Norwegian Orienteering Federation

Official results for KM stafett NTOK og STOK

Event informationShow result list by classHide team lineupsPress result listPrint

Name: KM stafett NTOK og STOK
Organiser: Steinkjer OK
Date: Sunday 3 September 2017

Byåsen IL

5 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Byåsen IL 1D135- (2)1:29:09
1. Kari Solem Aune32:02132:021
2. Gøril Eide27:09159:1110
3. Rine Hanssen29:5811:29:0910
2Byåsen IL 1D17- (5)1:57:50
1. Ragnhild Eide40:52140:521
2. Lene Berg Hanssen33:222+0:071:14:1410
3. Helen Palmer43:362+6:061:57:502+1
2Byåsen IL 1H135- (3)2:02:45+3:07
1. Torgeir Aune37:042+0:0537:042+0:05
2. Harald Storrønning38:532+2:171:15:5720+2:22+2:17
3. Øystein Wiggen46:483+13:222:02:4520+3:07+0:45
3Byåsen IL 1DH11-12 (6)33:15
1. Vebjørn Bergh-Hansen13:02113:021
2. Jørgen Aune20:135+6:2933:153+2
8Byåsen IL 1H13-16 (9)1:03:04+9:37
1. Petter Liabakk Eriksen17:514+0:0517:514+0:05
2. Erlend Aune18:158+1:5636:068+4+1:38+1:33
3. Einar Eide26:588+9:071:03:0480+9:37+7:59

Freidig

12 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Freidig 1D13-16 (3)1:06:57
1. Vilde Lereim Storli25:13125:131
2. Ane Malene Kolstad18:03143:1610
3. Mari Eidsmo23:4111:06:5710
1Freidig 2H13-16 (9)53:27
1. Lars Sandstad17:46117:461
2. Sverre Hellevik17:507+1:3135:366+5
3. Vegard Kittilsen17:51153:271-5
1Freidig 1D17- (5)1:53:39
1. Malin Sandstad42:543+2:0242:543+2:02
2. Mari Angell-Petersen33:1511:16:092-1+1:55
3. Hanne Sandstad37:3011:53:391-1
1Freidig 1DH11-12 (6)27:50
1. Hallvard Hellevik14:063+1:0414:063+1:04
1. Tora Kittilsen14:063+1:04completed
2. Kristoffer Strømdal Wik13:44127:501-2
2Freidig 4H13-16 (9)53:32
1. Håkon Holstad18:097+0:2318:097+0:23
2. Mathea Spets Storhov16:19134:281-6
3. Jo Even Kolstad19:044+1:1353:322+1
2Freidig 2DH11-12 (6)31:14+3:24
1. Maria Strømdal Wik13:142+0:1213:142+0:12
2. Una Kittilsen18:003+4:1631:1420+3:24+3:12
3Freidig 3H13-16 (9)53:44+0:17
1. Matias Nissen17:472+0:0117:472+0:01
2. Emil Leroyer17:114+0:5234:583+1+0:30+0:29
3. Jonas Grønli18:462+0:5553:4430+0:17-0:13
3Freidig 1H180- (4)1:48:27
1. Svein Terje Kolstad25:25125:251
2. Magnus Landstad42:132+0:011:07:3810
3. Nils Olav Vennevik40:493+11:591:48:273+2
5Freidig 1H17- (7)2:18:21+21:04
1. Sindre Johannessen52:325+9:0852:325+9:08
2. Tomas Eidsmo32:173+3:411:24:494-1+10:07+0:59
3. Oscar Lyngen53:325+12:002:18:215+1+21:04+10:57
6Freidig 1H13-16 (9)57:07+3:40
1. Simen Spets Storhov17:493+0:0317:493+0:03
2. Emil Grønli17:063+0:4734:552-1+0:27+0:24
3. Mikkel Holt22:126+4:2157:076+4+3:40+3:13
6Freidig 2H17- (7)2:54:20+57:03
1. Mathias Hermstad1:01:026+17:381:01:026+17:38
2. Olle Malmring57:206+28:441:58:2260+43:40+26:02
3. Johan Ivarsson55:586+14:262:54:2060+57:03+13:23
Freidig 2D17- (5)did not finish
1. Randi Lillealterndisqualifieddid not finish
2. did not startdid not finish
3. did not startdid not finish

Frol IL

7 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Frol IL 1H135- (3)1:59:38
1. Gunnar Vatn36:59136:591
2. Arne Grevskott36:3611:13:3510
3. Jo Severin Matberg46:032+12:371:59:3810
1Frol IL 1H180- (4)1:43:02
1. Harald Bakken32:003+6:3532:003+6:35
2. Torbjørn Sirum42:1211:14:122-1+6:34
3. Olav Martin Indgaard28:5011:43:021-1
2Frol IL 2H17- (7)2:01:55
1. Ulf Forseth Indgaard43:24143:241
2. Johan Asphjell Bjørnaas31:182+2:421:14:4210
3. Jo Forseth Indgaard47:134+5:412:01:552+1
3Frol IL 1D17- (5)2:12:57+19:18
1. Line Sundsvik42:092+1:1742:092+1:17
2. Sara Profors42:183+9:031:24:273+1+10:13+8:56
3. Maren Grande48:303+11:002:12:5730+19:18+9:05
3Frol IL 3H17- (7)2:07:20+10:03
1. Martin Vister44:592+1:3544:592+1:35
2. Jørgen Fiskum39:525+11:161:24:515+3+10:09+8:34
3. Paul Sirum42:292+0:572:07:203-2+10:03-0:06
4Frol IL 1H17- (7)2:10:19+13:02
1. Lars Sandstad Skjeset46:423+3:1846:423+3:18
2. Tobias Alstad38:014+9:251:24:4330+10:01+6:43
3. Carl Petter Lyngen45:363+4:042:10:194+1+13:02+3:01
4Frol IL 1DH11-12 (6)33:42+5:52
1. Martine Myhr Imsland16:597+3:5716:595+3:57
1. Selma Skjulsvik16:597+3:57completed
2. Magnus Alstad16:432+2:5933:424-1+5:52+1:55

NTNUI

2 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NTNUI 1H17- (7)1:57:17
1. Olai Stensland Lillevold47:094+3:4547:094+3:45
2. Emil Granqvist28:3611:15:452-2+1:03
3. Jon Aukrust Osmoen41:3211:57:171-1
NTNUI 2H17- (7)did not finish
1. Eirik Aal1:04:457+21:21did not finish
2. did not startdid not finish
3. did not startdid not finish

OK Skøynar

1 starting competitor
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
7OK Skøynar 1H13-16 (9)1:01:47+8:20
1. Simen Hegstad18:066+0:2018:066+0:20
2. Håvard Veie17:296+1:1035:355-1+1:07+0:47
3. Hallvar Hallan26:127+8:211:01:477+2+8:20+7:13

OL Trollelg

0 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
OL Trollelg 1H17- (7)did not start
1. Anders Haugskottdid not startdid not start
2. Frode Haugskottdid not startdid not start
3. Ove Baardsgaarddid not startdid not start

Steinkjer OK

4 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Steinkjer OK 1D135- (2)2:36:10+1:07:01
1. Kari Grindberg32:582+0:5632:582+0:56
2. Mari Ann Landsem Melhus1:13:102+46:011:46:0820+46:57+46:01
3. Katrine Austmo Møller50:022+20:042:36:1020+1:07:01+20:04
5Steinkjer OK 1H13-16 (9)54:42+1:15
1. Niklas Landsem Melhus18:268+0:4018:268+0:40
2. Fredrik Møller17:185+0:5935:447-1+1:16+0:36
3. Marius Møller18:583+1:0754:425-2+1:15-0:01
6Steinkjer OK 1DH11-12 (6)38:14+10:24
1. Rakel Haltbrekken16:365+3:3416:364+3:34
1. Ranvi Overrein16:365+3:34completed
2. Julian Fei Benum Luong21:386+7:5438:146+2+10:24+6:50
Steinkjer OK 2H13-16 (9)disqualified
1. Henrik Belbo24:359+6:49disqualified
2. Johan Daniel Holm Undhjemdisqualifieddisqualified
3. Sindre Tuset1:02:429+44:51disqualified

Verdal OK

6 starting competitors
PlacNameClassLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
2Verdal OK 1H180- (4)1:48:06+5:04
1. Tor Ove Hallem30:292+5:0430:292+5:04
2. John Kvaal43:463+1:341:14:153+1+6:37+1:33
3. Karl Arne Melbye33:512+5:011:48:062-1+5:04-1:33
4Verdal OK 1H13-16 (9)54:27+1:00
1. Fredrik Vehus Skjerve18:045+0:1818:045+0:18
2. Iver Gjedrem Lund16:562+0:3735:004-1+0:32+0:14
3. Martin Vehus Skjerve19:275+1:3654:2740+1:00+0:28
4Verdal OK 1D17- (5)2:40:09+46:30
1. Sigrid Vehus Skjerve50:394+9:4750:394+9:47
2. Ann Sissel Vehus47:134+13:581:37:5240+23:38+13:51
3. Gunhild Bredesen1:02:174+24:472:40:0940+46:30+22:52
4Verdal OK 2H180- (4)2:22:27+39:25
1. Inge Hafstad32:194+6:5432:194+6:54
2. Sverre Kristoffersen47:224+5:101:19:4140+12:03+5:09
3. Kristian Midthjell1:02:464+33:562:22:2740+39:25+27:22
5Verdal OK 1DH11-12 (6)36:13+8:23
1. Thyra Fiskum17:229+4:2017:226+4:20
1. Aurora Haugen17:2810+4:26completed
2. Johanne Bjugan18:514+5:0736:135-1+8:23+4:03
Verdal OK 1H135- (3)disqualified
1. Kurt Ove Melbyedisqualifieddisqualified
2. Vidar Skjerve41:313+4:55disqualified
3. Anton Bjartnes33:261disqualified
Verdal OK 2H135- (3)did not start
1. did not startdid not start
2. did not startdid not start
3. did not startdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor