Norwegian Orienteering Federation

Official results for Lillehammersprinten

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lillehammersprinten
Organisers: Gjø-Vard OL / Lillehammer OK
Date: Saturday 2 September 2017

N-├ąpen

1 100 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Fredrik Funderud WedumLillehammer OK21:52+12:3519:52
0Martin Lien StøenLillehammer OK15:10+5:5313:47
0Einar Dalsegg NetlandFossum IF12:09+2:5211:02
0Henrik JørgensenLillehammer OK11:55+2:3810:49
0Sebastian Welhaven ThorstadLillehammer OK17:14+7:5715:40
0Sofie TaraldsenLillehammer OK9:37+0:208:44
0Ingrid JørgensenLillehammer OK9:40+0:238:47
0Ane BeitdokkenLillehammer OK9:178:26
0Erik BeitdokkenLillehammer OK10:07+0:509:11
0Ole Petter Visted-HansenGjø-Vard OL16:01+6:4414:33
0Ulrikke Visted-HansenGjø-Vard OL17:34+8:1715:58
0Magnhild Kleppa MadslienLillehammer OK12:29+3:1211:20
0Johannes HøieGjø-Vard OL13:34+4:1712:19

D 11-12

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering8:155:53
2Ida Øverli StøenLillehammer OK9:31+1:166:47

D 13-14

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Birgit Kleppa MadslienLillehammer OK10:435:57
2Martine SkjelsvikLillehammer OK10:48+0:056:00
3Astrid RognstadHadeland OL13:08+2:257:17
4Emma Visted-HansenGjø-Vard OL13:47+3:047:39
5Serine JørgensenLillehammer OK15:14+4:318:27

D 15-16

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg RognstadHadeland OL16:527:40
2Marion Halvorsen NustadØyer-Tretten IF18:17+1:258:18

D 17-20

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ane Holm GrønengLillehammer OK14:346:37
2Heidi Therese WiestVang OL14:56+0:226:47
3Agnethe HasliGjø-Vard OL15:02+0:286:49
4Ane Ingeborg KalbækkenTynset IF15:54+1:207:13
5Stine Frogner TømmervoldHamar OK16:38+2:047:33
6Kristine FjeldRingsaker OK24:14+9:4011:00

D 21

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hedvig ÅstebølNTNUI19:487:20
2Ragnhild FemsteinevikVaregg Fleridrett19:50+0:027:20
3Ingvild GjessingVang OL22:32+2:448:20
4Hildegunn LindstadOL Toten-Troll23:10+3:228:34
5Pernille Hamre SkoglundNøtterøy IL32:46+12:5812:08

H -10

1 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Ole Jakob TrøanNittedal OL41:53+28:3629:55
0Nikolai TesloHadeland OL13:179:29

H 13-14

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sindre Grøv SvensenLillehammer OK12:266:54
2Anders TaraldsenLillehammer OK12:39+0:137:01

H 17-20

2 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eskil FrøislandVang OL15:195:40
2Elias ØhmanGjø-Vard OL15:24+0:055:42
3Simen BallangrudRaufoss IL Orientering15:33+0:145:45
4Njaal Ellegaard MelbyVang OL15:47+0:285:50
5Even LindaasVang OL16:34+1:156:08
6Jostein Svaland DaleVang OL16:52+1:336:14
7Ole Johan BråtenVang OL17:30+2:116:28
8Are LodgaardByåsen IL18:50+3:316:58
9Fredrik SveenVang OL23:21+8:028:38

H 21

3 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øyvind WiggenByåsen IL17:065:20
2Erik PaulsrudIL Koll19:13+2:076:00
3Kristoffer MagerøyFørde IL20:10+3:046:18
4Anders SkjesetVang OL20:13+3:076:19
5Ove Antvord HaugereidLøten o-lag21:11+4:056:37
6Aslak Årsvoll UndheimLillehammer OK21:41+4:356:46
7Marius StaffOL Toten-Troll24:36+7:307:41

D 35

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hege GunnerødAsker Skiklubb33:2812:23
2Ida NatåsNydalens SK33:34+0:0612:25
3Karen OmlandIL Koll37:42+4:1413:57
Monica Renate TrøanNittedal OLdid not start

H 35

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans TrøanNittedal OL18:135:41
2Sigmund HansenGjø-Vard OL21:08+2:556:36
3Endre StoksethNydalens SK22:02+3:496:53

D 45

2 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vanja StaffOL Toten-Troll16:108:05
2Gunn Elin RudiHadeland OL18:32+2:229:16
3Anita StensethSnertingdal IF Orientering20:21+4:1110:10
4Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering22:24+6:1411:12
5Eli StensliLøten o-lag23:56+7:4611:58
Anne-Guri JevneHamar OKdid not start

H 45

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morten MoslandOppsal Orientering19:166:01
2Martin ØhmanGjø-Vard OL21:25+2:096:41
3Geir Arne LodgaardByåsen IL26:20+7:048:13

D 55

2 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bente LandmarkFossum IF15:507:55
2Margrete JørandliGjø-Vard OL16:41+0:518:20
3Gro SolnørdalRudsbygd IL17:53+2:038:56
4Sidsel NørstebøIL Tyrving17:56+2:068:58
5Live Joronn YtrehusRingerike OL19:08+3:189:34
6Unni Halvorsen NustadØyer-Tretten IF20:07+4:1710:03
Gro EllegaardVang OLdisqualified
Kjersti RønningHamar OKdisqualified
Kari Elisabeth NatvigNittedal OLdid not start

H 55

2 700 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Onno VerberneOL Toten-Troll19:167:08
2Andreas HuberHamar OK21:15+1:597:52
3Stein Arne NegårdVang OL23:02+3:468:31
4Eirik TandrevoldFossum IF23:32+4:168:42
5Bjarte LindstadOL Toten-Troll24:08+4:528:56
6Erik HaugenRingsaker OK25:08+5:529:18
7Kristian StorsveenLøten o-lag26:14+6:589:42
8Ketil ÅstebølOppsal Orientering27:10+7:5410:03
9Sigbjørn ModalsliFossum IF27:48+8:3210:17
10Geir Sverre SvingheimHadeland OL28:06+8:5010:24
11Trond Ivar TømmervoldHamar OK30:33+11:1711:18
Bård NatvigNittedal OLdid not start
Arne ArnesenHamar OKdid not start

D 65

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit TyldumRudsbygd IL16:229:05
2Sidsel Graff-IversenFossum IF19:53+3:3111:02

H 65

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torbjørn NørbechRingerike OL16:238:11
2Roar SætabergetLunderseter IL26:17+9:5413:08

D 70

1 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torid KvaalFreidig14:408:08
2Tea ForbergRond OL16:00+1:208:53

H 70

1 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Knut WikstrømRingsaker OK14:047:48
2John Birger SkansenRudsbygd IL14:18+0:147:56
3Hasse BergstrømIL Tyrving15:15+1:118:28

D 75

1 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin DahlenRingerike OL13:009:17

H 75

1 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jon TyldumRudsbygd IL17:379:47
2Tormod DahlenRingerike OL19:24+1:4710:46
3Gunnar ØsterbøFreidig19:35+1:5810:52
4Bjørn GunnerødAsker Skiklubb22:16+4:3912:22

Trim/B-direkte

1 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sunniva Nergaard BergStokke IL14:117:52
2Anne NydalAsker Skiklubb18:51+4:4010:28
3Roar NydalAsker Skiklubb25:11+11:0013:59
4Turid WilliksenFossum IF25:19+11:0814:03
5Berit DalheimLunderseter IL49:04+34:5327:15

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor