Norwegian Orienteering Federation

Official results for Harry Lagerts Nattcup 2017 Løp 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Harry Lagerts Nattcup 2017 Løp 3
Organiser: Nydalens SK
Date: Wednesday 27 September 2017

A - Legendar

3 520 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anders NordbergNydalens SK23:426:43
2Bjørn EkebergIL Tyrving25:35+1:537:16
3Mats NordbrødenHalden SK26:59+3:177:39
4Eirik Kamstrup HovindHalden SK28:30+4:488:05
5Jarl Magnus BergeSøgne og Songdalen OK28:49+5:078:11
6Martin NilssonNydalens SK29:01+5:198:14
7Vegard RuttenborgIL Tyrving29:18+5:368:19
8Torgeir NørbechIL Tyrving29:31+5:498:23
9Sverre Turter SandvoldNydalens SK31:17+7:358:53
10Anders VisterNydalens SK32:04+8:229:06
11Espen JakobsenIL Tyrving34:12+10:309:42
12Mathias Stensland LillevoldIL Tyrving35:19+11:3710:01
13Lukas PetersonIFK Umeå36:28+12:4610:21
14Johan SvedbergHeming Orientering36:58+13:1610:30
15Anders BjergaardNydalens SK37:34+13:5210:40
16Bojan BlomensteinNydalens SK37:47+14:0510:44
17Jan Andreas EdstrømOppsal Orientering38:26+14:4410:55
18Bjørn Anders FlågenHeming Orientering39:23+15:4111:11
19Karl Even RyghHeming Orientering39:46+16:0411:17
20Mikael OlaussonOslostudentenes IK40:07+16:2511:23
21Morten FismenFossum IF40:10+16:2811:24
22Ludvig RødnesOppsal Orientering40:15+16:3311:26
23Vegard Brun SagaIL Tyrving40:26+16:4411:29
24Oskar JensenNydalens SK43:25+19:4312:20
25Truls HestengenOppsal Orientering59:23+35:4116:52
26Johs HjelmstadBækkelagets SK1:07:55+44:1319:17
0Olav Johannes DeelstraOppsal Orienteringdisqualified
0Håvard HagaNydalens SKdisqualified
0Erik SagvoldenNydalens SKdisqualified
0Halvor SaunesNydalens SKdisqualified

B - Ola

3 520 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnar TonjerNydalens SK29:198:19
2Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK30:51+1:328:45
3Jostein NørbechNydalens SK31:29+2:108:56
4Elias Skjolden SørensenLillomarka OL31:43+2:249:00
5Dag AalvikNydalens SK32:38+3:199:16
6Isak JonssonNydalens SK33:27+4:089:30
7Mathias BenjaminsenLillomarka OL33:43+4:249:34
8Lavran ThorstensenOppsal Orientering35:57+6:3810:12
9Audun BerganNydalens SK36:43+7:2410:25
10Harald BakkeFossum IF37:03+7:4410:31
11Kristian ØstermannHeming Orientering37:14+7:5510:34
12Sondre Ruud BråtenNydalens SK37:20+8:0110:36
13Kristian Markhus BrekkeLillomarka OL37:40+8:2110:42
14Petter Astrup ArnesenHeming Orientering38:12+8:5310:51
15Oscar Høstad BjørnstadFossum IF38:14+8:5510:51
16Lars-Christian UngerNydalens SK40:34+11:1511:31
17Sivert Sande KvermeFossum IF41:05+11:4611:40
18Njaal Ellegaard MelbyVang OL42:26+13:0712:03
19Rune ScheeleNydalens SK42:37+13:1812:06
20Gløer WinsvoldSentrum OK43:54+14:3512:28
21Stein H. HagenFossum IF45:40+16:2112:58
22Arild AndresenFossum IF46:22+17:0313:10
23Ståle HeitmannFossum IF48:01+18:4213:38
24Eirik Høst FossgardLillomarka OL48:10+18:5113:41
25Paul TorvundOslostudentenes IK49:12+19:5313:58
26Svein NygårdLillomarka OL49:29+20:1014:03
27Hallvard KorenOK Moss50:15+20:5614:16
28Knut Erling ØenHeming Orientering50:51+21:3214:26
29August Syrdal ØenHeming Orientering52:01+22:4214:46
30Hans JevanordFossum IF54:27+25:0815:28
31Rudi OlsenLillomarka OL54:35+25:1615:30
32Nils BerganNydalens SK54:42+25:2315:32
33Ferdinand FremmingHeming Orientering56:29+27:1016:02
34Eivind Berner MyhreFossum IF1:09:08+39:4919:38
0Felix FinsrudAsker Skiklubbdisqualified
0Runar HafskjoldNydalens SKdisqualified
0Jan Tore HenriksenNydalens SKdisqualified
0Terje MelsomFossum IFdisqualified
0Nicolai NordstrandHavfonddisqualified
0Henrik ReuschHeming Orienteringdisqualified
0Lars Young VikNydalens SKdisqualified
0Christian VogelsangNydalens SKdisqualified
0Mathias Pedersen VoldLillomarka OLdisqualified

C - Lokal

3 420 m, 81 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rune RystadNydalens SK29:148:32
2Vidar BenjaminsenLillomarka OL34:00+4:469:56
3Teodor Mo HjelsethNydalens SK34:10+4:569:59
4Erik PaulsrudIL Koll39:17+10:0311:29
5Gaute BerganNydalens SK39:38+10:2411:35
6Ellen Marie AriansenLillomarka OL41:11+11:5712:02
7Sondre Zahl HagenFossum IF41:14+12:0012:03
8Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering41:37+12:2312:10
9Einar LunøeNydalens SK42:11+12:5712:20
10Bjørn HaugeNydalens SK42:54+13:4012:32
11Britta FismenFossum IF43:09+13:5512:37
12Christian GrotnesIL Tyrving43:50+14:3612:49
13Marianne NjåsteinIL Tyrving43:52+14:3812:49
14Helge StubberudNydalens SK44:21+15:0712:58
15Per Øyvind SteneNydalens SK44:43+15:2913:04
16Helena AxelssonNydalens SK44:58+15:4413:08
17Thomas SellgrenGMOK45:13+15:5913:13
18Morten TangenOK Moss46:01+16:4713:27
19Maria Rørvik HaverLillomarka OL46:06+16:5213:28
20Guttorm L EggeOslostudentenes IK46:25+17:1113:34
21Christian ReuschHeming Orientering46:39+17:2513:38
22Hallvard FjærLillomarka OL46:46+17:3213:40
22Morten RannemFossum IF46:46+17:3213:40
24Nils Eddie HæstadFossum IF46:56+17:4213:43
25Kari-Ann ÅnensenOppsal Orientering46:58+17:4413:43
26Bjørn BendiktsenKonnerud IL47:12+17:5813:48
27Endre HallanLillomarka OL48:45+19:3114:15
28Linda HanssenØstmarka OK50:21+21:0714:43
29Toril HallanLillomarka OL50:29+21:1514:45
30Marius BakkeFossum IF51:26+22:1215:02
31Elia ThorvikNydalens SK52:08+22:5415:14
32Elias StubberudNydalens SK52:35+23:2115:22
33Christian JomaasFossum IF53:14+24:0015:33
34Mikkel KatlaFossum IF53:28+24:1415:38
35Ove MartinsenHauketo IF53:54+24:4015:45
36Are EriksenOslostudentenes IK54:01+24:4715:47
37Lars HjermstadFossum IF54:02+24:4815:47
38Ragnhild Mathea HelmersenFet OL54:43+25:2915:59
39Helge StenerudOL Tønsberg og omegn55:48+26:3416:18
40Audrun UtskarpenOslostudentenes IK55:59+26:4516:22
41Richard Zeiner-GundersenFossum IF56:15+27:0116:26
42Asgeir LiumFet OL56:16+27:0216:27
43Sigbjørn ModalsliFossum IF57:08+27:5416:42
44Rein JørgensenØstmarka OK57:26+28:1216:47
45Marie SaugestadNydalens SK58:09+28:5517:00
46Inga Skaarer WiklundNydalens SK58:12+28:5817:01
47Axel AaldeNydalens SK58:34+29:2017:07
48Mons Kristian LøvfaldNydalens SK58:35+29:2117:07
49Daniel Azagra NæssNydalens SK59:57+30:4317:31
50Ingeborg ØderudBækkelagets SK1:00:08+30:5417:34
51Elise Wærp HaugeNydalens SK1:00:21+31:0717:38
52Fridtjof ReuschHeming Orientering1:00:52+31:3817:47
53Rolf Andreas BergNydalens SK1:01:18+32:0417:55
54Lasse ArnesenHeming Orientering1:01:46+32:3218:03
55Martin GranlyLillomarka OL1:02:09+32:5518:10
56Peer StiansenNydalens SK1:02:26+33:1218:15
57Dag HauglandØstmarka OK1:03:51+34:3718:40
58Signe Astrup ArnesenHeming Orientering1:04:11+34:5718:46
59Fredrik SaugestadNydalens SK1:06:24+37:1019:24
60Karen JomaasFossum IF1:06:33+37:1919:27
61Birk Felland SætnanFossum IF1:07:18+38:0419:40
62Christian Fredrik BorgIL Koll1:09:35+40:2120:20
63Solveig BerganNydalens SK1:10:09+40:5520:30
64Odd Eide-FredriksenKamp/Vestheim IF1:10:42+41:2820:40
65Ada WulfsbergNydalens SK1:11:24+42:1020:52
66Jonas AarsethNydalens SK1:14:25+45:1121:45
67Maiken Skirstad MoNydalens SK1:15:01+45:4721:56
68Jon FredriksenHauketo IF1:15:04+45:5021:56
69Ida Marie FlågenHeming Orientering1:17:09+47:5522:33
70Jarle RogndokkenFet OL1:17:22+48:0822:37
0Even Angell-PetersenNydalens SKdisqualified
0Ella BerstadHeming Orienteringdisqualified
0Vebjørn Blom-HagenFossum IFdisqualified
0Harald Eide-FredriksenHeming Orienteringdisqualified
0Olav HasaasFossum IFdisqualified
0Torstein HoleNydalens SKdisqualified
0Stig Hultgreen KarlsenNydalens SKdisqualified
0Bent Sande KvermeFossum IFdisqualified
0Marianne ReuschHeming Orienteringdisqualified
0Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orienteringdisqualified
0Lars Audun VoldLillomarka OLdisqualified

R - Rekrutt

2 360 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin Christoffer BorgIL Koll17:107:16
2Heidi Kristina SebjørnsenFossum IF18:08+0:587:41
3Kathinka Zahl HagenFossum IF19:04+1:548:04
4Jonas Fenne IngierdBækkelagets SK24:36+7:2610:25
5Simen HøyerFossum IF30:08+12:5812:46
6Markus HirschBækkelagets SK33:08+15:5814:02
7Selma Tørudbakken JendalFossum IF33:47+16:3714:18

K - Kari

3 520 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Siri UlvestadNydalens SK30:348:41
2Agnes LeoHalden SK37:41+7:0710:42
3Betty Ann Bjerkreim NilsenIL Tyrving38:57+8:2311:03
4Marie LilandNydalens SK47:36+17:0213:31
5Maya ArnesenHeming Orientering48:55+18:2113:53
6Ea LunøeNydalens SK53:14+22:4015:07
7Mariann UlvestadBækkelagets SK54:34+24:0015:30
8Maria JonssonNydalens SK54:48+24:1415:34
9Kristine FjeldboIL Tyrving55:49+25:1515:51
10Yngvild Langedal BreivikNydalens SK56:42+26:0816:06
0Marthe GløersenBækkelagets SKdisqualified
0Oda ScheeleNydalens SKdisqualified
0Pia Young VikNydalens SKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor