Norwegian Orienteering Federation

Official results for Oslo City Cup, løp nr. 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oslo City Cup, løp nr. 1
Organiser: Heming Orientering
Date: Tuesday 28 March 2017

D 13-16

2 700 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oda ScheeleNydalens SK16:396:09
2Pia Young VikNydalens SK16:56+0:176:16
3Maya ArnesenHeming Orientering17:16+0:376:23
4Marte Madslien BakkenNydalens SK17:24+0:456:26
5Malene JebsenHeming Orientering17:41+1:026:32
6Karen Hoel JomaasFossum IF17:44+1:056:34
6Ane Sofie KroghOppsal Orientering17:44+1:056:34
8Live ØstvoldHeming Orientering18:03+1:246:41
9Alexandra LinløkkenØstmarka OK18:20+1:416:47
10Ingeborg RognstadHadeland OL18:25+1:466:49
11Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering18:39+2:006:54
12Kristine Eide RappRaumar Orientering18:40+2:016:54
13Marie LilandNydalens SK18:49+2:106:58
14Ada WulfsbergNydalens SK19:05+2:267:04
15Hanna Eckhardt AndersenHeming Orientering19:23+2:447:10
16Aurora Wilkens JernbergNydalens SK19:38+2:597:16
16Yngvild Langedal BreivikNydalens SK19:38+2:597:16
18Tina KallesonOppsal Orientering19:42+3:037:17
19Netta Bar-NathanLillomarka OL19:44+3:057:18
20Mina JørgensenIL Tyrving19:47+3:087:19
21Janna Sofie TellesbøØstmarka OK19:52+3:137:21
22Ea LunøeNydalens SK19:58+3:197:23
23Ida Marie FlågenHeming Orientering20:02+3:237:25
24Mari BrendeFossum IF21:36+4:578:00
25Ingrid Marie Stubban HygenØstmarka OK21:38+4:598:00
26Hanne Eide RappRaumar Orientering21:41+5:028:01
27Diane Ninauve-JutulstadBækkelagets SK21:56+5:178:07
28Inga Cathrin WinsvoldØstmarka OK22:23+5:448:17
29Astrid RognstadHadeland OL22:25+5:468:18
30Ingrid Lund HovdenIL Tyrving22:44+6:058:25
31Karen SkaugeHeming Orientering23:21+6:428:38
32Katrine Bjordal VegganOppsal Orientering23:50+7:118:49
33Marie SaugestadNydalens SK24:06+7:278:55
34Guro LinneboHeming Orientering24:09+7:308:56
35Kristine KravdalGjø-Vard OL24:17+7:388:59
36Christina BrautasetTRY IL24:19+7:409:00
37Elise Wærp HaugeNydalens SK24:51+8:129:12
38Elin FløLillomarka OL25:11+8:329:19
39Ragnhild Mathea HelmersenFet OL25:33+8:549:27
40Berthe TesloHadeland OL25:48+9:099:33
40Hannah MansNydalens SK25:48+9:099:33
42Hannah Syrdal ØenHeming Orientering26:06+9:279:40
43Sigrid NermoenØstmarka OK26:07+9:289:40
44Ella BerstadHeming Orientering26:46+10:079:54
45Silje SlungaardIL Tyrving27:55+11:1610:20
46Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orientering27:56+11:1710:20
47Mina Espolin JohnsonBækkelagets SK28:03+11:2410:23
48Julie BerntzenFet OL28:41+12:0210:37
49Kristine SolbakkenIL Tyrving29:09+12:3010:47
50Ingrid LuråsOppsal Orientering29:12+12:3310:48
51Linnea HolstIL Tyrving29:55+13:1611:04
52Kaja GrandalIL Tyrving30:00+13:2111:06
53Martha Nesheim KøberNydalens SK31:02+14:2311:29
54Anna Tysse NakkimBækkelagets SK31:51+15:1211:47
55Malin SveenBækkelagets SK62:58:44+62:42:0523:19:31

H 13-16

2 800 m, 54 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars Young VikNydalens SK13:204:45
2Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK13:35+0:154:51
3Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK13:40+0:204:52
4Sondre YtterbøAsker Skiklubb14:56+1:365:20
5Teodor Mo HjelsethNydalens SK15:26+2:065:30
6Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering15:28+2:085:31
7Øistein Fagerli NæssRaumar Orientering15:32+2:125:32
8Jonas MyhrAsker Skiklubb15:39+2:195:35
9Anders HorveiRaumar Orientering15:50+2:305:39 Download route in GPX format
10Tobias EspedalNydalens SK16:04+2:445:44
11Ådne SkjærsteinIL Tyrving16:09+2:495:46
12August Syrdal ØenHeming Orientering16:25+3:055:51
13Anselm ReichenbachOppsal Orientering16:39+3:195:56
14Kasper Bakken UlsethNydalens SK16:44+3:245:58
15Kristian ØstermannHeming Orientering17:10+3:506:07
16Gaute BerganNydalens SK17:26+4:066:13
17Jonas KroghOppsal Orientering17:43+4:236:19
18Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering17:51+4:316:22
19Ferdinand FremmingHeming Orientering17:52+4:326:22
20Mikkel KatlaFossum IF18:09+4:496:28
21Axel AaldeNydalens SK18:28+5:086:35
22Anders Håvard LarsenNydalens SK18:29+5:096:36
23Kristian Fredriksen AasAsker Skiklubb18:40+5:206:40
24Erik Munch-FinneAsker Skiklubb18:43+5:236:41
25Mathias Pedersen VoldLillomarka OL18:44+5:246:41
26Joakim Wilkens JernbergNydalens SK19:07+5:476:49
27Vemund HeierNydalens SK19:20+6:006:54
28Daniel Azagra NæssNydalens SK19:32+6:126:58
29Fridtjof ReuschHeming Orientering20:07+6:477:11
30Storm KleivaNydalens SK20:45+7:257:24
31Jonas AarsethNydalens SK20:51+7:317:26
32Birk Felland SætnanFossum IF21:01+7:417:30
33Christian Fredrik BorgIL Koll21:02+7:427:30
34Felix R. HyllesethSentrum OK21:51+8:317:48
35Elias StubberudNydalens SK22:29+9:098:01
36Eskil KolshusOppsal Orientering23:11+9:518:16
37John OtterleiØstmarka OK24:08+10:488:37
38Tor Magnus GrøstadØstmarka OK24:14+10:548:39
39Børge Nilsen BergFossum IF25:03+11:438:56
40Rolf Andreas BergNydalens SK26:38+13:189:30
41Birk ThorstensenOppsal Orientering27:46+14:269:55
42Christian  LøvenskioldHeming Orientering27:54+14:349:57
43Oskar BaklidKonnerud IL29:02+15:4210:22
44Odin FismenFossum IF29:45+16:2510:37
45Marlon RustadBækkelagets SK30:43+17:2310:58
46Eirik Frydenlund NorlingNydalens SK30:47+17:2710:59
47Jo Randar HolmøyHadeland OL39:09+25:4913:58
48Lars Øderud VatneBækkelagets SK39:24+26:0414:04
49Fredrik Berning BorchseniusHeming Orientering39:59+26:3914:16
50Theo Ring GiskeNydalens SK44:08+30:4815:45
0Eirik Røhne SkoftelandIL Kolldisqualified
0Vemund Solli WilhelmsenOppsal Orienteringdisqualified
0Arild dy BaumannHeming Orienteringdisqualified
0Kristian StrømNydalens SKdisqualified

H bedrift

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tor RingstadHedrum OL18:436:55
2Knut EegFinanstilsynet BIL22:25+3:428:18

D rekrutt

1 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Åse LuråsOppsal Orientering20:2212:43
0Iben Johansen-BarliOppsal Orientering32:39+10:0820:24
0Julia Malathi Brox RayamajhiOppsal Orientering23:03+0:3214:24
0Helene ScheeleNydalens SK14:589:21
0Ingrid Johansen-BarliOppsal Orientering16:3110:19
0Charlotte HopsnesFossum IF22:46+0:1514:13
0Tuva Berger GjelstadOppsal Orientering22:3114:04
0Linea Kalleson RøedOppsal Orientering16:2510:15
0Maja Kalleson RøedOppsal Orientering17:2210:51
0Astrid ReuschHeming Orientering16:4810:30
0Eirin KolshusOppsal Orientering41:13+18:4225:45
0Synne Syversen GihleOppsal Orientering32:26+9:5520:16
0Anne HinschStatsbygg18:2711:31

H rekrutt

1 600 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
0Sondre HafskjoldNydalens SK35:05+12:0321:55
0Jonas HirschBækkelagets SK22:5014:16
0Olav Solheim UndebergetOppsal Orientering14:599:21
0Andreas N. AspelundNydalens SK35:36+12:3422:15
0Simen SkeideOppsal Orientering33:00+9:5820:37
0Håkon Fenne IngierdBækkelagets SK23:09+0:0714:28
0Stian LillegårdLillomarka OL16:3810:23
0Magnus Syversen GihleOppsal Orientering35:27+12:2522:09
0Sondre Tandberg ØhrnNydalens SK15:429:48
0Nikolai TesloHadeland OL25:18+2:1615:48
0Gabriel SolemOppsal Orientering22:0413:47
0Simen ÅnensenOppsal Orientering36:27+13:2522:46
0ISak AndersenNydalen orientering23:0214:23
0Jo Bogstrand IngvaldsenNydalen orientering17:0310:39
0Christian  Steenfeldt FossTRY IL13:078:11
0Ola Nymark VeumTRY IL13:128:15
0Niklolai Steenfeldt FossTRY IL13:108:13
0Thomas NæssFossum IF16:5310:33

D 11-12

2 800 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering18:486:42
2Maja Mo HjelsethNydalens SK19:04+0:166:48
3Signe HoloFossum IF20:31+1:437:19
4Emilie Ruste FløLillomarka OL26:19+7:319:23
5Pauline MyklebustIL Koll27:20+8:329:45
6Hanne Wærp HaugeNydalens SK27:26+8:389:47
7Mari AarsethNydalens SK28:42+9:5410:15
8Marie ScheeleNydalens SK28:53+10:0510:18
9Sofie Solheim UndebergetOppsal Orientering28:56+10:0810:20
10Nora SørbergRaumar Orientering29:58+11:1010:42
11Sara MartiniAsker Skiklubb30:19+11:3110:49
12Martha WisløffAsker Skiklubb32:01+13:1311:26
13Juni Espolin JohnsonBækkelagets SK32:03+13:1511:26
14Julie Heyerdahl RødstenHeming Orientering33:14+14:2611:52
15Helene Margarethe KristensenHeming Orientering34:03+15:1512:09
16Anne ØstvoldHeming Orientering35:46+16:5812:46
17Tiril Ebon EspedalNydalens SK38:36+19:4813:47
18Mari KallesonOppsal Orientering51:11+32:2318:16
19Marie Bjordal VegganOppsal Orientering51:41+32:5318:27
20Ingrid LestebergKongsberg OL1:00:36+41:4821:38
0Ane HustvedtOppsal Orienteringdisqualified

H 11-12

2 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simen Gløgård StensrudNittedal OL21:227:54
2Sondre OlaussenOppsal Orientering22:25+1:038:18
3Christoffer ÅnensenOppsal Orientering22:53+1:318:28
4Aksel EideBækkelagets SK26:00+4:389:37
5Jakob A. GjedeboOppsal Orientering26:26+5:049:47
6Jonas Fenne IngierdBækkelagets SK27:42+6:2010:15
7Markus HirschBækkelagets SK29:57+8:3511:05
8Mathias LinløkkenØstmarka OK37:37+16:1513:55
9Einar ØstvoldHeming Orientering41:43+20:2115:27
10Lukas Jones ArnesenHeming Orientering44:05+22:4316:19
11Vetle Frydenlund NorlingNydalens SK46:14+24:5217:07
12Sjur Solli WilhelmsenOppsal Orientering1:05:43+44:2124:20
0Martin Christoffer BorgIL Kolldisqualified

D 17-

2 700 m, 74 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anine LomeHamar OK15:165:39
2Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF15:19+0:035:40
3Agnes LeoHalden SK15:20+0:045:40
4Lone BrochmannBækkelagets SK15:26+0:105:42
5Marthe GløersenBækkelagets SK15:38+0:225:47
6Marion HuberNydalens SK15:42+0:265:48
7Louise OramBækkelagets SK15:58+0:425:54
8Oda J SikkelandIL Tyrving16:15+0:596:01
9Ingrid G. KvålsgardFossum IF16:31+1:156:07
10Maren GrandeFrol IL16:35+1:196:08
11Ingrid BergeIL Tyrving16:36+1:206:08
12Mari Jevne ArnesenIL Tyrving16:41+1:256:10
13Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK16:49+1:336:13
14Helene Lund-JohansenIL Tyrving16:54+1:386:15
15Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb17:09+1:536:21
16Pernille KatlaFossum IF17:10+1:546:21
17Linn HokholtIL Tyrving17:12+1:566:22
18Anne Johanne LindNydalens SK17:18+2:026:24
19Kari SvingheimLillehammer OK17:24+2:086:26
19Magdalena CermakovaNydalens SK17:24+2:086:26
21Maren NorderudIL Tyrving17:27+2:116:27
22Sofie Skyttersæter IversenHeming Orientering17:30+2:146:28
23Ane Næsset RamtvedtIL Tyrving17:31+2:156:29
24Arianna TauferNydalens SK17:34+2:186:30
25Christine Turter SandvoldNydalens SK17:35+2:196:30
25Oda LægranNydalens SK17:35+2:196:30
27Toril NesNydalens SK17:42+2:266:33
28Lisbeth VollNydalens SK17:43+2:276:33
29Hedda SkatvedtRaumar Orientering17:50+2:346:36
30Marit ValaOppsal Orientering17:57+2:416:38
31Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb18:05+2:496:41
32Margrethe WisløffAsker Skiklubb18:13+2:576:44
33Marit IsachsenAsker Skiklubb18:51+3:356:58
34Hanne NøvikNydalens SK18:58+3:427:01
35Cristina LuisNydalens SK19:02+3:467:02
36Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK19:11+3:557:06
37Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering19:28+4:127:12
38Stine NjåsteinIL Tyrving19:31+4:157:13
39Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL19:34+4:187:14
40Dagrun Brox RayamajhiOppsal Orientering19:46+4:307:19
41Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SK19:50+4:347:20
42Frida Bakken UlsethNydalens SK20:18+5:027:31
43Tuva Nesheim FlatebakkenIL Tyrving20:21+5:057:32
44Karen BjergaardNydalens SK20:22+5:067:32
45Karoline AndersenIL Tyrving20:33+5:177:36
46Solveig Eline BergIL Tyrving20:37+5:217:38
47Kristine FjeldboIL Tyrving20:38+5:227:38
48Hanne Maria VisterOslostudentenes IK20:43+5:277:40
48Marit OwrenNydalens SK20:43+5:277:40
50Julie Hilland AndersenHalden SK20:46+5:307:41
51Joanna ErikssonNydalens SK20:51+5:357:43
52Camilla StridsklevIL Tyrving20:52+5:367:43
53Marie UllevålseterNydalens SK20:57+5:417:45
54Tonje Rognerud BøeFossum IF21:04+5:487:48
55Ingrid HasaasFossum IF21:08+5:527:49
56Ingvild C. FleisjeLillomarka OL21:11+5:557:50
57Eline Storvik GrønvoldNOTEAM21:20+6:047:54
58Elena GrandNydalens SK21:44+6:288:02
59Synne RøstadsandNydalen orientering22:18+7:028:15
60Elin EkebergIL Tyrving23:01+7:458:31
61Inger RødnesOppsal Orientering23:04+7:488:32
62Torill Sjødin DrangeIL Tyrving23:06+7:508:33
63Marie Hammer IversenØstmarka OK23:11+7:558:35
64Silje SimonsenNOTEAM23:26+8:108:40
65Vilde Frydenlund NorlingNydalens SK23:43+8:278:47
66Marianne BakkenNydalens SK23:44+8:288:47
67Thea Feiring HaltiaIL Tyrving24:02+8:468:54
68Johanne Øderud VatneBækkelagets SK24:37+9:219:07
69Ingvild AukanFlosta IL27:11+11:5510:04
70Linda EngenRaumar Orientering28:29+13:1310:32
71Yvonne SvendsenIL Tyrving33:28+18:1212:23
0Inger Liv BjerkreimLillehammer OKdisqualified
0Aurora Opheim SauarSK Vidardisqualified
0Anna LampinenNydalens SKdisqualified

H 17-

2 700 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kasper FosserHeming Orientering11:304:15
2Emil AhlbäckFossum IF11:54+0:244:24
3Matthew SpeakeLillomarka OL12:10+0:404:30
4Bjørn EkebergIL Tyrving12:11+0:414:30
5Eirik Langedal BreivikNydalens SK12:24+0:544:35
6Karl FremstadBækkelagets SK12:36+1:064:40
7Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering12:46+1:164:43
8Bojan BlumensteinNydalens SK12:52+1:224:45
9Sindre RønningNydalens SK12:53+1:234:46
10Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb13:14+1:444:54
11Sverre Waaler KaasNydalens SK13:16+1:464:54
12Mathias NipenBækkelagets SK13:18+1:484:55
12Mats NordbrødenHalden SK13:18+1:484:55
14Lukas PetersonIFK Umeå13:22+1:524:57
14Erik Hæstad BjørnstadFossum IF13:22+1:524:57
16Thomas NipenNydalens SK13:39+2:095:03
17Jostein TandbergNydalens SK13:42+2:125:04
18Jørgen WulfsbergNydalens SK13:47+2:175:06
19Vetle ChristiansenBækkelagets SK13:53+2:235:08
20Bjørn Anders FlågenHeming Orientering13:56+2:265:09
21Simen BordalFossum IF14:01+2:315:11
22Christian Faruga KarldénKvillebyns SK14:02+2:325:11
23Martin JullumHalden SK14:03+2:335:12
24Mikael OlaussonOslostudentenes IK14:04+2:345:12
25Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK14:17+2:475:17
26Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK14:20+2:505:18
27Stian BergersenIL Tyrving14:24+2:545:20
28Sander H. RogndokkenNydalens SK14:32+3:025:22
29Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF14:34+3:045:23
30Per Clemet WisløffAsker Skiklubb14:35+3:055:24
31Eirik RavnanIL Tyrving14:36+3:065:24
32Raphael FerrandBækkelagets SK14:40+3:105:25
33Sam LunøeNydalens SK14:41+3:115:26
34Peter GisholtFossum IF14:46+3:165:28
35Markus LivingIL Tyrving14:47+3:175:28
36Trygve MyhrAsker Skiklubb14:52+3:225:30
37Audun HokholtKolbotn og Skimt OL14:55+3:255:31
38Ivar SeierstadIL GeoForm15:00+3:305:33
39Jens Johan BrekkeLillomarka OL15:01+3:315:33
40Elias Skjolden SørensenLillomarka OL15:02+3:325:34
41Tor Andreas AndersenHalden SK15:09+3:395:36
42Magnus Mellbye LarsenAsker Skiklubb15:12+3:425:37
43Audun BerganNydalens SK15:14+3:445:38
44Petter Astrup ArnesenHeming Orientering15:17+3:475:39
45Jan Andreas EdstrømOppsal Orientering15:18+3:485:40
46Gunnar A FiskumIL Tyrving15:23+3:535:41
47Erling SommerfeldtTurun Metsänkävijät15:24+3:545:42
48Ola Bakke AashamarFlosta IL15:30+4:005:44
49Lavran ThorstensenOppsal Orientering15:34+4:045:45
50Markus GladNydalens SK15:42+4:125:48
51Thomas SchiveBækkelagets SK15:49+4:195:51
52Peder Fossheim AsplinGjø-Vard OL15:56+4:265:54
53Eskil Sande GullordBækkelagets SK16:10+4:405:59
54Kristian Markhus BrekkeLillomarka OL16:30+5:006:06
55Halvor SteinsholtÅs-NMBU Orientering16:52+5:226:14
56Kyongsa RiNydalens SK16:57+5:276:16
57Morten TangenOK Moss17:13+5:436:22
58Øyvind SteinbekkenOdal OL - Orientering17:21+5:516:25
59Ole Martin EdstrømOppsal Orientering17:34+6:046:30
60Håkon Nergaard BergStokke IL18:26+6:566:49
61Martin Adelsten RøsholmBækkelagets SK19:03+7:337:03
62Tobias R. HyllesethSentrum OK19:33+8:037:14
63Torjus Lyng KallerudOppsal Orientering20:01+8:317:24
64Øystein Bieltvedt SkeieRaumar Orientering20:33+9:037:36
65Magnus ZachariasenOppsal Orientering22:22+10:528:17
66Rudi B OlsenLillomarka OL23:33+12:038:43
66Martin LangaasOppsal Orientering23:33+12:038:43
68Torbjørn DalløkkenIL GeoForm24:22+12:529:01
0Sondre GullordNydalen orienteringdisqualified
Anders BjergaardNydalens SKdisqualified

D 40-

2 800 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Guro HarstadHeming Orientering17:136:08
2Mona LomeHamar OK17:40+0:276:18
3Hege FeiringIL Tyrving18:24+1:116:34
4Audrun UtskarpenOslostudentenes IK18:36+1:236:38
5Britta FismenFossum IF18:37+1:246:38
6Anne-Lene Bakken UlsethNydalens SK19:05+1:526:48
7Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb19:17+2:046:53
8Helena AxelssonNydalens SK19:44+2:317:02
9Cecilie Christin KvermeFossum IF20:24+3:117:17
10Brita Opheim SauarIL Koll20:52+3:397:27
11Randi HøilundSentrum OK21:04+3:517:31
12Kristin Nergaard BergFossum IF21:13+4:007:34
13Nora SkauenIL Tyrving21:56+4:437:50
14Tone SkramRøyken OL23:17+6:048:18
15Anne-Grete AustadRaumar Orientering23:41+6:288:27
16Solveig BerganNydalens SK24:34+7:218:46
17Heidi ØstliRaumar Orientering24:57+7:448:54
18Cecilie Wærp HaugeNydalens SK25:09+7:568:58
19Mari TaraldrudSentrum OK26:14+9:019:22
20Hege RustadNOTEAM27:41+10:289:53
21Marianne ReuschHeming Orientering27:49+10:369:56
22Linda FredhOK Moss34:22+17:0912:16
23Ruth-Marie Høilund LerSentrum OK35:22+18:0912:37
24Lotta MyhreIL Koll37:52+20:3913:31
25Rikke Kristin GåsholtHedrum OL38:11+20:5813:38
0Ann-Karin LestebergKongsberg OLdisqualified

H 40-

2 800 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Inge GunnesIL Tyrving14:285:10
2Odin TellesbøØstmarka OK14:34+0:065:12 Download route in GPX format
3Knut Harald HyllesethSentrum OK14:35+0:075:12
4Vegard BroxIL Tyrving14:41+0:135:14
5Morten MoslandOppsal Orientering15:23+0:555:29
6Geir HoffIL Tyrving15:37+1:095:34
7Audun BjerknesMåren OK15:53+1:255:40
8Charles HalaasFossum IF15:55+1:275:41
9Christian VogelsangNydalens SK15:56+1:285:41
10Tommy SkårbøRaumar Orientering16:14+1:465:47
11Trond LundIL Tyrving16:15+1:475:48
12Torstein HoleNydalens SK16:26+1:585:52
13Kimme ArnesenHeming Orientering16:31+2:035:53
14Christian GløgårdNittedal OL16:33+2:055:54
15Snorre VegganOppsal Orientering16:35+2:075:55
16Bjørn HaugeNydalens SK16:41+2:135:57
17Michael DähnnNydalens SK16:47+2:195:59
18Bjørn MartiniAsker Skiklubb17:08+2:406:07
19Helge BakkehøiØstmarka OK17:16+2:486:10
20Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering17:17+2:496:10
21Knut AaldeNydalens SK17:25+2:576:13
22Per-Ivar NikolaisenOppsal Orientering17:31+3:036:15
23Kyrre GranFet OL17:32+3:046:15
24Rolf HustvedtOppsal Orientering17:38+3:106:17
25Knut Jostein SætnanFossum IF18:03+3:356:26
26Ola LestebergKongsberg OL18:07+3:396:28
27Martin ReichenbachOppsal Orientering19:02+4:346:47
28Espen JernbergNydalens SK19:06+4:386:49
29Kristian Bernhard NilsenFossum IF19:12+4:446:51
30Øystein RappRaumar Orientering19:42+5:147:02
31Trond Sigvald HetlandKolbotn og Skimt OL19:43+5:157:02
32Fredrik SaugestadNydalens SK19:48+5:207:04
33Runar ThorstensenOppsal Orientering21:03+6:357:31
34Atle StrømHedrum OL21:21+6:537:37
35Dag Otter JohansenAsker Skiklubb21:25+6:577:38
36Assaf Bar-NathanLillomarka OL21:36+7:087:42
37Knut Johan WinsvoldØstmarka OK26:10+11:429:20
38Alexander RødstenHeming Orientering26:57+12:299:37
39Magne AasAsker Skiklubb27:40+13:129:52
40Jens Christian HolstIL Tyrving30:20+15:5210:50
41Dag Espolin JohnsonBækkelagets SK32:17+17:4911:31
0Fredrik LarsenIndre Østfold OKdisqualified
0Christian JomaasFossum IFdisqualified

D 50-

2 700 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne MadslienNydalens SK19:067:04
2Torunn Drage RotiFossum IF19:16+0:107:08
3Signe Astrup ArnesenHeming Orientering19:25+0:197:11
4Kari MadslienNydalens SK19:37+0:317:15
5Kjersti SkantzeIL Tyrving20:14+1:087:29
6Solveig SikkelandIL Tyrving20:20+1:147:31
7Toril HallanLillomarka OL20:32+1:267:36
8Alix Young VikNydalens SK20:57+1:517:45
9Grete S B HoviSkien OK21:06+2:007:48
10Kjersti HovFossum IF21:07+2:017:49
11Bente LandmarkFossum IF21:15+2:097:52
12Gunn-Torill HokholtKolbotn og Skimt OL21:27+2:217:56
13Marianne NjåsteinIL Tyrving21:28+2:227:57
14Venche BjerkreimFossum IF21:30+2:247:57
15Åshild FlatebakkenIL Tyrving21:48+2:428:04
16Marita HernandezOL Toten-Troll22:11+3:058:12
17Anne Kristine NorderudIL Tyrving22:21+3:158:16
18Linda HanssenØstmarka OK22:31+3:258:20
19Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL23:17+4:118:37
20Ingeborg ØderudBækkelagets SK23:18+4:128:37
21Anne C TurterNydalens SK23:22+4:168:39
22Edel Sofie NilsenAsker Skiklubb23:48+4:428:48
23Synnøve Lyssand SandbergNydalens SK24:04+4:588:54
24Kathrine LunøeNydalens SK24:05+4:598:55
25Kirsti Grundnes BergIL Tyrving24:11+5:058:57
25Margrete EngzeliusAsker Skiklubb24:11+5:058:57
27Randi NicolaisenAsker Skiklubb24:14+5:088:58
28Sidsel NørstebøIL Tyrving24:47+5:419:10
29Helena StubberudNydalens SK24:58+5:529:14
30Berit DanielsenIL Tyrving25:09+6:039:18
31Else GrandalIL Tyrving25:14+6:089:20
32Anne Marit BjergaardNydalens SK25:53+6:479:35
33Eva SyversenRøyken OL25:56+6:509:36
34Frøy GrøndahlLillomarka OL26:00+6:549:37
35Ingrid NermoenØstmarka OK27:18+8:1210:06
36Marianne ArnesenAsker Skiklubb28:32+9:2610:34
37Ida EngenRaumar Orientering29:44+10:3811:00
38Grete BerntsenMåren OK31:01+11:5511:29
39Maria TorgersenBækkelagets SK32:29+13:2312:01
40Lena HammerVestre Akers SK34:18+15:1212:42
41Hege HeibergHadeland OL35:18+16:1213:04
0Anne MyhrNydalens SKdisqualified
0Gunhild MyhrAsker Skiklubbdisqualified

H 50-

2 700 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jon Iver BakkenNydalens SK15:455:50
2Nils Petter FremmingHeming Orientering15:51+0:065:52
3Eivind HoffIL Tyrving16:03+0:185:56
4Are KristiansenIL Tyrving16:05+0:205:57
5Svein NygårdLillomarka OL16:06+0:215:57
6Per SlungaardIL Tyrving16:13+0:286:00
7Bent SkatvedtRaumar Orientering16:19+0:346:02
8Stein BlomsethLillomarka OL16:20+0:356:02
9Bjørn Henning GrandalIL Tyrving16:33+0:486:07
10Einar LunøeNydalens SK16:44+0:596:11
11Jan Tore HenriksenNydalens SK16:56+1:116:16
12Roar FjeldboSandefjord OK16:57+1:126:16
13Lars BaklidKonnerud IL17:01+1:166:18
13Anders KronbergRaumar Orientering17:01+1:166:18
15Kjetil EspedalNydalens SK17:03+1:186:18
16Vidar BenjaminsenLillomarka OL17:17+1:326:24
16Harald KvisliNotodden OL17:17+1:326:24
18Ole Petter HaugenNydalens SK17:25+1:406:27
19Einar GisholtFossum IF17:41+1:566:32
20Erik SaugerudKonnerud IL18:09+2:246:43
21Børge PedersenNydalens SK18:13+2:286:44
22Arne TorgersenBækkelagets SK18:16+2:316:45
23Erik NæssØstmarka OK18:18+2:336:46
23Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL18:18+2:336:46
25Egil EideIL Tyrving18:26+2:416:49
26Eirik TandrevoldFossum IF18:55+3:107:00
27Ingemar Jansson HaverstadLierbygda OL19:18+3:337:08
28Hallvard KorenOK Moss19:20+3:357:09
29Terje LinløkkenØstmarka OK19:33+3:487:14
30Helge StubberudNydalens SK19:34+3:497:14
31Bjørn Erik ReinsethNydalens SK19:36+3:517:15
32Per Ivar SveheimOdal OL - Orientering19:44+3:597:18
32Richard Zeiner-GundersenFossum IF19:44+3:597:18
34Guttorm L EggeOslostudentenes IK19:46+4:017:19
35Per Anders YtterbøAsker Skiklubb20:29+4:447:35
36Bent Sande KvermeFossum IF20:41+4:567:39
37Stein MellaOppsal Orientering20:47+5:027:41
38Morten KarlsenMåren OK21:03+5:187:47
39Johan MattssonLillomarka OL21:16+5:317:52
40Hallvard BergIL Tyrving21:23+5:387:55
41Øyvind HelmersenFet OL21:52+6:078:05
42Bjørn ChristensenØstmarka OK21:57+6:128:07
43Pål Kogstad NæssRaumar Orientering22:01+6:168:09
44Tormod BøeDNV22:32+6:478:20
45Per SandbergNydalens SK22:37+6:528:22
46Thomas GrøstadØstmarka OK23:38+7:538:45
47Tor Steenfeldt FossTRY IL23:53+8:088:50
48Håvard ChristiansenNOTEAM24:11+8:268:57
49Pål Woldstad HanssenEiker OL24:32+8:479:05
50Jo Ulltveit-MoeIL Koll24:45+9:009:10
51Henrik VaageBækkelagets SK25:07+9:229:18
52Are NjåsteinIL Tyrving25:48+10:039:33
53Erik BorgIL Koll28:32+12:4710:34
54Morten EngebretsenRaumar Orientering33:04+17:1912:14
0Nils HæstadFredrikstad SKdisqualified
0Thor NorderudIL Tyrvingdisqualified
0Paul HinschMicadodisqualified

D 60-

2 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ellen Marie TurterNydalens SK19:117:06
2Kari Elisabeth NatvigNittedal OL19:37+0:267:15
3Åse BrødholtIndre Østfold OK27:52+8:4110:19
4Torill EineFossum IF32:20+13:0911:58
5Margaret RoseveareOppsal Orientering32:51+13:4012:09
6Eva ReistadThales43:28+24:1716:05
0Helga HaverstadLierbygda OLdisqualified

H 60-

2 700 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Harald HoviSkien OK17:596:39
2Terje Wiig MathisenOpen iT18:15+0:166:45
3Stein KlyveOK Moss18:47+0:486:57
4Ketil BergeVestre Akers SK18:48+0:496:57
5Øyvind SørlieHadeland OL19:05+1:067:04
6Torgeir StrandhagenRøyken OL19:15+1:167:07
7Are EriksenOslostudentenes IK19:54+1:557:22
8Per Kristian EkebergIL Tyrving20:37+2:387:38
9Tor Ragnar AndersenHalden SK20:44+2:457:40
10Per SchancheAsker Skiklubb20:51+2:527:43
11Stig Hultgreen KarlsenKårvåg IL21:31+3:327:58
12Vidar ElvekrokEiker OL21:46+3:478:03
13Ivar RefslandIL Tyrving21:57+3:588:07
14Bjørn WilladssenHeming Orientering22:16+4:178:14
15Geir Sverre SvingheimHadeland OL23:17+5:188:37
16Egil HusethKamp/Vestheim IF23:24+5:258:40 Download route in GPX format
17Odd Eide-FredriksenKamp/Vestheim IF23:30+5:318:42
18Nils-Petter WiikDriv IL23:55+5:568:51
19Morten MalmAkva Group25:25+7:269:24
20Jan SveenRaumar Orientering27:04+9:0510:01
0Pål BenjaminsenKamp/Vestheim IFdisqualified

H 70-

2 700 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eldar BørsumBækkelagets SK21:227:54
2Jon FærdenKolbotn og Skimt OL22:10+0:488:12
3Helge RevhaugRingerike OL22:43+1:218:24
4Hasse BergstrømIL Tyrving23:11+1:498:35
5John Thomas PetersenNittedal OL23:54+2:328:51
6Helge BjaalandHeming Orientering24:16+2:548:59
7Kjell Gorm RøkkeIL Tyrving24:19+2:579:00
8Roar BjordalOppsal Orientering24:24+3:029:02
9Jørgen HolmboeIL Tyrving25:54+4:329:35
10Ole Kristian SteinbekkenOdal OL - Orientering26:46+5:249:54
11Øystein MadsenHaugerud IF27:16+5:5410:05
12Terje MalmHamar OK27:26+6:0410:09
13Roar GuddingNOTEAM29:56+8:3411:05
14Jon C. FougnerHeming Orientering32:25+11:0312:00 Download route in GPX format
15Bjørn EgnerHeming Orientering34:25+13:0312:44
16Jon FanavollKamp/Vestheim IF34:55+13:3312:55
17Tor DrageHaugerud IF39:47+18:2514:44
18Carl-Fred. KolderupStabæk IF42:07+20:4515:35
0Per NeilandLommedalen ILdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival