Norwegian Orienteering Federation

Official results for Gneist 2-dagers (lørdagsløpet er HOK-rankingløp 1/2017), dag 2

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Gneist 2-dagers (lørdagsløpet er HOK-rankingløp 1/2017)
Organiser: Gneist, IL
Date: Saturday 25 March 2017 - Sunday 26 March 2017

Dag 1 (HOK-ranking 1/2017)Dag 2Dag 2 (overall)

Årstad IL

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
Gunnar J. AlsakerH70- (14)did not start

Askøy OL

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Jan Arve SolliH60- (17)35:52
2Rannveig SolliD60- (11)49:37+2:05
2Lise Balestrand GrønbechD35-K (12)42:58+11:03
2Britt KarlsenD50- (8)49:39+13:44
3Tonje Aasheim NymarkD17- (36)50:44+9:48
4Marcel NiederhauserH17-AK (11)1:03:19+19:44
5Egil KarlsenH60- (17)49:54+14:02
9Tore Svein NeseH50- (32)55:28+12:34
16Tove AasheimD17- (36)1:02:46+21:50
21Andreas GrønbechH17- (57)1:16:56+29:00
Tore NymarkH17- (57)did not start

Askvoll og Holmedal IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
6Anders BjørkaasH60- (17)1:09:08+33:16

Bergens TF

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Christian DaleD/H13-16N (2)11:48
1Siren GreveD60- (11)47:32
1Nina GogaD35-K (12)31:55
1Andreas DaleH13-14 (8)21:46
3Andreas NysæterH15-16 (31)54:47+11:46
3Alfon JohansenH60- (17)49:30+13:38
3Nina SoligardD60- (11)52:07+4:35
4Berit HegdalD60- (11)55:42+8:10
4Randi HoleD17- (36)50:52+9:56
4Øistein PaulsenH60- (17)49:43+13:51
6Sindre EkrheimB-åpen (24)51:11+21:10
9Sigve Rygg EikelandH15-16 (31)59:44+16:43
11Brage IversenH15-16 (31)1:01:09+18:08
Josefine BlomquistN-åpen kort (31)30:20
Benedicte DaleN-åpen kort (31)22:29
Idun Magdalene Bøyum AuglandD35-K (12)did not start
Pål AuglandH50- (32)did not start
Matti TorgersenH50- (32)did not start

Fana IL

30 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Hanna HøllelandD/H17-C (10)17:21
1Marie Roll-TørnqvistD13-14 (6)33:44
1Bjørn HøllelandH50- (32)42:54
1Per VoldH70- (14)47:52
2Magne RaadalH70- (14)52:10+4:18
2Ragnhild Marie BøeD15-20B (4)1:11:38+37:41
2Birk Bell LysakerH15-16 (31)43:03+0:02
2Brage Bell LysakerH13-14 (8)36:14+14:28
3Ketil NummedalB-åpen (24)35:54+5:53
3Harald LyngtunH70- (14)53:55+6:03
4Sondre BataldenH13-14 (8)58:41+36:55
5Dagrun Daltveit SlettebøD17- (36)53:19+12:23
5Anne Kjersti DaltveitD60- (11)57:39+10:07
5Siri Elisabet HelleD35-K (12)51:42+19:47
7Øistein BøeH50- (32)54:51+11:57
7Jan Olav OrmbergH60- (17)1:13:23+37:31
7Bjørn BataldenB-åpen (24)52:07+22:06Download route in GPX format
9Rannveig NordhagenD17- (36)56:57+16:01
12Lars FjellangerH50- (32)1:33:53+50:59
14Marianne NummedalD17- (36)1:01:57+21:01
15Anders Tønnessen RødH17- (57)1:05:20+17:24
15Vibeke GriegD17- (36)1:02:10+21:14
22Geir HeksemH17- (57)1:24:43+36:47
25Knut UtneH17- (57)1:36:25+48:29
Stine GriegD/H-10 (10)22:36
Emil HeksemD/H-10 (10)20:52
Oskar HeksemD/H-10 (10)17:53
Karoline StrandenesD/H11-12N (2)16:08
Ørjan Eirik ValestrandH60- (17)disqualified
Ingrid RollB-åpen (24)disqualified
Gisle JohansonH50- (32)did not start
Per VikaneH70- (14)did not start
Else Lerche RaadalD70- (1)did not start
Ingvill VoldD70- (1)did not start
Karen Clementsen KayserB-åpen (24)did not start

Fitjar IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
12Jens Øien KlosterH15-16 (31)1:02:12+19:11
22Jarle KlosterH17- (57)1:24:43+36:47

Førde IL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
2Anja HoleD13-14 (6)33:58+0:14
2Gunnar GytriH60- (17)42:49+6:57
3Anita E. HoleD/H17-C (10)25:48+8:27
5Knut Even HoleB-åpen (24)48:53+18:52
Vegar HoleH15-20B (2)disqualified

Gneist, IL

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Tom JohannessenH17-AK (11)43:35
2Mariell SkageD/H13-16C (10)17:27+2:53
2Valentina DimitrovaD17-AK (12)44:20+0:58
3Ingrid Falch AndersenD/H13-16C (10)21:36+7:02
4Iris SkageD/H13-16C (10)22:07+7:33
6Mads Jørgen SkageH15-16 (31)59:16+16:15
7Lars EvensenH15-16 (31)59:39+16:38
8Mariell ArntzenD17- (36)55:13+14:17
8Mathias HeradstveitH15-16 (31)59:43+16:42
8Lars Olav ToloB-åpen (24)59:12+29:11
10Olav Hammersland GarnesH15-16 (31)1:01:02+18:01
12Ingunn Torød BusetD17- (36)59:47+18:51
15Sindre Haaland WesterbøH15-16 (31)1:14:50+31:49
Hedda Erica EikangerD11-12 (4)14:46
Emilie SolvikN-åpen lang (8)27:32
Margrete SolvikN-åpen lang (8)27:56
Frida Ingeborg EikangerN-åpen kort (31)21:52
Kirill EikangerN-åpen kort (31)14:22
David Ljosvo NordvikN-åpen kort (31)30:05
Lasse SkageN-åpen kort (31)51:52
Emilie SolvikN-åpen kort (31)16:15
Håkon SolvikN-åpen kort (31)15:52
Marie Egeland StoroN-åpen kort (31)18:28
Nora Egeland StoroN-åpen kort (31)14:59
Martin Shields LøklingH11-12 (3)disqualified

IL Gular

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
2Helen MartinsenD17- (36)43:29+2:33
2Ole KragsethB-åpen (24)35:11+5:10
3Vibeke ØyeD17-AK (12)46:20+2:58
3Oda Kjellevold MaldeD13-14 (6)46:43+12:59
3Hege FjellbirkelandD50- (8)55:25+19:30
4Rune NygaardH17- (57)53:35+5:39
4Mai Helen LingaD50- (8)57:28+21:33
4Morten SandvikB-åpen (24)46:14+16:13
4Arne JohannesenH50- (32)46:46+3:52
4Marian KjellevoldD17-AK (12)52:51+9:29
5Mari Fjellbirkeland JohannesenD15-16 (11)46:58+9:48
7Eli Fjellbirkeland JohannesenD17- (36)55:10+14:14
8Jan Petter HansenH50- (32)55:23+12:29
9Scott JuvikH17- (57)1:00:42+12:46
13Bjørn SandvikH50- (32)1:40:48+57:54
16Tom Eirik EikangerH17- (57)1:06:26+18:30
18Tore JuvikH17- (57)1:09:54+21:58
20Eyvind Kjellevold MaldeH17- (57)1:14:52+26:56
Tobias MikkelsenD/H11-12N (2)20:09
Johan EikangerH17- (57)did not start

Kristiansand OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
8Petter Marki ErichsenH17- (57)1:00:41+12:45

Norges Orienteringsforbund

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
Mari HageN-åpen lang (8)23:08

Nydalens SK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Kari MadslienD50- (8)35:55
2Marte Madslien BakkenD15-16 (11)38:24+1:14

Os Orienteringsklubb

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Andreas BergeB-åpen (24)30:01
2Steinar DanielsenH17-AK (11)55:41+12:06
3Marie PontoppidanD35-K (12)44:54+12:59
6Nikolai PontopidanD/H13-16C (10)27:26+12:52
9Ingvar Lindvik AuflemB-åpen (24)1:01:41+31:40
11Tommy SævareidH50- (32)1:09:31+26:37
14Matias Døsen PontoppidanH15-16 (31)1:05:50+22:49
Anita Lindvik-SævareidD50- (8)did not start

Osterøy IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
11Ragnhild BalsvikD17- (36)59:18+18:22
13Fredrik BlichfeldtH15-16 (31)1:03:19+20:18

Rehns BK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffR
2Göran WinbladH17- (57)51:49+3:53

Samnanger IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
7Per Arne AadlandH17- (57)57:47+9:51
10Rune ErdalH50- (32)1:02:01+19:07
Ida Johanne AadlandD17- (36)did not start

Stord Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Linda RykkjeD17-AK (12)43:22
11Sveinung RykkjeH17- (57)1:01:52+13:56
Tonje RykkjeD11-12 (4)16:54
Eirika JægerN-åpen kort (31)17:17

TIF Viking

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Tora Aasheim NymarkD15-16 (11)37:10
3Trygve BuanesH17- (57)53:28+5:32
3Kjetil DammH50- (32)46:41+3:47
4Mari Strømme LidD15-16 (11)38:39+1:29
4May-lill DammD35-K (12)51:09+19:14
4Jan Harald Helmich PedersenH70- (14)56:14+8:22
5Axel IngvaldsenH70- (14)1:11:13+23:21
6Karianne StrømmeD17- (36)54:44+13:48
13Lise ChristensenD17- (36)1:00:29+19:33
Iris Popsueva BuanesN-åpen kort (31)43:25
Sigve Hoppsuev BuanesN-åpen kort (31)43:17
Andreas Strømme LidH11-12 (3)14:47
Eirik Bjerke OtteråH15-16 (31)did not start
Jonas BrackeD/H13-16C (10)did not start
Gry Sveri LierD/H17-C (10)did not start

Varegg Fleridrett

32 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
1Rasmus JordeD/H13-16C (10)14:34
1Per Harald Havnen JohansenH17- (57)47:56
1Kristin LöfgrenD17- (36)40:56
1Erik BohneH15-16 (31)43:01
1Ragnhild BohneD15-20B (4)33:57
2Ingeborg Stuland TysværD/H17-C (10)17:22+0:01
2Ragnhild Vrålstad LøvåsD15-16 (11)38:24+1:14
3Bjørn SteinhaugH17-AK (11)1:00:26+16:51
3Jon Erik Doppelhofer ErvikH13-14 (8)45:40+23:54
4Oskar Madslien SteinhaugH15-16 (31)55:00+11:59
5Brage Løvfall AasenD/H13-16C (10)23:40+9:06
5Vyacheslav MukhidinovH17- (57)56:08+8:12
5Magnus LehmannH15-16 (31)55:21+12:20
5Jan Kjærner-SembH50- (32)46:52+3:58
6Sverre OttesenH50- (32)51:21+8:27
6Eirunn Husby NordstadD15-16 (11)1:09:30+32:20
6Markus Kjærner-SembH17- (57)56:17+8:21
10Oskar RøenH17- (57)1:01:42+13:46
10Ingunn MartinsenD17- (36)59:14+18:18
10Vibeke NymoB-åpen (24)1:02:53+32:52
12Ronny RykkjeH17- (57)1:02:03+14:07
13Kristian RykkjeH17- (57)1:03:33+15:37
14Stian RykkjeH17- (57)1:03:34+15:38
19Mathias RosenlundH17- (57)1:14:46+26:50
24Gernot DoppelhoferH17- (57)1:26:56+39:00
Olve Berge AarsandD/H-10 (10)24:04
Bendik Madslien SteinhaugD/H-10 (10)23:50
Sverre Stuland TysværD/H-10 (10)23:52
Johan GjerstadN-åpen kort (31)31:48
Bodil JohansonN-åpen kort (31)30:07
Kasper ValestrandH17- (57)disqualified
Gunhild Stuland TysværD17-AK (12)did not finish
Kårhild Husby NordstadD17- (36)did not start
Helge RosenlundH17- (57)did not start
Olena StrugalovaD17- (36)did not start
Mathias Kjærner-SembH15-16 (31)did not start
Tage RosenlundH15-16 (31)did not start
Sjur LehmannH50- (32)did not start
Ragna Oline Doppelhofer ErvikD/H-10 (10)did not start

Vikebygd IL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffR
2Einar MartinsenH50- (32)43:12+0:18
17Einar Marius Hjellestad MartinsenH17- (57)1:08:10+20:14

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor