Norwegian Orienteering Federation

Official results for Veteranmesterskapet

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Veteranmesterskapet
Organisers: Ås IL / Nordre Follo Orientering
Date: Sunday 9 September 2018

Ålgård Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Harry BreilandH 65- (42)43:10+10:5213:21

Alta OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Rolf Arvid Leijon PedersenH 80- (21)37:40+6:0116:58

Andebu IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Elisabeth RødD 65- (20)51:48+19:4620:58
Elling AakreH 65- (42)disqualified
Hogne KjæråsH 70- (44)did not start

Årstad IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Per HauglandH 75- (27)41:04+10:2216:37
37Jan HauglandH 55- (49)52:36+22:4815:09
Svein HaukaasH 80- (21)disqualified

Asker Skiklubb

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jørn Bue OlsenH 70- (44)30:2810:52
6Anne Lise ØfsthusD 75- (11)51:48+20:3228:09
8Randi NicolaisenD 55- (19)38:53+11:1713:02
11Anton PlaianH 60- (30)38:10+5:2511:03
14Reidar FossumH 60- (30)40:31+7:4611:44
19Øyvind SteneH 70- (44)43:31+13:0315:32
19Arne ØfsthusH 75- (27)54:37+23:5522:06
21Trond HegnaH 60- (30)45:55+13:1013:18
24Bjørn GunnerødH 75- (27)1:15:16+44:3430:28
28Stig HeirH 55- (49)39:39+9:5111:25
Edel Sofie NilsenD 55- (19)disqualified
Maria PerssonD 50- (24)did not start
Jan Richard EriksenH 50- (30)did not start
Per SchancheH 60- (30)did not start

Askvoll og Holmedal IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Edvin HelleH 70- (44)31:47+1:1911:21
9Sveinung FristadH 80- (21)41:36+9:5718:44
38Anders BjørkaasH 65- (42)1:16:27+44:0923:40

Ås-NMBU Orientering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ivar Aukrust OsmoenA-lang (21)37:01+10:54
9Vegard Fiane PedersenA-lang (21)47:05+20:58
10Håkon DanevadA-lang (21)48:37+22:30

ASUB Brussels

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jacques FlamentH 70- (44)did not start

Austmarka IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Bjørn SolbergseterH 55- (49)32:48+3:009:27

Bækkelagets SK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Carl Godager KaasH 35- (8)26:116:27
3Eldar BørsumH 70- (44)32:50+2:2211:43
6Yngvar ChristiansenH 55- (49)31:29+1:419:04
11Odd KletteliH 80- (21)47:39+16:0021:27
15Jan Erik AalbergH 50- (30)44:09+11:1011:52

Belarus OF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Pavel KraskoH 35- (8)32:59+6:488:08
7Dmitry VorobyovH 35- (8)46:19+20:0811:26

Bergens TF

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Bjørg KocbachD 70- (18)32:1814:32
15Berit HegdalD 65- (20)1:15:22+43:2030:30
17Siren GreveD 60- (20)49:38+19:1418:52
34Magnus NatåsH 70- (44)57:35+27:0720:33
Kari NatåsD 70- (18)did not start
Ingjerd SognnæsD 70- (18)did not start
Otto Grahl-NielsenH 80- (21)did not start

Berger og Svelvik OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Egil FuruaH 50- (30)38:24+5:2510:19
10Hans Marius NelsonH 40- (10)38:56+12:299:36
Trude HansenD 40- (6)did not start
Torill Nebell MikkelsenD 70- (18)did not start
Håvard W. PettersenH 45- (19)did not start

Birkenes IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Trygve LølandH 70- (44)34:17+3:4912:14

Bø OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Steinar LandeH 45- (19)37:16+4:389:12
22Per Chr. HagenH 65- (42)43:29+11:1113:27
Synnøve DalvaD 75- (11)disqualified
Arne LandeH 70- (44)disqualified
Inger Lise SolbergD 75- (11)did not start
Olav SolbergH 75- (27)did not start

Bodø og Omegn IF Orientering

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Karen M. BjørsethD 70- (18)1:02:01+29:4327:56
31Per RekkedalH 65- (42)49:00+16:4215:10
32Åge MohusH 65- (42)49:45+17:2715:24
39Leif Magne EggestadH 65- (42)1:29:09+56:5127:36
Carl B. BjørsethH 75- (27)disqualified
Edvin BergH 80- (21)disqualified

Botne SK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Thorolf TrolsrudH 70- (44)42:06+11:3815:02
20Magnar ØvreåsH 75- (27)56:34+25:5222:54
Hjørdis ØvreåsD 70- (18)disqualified

Byåsen IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Arne SæterhaugH 80- (21)34:50+3:1115:41
4Rine HanssenD 50- (24)31:30+2:3110:34
12Eirin LodgaardD 50- (24)39:43+10:4413:19

COTA

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
40Luis MahouH 55- (49)58:09+28:2116:45

Dauphiné Orientation

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Isabelle DermineD 55- (19)51:58+24:2217:26
18Jean DermineH 65- (42)40:53+8:3512:39

Drangedal OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Odd AureH 75- (27)33:02+2:2013:22
9Astrid LundeD 70- (18)50:48+18:3022:52
13Ronald BjervaH 75- (27)48:45+18:0319:44

Driv IL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Per-Erik ØstlieH 65- (42)33:16+0:5810:17
6Anne KaasaD 65- (20)47:47+15:4519:20
11Åsmund JahrH 75- (27)46:20+15:3818:45
27Trond WettergreenH 70- (44)50:21+19:5317:58
Nils-Petter WiikH 65- (42)disqualified

Egersund OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Inger Tone NygårdD 50- (24)36:53+7:5412:22

Eidskog OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Klaus EngenH 75- (27)1:02:36+31:5425:20

Eiker OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Aud KjemperudD 65- (20)47:02+15:0019:02
10Hans Roar BakkenH 70- (44)38:14+7:4613:39
39Alf Johan HjelmtvedtH 70- (44)1:13:57+43:2926:24
Vidar ElvekrokH 65- (42)did not start

Elverum OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Harald ØstbyeH 60- (30)39:16+6:3111:22
15Stein NordviH 65- (42)39:29+7:1112:13

Fana IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Per VoldH 75- (27)38:08+7:2615:26
7Olav TotlandH 80- (21)39:58+8:1918:00
14Astrid OrmbergD 65- (20)56:48+24:4622:59
Jan Olav OrmbergA-kort (2)did not start

Førde IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Brita Eilertsen GrønliD 75- (11)56:14+24:5830:33
9Egil NestandeH 75- (27)41:34+10:5216:49
31Kurt GrønliH 70- (44)55:46+25:1819:55
41Torodd OsH 70- (44)1:21:20+50:5229:02

Fossum IF

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Britta FismenD 40- (6)36:32+3:5710:35
3Morten HeirH 50- (30)34:31+1:329:16
5Hans JevanordA-lang (21)41:05+14:58
6Morten FismenH 40- (10)35:48+9:218:50
6Kjersti HovD 55- (19)36:11+8:3512:08
8Steinar SkoglundH 70- (44)36:29+6:0113:01
8Nora UrsinD 70- (18)49:08+16:5022:07
9Richard Zeiner-GundersenH 60- (30)37:04+4:1910:44
10Sidsel Graff-IversenD 65- (20)53:43+21:4121:44
10Arild AndresenH 50- (30)40:35+7:3610:54
11Brynhild FanuelsenD 70- (18)55:06+22:4824:49
11Lars Erik GjeinH 45- (19)44:08+11:3010:53
21Eirik TandrevoldH 55- (49)37:05+7:1710:41
22Terje NæssH 50- (30)48:44+15:4513:06
Atle PedersenH 45- (19)disqualified
Per KaarbyH 55- (49)disqualified
Stein H. HagenH 50- (30)did not start
Fridtjof JebsenH 50- (30)did not start

Fredrikstad SK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Fredrik GudmestadC-åpen (10)23:49
1Tom A. KarlsenH 65- (42)32:1810:00
1Espen DanevadH 45- (19)32:388:03
5Kristian DalbyH 35- (8)35:24+9:138:44
12Per StensethH 65- (42)38:20+6:0211:52
13Gunn Astrid JakobsenD 60- (20)40:57+10:3315:34
Unni Strand KarlsenD 65- (20)did not start
Håvard LucasenH 35- (8)did not start
Frank LøwengreenH 50- (30)did not start

Freidig

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Torid KvaalD 75- (11)31:1616:59
1Gunnar ØsterbøH 75- (27)30:4212:25
5Tore Angell-PetersenH 70- (44)33:18+2:5011:53
12Ingerid Angell-PetersenD 65- (20)55:39+23:3722:31
24Nils Olav VennevikH 70- (44)48:20+17:5217:15
Reidun Fallan SmaavikD 60- (20)did not start
Knut LillealternH 65- (42)did not start

Gimle IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Johanna YtterbølD 80- (5)48:33+2:1726:23
Willy GrønstadH 70- (44)did not start

Gjø-Vard OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Margrete JørandliD 60- (20)32:25+2:0112:19
14Åshild Stuve StrandlieD 55- (19)49:22+21:4616:33
22Audun StrandlieH 55- (49)38:11+8:2311:00
Arne StrandlieH 80- (21)disqualified
Kirsten BakkeD 70- (18)did not start

Grong IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Egil EriksenH 70- (44)33:05+2:3711:48

Hadeland OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Ola TellesbøH 50- (30)34:35+1:369:17
25Paul SkjakerH 65- (42)45:36+13:1814:07
Øyvind SørlieH 60- (30)disqualified
Tor TrøanH 65- (42)did not start

Halden SK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Heidi StoksethD 40- (6)32:359:26
4Øyvind StoksethH 45- (19)35:34+2:568:46
23Thor PalmgrenH 70- (44)47:17+16:4916:53
Hanne NarvestadD 45- (8)did not start
Jan GranstedtH 55- (49)did not start

Hamar OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Liv FeiringD 70- (18)37:57+5:3917:05
5Inger E. VamnesD 80- (5)50:50+4:3427:37
20Terje MalmH 70- (44)43:44+13:1615:37
30Andreas HuberH 55- (49)40:41+10:5311:43
Kjersti RønningD 55- (19)did not start

Haugerud IF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Unni DrageD 75- (11)36:02+4:4619:35
13Tor DrageH 80- (21)55:41+24:0225:04
21Øystein MadsenH 75- (27)1:01:15+30:3324:47

Haugesund IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Stein Jarle HelgelandH 60- (30)36:05+3:2010:27

Hauketo IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Jon FredriksenH 65- (42)38:26+6:0811:53
18Ove MartinsenH 60- (30)44:04+11:1912:46

Hedrum OL

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Elin BordøyD 45- (8)1:08:15+31:5021:07
5Rikke Kristin GåsholtD 45- (8)1:08:23+31:5821:10
8Tone Sølie LysnesD 45- (8)1:23:38+47:1325:53
8Magnar ReppesgårdH 80- (21)40:08+8:2918:04
14Tor RingstadH 45- (19)51:22+18:4412:40
15Espen JohnsenH 45- (19)55:54+23:1613:48
16Anne Marie CeebergD 70- (18)1:26:54+54:3639:08
24Roger LysnesH 50- (30)51:30+18:3113:50
33Bjørn Helge CeebergH 70- (44)56:36+26:0820:12
40Martin NaufH 65- (42)1:34:17+1:01:5929:11
Per Einar StrømH 50- (30)disqualified
Anton LommeH 75- (27)did not start

Heming Orientering

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Bjørn EgnerH 80- (21)37:44+6:0516:59
6Helge BjaalandH 75- (27)39:06+8:2415:49
7Dagrun MelkildD 55- (19)37:20+9:4412:31
9Nils Petter FremmingH 55- (49)32:38+2:509:24
9Hjørdis EgnerD 75- (11)1:33:02+1:01:4650:33
14Bjørn BakkevigH 55- (49)34:23+4:359:54
19Elle M. MelbyeD 60- (20)1:07:15+36:5125:34
41Christian Nordahl RolfsenH 55- (49)1:03:19+33:3118:14
Johan JebsenH 45- (19)did not start
Egil Wickstrand IversenH 55- (49)did not start
Eirik Næss-UlsethH 60- (30)did not start
Bjørn WilladssenH 60- (30)did not start
Jon C. FougnerH 75- (27)did not start

Hemsedal IL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Neil MarstonH 45- (19)36:52+4:149:06
9Ronja MarstonC-åpen (10)40:45+16:56
16Vendula SramkovaA-lang (21)1:10:53+44:46

Hisøy OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Widar Taxth LølandH 70- (44)43:48+13:2015:38
Gerd YttervikD 70- (18)did not start

HJS Vansbro OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Anna-Karin StrømstedtB-åpen (6)33:00+4:43
3Maud NilssonD 70- (18)37:08+4:5016:43

Idd Sportsklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Marit Bokerød HansenD 65- (20)disqualified

IF Trauma

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Per Olav NærestadH 50- (30)37:25+4:2610:03
12Bjørn Idar SætranH 45- (19)44:58+12:2011:06

IFK Hedemora OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Kjell LidholmH 65- (42)40:09+7:5112:25

IK Grane Arendal Orientering

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Gunnar Dag TøråH 70- (44)did not start

IK Stern

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Henrik HvoslefH 75- (27)did not start

IL BUL-Tromsø

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Ingunn YtrehusD 65- (20)53:05+21:0321:29

IL GeoForm

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
23Kåre KnudsenH 75- (27)1:04:11+33:2925:59
27Jon LahlumH 55- (49)39:35+9:4711:24
Knut Kristen HangeraasH 75- (27)disqualified

IL Gular

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Vibeke ØyeD 45- (8)1:16:42+40:1723:44

IL Imås

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Anne Karin StigemoD 70- (18)46:48+14:3021:04
Ingeborg BøbelD 70- (18)did not start

IL Koll

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Bo EngdahlH 55- (49)29:488:35
5Harald AulieB-åpen (6)44:28+16:11
8Kjell MarksetH 60- (30)36:34+3:4910:35
16Trude FixdalD 50- (24)45:09+16:1015:09
37Arne TesliH 65- (42)1:15:51+43:3323:28

IL Siso

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Erling PedersenH 75- (27)39:19+8:3715:55

IL Tambarskjelvar

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
36Åsmund BerthelsenH 65- (42)1:09:55+37:3721:38

IL Tyrving

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Svein S JacobsenH 65- (42)32:49+0:3110:09
4Per SlungaardH 55- (49)31:02+1:148:56
4Berit DanielsenD 55- (19)35:34+7:5811:56
4Per Kristian EkebergH 60- (30)34:43+1:5810:03
5Marianne NjåsteinD 50- (24)32:57+3:5811:03
5Kjersti SkantzeD 55- (19)35:47+8:1112:00
6Randi NilstadD 60- (20)32:56+2:3212:31
11Aud I SpjelkavikD 65- (20)54:15+22:1321:57
11Hasse BergstrømH 70- (44)39:13+8:4514:00
12Berit BergeD 55- (19)46:41+19:0515:39
13Kjell StenstadvoldH 70- (44)40:59+10:3114:38
16Kirsti Grundnes BergD 55- (19)52:22+24:4617:34
19Alf PettersenH 60- (30)45:46+13:0113:15
20Bjørn Henning GrandalH 55- (49)36:33+6:4510:31
31Hallvard BergH 55- (49)41:29+11:4111:57
36Bjørn SpjelkavikH 70- (44)1:02:24+31:5622:17
38Helge LyeH 70- (44)1:09:27+38:5924:48
Are NjåsteinH 55- (49)disqualified
Else GrandalD 50- (24)disqualified
Inger TiltnesD 65- (20)did not start
Arne TiltnesH 65- (42)did not start
Kjell Gorm RøkkeH 70- (44)did not start

Indre Østfold OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Bente LineD 55- (19)33:45+6:0911:19
3Anders TaraldrudH 75- (27)37:20+6:3815:06
5Sture OttesenH 60- (30)34:52+2:0710:06
10Øyvind ThømtH 45- (19)43:57+11:1910:51
11Bent GalborgenH 65- (42)37:56+5:3811:44
12Anne SørumD 60- (20)39:42+9:1815:05
Eva TaraldrudD 65- (20)disqualified
Tore AabergH 70- (44)did not start

Kjelsås IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Anne-Britt NilsenD 75- (11)1:10:13+38:5738:09

Kolbotn og Skimt OL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Linda GammelsæterA-lang (21)1:08:05+41:58

Kongsberg OL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Barbara Willkommen EikenD 45- (8)53:44+17:1916:38
3Odd StrandH 45- (19)34:33+1:558:31
6Per Øivind EgerH 45- (19)37:08+4:309:10
14Knut KjemhusH 80- (21)57:15+25:3625:47
14Ingar HåkonsenH 75- (27)50:07+19:2520:17
19Elisabeth HetlevikD 50- (24)45:59+17:0015:25
26Roger Andre VaneboH 50- (30)58:36+25:3715:45
27Terje Ulla EikenH 50- (30)1:33:11+1:00:1225:02
43Torgeir BrandalH 55- (49)1:06:34+36:4619:11
Bjørn Victor LarsenH 55- (49)did not start
Ole Kristoffer ThrondsenH 75- (27)did not start

Konnerud IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
30Arild MoenH 70- (44)55:40+25:1219:52
Kristian KullerudH 35- (8)did not start

Korsnäs IF OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Johan JungellH 65- (42)41:29+9:1112:50
Ulf HenrikssonH 60- (30)disqualified
Mats JönssonH 55- (49)did not start

Kristiansand OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Ragnhild HaldD 55- (19)46:03+18:2715:27
14Jon BjørgumH 55- (49)34:23+4:359:54
Dag MoeH 65- (42)did not start

Kustein

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Paul HinschH 55- (49)did not start

Larvik OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Elin BjervaD 40- (6)33:14+0:399:37
3Randi Kristin NærumD 65- (20)43:34+11:3217:38
4Jørn SundbyH 40- (10)32:31+6:048:01
5Gerd LangsethD 70- (18)40:55+8:3718:25
16Kari BergD 65- (20)1:18:00+45:5831:34
18Ida Vår DirdalD 50- (24)45:43+16:4415:20
28Kåre ThorbjørnsenH 70- (44)50:59+20:3118:12
29Rolf GjølbergH 70- (44)55:17+24:4919:44
Tor Eivind EdvardsenH 75- (27)did not start
Helge HalvorsenH 80- (21)did not start

Lierbygda OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Helga HaverstadD 60- (20)30:2411:33
6Ingemar Jansson HaverstadH 60- (30)34:56+2:1110:07
21Trine Marit Justad RaaenD 50- (24)48:53+19:5416:24

Lillehammer OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Jon Vegard LundeH 75- (27)47:38+16:5619:17
40Øystein SkappelH 70- (44)1:20:39+50:1128:48
Lill Ramberg SkappelD 65- (20)did not start

Lillomarka OL

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Arne DybdahlH 50- (30)32:598:51
3Toril HallanD 55- (19)35:26+7:5011:53
5Stein BlomsethH 50- (30)34:57+1:589:23
6Vidar BenjaminsenH 55- (49)31:29+1:419:04
11Trine OldernesD 50- (24)39:04+10:0513:06
13Andrine BenjaminsenA-lang (21)53:31+27:24
13Jens Olav KløvrudH 55- (49)34:16+4:289:52
14Svein NygårdH 50- (30)41:50+8:5111:14
16Hallvard FjærH 55- (49)35:02+5:1410:05
25Martin GranlyH 55- (49)39:07+9:1911:16
42Johan MattssonH 55- (49)1:06:19+36:3119:06
Frøy GrøndahlD 55- (19)did not start
Jørn SønsterudbråtenH 45- (19)did not start
Charlotte WatsonA-lang (21)did not start

Løten o-lag

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Lis DæhliD 60- (20)42:42+12:1816:14
26Einar LienH 65- (42)47:37+15:1914:44
38Herman BakkeH 55- (49)55:24+25:3615:57
39Kristian StorsveenH 55- (49)56:12+26:2416:11
Eli StensliD 45- (8)did not start

Lyn Ski

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Rolv Anders SystadH 50- (30)41:32+8:3311:09

Måren OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Kjersti Holt HanssenD 50- (24)30:26+1:2710:12
3Tove StrandD 50- (24)31:00+2:0110:24
3Unni Dirro BøhlerengenD 80- (5)48:13+1:5726:12
4Aase Tove GoldenD 75- (11)47:26+16:1025:46
18Gro Hege LudvigsenD 55- (19)1:08:52+41:1623:06
20Peter KlavenessH 65- (42)42:40+10:2213:12
34Stein TurtumøygardH 65- (42)53:39+21:2116:36
Åste EggenD 75- (11)disqualified
Grete BerntsenD 55- (19)did not start
Anne Margit BrattenD 55- (19)did not start
Ingeborg BakkenD 65- (20)did not start
Aud Margret KirkhornD 75- (11)did not start
Lars Petter EndresenH 50- (30)did not start
Morten KarlsenH 55- (49)did not start
Gisle Nordahl DueH 60- (30)did not start
Morten DueH 60- (30)did not start

Marnardal IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
36Lars Peder VaajeH 55- (49)50:59+21:1114:41

Modum OL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2David LøverH 45- (19)32:40+0:028:03
6Hanne Løver ThonD 50- (24)34:21+5:2211:31
8Jørgen MårtenssonH 55- (49)31:38+1:509:06
10Sirpa LiljaD 60- (20)38:38+8:1414:41
45Leif ErikssonH 55- (49)1:23:50+54:0224:09
Roar ByeH 50- (30)did not start

Nash Klub

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Vladyslav LaskarzhevskyH 35- (8)30:34+4:237:32

Nidarøst OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Leidulv VinjeH 75- (27)51:15+20:3320:44

Nittedal OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Kari Elisabeth NatvigD 60- (20)33:21+2:5712:40
20Bård NatvigH 60- (30)45:49+13:0413:16
22John Thomas PetersenH 70- (44)46:57+16:2916:46
Terje ThrondsenH 75- (27)disqualified

Noteam

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Raphael NetoA-lang (21)disqualified

Noteam

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Raphael NetoA-lang (21)disqualified

Notodden OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Robert FredriksenH 45- (19)57:26+24:4814:10
33Sveinung RekaaH 65- (42)53:21+21:0316:31

Nydalens SK

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dana B. SteneD 35- (3)37:5510:59
1Anders NordbergH 40- (10)26:276:31
1Sören JonssonH 60- (30)32:459:29
1Jon Aukrust OsmoenA-lang (21)26:07
2Jan Tore HenriksenH 50- (30)33:26+0:278:59
2Otto Schjølberg-HenriksenC-åpen (10)24:48+0:59
2Anne Berit EidD 60- (20)30:40+0:1611:39
2Anne M Hausken NordbergA-lang (21)31:44+5:37Download route in GPX format
3Kari Schjølberg-HenriksenB-åpen (6)34:01+5:44
3Jostein AndersenH 40- (10)30:36+4:097:33
5Inge LindsethH 40- (10)34:03+7:368:24
5Tarjei Hausken NordbergC-åpen (10)34:43+10:54
6Oskar SteneC-åpen (10)34:44+10:55
7Per Øyvind SteneH 40- (10)35:54+9:278:51
8Ellen Marie TurterD 60- (20)34:34+4:1013:08
8Even Angell-PetersenH 45- (19)37:18+4:409:12
9Endre StoksethH 40- (10)37:09+10:429:10
11Sindre LangaasH 55- (49)33:33+3:459:40
22Egil RundbergetH 60- (30)49:29+16:4414:20
23Per Ole DahlsrudH 50- (30)50:19+17:2013:31
23Klavs MadsenH 60- (30)49:47+17:0214:25
26Per Hermann KrøgerH 60- (30)51:09+18:2414:49
Atanaska BedelevaD 40- (6)did not start
Anne DanielsenD 55- (19)did not start
Torstein HoleH 45- (19)did not start

Odal OL - Orientering

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Martin SkytterenH 45- (19)1:13:32+40:5418:09
Kari VikerhaugenD 70- (18)disqualified
Per Ivar SveheimH 50- (30)did not start
Bjørn SteinbekkenH 65- (42)did not start

Ok Akfa

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Elena ChernenkoB-åpen (6)50:59+22:42
13Evgeny ChernenkoH 45- (19)50:16+17:3812:24

Ok Kåre

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Anders Stefan VestlundH 65- (42)40:28+8:1012:31

OK Moss

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Julie Sophie WoldB-åpen (6)28:17
2Tonje HolmD 45- (8)49:42+13:1715:23
2Inger LindløvD 70- (18)36:57+4:3916:38
3Kristine RoskifteD 35- (3)1:09:51+31:5620:14
3Emma Aune JakobsenC-åpen (10)26:11+2:22
4Elisabeth Aune JakobsenC-åpen (10)30:00+6:11
5Hanne WoldD 40- (6)59:07+26:3217:08
5Harald LundhaugH 75- (27)38:25+7:4315:33
6Erik Rytter JakobsenH 35- (8)38:21+12:109:28
6Linda FredhD 40- (6)1:34:41+1:02:0627:26
6Torgeir SnilsbergH 50- (30)34:59+2:009:24
7Per Reidulf HolmH 70- (44)34:40+4:1212:22
8Donatas KontautasH 35- (8)50:26+24:1512:27
8Morten TangenA-lang (21)45:06+18:59
8Thomas RoskifteH 40- (10)37:00+10:339:08
8Bjørn Arnfinn PaulsenH 65- (42)36:28+4:1011:17
9Henning Bratland CarlsenH 45- (19)43:45+11:0710:48
11Hallvard KorenH 50- (30)41:05+8:0611:02
12Sondre LadimA-lang (21)48:40+22:33
17Harald BaugerH 60- (30)43:52+11:0712:42
18Øystein OlsenH 45- (19)1:20:19+47:4119:49
25Roy GjerdingH 60- (30)50:50+18:0514:44
32Christopher SchiveH 55- (49)42:40+12:5212:17
35Knut LindløvH 70- (44)58:19+27:5120:49
Stein KorenH 80- (21)disqualified
Tordis Rytter JakobsenD 70- (18)did not start
Ingar FinstadH 70- (44)did not start
Per Oscar SaugestadH 70- (44)did not start
Erle Elise WoldC-åpen (10)did not start
Christopher LadimA-lang (21)did not start

OK Øst

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jan-Ove BråthenH 55- (49)did not start

OK Skeidi

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Tirill Liby SeipD 80- (5)48:10+1:5426:10
Helge GisholtH 50- (30)disqualified
Morten AndresenH 55- (49)did not start
Arve GlittumH 60- (30)did not start

OK Sør

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Gudveig JørundlandD 80- (5)46:1625:08
10Einar JørundlandH 80- (21)46:35+14:5620:59
17Vidar Georg YdseH 55- (49)35:27+5:3910:12

OK Tyr

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Lisa AnnersandD 60- (20)41:35+11:1115:48

OL Tønsberg og omegn

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Marianne Fruseth ChristiansenD 50- (24)28:599:43
4Eigil KongsfjellH 80- (21)34:51+3:1215:41
14Hans StordalH 70- (44)41:30+11:0214:49
21Tor Ivar ChristiansenH 50- (30)48:25+15:2613:00
24Frode RobertsenH 55- (49)38:30+8:4211:05
Else StordalD 65- (20)disqualified
Egil RyghH 80- (21)did not start

OL Toten-Troll

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Svein SolerødH 80- (21)32:19+0:4014:33
5Ola BroxH 65- (42)34:50+2:3210:47Download route in GPX format
7Vanja StaffD 50- (24)34:55+5:5611:43
17Ingrid RavnanD 55- (19)1:06:04+38:2822:10
19Onno VerberneH 55- (49)36:04+6:1610:23
23Nils Harald StaffH 55- (49)38:19+8:3111:02

OL Trollelg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Per LøvaasH 75- (27)51:26+20:4420:49
18Henry SundsetvikH 75- (27)54:12+23:3021:56

OL Trollo

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jan BøhleH 65- (42)did not start

Oppsal Orientering

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Sigve VågsnesH 40- (10)29:32+3:057:17
4Thor MellaA-lang (21)37:37+11:30
5Inger Lise BjordalD 75- (11)49:06+17:5026:41
6Eivind VågsnesC-åpen (10)34:44+10:55
7Vigdis HobølA-lang (21)44:06+17:59
8Martina VågsnesC-åpen (10)40:39+16:50
9Kjell WintherH 70- (44)36:34+6:0613:03
14Petter NæssH 65- (42)38:49+6:3112:01
15Mila ZaharinovaA-lang (21)1:09:04+42:57Download route in GPX format
15Roar BjordalH 70- (44)41:38+11:1014:52
17Roger MostueA-lang (21)1:13:04+46:57
Kristoffer Fiane PedersenA-lang (21)disqualified
Ludvig RødnesA-lang (21)disqualified
Inger SkaugD 70- (18)did not start
Bent Erik SkaugH 45- (19)did not start
Stein MellaH 50- (30)did not start

Oslostudentenes IK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dagfinn FøllesdalH 85- (1)34:1620:38
4Audrun UtskarpenD 40- (6)40:20+7:4511:41
4Bjørn GrindeH 65- (42)33:25+1:0710:20
7Are EriksenH 65- (42)36:24+4:0611:16
20Guttorm L EggeH 50- (30)48:23+15:2413:00

Østmarka OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Trond KortnerH 35- (8)33:45+7:348:20
10Tone Elisabeth BakkenD 50- (24)37:30+8:3112:35
10Leif S. ThingsrudH 60- (30)37:50+5:0510:57
12Øystein KildahlH 60- (30)38:58+6:1311:17
44Erik NæssH 55- (49)1:23:32+53:4424:04
Olav BakkenH 55- (49)disqualified
Kjetil Sverdrup-ThygesonH 50- (30)did not start
Aage MellaH 85- (1)did not start

Porsgrunn OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Eli KlovningD 70- (18)58:31+26:1326:21
14Hilde Kristine RosenvoldD 50- (24)41:40+12:4113:58
23Atle RemmeH 65- (42)45:05+12:4713:57
Lill BirkelundD 65- (20)did not start
Magne KlovningH 75- (27)did not start

Raufoss IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
25Lars LodgaardH 50- (30)52:14+19:1514:02

Raumar Orientering

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Stine AustadA-kort (2)53:54
10Tina BjørnstadC-åpen (10)1:20:40+56:51
15Anne-Grete AustadD 50- (24)41:57+12:5814:04
26Knut EngenH 55- (49)39:10+9:2211:17
27Jan SveenH 60- (30)1:05:13+32:2818:54
Gry Anita Gjerde AlnæsD 50- (24)disqualified
Tor StrandH 60- (30)disqualified
Tommy SkårbøH 40- (10)did not start
Hans LarsenH 85- (1)did not start
Emma Ailin SkårbøC-åpen (10)did not start

Ringerike OL

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Kari StrandeD 65- (20)35:34+3:3214:23
3Elin DahlenD 75- (11)38:54+7:3821:08
3Kristian KihleH 55- (49)30:38+0:508:49
7Live Joronn YtrehusD 65- (20)50:49+18:4720:34Download route in GPX format
9Ragnhild Elsrud HultgreenD 55- (19)40:51+13:1513:42
10Tormod DahlenH 75- (27)43:31+12:4917:37
12Helge RevhaugH 70- (44)39:33+9:0514:07
15Morten DåsnesH 60- (30)42:00+9:1512:10
29Torbjørn NørbechH 65- (42)47:47+15:2914:47
35Leif Roger HultgreenH 65- (42)1:02:36+30:1819:22

Ringsaker OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Terje WikstrømH 65- (42)36:58+4:4011:26
18Bente Tangen WikstrømD 60- (20)1:01:47+31:2323:29
26Knut MalmoH 65- (42)47:37+15:1914:44
Wenche BjørnstadD 60- (20)disqualified
Berit RøsteD 65- (20)disqualified

Røros IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
35Terje SchjølbergH 55- (49)46:26+16:3813:22
Petter GullikstadH 55- (49)disqualified

Røyken OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Bjørg SvanbergD 60- (20)39:10+8:4614:53
30Kjell SvanbergH 65- (42)48:16+15:5814:56
Birgitte BekkelundD 75- (11)did not start

Rudsbygd IL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jon TyldumH 80- (21)31:3914:15
2Kristin Søberg HenriksenD 35- (3)1:01:18+23:2317:46
4Marit TyldumD 65- (20)45:51+13:4918:33
6Jon Gunnar HenriksenH 65- (42)34:53+2:3510:47
9Gro SolnørdalD 60- (20)34:58+4:3413:17
Paul Martin BergH 70- (44)disqualified

Sande Sportsklubb

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Øivind FadumH 65- (42)37:32+5:1411:37

Sandefjord OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Kari ChristiansenD 55- (19)27:369:15
6Stine ArntzenD 45- (8)1:15:51+39:2623:28
13Anne Berit BredholtD 50- (24)39:44+10:4513:20
17Lill-Ann TorpD 50- (24)45:14+16:1515:10
18Arne Håkon JørgensenH 50- (30)47:16+14:1712:42
28Oskar KaaløyH 50- (30)2:56:02+2:23:0347:19
37Roar LøkenH 70- (44)1:08:55+38:2724:36
Oddvar GjelstadH 80- (21)disqualified

Sandnes IL (Rogaland)

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Njål F. VadlaH 55- (49)30:10+0:228:41
12Morten AamodtH 55- (49)33:48+4:009:44

Sarpsborg OL

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Arild KirkerødH 60- (30)34:15+1:309:55
9Tone Karina IngesenD 50- (24)36:57+7:5812:23
9Ole IngesenH 50- (30)40:07+7:0810:47
13Heidi BørstadD 55- (19)48:22+20:4616:13
20Wenche LindløvD 50- (24)47:06+18:0715:48
34Bjørn Tore ThoresenH 55- (49)44:28+14:4012:48
Vibeke LarsenD 50- (24)disqualified

Sentrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Gløer WinsvoldH 55- (49)31:28+1:409:04

Skien OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ingrid StrandeD 65- (20)32:0212:58
3Harald HoviH 60- (30)34:24+1:399:58
4Grete S B HoviD 60- (20)32:11+1:4712:14
4Ingunn GåsoddenB-åpen (6)38:11+9:54
16Rune LaurantsenH 60- (30)42:36+9:5112:20
25Gunnar MosevollH 70- (44)49:23+18:5517:38

Søgne og Songdalen OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Signe HeivollD 70- (18)1:06:39+34:2130:01
24Reidar HeivollH 60- (30)50:18+17:3314:34

Stabæk IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Kjersti ThoD 70- (18)1:01:59+29:4127:55

Stavanger Orienteringsklubb

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Amund Garsrud TvedtA-lang (21)48:38+22:31
16Anne GarsrudD 60- (20)43:09+12:4516:24
19Espen Fyhn NilsenH 50- (30)48:17+15:1812:58
26Finn-Morten ÅrstadH 70- (44)49:28+19:0017:40

Stokke IL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Margareta BrynhildsenD 70- (18)48:32+16:1421:51
16Runar KittilsenH 70- (44)41:57+11:2914:58
28Ove Gunnar JacobsenH 65- (42)47:40+15:2214:45
Lars Martin GjeinH 70- (44)disqualified
Inger NergaardD 65- (20)did not start
Ragnar Niemi BergH 65- (42)did not start

Stora Tuna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Christer HellströmH 70- (44)42:28+12:0015:10

Sturla, IF

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Gry Bruland VråleD 70- (18)52:06+19:4823:28
10Helle Egeberg VáriD 55- (19)42:31+14:5514:16
13Grethe Lill RyengD 65- (20)56:23+24:2122:49
33Tibor VáriH 55- (49)43:08+13:2012:25
Tormod HøimyrH 80- (21)disqualified
Peter CarlsenH 50- (30)did not start
Bjørn W. LudvigsenH 75- (27)did not start
Lasse VråleH 75- (27)did not start

Swansea Bay OC

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Benjamin DohertyA-lang (21)42:20+16:13
Lucinda CalvertA-kort (2)disqualified

TIF Viking

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Mariann ScheiD 45- (8)36:2511:16
12Axel IngvaldsenH 80- (21)48:35+16:5621:53
17Per BjørkhaugH 75- (27)51:42+21:0020:55
24Tor SørevikH 65- (42)45:21+13:0314:02
32Jan Harald Helmich PedersenH 70- (44)56:24+25:5620:08
Tore S. RasmussenH 80- (21)disqualified
Geir HusdalH 70- (44)did not start
Jørn TorgersenH 70- (44)did not start

Tistedalen FL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Liv Inger PrangerødD 60- (20)30:59+0:3511:46

Vang OL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Olav HøiåsH 75- (27)did not start

Varanger Orienteringslag

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Aina Romsdal MauritzsenD 75- (11)did not start
Lars MauritzsenH 80- (21)did not start

Varegg Fleridrett

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
29Sverre OttesenH 55- (49)40:07+10:1911:33

Varteig OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Dag BrenåsH 50- (30)44:51+11:5212:03
18Kjell Einar AndersenH 55- (49)35:53+6:0510:20

Vestre Akers SK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Arne KildalH 60- (30)did not start
Per OsenH 60- (30)did not start

Wing OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Rune StræteH 50- (30)41:18+8:1911:06
17Øyvind SchjelderupH 50- (30)46:00+13:0112:21

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor