Norwegian Orienteering Federation

Official results for Foll-o-karusellen #2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foll-o-karusellen #2
Organiser: Hauketo IF
Date: Wednesday 1 June 2016

D 11-12

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Guro FrøsethKolbotn og Skimt OL29:2214:41

D -12N

1 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alva Bredal-AndersenÅs-NMBU Orientering15:4312:05
Astri Bredal-KnutsenÅs-NMBU Orientering20:0315:25
Eline Heistø CarlsenKolbotn og Skimt OL22:2317:13
Selma FeylingKolbotn og Skimt OL23:2217:58
Malin GjetangerMåren OK20:0615:27
Helene HarstadKolbotn og Skimt OL21:1116:17
Wiel Marie LillehammerÅs-NMBU Orientering21:5316:50
Camilla LundqvistÅs-NMBU Orientering17:4013:35
Johanne MoenÅs-NMBU Orientering15:4912:10
Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL12:559:56
Sofia MunkKolbotn og Skimt OL20:4215:55
Stella MunkKolbotn og Skimt OL23:5118:20
Nellie PierreKolbotn og Skimt OL23:5418:23
Emilie RehnKolbotn og Skimt OL18:5114:30
Leanna SlettvollKolbotn og Skimt OL23:1717:54
Vilja StørksenKolbotn og Skimt OL46:4535:57
Maria Megard GrønliKolbotn og Skimt OLdid not start

D 13-14

2 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marthe LundqvistÅs-NMBU Orientering29:5211:56
2Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL32:59+3:0713:11
3Hanna RehnKolbotn og Skimt OL41:01+11:0916:24
Synnøve ArnesenKolbotn og Skimt OLdisqualified

D 13-16N

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celine YtternesKolbotn og Skimt OL23:2611:43

D 15-16

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL30:229:29
2Kjersti LundqvistÅs-NMBU Orientering33:02+2:4010:19
3Linn Mei WaalerMåren OK35:46+5:2411:10

D 17-

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering32:558:39
2Rannveig Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering36:13+3:189:31
3Ina StorrønningÅs-NMBU Orientering42:09+9:1411:05

D 40-

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjersti Holt HanssenMåren OK33:5710:36
2Wendy FjellstadÅs-NMBU Orientering37:03+3:0611:34
3Kristin RoskifteKolbotn og Skimt OL46:53+12:5614:39

D 50-

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen Christine KorenÅs-NMBU Orientering51:0215:56
2Grete BerntsenMåren OK59:14+8:1218:30

D 60-

3 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit VågsnesKolbotn og Skimt OL43:4213:39
2Ingrid Lome-HagmanKolbotn og Skimt OL51:34+7:5216:06
3Anne KaasaDriv IL56:28+12:4617:38
4Ingeborg BakkenMåren OK57:58+14:1618:06

D 70-

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sissel OlaisenKolbotn og Skimt OL37:1614:54
2Inger HalckMåren OK46:34+9:1818:37

H 11-12

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anders Bredal-AndersenÅs-NMBU Orientering19:409:50
2Mikkel Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering23:03+3:2311:31
3Simen Rønning JohansenMåren OK23:04+3:2411:32
4Arthur SævareidKolbotn og Skimt OL30:07+10:2715:03
5Markus Megard GrønliKolbotn og Skimt OL45:23+25:4322:41
Henrik VarlandKolbotn og Skimt OLdisqualified

H - 12N

1 300 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Fredrik Heistø CarlsenKolbotn og Skimt OL20:4515:57
Håvard EndresenMåren OK15:3111:56
Vegard GaustadÅs-NMBU Orientering37:0128:28
Henrik HarstadKolbotn og Skimt OL17:5113:43
Morten Heldal-LundKolbotn og Skimt OL28:0821:38
Magnus Friedhelm KlavenessMåren OK12:239:31
Thor Trandem KvåleÅs-NMBU Orientering14:3911:16
Sondre LundqvistÅs-NMBU Orientering14:3311:11
Jakob Klaren NielsenÅs-NMBU Orientering37:4028:58
Sigurd OlaisenKolbotn og Skimt OL23:2818:03
August SlettvollKolbotn og Skimt OL23:2618:01
Iver StørksenKolbotn og Skimt OL21:5916:54
Henrik VarlandKolbotn og Skimt OL20:5416:04
Vilmer DahlstrømKolbotn og Skimt OLdid not start
Bjørn Emil Hansen DamlienMåren OKdid not start

H 13-14

2 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nils TveiteÅs-NMBU Orientering16:516:44
2Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering19:09+2:187:39
3Andreas GjetangerMåren OK25:08+8:1710:03
4Magnus EndresenMåren OK38:54+22:0315:33

H 15-16

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Markus MånumMåren OK51:5313:39
2Lukas FossheimMåren OK1:05:39+13:4617:16
3Terjei LillehammerÅs-NMBU Orientering1:39:28+47:3526:10

H 17-

5 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Magnus NordbrødenHalden SK45:148:52
2Per Anders U. EngebakkenÅs-NMBU Orientering51:20+6:0610:03
3Andreas StenstadOppsal Orientering52:51+7:3710:21
4Råmund Løver HovdenÅs-NMBU Orientering53:03+7:4910:24
5Lars LeirenKolbotn og Skimt OL1:12:26+27:1214:12
6Lasse Bredal-KnutsenÅs-NMBU Orientering1:25:30+40:1616:45
Mats Burud SkjølsvoldBækkelagets SPKdisqualified
Audun BjerknesMåren OKdisqualified
Simen OlafsenÅs-NMBU Orienteringdid not finish

H 40-

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering29:537:51
2Øyvind ThømtIndre Østfold OK37:51+7:589:57
3Bjørn-Erik PedersenÅs-NMBU Orientering43:55+14:0211:33
4Lars Petter EndresenMåren OK57:47+27:5415:12

H 50-

3 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håkon DanevadÅs-NMBU Orientering31:358:18
2Ivar MaalenÅs-NMBU Orientering32:01+0:268:25
3Bård BjørheiKolbotn og Skimt OL34:07+2:328:58
4Gunnar TengeÅs-NMBU Orientering35:04+3:299:13
5Olav JohannessenKolbotn og Skimt OL38:18+6:4310:04
6Morten DueMåren OK38:21+6:4610:05
7Morten KarlsenMåren OK40:15+8:4010:35
8Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL59:40+28:0515:42
Håvard SteinsholtÅs-NMBU Orienteringdisqualified
Erlend RehnKolbotn og Skimt OLdisqualified

H 60-

3 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per-Erik ØstlieDriv IL33:5610:36
2Nils-Petter WiikDriv IL35:33+1:3711:06
3Peter KlavenessMåren OK36:56+3:0011:32
4Stein TurtumøygardMåren OK38:16+4:2011:57
5Harald BaugerOK Moss38:25+4:2912:00
6Per Hermann KrøgerMåren OK40:12+6:1612:33
7Lars-Evan PetterssonKolbotn og Skimt OL42:35+8:3913:18

H 70-

3 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geir TrøanKolbotn og Skimt OL41:2412:56
2Trond WettergreenDriv IL42:38+1:1413:19
3Hasse BergstrømIL Tyrving48:48+7:2415:15
4Svein KvalheimÅrstad IL1:06:04+24:4020:38
5Carl-Fred. KolderupStabæk IF1:17:10+35:4624:06
6Vegard KolbjørnKolbotn og Skimt OL1:24:09+42:4526:17

Åpen B

2 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik SætherHauketo IF20:558:22
2Gudbrand ArnesenKolbotn og Skimt OL20:56+0:018:22
3Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL22:54+1:599:09
4Fredrik FærdenKolbotn og Skimt OL24:15+3:209:42
5Tora FrøsethKolbotn og Skimt OL25:14+4:1910:05
6Kjetil JacobsenHamar Ok27:27+6:3210:58
7Jon MøretrøKolbotn og Skimt OL31:46+10:5112:42
Andreas LundqvistÅs-NMBU Orienteringdisqualified

lang lett

3 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars Rønning JohansenMåren OK29:359:32
2Thor Ivar GangnæsÅs-NMBU Orientering44:29+14:5414:20
3Svein KvåleÅs-NMBU Orientering48:23+18:4815:36
4Jan SævareidKolbotn og Skimt OL1:00:23+30:4819:28
Knut Olav MoenÅs-NMBU Orienteringdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor