Norwegian Orienteering Federation

Official results for OSI/GeoForm Rankingløp 26

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: OSI/GeoForm Rankingløp 26
Organiser: IL GeoForm
Date: Saturday 29 October 2016

Lang

5 800 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders TiltnesIL Tyrving40:146:56
2Holger SchlaupitzPrivat46:38+6:248:02
3Jan R. EriksenAsker Skiklubb47:07+6:538:07
4Jan Tore HenriksenNorges Bank BIL50:43+10:298:44
5 Ivar SeierstadIL GeoForm50:52+10:388:46
6Harald IweIL GeoForm54:04+13:509:19
7Sindre LangaasNydalens SK54:37+14:239:25
8Skage GrønnebergHeming Orientering56:06+15:529:40
9Hans JevanordFossum IF58:05+17:5110:00
10Hallvard BergIL Tyrving1:00:25+20:1110:25
11Bjørn GrindeOslostudentenes IK1:00:59+20:4510:30
12Tore MyhrvoldVBIL1:01:12+20:5810:33
13Jens Olav KløvrudLillomarka OL1:01:31+21:1710:36
14Knut BårtveitBø OL1:02:22+22:0810:45
15Per Morten LefdahlOEC1:02:33+22:1910:47
16Hallvard FjærLillomarka OL1:03:01+22:4710:51
17Jan Fredrik HelgakerVBIL1:03:36+23:2210:57
18Hallvard KorenOK Moss1:04:10+23:5611:03
19Maria JonssonNydalens SK1:06:32+26:1811:28
20Lasse ArnesenHeming Orientering1:06:36+26:2211:28
21Olav HasaasFossum IF1:06:52+26:3811:31
22Harald Østgaard LundIL GeoForm1:07:00+26:4611:33
23Lars GrandeFBI1:07:07+26:5311:34
24Christian ReuschHeming Orientering1:07:09+26:5511:34
25Einar ThorstensenKamp/Vestheim IF1:09:23+29:0911:57
26Ivar RefslandUiO1:11:03+30:4912:15
27Lars OnstadOslostudentenes IK1:12:28+32:1412:29
28Gunnar HaldenNydalens SK1:13:15+33:0112:37
29Signe Astrup ArnesenHeming Orientering1:14:03+33:4912:46
30Trude FixdalIL Koll1:21:23+41:0914:01
31Egil Reidar OsnesPrivat1:26:26+46:1214:54
32Morten KongsbergHöegh Sport1:35:00+54:4616:22
33Håkon BuggePrivat1:35:02+54:4816:23
34Petter ChristensenVBIL1:44:30+1:04:1618:01
35Harald RikheimRådtassene2:03:19+1:23:0521:15
36Einar GisholtFossum IFmispunched
37Lars ChristensenVBILmispunched
38Ivar-Kristian WaarumIL GeoFormmispunched

Mellom

4 000 m, 71 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Kristian EkebergIL Tyrving36:159:03
2Odd Arne LianIL Koll36:40+0:259:10
3Pål TerkelsenPrivat37:26+1:119:21
4Torgeir StrandhagenRøyken OL37:38+1:239:24
5Svein JacobsenIL Tyrving37:45+1:309:26
6Marius BurmoPrivat37:48+1:339:27
7Martin GranlySiemens Oslo38:07+1:529:31
8Bjørn Are CarlssonFossum IF39:45+3:309:56
9Arnt Ove TakvamFearnsport40:20+4:0510:05
10Harald Eide-FredriksenHeming Orientering41:45+5:3010:26
11Lars BenestadGrane IL41:58+5:4310:29
12Roar SigurdsenRingnes BIL42:01+5:4610:30
13Toril HallanLillomarka OL42:10+5:5510:32
14Håvard ChristiansenForsvarsbygg42:48+6:3310:42
15Knut Anders LøkenFossum IF44:05+7:5011:01
16Anne DanielsenNydalens SK44:39+8:2411:09
17Milda ØhlckersIL Tyrving45:13+8:5811:18
18Aleidis LøkenHeming Orientering45:18+9:0311:19
19Stein MellaPraxair45:39+9:2411:24
20Solveig SikkelandIL Tyrving46:20+10:0511:35
21Solveig Eline BergIL Tyrving47:45+11:3011:56
22Marianne NjåsteinIL Tyrving47:58+11:4311:59
23Per KaarbyFossum IF48:03+11:4812:00
24Bård NatvigUiO48:51+12:3612:12
25Per  ØhlckersIL Tyrving50:52+14:3712:43
26Kristin SletnerRøyken OL50:53+14:3812:43
27Øyvind FidjePrivat51:19+15:0412:49
28Johan SwärdHadeland OL51:42+15:2712:55
29Esben BachOslostudentenes IK51:54+15:3912:58
30Paul SolheimPrivat52:03+15:4813:00
31Olav NipenIL Tyrving52:40+16:2513:10
32Marie SaugestadNydalens SK52:59+16:4413:14
33Fredrik SaugestadNydalens SK53:03+16:4813:15
34Bjørn SandelienVegdirektoratet53:09+16:5413:17
35Kjetil JacobsenHamar OK53:22+17:0713:20
36Aleksander SkøyeneieIL GeoForm53:44+17:2913:26
37Truls AngellLillomarka OL53:49+17:3413:27
38Ivar StrømstadRaumar Orientering54:02+17:4713:30
39Rune HultgreenOpsahl55:25+19:1013:51
40William OnstadOslostudentenes IK56:35+20:2014:08
41Marianne ReuschHeming Orientering58:28+22:1314:37
42Øyvind GylverAsker Skiklubb59:25+23:1014:51
43Bjørn SpjelkavikIL Tyrving59:43+23:2814:55
44Lenny EnstrømOslostudentenes IK1:01:01+24:4615:15
45Preben von der Lippenorsk kulturråd1:01:36+25:2115:24
46Petter FureOppsal Orientering1:03:18+27:0315:49
47Bjørn GunnerødIL GeoForm1:04:30+28:1516:07
48Jarle NilsenSiemens1:04:33+28:1816:08
49Jon C. FougnerHeming Orientering1:05:17+29:0216:19
50Kirsti Grundnes BergIL Tyrving1:07:13+30:5816:48
51Sturle HånesIL GeoForm1:07:52+31:3716:58
52Nanna Fløgstad SohlbergHeming Orientering1:08:21+32:0617:05
53Finn GangePrivat1:08:53+32:3817:13
54Roar BjordalOppsal Orientering1:09:24+33:0917:21
55Øyvind ThømtIndre Østfold OK1:10:02+33:4717:30
56Viggo EriksenEsso Sport1:11:12+34:5717:48
57Kjersti ThoStabæk IF1:13:10+36:5518:17
58Elisabeth FjeldværOslostudentenes IK1:15:01+38:4618:45
59Tormod HegdalHeming Orientering1:15:10+38:5518:47
60Knut HangeraasIL GeoForm1:17:22+41:0719:20
61Geir Andreas NesetPrivat1:17:40+41:2519:25
62Anne OettliPrivat1:23:37+47:2220:54
63Harald WibyeOK Moss1:54:58+1:18:4328:44
65Magne VollenOslostudentenes IKmispunched
66Aud Ingjerd SpjelkavikIL Tyrvingmispunched
67Gisela SundelinPrivatmispunched
68Brit-Lisa SkjelkvålePrivatmispunched
69Rolf BarlindhaugNIBRmispunched
70John Thomas PetersenNittedal OLmispunched
71Nora UrsinFossum IFmispunched
Toril EineEsso Sportmispunched

Kort

2 200 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Øystein MadsenHaugerud IF28:5313:07
2Knut Tore SolheimNydalens SK31:12+2:1914:10 Download route in GPX format
3Gunnhild Nordgaard HermstadPrivat33:48+4:5515:21
4Harald AulieIL Koll40:12+11:1918:16
5Arne Christian ScheieØstmarka OK40:26+11:3318:22
6Hans LarsenRaumar Orientering41:56+13:0319:03
7Sven Erik RognesOslostudentenes IK42:45+13:5219:25
8Sidsel SandelienVegdirektoratet45:36+16:4320:43
9Anne SjønnesenNittedal OL47:18+18:2521:29
10Marte EdvardsenIL Koll48:16+19:2321:56
11Magne GrandeFBI49:06+20:1322:19
12Eilen Arctander VikIL Koll49:24+20:3122:27
13Eyvind AasIL GeoForm53:35+24:4224:21
14Kjell TeiglandØstmarka OK54:25+25:3224:44
15Anna SvärdPrivat55:12+26:1925:05
16Ingvald SevaldsonIL GeoForm55:13+26:2025:05
17Astri RogstadOslostudentenes IK56:26+27:3325:39
18Christine Rynning-TønnesenPrivat1:01:25+32:3227:54
19Alfred FidjePrivat1:04:40+35:4729:23
20Anne MathiesenPSI1:11:09+42:1632:20
21Sigurd HaugerudIL GeoForm1:28:21+59:2840:09
22Tor E. HenriksenLillomarka OL1:55:35+1:26:4252:32
24Terje ThrondsenNittedal OLmispunched
25Johan TheisenKolbotn & Skimt OLmispunched
26Sissel PlejdrupOppsal Orienteringmispunched
Bjørn EgnerHeming Orienteringmispunched

Nybegynner

1 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristoffer ØhlckersIL Tyrving34:1228:30
2Sofia ØhlckersIL Tyrving34:13+0:0128:30
3Mats Emrik Grandum- -40:04+5:5233:23
3Øyvind GrandumIL GeoForm40:04+5:5233:23
5Marie ThorstensenLyn45:22+11:1037:48
6Julie OnstadPrivat45:37+11:2538:00
7Håvard Rekve LianFossum IF59:21+25:0949:27
8Simen MortensenIL Kollmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor