Norwegian Orienteering Federation

Official results for Harry Lagerts Nattcup 2017 Løp 3

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Harry Lagerts Nattcup 2017 Løp 3
Organiser: Nydalens SK
Date: Wednesday 27 September 2017

Asker Skiklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Felix FinsrudB - Ola (43)disqualified

Bækkelagets SK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jonas Fenne IngierdR - Rekrutt (7)24:36+7:2610:25
6Markus HirschR - Rekrutt (7)33:08+15:5814:02
7Mariann UlvestadK - Kari (13)54:34+24:0015:30
26Johs HjelmstadA - Legendar (30)1:07:55+44:1319:17
50Ingeborg ØderudC - Lokal (81)1:00:08+30:5417:34
0Marthe GløersenK - Kari (13)disqualified

Fet OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
38Ragnhild Mathea HelmersenC - Lokal (81)54:43+25:2915:59
42Asgeir LiumC - Lokal (81)56:16+27:0216:27
70Jarle RogndokkenC - Lokal (81)1:17:22+48:0822:37

Fossum IF

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Heidi Kristina SebjørnsenR - Rekrutt (7)18:08+0:587:41
3Kathinka Zahl HagenR - Rekrutt (7)19:04+1:548:04
5Simen HøyerR - Rekrutt (7)30:08+12:5812:46
7Sondre Zahl HagenC - Lokal (81)41:14+12:0012:03
7Selma Tørudbakken JendalR - Rekrutt (7)33:47+16:3714:18
10Harald BakkeB - Ola (43)37:03+7:4410:31
11Britta FismenC - Lokal (81)43:09+13:5512:37
15Oscar Høstad BjørnstadB - Ola (43)38:14+8:5510:51
17Sivert Sande KvermeB - Ola (43)41:05+11:4611:40
21Morten FismenA - Legendar (30)40:10+16:2811:24
21Stein H. HagenB - Ola (43)45:40+16:2112:58
22Arild AndresenB - Ola (43)46:22+17:0313:10
22Morten RannemC - Lokal (81)46:46+17:3213:40
23Ståle HeitmannB - Ola (43)48:01+18:4213:38
24Nils Eddie HæstadC - Lokal (81)46:56+17:4213:43
30Hans JevanordB - Ola (43)54:27+25:0815:28
30Marius BakkeC - Lokal (81)51:26+22:1215:02
33Christian JomaasC - Lokal (81)53:14+24:0015:33
34Eivind Berner MyhreB - Ola (43)1:09:08+39:4919:38
34Mikkel KatlaC - Lokal (81)53:28+24:1415:38
37Lars HjermstadC - Lokal (81)54:02+24:4815:47
41Richard Zeiner-GundersenC - Lokal (81)56:15+27:0116:26
43Sigbjørn ModalsliC - Lokal (81)57:08+27:5416:42
60Karen JomaasC - Lokal (81)1:06:33+37:1919:27
61Birk Felland SætnanC - Lokal (81)1:07:18+38:0419:40
0Terje MelsomB - Ola (43)disqualified
0Vebjørn Blom-HagenC - Lokal (81)disqualified
0Olav HasaasC - Lokal (81)disqualified
0Bent Sande KvermeC - Lokal (81)disqualified

GMOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Thomas SellgrenC - Lokal (81)45:13+15:5913:13

Halden SK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Agnes LeoK - Kari (13)37:41+7:0710:42
3Mats NordbrødenA - Legendar (30)26:59+3:177:39
4Eirik Kamstrup HovindA - Legendar (30)28:30+4:488:05

Hauketo IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
35Ove MartinsenC - Lokal (81)53:54+24:4015:45
68Jon FredriksenC - Lokal (81)1:15:04+45:5021:56

Havfond

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Nicolai NordstrandB - Ola (43)disqualified

Heming Orientering

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Maya ArnesenK - Kari (13)48:55+18:2113:53
11Kristian ØstermannB - Ola (43)37:14+7:5510:34
14Johan SvedbergA - Legendar (30)36:58+13:1610:30
14Petter Astrup ArnesenB - Ola (43)38:12+8:5310:51
18Bjørn Anders FlågenA - Legendar (30)39:23+15:4111:11
19Karl Even RyghA - Legendar (30)39:46+16:0411:17
21Christian ReuschC - Lokal (81)46:39+17:2513:38
28Knut Erling ØenB - Ola (43)50:51+21:3214:26
29August Syrdal ØenB - Ola (43)52:01+22:4214:46
33Ferdinand FremmingB - Ola (43)56:29+27:1016:02
52Fridtjof ReuschC - Lokal (81)1:00:52+31:3817:47
54Lasse ArnesenC - Lokal (81)1:01:46+32:3218:03
58Signe Astrup ArnesenC - Lokal (81)1:04:11+34:5718:46
69Ida Marie FlågenC - Lokal (81)1:17:09+47:5522:33
0Henrik ReuschB - Ola (43)disqualified
0Ella BerstadC - Lokal (81)disqualified
0Harald Eide-FredriksenC - Lokal (81)disqualified
0Marianne ReuschC - Lokal (81)disqualified

IFK Umeå

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
13Lukas PetersonA - Legendar (30)36:28+12:4610:21

IL Koll

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Martin Christoffer BorgR - Rekrutt (7)17:107:16
4Erik PaulsrudC - Lokal (81)39:17+10:0311:29
62Christian Fredrik BorgC - Lokal (81)1:09:35+40:2120:20

IL Tyrving

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Bjørn EkebergA - Legendar (30)25:35+1:537:16
3Betty Ann Bjerkreim NilsenK - Kari (13)38:57+8:2311:03
7Vegard RuttenborgA - Legendar (30)29:18+5:368:19
8Torgeir NørbechA - Legendar (30)29:31+5:498:23
9Kristine FjeldboK - Kari (13)55:49+25:1515:51
11Espen JakobsenA - Legendar (30)34:12+10:309:42
12Mathias Stensland LillevoldA - Legendar (30)35:19+11:3710:01
12Christian GrotnesC - Lokal (81)43:50+14:3612:49
13Marianne NjåsteinC - Lokal (81)43:52+14:3812:49
23Vegard Brun SagaA - Legendar (30)40:26+16:4411:29

Kamp/Vestheim IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
64Odd Eide-FredriksenC - Lokal (81)1:10:42+41:2820:40

Konnerud IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
26Bjørn BendiktsenC - Lokal (81)47:12+17:5813:48

Lillomarka OL

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Vidar BenjaminsenC - Lokal (81)34:00+4:469:56
4Elias Skjolden SørensenB - Ola (43)31:43+2:249:00
6Ellen Marie AriansenC - Lokal (81)41:11+11:5712:02
7Mathias BenjaminsenB - Ola (43)33:43+4:249:34
13Kristian Markhus BrekkeB - Ola (43)37:40+8:2110:42
19Maria Rørvik HaverC - Lokal (81)46:06+16:5213:28
22Hallvard FjærC - Lokal (81)46:46+17:3213:40
24Eirik Høst FossgardB - Ola (43)48:10+18:5113:41
26Svein NygårdB - Ola (43)49:29+20:1014:03
27Endre HallanC - Lokal (81)48:45+19:3114:15
29Toril HallanC - Lokal (81)50:29+21:1514:45
31Rudi OlsenB - Ola (43)54:35+25:1615:30
55Martin GranlyC - Lokal (81)1:02:09+32:5518:10
0Mathias Pedersen VoldB - Ola (43)disqualified
0Lars Audun VoldC - Lokal (81)disqualified

Nydalens SK

57 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Anders NordbergA - Legendar (30)23:426:43
1Ragnar TonjerB - Ola (43)29:198:19
1Rune RystadC - Lokal (81)29:148:32
1Siri UlvestadK - Kari (13)30:348:41
2Kornelius Kriszat-LøvfaldB - Ola (43)30:51+1:328:45
3Jostein NørbechB - Ola (43)31:29+2:108:56
3Teodor Mo HjelsethC - Lokal (81)34:10+4:569:59
4Marie LilandK - Kari (13)47:36+17:0213:31
5Dag AalvikB - Ola (43)32:38+3:199:16
5Gaute BerganC - Lokal (81)39:38+10:2411:35
6Martin NilssonA - Legendar (30)29:01+5:198:14
6Isak JonssonB - Ola (43)33:27+4:089:30
6Ea LunøeK - Kari (13)53:14+22:4015:07
8Maria JonssonK - Kari (13)54:48+24:1415:34
9Sverre Turter SandvoldA - Legendar (30)31:17+7:358:53
9Audun BerganB - Ola (43)36:43+7:2410:25
9Einar LunøeC - Lokal (81)42:11+12:5712:20
10Anders VisterA - Legendar (30)32:04+8:229:06
10Bjørn HaugeC - Lokal (81)42:54+13:4012:32
10Yngvild Langedal BreivikK - Kari (13)56:42+26:0816:06
12Sondre Ruud BråtenB - Ola (43)37:20+8:0110:36
14Helge StubberudC - Lokal (81)44:21+15:0712:58
15Anders BjergaardA - Legendar (30)37:34+13:5210:40
15Per Øyvind SteneC - Lokal (81)44:43+15:2913:04
16Bojan BlomensteinA - Legendar (30)37:47+14:0510:44
16Lars-Christian UngerB - Ola (43)40:34+11:1511:31
16Helena AxelssonC - Lokal (81)44:58+15:4413:08
19Rune ScheeleB - Ola (43)42:37+13:1812:06
24Oskar JensenA - Legendar (30)43:25+19:4312:20
31Elia ThorvikC - Lokal (81)52:08+22:5415:14
32Nils BerganB - Ola (43)54:42+25:2315:32
32Elias StubberudC - Lokal (81)52:35+23:2115:22
45Marie SaugestadC - Lokal (81)58:09+28:5517:00
46Inga Skaarer WiklundC - Lokal (81)58:12+28:5817:01
47Axel AaldeC - Lokal (81)58:34+29:2017:07
48Mons Kristian LøvfaldC - Lokal (81)58:35+29:2117:07
49Daniel Azagra NæssC - Lokal (81)59:57+30:4317:31
51Elise Wærp HaugeC - Lokal (81)1:00:21+31:0717:38
53Rolf Andreas BergC - Lokal (81)1:01:18+32:0417:55
56Peer StiansenC - Lokal (81)1:02:26+33:1218:15
59Fredrik SaugestadC - Lokal (81)1:06:24+37:1019:24
63Solveig BerganC - Lokal (81)1:10:09+40:5520:30
65Ada WulfsbergC - Lokal (81)1:11:24+42:1020:52
66Jonas AarsethC - Lokal (81)1:14:25+45:1121:45
67Maiken Skirstad MoC - Lokal (81)1:15:01+45:4721:56
0Håvard HagaA - Legendar (30)disqualified
0Erik SagvoldenA - Legendar (30)disqualified
0Halvor SaunesA - Legendar (30)disqualified
0Runar HafskjoldB - Ola (43)disqualified
0Jan Tore HenriksenB - Ola (43)disqualified
0Lars Young VikB - Ola (43)disqualified
0Christian VogelsangB - Ola (43)disqualified
0Even Angell-PetersenC - Lokal (81)disqualified
0Torstein HoleC - Lokal (81)disqualified
0Stig Hultgreen KarlsenC - Lokal (81)disqualified
0Oda ScheeleK - Kari (13)disqualified
0Pia Young VikK - Kari (13)disqualified

OK Moss

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Morten TangenC - Lokal (81)46:01+16:4713:27
27Hallvard KorenB - Ola (43)50:15+20:5614:16

OL Tønsberg og omegn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
39Helge StenerudC - Lokal (81)55:48+26:3416:18

Oppsal Orientering

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Lavran ThorstensenB - Ola (43)35:57+6:3810:12
8Lars Sigurd Baugstø RødnesC - Lokal (81)41:37+12:2312:10
17Jan Andreas EdstrømA - Legendar (30)38:26+14:4410:55
22Ludvig RødnesA - Legendar (30)40:15+16:3311:26
25Truls HestengenA - Legendar (30)59:23+35:4116:52
25Kari-Ann ÅnensenC - Lokal (81)46:58+17:4413:43
0Olav Johannes DeelstraA - Legendar (30)disqualified
0Ingrid Solheim UndebergetC - Lokal (81)disqualified

Oslostudentenes IK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Mikael OlaussonA - Legendar (30)40:07+16:2511:23
20Guttorm L EggeC - Lokal (81)46:25+17:1113:34
25Paul TorvundB - Ola (43)49:12+19:5313:58
36Are EriksenC - Lokal (81)54:01+24:4715:47
40Audrun UtskarpenC - Lokal (81)55:59+26:4516:22

Østmarka OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
28Linda HanssenC - Lokal (81)50:21+21:0714:43
44Rein JørgensenC - Lokal (81)57:26+28:1216:47
57Dag HauglandC - Lokal (81)1:03:51+34:3718:40

Sentrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
20Gløer WinsvoldB - Ola (43)43:54+14:3512:28

Søgne og Songdalen OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Jarl Magnus BergeA - Legendar (30)28:49+5:078:11

Vang OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Njaal Ellegaard MelbyB - Ola (43)42:26+13:0712:03

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor