Norwegian Orienteering Federation

Official results for Lørdagskjappen

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lørdagskjappen
Organiser: OK Moss
Date: Saturday 13 April 2019

Asker Skiklubb

66 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Selma Aure SkogedalD 11-12N (5)11:227:43
2Anne Lise ØfsthusD 75- (6)1:07:40+18:3426:32
2Synne StrandD 19-20 E (22)29:29+0:359:38
2Jan Richard EriksenH 55- (43)37:02+0:558:39
3Kjersti Fuglseth OlsenD 17-A kort (12)42:07+6:1411:17
3Bjørn GunnerødH 80- (11)59:21+21:0723:16
3Hilda ØfsthusD 50- (41)36:15+2:0210:57
4Pål SkogedalH 21-A (12)54:49+14:1510:34
4Jon Arvid FossumH 65- (20)42:22+8:0911:00
4Synne KjernsmoD 11-12N (5)23:04+11:4215:41
5Sondre YtterbøH 17-18E (48)28:03+1:247:52
6Vegard LøvliH 17-A kort (16)46:33+17:5312:28
6Jorun RuudD 50- (41)37:51+3:3811:26
6Ellen Aure SkogedalD 45- (28)45:54+10:1211:55
6Simen Dalen EriksenH 11-12 (35)29:09+11:2614:00
8Sander ArntzenH 19-20E (25)32:24+4:518:07
9Thomas OlsenH 17-A kort (16)49:22+20:4213:14
9Sigve Nygård FagervoldH 11-12 (35)30:49+13:0614:48
10Ragnhild Øfsthus GravirD 13-14 (39)26:55+6:449:58
11Mikael BirkelundH 15-16 (55)39:05+4:309:19
11Astrid YtterbøD 13-14 (39)27:26+7:1510:09
11Øyvind HoveidH 70- (18)51:52+11:2415:40
11Jens Erik MortensenH 40- (18)50:14+11:089:41
11Margrete EngzeliusD 55- (30)46:48+10:5214:08
13Gunnar BrattliH 50- (62)43:44+6:509:19
14Per Anders YtterbøH 17-B (20)54:10+21:4916:58
14Øystein RastadH 40- (18)51:42+12:369:58
15Arne FossheimH 55- (43)45:37+9:3010:39
15Anders ØpstadDirekte A kort (84)39:23+10:5212:39
15Marianne ArnesenD 55- (30)52:49+16:5315:57
16Erlend Hellerud ØpstadH 11-12 (35)35:20+17:3716:59
16Håkon LøvliH 55- (43)45:46+9:3910:41
17Nora Christine HansenD 13-14 (39)32:19+12:0811:58
19Maren Aure SkogedalD 13-14 (39)33:00+12:4912:13
19Unni RyeD 55- (30)59:46+23:5018:03
20Simen Aure SkogedalH 15-16 (55)42:44+8:0910:11
20Ann Katrin OlsenD 55- (30)1:00:10+24:1418:10
20Per SchancheH 60- (37)53:54+16:1812:35
23Karin Halsaa DolvenD 13-14 (39)35:49+15:3813:15
25Nora Synnøve WoxholthD 21-E2 (46)50:53+14:5111:50
26Anna Øfsthus GravirD 17-18 E (48)35:54+9:5712:43
27Gjermund GravirH 50- (62)48:46+11:5210:23
29Sara MartiniD 13-14 (39)39:13+19:0214:31
29Bjørn MartiniH 50- (62)49:47+12:5310:36
29Ina MartiniD 17-18 E (48)36:29+10:3212:56
30Silje Ruud FossheimD 13-14 (39)42:43+22:3215:49
32Brage Fuglseth OlsenH 11-12 (35)51:53+34:1024:56
33Øyvind GylverH 60- (37)1:07:05+29:2915:40
35Martin Johannessen LinneboH 15-16 (55)48:46+14:1111:38
39Steinar LågH 50- (62)57:02+20:0812:09
42Nina BirkelundDirekte A lang (48)1:47:41+1:08:5820:59
43Ole Henrik WoxholthH 17-18E (48)1:00:24+33:4516:57
44Jakob RastadH 15-16 (55)53:48+19:1312:50
52Emil Ruud FossheimH 15-16 (55)1:16:59+42:2418:22
54Vegard GulbrandsenH 21-E2 (96)43:48+10:178:19
58Haakon DolvenDirekte A kort (84)1:07:06+38:3521:34
80Bjørnar LøvliH 21-E2 (96)53:37+20:0610:11
Eivind KjernsmoN-åpen (70)completed
Trym Fuglseth OlsenN-åpen (70)completed
Helene Hellerud ØpstadN-åpen (70)completed
Julie Hellerud ØpstadN-åpen (70)completed
Gaute Fuglseth OlsenH -10 (17)32:3422:56
Mikkel RastadH 13-14 (35)disqualified
Kjetil KjernsmoDirekte A kort (84)disqualified
Øyvind Johannessen LinneboH 55- (43)disqualified
Randi NicolaisenD 55- (30)disqualified
Sigrun Hernes YtterbøD 50- (41)did not start
Maria PerssonD 50- (41)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor