynildsenD 13-14 (39)25:26+5:159:25
8Heidi Østlid BagstevoldD 21-E2 (46)40:25+4:239:23
10Malin Husebye AamodtD 11-12 (26)39:41+20:5519:04
10Per StensethH 65- (20)55:24+21:1114:23
12Britt Stine StrandD 17-B (21)1:05:39+23:1320:34
12Olli-Markus TaivainenH 21-E (82)36:07+2:426:28
13Anne-Sofie Hox BrynildsenDirekte C (19)49:57+16:1222:23
15Hilde StrømbergDirekte C (19)57:21+23:3625:43
15Henrik OttesenH 45- (58)46:54+10:179:22
16Bernt Inge SteinslandDirekte A kort (84)42:25+13:5413:38
16Vegar ArnesenH 17-A kort (16)1:07:52+39:1218:11
17Sigrid Saur ModahlDirekte A kort (84)42:31+14:0013:40
17Dyre Martin GulbrandsenH 45- (58)47:15+10:389:27
20Betina ArnesenD 11-12 (26)50:21+31:3524:12
23Runar Saur ModahlH 17-18E (48)36:42+10:0310:18
23Thomas BlomkvistH 15-16 (55)44:28+9:5310:36
24Oliver Hagaseth MydskeH 19-20E (25)53:18+25:4513:21
24Hans Petter MathisenH 21-E (82)38:00+4:356:48
26Espen Nordbrøden FiskumH 21-E2 (96)39:52+6:217:34
26Eirik ImrikH 17-18E (48)37:11+10:3210:26
27Ludvik SætherH 15-16 (55)45:06+10:3110:45
29Mattias KarlssonH 21-E2 (96)40:13+6:427:38
29Sondre OttesenH 17-18E (48)40:01+13:2211:14
30Axel BromanderH 60- (37)1:01:01+23:2514:15
31Kjell Arild KarlsenH 21-E2 (96)40:19+6:487:39
32Signe Strand GulbrandsenD 15-16 (42)52:02+21:5614:22
33Martin HubmannH 21-E (82)39:03+5:386:59
35Adine Blakkestad IngesenD 17-18 E (48)43:30+17:3315:25
36Håvard WedegeH 21-E (82)40:08+6:437:11
36Torben Christian WendlerH 21-E2 (96)41:19+7:487:51
39Jan Edvin BlomkvistH 55- (43)1:19:56+43:4918:40
44Pål AngvollH 45- (58)1:03:29+26:5212:41
53Hilde  R. PoppeDirekte A kort (84)1:02:52+34:2120:12
55Kjell Reidar MydskeH 45- (58)1:18:54+42:1715:46
57Bjørn-Wiggo N. HusebyeDirekte A kort (84)1:06:18+37:4721:19
70Camilla ImrikDirekte A kort (84)1:44:02+1:15:3133:27
Eva Riddervold KahrsN-åpen (70)completed
Henrik Riddervold KahrsN-åpen (70)completed
Lotta Ringstad HoltN-åpen (70)completed
Selmer Ringstad HoltN-åpen (70)completed
Aksel SolbergN-åpen (70)completed
Trym StrømbergN-åpen (70)completed
Ingrid Sofie Hox BrynildsenD -10 (7)13:459:40
Vilma DanevadD -10 (7)18:3513:05
Isak SolbergH -10 (17)11:228:00
Sondre StrømbergH -10 (17)15:3010:54
Ingunn Saur ModahlDirekte A kort (84)disqualified
Sindre ØsthagenH 21-E2 (96)disqualifiedDownload route in GPX format
Audun Bjerkreim NilsenH 21-E2 (96)did not start
Audun NordbyH 13-14 (35)did not start
Alexandra AngvollD 17-18 E (48)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor