Norwegian Orienteering Federation

Official results for HOK-rankingløp 3/2017

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: HOK-rankingløp 3/2017
Organiser: Askøy OL
Date: Sunday 14 May 2017

N-åpen

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Thord Nystuen SolliAskøy OL22:22
2Jakob Iversen PausAskøy OL22:37+0:15
2Øyunn Bjørkaas MossigeAskøy OL22:37+0:15
4Sofia Daltveit SlettebøFana IL25:04+2:42
5Signe Lier-HansenTIF Viking39:04+16:42
Josefine BlomquistBergens TFcompleted
Kristin Nesse JørgensenGneist, ILdid not start

D 11-12

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Karoline StrandenesFana IL18:45
2Idun HeklandIL Gular26:05+7:20
3Tonje RykkjeStord Orientering26:47+8:02

D 13-14

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marie Roll-TørnqvistFana IL33:00
2Oda Kjellevold MaldeIL Gular1:02:34+29:34

D 15-16

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mari Strømme LidTIF Viking28:30
2Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett30:41+2:11
3Tora Aasheim NymarkTIF Viking30:55+2:25
4Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular31:05+2:35
Eirunn Husby NordstadVaregg Fleridrettdid not start

D 17

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dagrun Daltveit SlettebøFana IL33:50
2Randi HoleBergens TF35:30+1:40
3Karianne StrømmeTIF Viking38:00+4:10
4Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular39:37+5:47
5Helen MartinsenIL Gular39:42+5:52
6Ragnhild BalsvikOsterøy IL39:57+6:07
7Hanne DaltveitFana IL46:05+12:15
7Linda RykkjeStord Orientering46:05+12:15
9Birgitte TorbjørnsenIL Gular48:56+15:06
10Marian KjellevoldIL Gular49:19+15:29
11Mariell ArntzenGneist, IL49:22+15:32
12Kristine GrønlundFana IL49:27+15:37
13Ingunn Torød BusetGneist, IL52:27+18:37
14Ingrid EggenHaugesund IL Orientering1:00:02+26:12
15Liv OrmbergGneist, IL1:02:44+28:54
Mariann ScheiTIF Vikingdisqualified

D 17AK

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tove AasheimAskøy OL36:42
2Vilde Hopland SkageGneist, IL37:45+1:03
3Elise RognsvågUmeå OK40:55+4:13
4Ina Hopland SkageGneist, IL44:00+7:18

D 50

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ingrid SandvollGneist, IL40:07
2Turid RognsvågOs Orienteringsklubb40:10+0:03
3Hege FjellbirkelandIL Gular42:48+2:41
4Mai Helen LingaIL Gular45:42+5:35
5Anita Lindvik-SævareidOs Orienteringsklubb1:07:23+27:16
6Siren HoplandGneist, IL1:09:32+29:25
Britt KarlsenAskøy OLdisqualified

H 11-12

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oskar HeksemFana IL19:39
2Andreas Strømme LidTIF Viking27:38+7:59

H 13-14

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andreas DaleBergens TF22:09
2Magnus Strømme LidTIF Viking29:41+7:32
3Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett35:21+13:12
4Jørgen WesterheimStord Orientering44:32+22:23
5Brage Bell LysakerFana IL48:12+26:03

H 15-16

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Birk Bell LysakerFana IL44:01
2Andreas NysæterBergens TF44:59+0:58
3Mads Jørgen SkageGneist, IL48:11+4:10
4Brage IversenBergens TF54:53+10:52
5Knut Heikki Odland TorgersenBergens TF1:16:36+32:35
Tage RosenlundVaregg Fleridrettdisqualified
Olav Hammersland GarnesGneist, ILdid not finish

H 17

29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rune NygaardIL Gular32:01
2Kenneth WesterheimStord Orientering34:30+2:29
3Andreas G. PoldenGneist, IL35:24+3:23
4Magne KnudsenGneist, IL35:29+3:28
5Oskar RøenVaregg Fleridrett36:21+4:20
6Jan KocbachFana IL36:30+4:29
7Sveinung RykkjeStord Orientering36:34+4:33
8Per Arne AadlandSamnanger IL36:49+4:48
9Anders Tønnessen RødFana IL37:45+5:44
10Jon Magne SvendsbøeVikebygd IL39:45+7:44
11Tore NymarkAskøy OL42:27+10:26
12Tom Eirik EikangerIL Gular43:59+11:58
13Stian RykkjeVaregg Fleridrett45:40+13:39
14Trond DøskelandFana IL45:54+13:53
15Vemund HansenTIF Viking46:01+14:00
16Ketil DøskelandFana IL46:03+14:02
17Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular47:01+15:00
18Gard E. JørgensenGneist, IL47:51+15:50
19Øyvind JohannessenGneist, IL47:58+15:57
20Geir HeksemFana IL48:17+16:16
21Sverre Johan NærheimIL Gular49:09+17:08
22Bård HeklandIL Gular50:02+18:01
23Steinar DanielsenOs Orienteringsklubb52:10+20:09
24Helge RosenlundVaregg Fleridrett53:57+21:56
25Knut UtneFana IL58:48+26:47
Bjørn Johannessen FieldGneist, ILdisqualified
Helge NysæterBergens TFdisqualified
Scott JuvikIL Gulardisqualified
Andreas GrønbechAskøy OLdisqualified
Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrettdid not start
Sturle NordeideGneist, ILdid not start

H 50

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gunnar GytriFørde IL34:12
2Arne JohannesenIL Gular34:28+0:16
3Kjetil DammTIF Viking35:55+1:43
4Tord Bell MykingFana IL36:01+1:49
5Jan SteinegerGneist, IL36:55+2:43
6Jan Petter HansenIL Gular37:56+3:44
7Ole TørnqvistFana IL40:24+6:12
8Torgeir StrandFana IL41:05+6:53
9Bjørn-Inge SkageGneist, IL43:32+9:20
10Tommy SævareidOs Orienteringsklubb45:07+10:55
11Lars Stuland LarsenVaregg Fleridrett45:52+11:40
12Tore Svein NeseAskøy OL50:27+16:15
13Matti TorgersenBergens TF1:02:47+28:35
14Johannes GjerstadOsterøy IL1:12:36+38:24
Sverre OttesenVaregg Fleridrettdisqualified
Rune StadsnesIL Gulardisqualified
Øistein BøeFana ILdid not start

H 70

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Per VoldFana IL36:56
2Ingolf DybvikStord Orientering45:13+8:17
3Olav Ingvar ThornesÅrstad IL46:57+10:01
4Gunnar J. AlsakerÅrstad IL49:02+12:06
5Magne RaadalFana IL50:56+14:00
6Jan Harald Helmich PedersenTIF Viking53:55+16:59
7Axel IngvaldsenTIF Viking54:02+17:06

B-Åpen

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tone RosenlundVaregg Fleridrett44:55
2Ingvar Lindvik AuflemOs Orienteringsklubb1:06:04+21:09
3Gry Sveri LierTIF Viking1:23:14+38:19
4Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett1:23:35+38:40
Karianne AlsakerÅrstad ILdid not start

D/H-10

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Triana K. NerhusStrand-Ulv26:57
2Sverre Stuland TysværVaregg Fleridrett33:20+6:23
3Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett36:25+9:28

H 60

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Øyvind SkålevikFitjar IL32:17
2Atle AlvheimFana IL32:21+0:04
3Ørjan Eirik ValestrandFana IL33:39+1:22
4Egil KarlsenAskøy OL38:53+6:36
Atle BergsethVaregg Fleridrettdisqualified

D 60

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Siren GreveBergens TF32:57
2Rannveig SolliAskøy OL41:16+8:19
3Berit HegdalBergens TF42:50+9:53
4Ingjerd SognnæsBergens TF48:07+15:10
5Astri Ese HoleBergens TF1:18:51+45:54

D/H 13-16C

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Brage Løvfall AasenVaregg Fleridrett22:09
2Ingeborg StrandenesFana IL24:04+1:55
3Mari StadsnesIL Gular28:46+6:37
4Amanda Daltveit SlettebøFana IL31:24+9:15
5Johannes Berge StadsnesIL Gular34:49+12:40

D/H 17-C

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ingeborg Stuland TysværVaregg Fleridrett27:11
2Benjamin AnibleIL Gular31:47+4:36
3Ingrid RollFana IL56:31+29:20

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

O-Festivtival
IOF Eventor