Norwegian Orienteering Federation

Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organiser: OK Moss
Date: Saturday 13 April 2019

Oppsal Orientering

64 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Thomas RuudH 17-A kort (16)28:407:41
2Sondre OlaussenH 13-14 (35)21:57+0:307:52
3Frida van MegenD 17-B (21)48:18+5:5215:08
3Ram RayamajhiH 17-B (20)39:42+7:2112:26
3Inger Lise BjordalD 75- (6)1:15:50+26:4429:44
3Petter NæssH 65- (20)42:18+8:0510:59
4Ane Sofie KroghD 17-18 E (48)29:06+3:0910:19
5Sigurd HobølDirekte C (19)36:15+2:3016:15
6Martin Aasen WrightH 17-C (7)1:37:46+1:09:0743:50
6Ingeborg Roll MoslandD 13-14 (39)24:36+4:259:06
7Lars KlyveH 65- (20)53:27+19:1413:52
8Lina Undrum MariussenD 35- (11)1:03:18+23:0715:49
9John Harald JohansenH 17-B (20)49:00+16:3915:21
9Roar BjordalH 75- (17)57:11+15:5619:43
10Anne-Elise Jensrud EdstrømD 60- (12)1:14:08+34:3925:33
11Beate UndebergetD 17-B (21)1:04:48+22:2220:18
11Sturla Rognskog MellaDirekte C (19)48:53+15:0821:55
11Vigdis HobølD 21-E2 (46)42:47+6:459:56
12Kari-Ann ÅnensenDirekte A kort (84)36:33+8:0211:45
12Carl Erik WasbergH 55- (43)43:06+6:5910:04
13Arnhild KroghD 45- (28)54:18+18:3614:06
14Marie VegganDirekte C (19)53:56+20:1124:11
14Jan Andreas EdstrømH 17-A kort (16)1:03:11+34:3116:56
14Christoffer ÅnensenH 13-14 (35)31:43+10:1611:22
15Jakob A. GjedeboH 13-14 (35)32:30+11:0311:38
15Tina KallesonD 17-18 E (48)33:55+7:5812:01
15Ask OlaussenH 15-16 (55)41:13+6:389:50
16Tuva Berger GjelstadD 11-12 (26)44:43+25:5721:29
16Morten MoslandH 45- (58)46:59+10:229:23
17Elin KallesonD 45- (28)59:31+23:4915:27
18Sofie Solheim UndebergetD 13-14 (39)32:25+12:1412:00
18Iben Johansen-BarliD 11-12 (26)47:47+29:0122:58
19Snorre VegganH 45- (58)47:36+10:599:31
22Eskil OlaussenH 11-12 (35)41:01+23:1819:43
22Ingrid Johansen-BarliD 13-14 (39)34:57+14:4612:56
22Heidi BjordalD 45- (28)1:10:19+34:3718:15
24Dagrun Brox RayamajhiD 21-E2 (46)50:19+14:1711:42
25Ola NilsenDirekte A kort (84)44:48+16:1714:24
26Olav Solheim UndebergetH 11-12 (35)45:57+28:1422:05
31Alfred NikolaisenH 11-12 (35)50:47+33:0424:24
32Anne Karin ThorstensenD 50- (41)1:03:28+29:1519:10
33Sigurd RødnesH 15-16 (55)48:28+13:5311:34
35Synne Utseth BøhlerengenD 13-14 (39)47:25+27:1417:33
35Ingvild Maalen-JohansenD 21-E2 (46)58:56+22:5413:42
35Vidar GjelstadH 45- (58)54:20+17:4310:52
36Roger MostueDirekte A lang (48)1:28:34+49:5117:15
36Olav Johannes DeelstraH 21-E2 (96)41:19+7:487:51
37Mari KallesonD 13-14 (39)54:37+34:2620:13
38Katrine Bjordal VegganD 15-16 (42)55:45+25:3915:24
38Helge Grenager SolheimDirekte A lang (48)1:32:32+53:4918:02
38Stein MellaH 50- (62)57:00+20:0612:09
40Arild AndersenDirekte A kort (84)51:45+23:1416:38
47Arne KongsnesDirekte A kort (84)54:56+26:2517:39
47Thor MellaH 21-E2 (96)42:44+9:138:07
52Ludvig RødnesH 21-E2 (96)43:32+10:018:16
56Kristoffer Fiane PedersenH 21-E2 (96)43:54+10:238:20
64Petter FureDirekte A kort (84)1:18:45+50:1425:19
69Frøydis OlaussenDirekte A kort (84)1:32:33+1:04:0229:45
84Per-Ivar NikolaisenH 21-E2 (96)56:46+23:1510:47
87Sveinung SyversenH 21-E2 (96)1:11:28+37:5713:35
Julia Malathi Brox RayamajhiN-åpen (70)completed
Simen ÅnensenH -10 (17)15:5311:11
Bo Utseth BøhlerengenH 15-16B (7)disqualified
Boye Dirro BøhlerengenH 50- (62)disqualified
Jan-Henrik NilsenDirekte A kort (84)did not start
Ingrid Solheim UndebergetD 17-18 E (48)did not start
Simen ÅnensenH -10 (17)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor