Norwegian Orienteering Federation

Official results for Klubbranking 7 / Klubbmesterskap

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Klubbranking 7 / Klubbmesterskap
Organiser: Egersund OK
Date: Monday 12 September 2016

H17

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kenneth MydlandEgersund OK42:188:27
2Asbjørn HegdalEgersund OK51:57+9:3910:23
3Thomas HadlandEgersund OK53:26+11:0810:41
0Jørgen HetlandEgersund OKdisqualified

H40

5 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gunnar PettersonEgersund OK48:029:36
2Harald KlippenbergEgersund OK50:00+1:5810:00
3Geir FrøytlogEgersund OK57:37+9:3511:31

D17

5 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jorunn HadlandEgersund OK41:008:12

H15-16

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander HorpestadEgersund OK1:02:1517:47
Ludvig StapnesEgersund OKdid not finish

H55

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arvid MydlandEgersund OK37:2710:42
2Jan HetlandEgersund OK45:26+7:5912:58
3Bjørn Tore AaseEgersund OK1:11:38+34:1120:28

H65

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tormod AaslidEgersund OK1:01:3217:34
2Arne BrandsbergEgersund OK1:01:59+0:2717:42
0Edmund UalandEgersund OKdisqualified

D15-16

3 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida MonsenEgersund OK48:2613:50
2Celina Iversen ÅseEgersund OK58:28+10:0216:42
3Julie PuntervoldEgersund OK1:07:54+19:2819:24

D40

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Tone NygårdEgersund OK33:089:28
2Gun Irene MonsenEgersund OK49:08+16:0014:02
3Randi L.H. BirkelandEgersund OK54:28+21:2015:33
4Hilde HetlandEgersund OK56:38+23:3016:10
5Berit BrandsbergEgersund OK1:06:40+33:3219:02
6Sophie Christin Eckhoff GjermestadEgersund OK1:07:31+34:2319:17

D55

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingunn VoilåsEgersund OK35:5110:14

Trim2

3 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Ingar HadlandGanddal IL34:139:46
2Kjetil TorgersenEgersund OK48:18+14:0513:48
3Monica og Steinar HorpestadEgersund OK1:01:43+27:3017:38
4Kristin SkadsemGanddal IL1:12:37+38:2420:44
5Knut Endre JacobsenEgersund OK1:19:03+44:5022:35

H13-14

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tor Eirik Eckhoff GjermestadEgersund OK32:4717:15

D65

3 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Inger Skretting OpstadEgersund OK59:2416:58

H10-12

1 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Edvin AakreEgersund OK13:247:52
2Ole Andre BrandsbergEgersund OK20:46+7:2212:12
3Christoffer Øen KvernstuenEgersund OK22:21+8:5713:08
4Sigbjørn Aase OlsenEgersund OK49:45+36:2129:15
5Sondre BruunEgersund OK49:46+36:2229:16

D10-12

1 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thea Beate PuntervoldEgersund OK15:158:58
2Karine Aarstad TorgersenEgersund OK19:06+3:5111:14
3Synne Skeie PettersonEgersund OK19:26+4:1111:25

HNy

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matias SteffensenNOTEAM28:3117:49
2Ove StrømsvågEgersund OK28:47+0:1617:59
3Erik Aarstad TorgersenEgersund OK31:18+2:4719:33

DNy

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie M HellandEgersund OK13:578:43
2Vilde PuntervoldEgersund OK21:57+8:0013:43

Trim1

5 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan-Einar ØvremoÅlgård Orientering40:198:03

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor