Norwegian Orienteering Federation

Official results for Foll-O-karusellen #4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Foll-O-karusellen #4
Organiser: Nordre Follo Orientering
Date: Wednesday 31 August 2016

D 11-12

1 810 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Guro FrøsethKolbotn og Skimt OL18:059:59
2Sigrid Aaby MøretrøKolbotn og Skimt OL20:30+2:2511:19

D 13-14

2 570 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marthe LundqvistÅs-NMBU Orientering28:3811:08
2Celine YtternesKolbotn og Skimt OL34:45+6:0713:31
3Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL35:32+6:5413:49
Hanna RehnKolbotn og Skimt OLdisqualified

D 15-16

2 950 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linn Mei WaalerMåren OK30:4510:25
2Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL31:03+0:1810:31

D 17-

4 160 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Malin SørensenNydalens SK32:577:55
2Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering33:16+0:197:59
3Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering41:06+8:099:52
4Ragnhild LøvliAsker Skiklubb42:33+9:3610:13
5Mari Brøndbo DahlÅs-NMBU Orientering46:11+13:1411:06
6Ina StorrønningÅs-NMBU Orientering51:38+18:4112:24
7Grete WestgaardIndre Østfold OK1:01:18+28:2114:44
Sigrid BjørgenHamar OKdid not start

D 40-

2 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjersti Holt HanssenMåren OK30:4910:26
2Monica FeylingKolbotn og Skimt OL33:01+2:1211:11
3Kristin RoskifteKolbotn og Skimt OL34:56+4:0711:50

D 50-

2 950 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tove StrandMåren OK31:1710:36
2May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering36:05+4:4812:13
3Grete BerntsenMåren OK48:21+17:0416:23
4Gro Hege LudvigsenMåren OK48:31+17:1416:26
5Ellen-Christine KorenÅs-NMBU Orientering52:40+21:2317:51

D 60-

2 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg BakkenMåren OK56:1119:02

H 11-12

1 810 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jakob GjedeboOppsal Orientering16:199:00
2Erlend Bjerknes FagerlidMåren OK18:13+1:5410:03
3Simen Rønning JohansenMåren OK18:15+1:5610:04
4Mikkel Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering21:04+4:4511:38
5Markus Megard GrønliKolbotn og Skimt OL28:15+11:5615:36
Anders Bredal-AndersenÅs-NMBU Orienteringdid not start

H 13-14

2 570 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nils TveiteÅs-NMBU Orientering19:117:27
2Vegard AarstadÅs-NMBU Orientering22:40+3:298:49
3Andreas GjetangerMåren OK24:23+5:129:29
4Magnus EndresenMåren OK43:18+24:0716:50
5David Megard GrønliKolbotn og Skimt OL44:46+25:3517:25

H 15-16

4 160 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Markus MoenMåren OK56:0713:29
2Sebastian FeylingKolbotn og Skimt OL1:18:04+21:5718:45

H 17-

6 010 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linus OlhansÅs-NMBU Orientering52:148:41
2Øystein SørensenNydalens SK52:17+0:038:41
3Espen WigaardOppsal Orientering56:35+4:219:24
4Magnus NordbrødenHalden SK57:05+4:519:29
5Andreas StenstadOppsal Orientering1:07:25+15:1111:13
6Truls Hestengen 1:08:52+16:3811:27
Audun BjerknesMåren OKdisqualified

H 40-

4 160 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Olav EideBækkelagets SK33:288:02
2Lars Petter EndresenMåren OK48:10+14:4211:34
3Øyvind ThømtIndre Østfold OK51:33+18:0512:23

H 50-

4 160 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håkon DanevadÅs-NMBU Orientering29:587:12
2Gunnar TengeÅs-NMBU Orientering37:43+7:459:03
3Erlend RehnKolbotn og Skimt OL38:22+8:249:13
4Eirik NordhagenÅs-NMBU Orientering38:27+8:299:14
5Ove MartinsenHauketo IF39:35+9:379:30
6Håkon LøvliAsker Skiklubb44:59+15:0110:48
7Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL49:04+19:0611:47
8Trond HolterMåren OK52:10+22:1212:32
9Morten KarlsenMåren OK56:44+26:4613:38
10John YtternesKolbotn og Skimt OL1:06:00+36:0215:51
11Espen DelpMåren OK1:14:34+44:3617:55
12Andreas LundqvistÅs-NMBU Orientering1:24:33+54:3520:19
Ivar MaalenÅs-NMBU Orienteringdisqualified

H 60-

2 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per-Erik ØstlieDriv IL27:319:19
2Stein TurtumøygardMåren OK35:28+7:5712:01
3Harald BaugerOK Moss37:24+9:5312:40
4Nils BøhnKolbotn og Skimt OL39:21+11:5013:20

H 70-

2 950 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Åsmund JahrDriv IL51:5117:34
2Trond WettergreenDriv IL52:23+0:3217:45
3Carl-Fred. KolderupStabæk IF1:06:15+14:2422:27
Odd KlettelidBækkelagets SKdisqualified
Svein KvalheimÅrstad ILdisqualified

D -12N

1 440 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Tyra Borg BjerkreimMåren OK1:01:3242:43
Oline Bjerknes FagerlidMåren OK1:01:4042:49
Selma FeylingKolbotn og Skimt OL24:5017:14
Malin GjetangerMåren OK22:3315:39
Maria Megard GrønliKolbotn og Skimt OL26:1318:12
Helene HarstadKolbotn og Skimt OL27:4319:14
Camilla LundqvistÅs-NMBU Orientering22:5115:52
Emilie RehnKolbotn og Skimt OL22:3515:40
Leanna SlettvollKolbotn og Skimt OL29:5020:43
Vilja StørksenKolbotn og Skimt OL21:4115:03
Alva Bredal-AndersenÅs-NMBU Orienteringdid not start

H -12N

1 440 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Fredrik Brandt-KjelsenMåren OK16:3311:29
Aksel EideBækkelagets SK27:2118:59
Benjamin FelderÅs-NMBU Orientering29:4020:36
Henrik HarstadKolbotn og Skimt OL27:4419:15
Magnus Friedhelm KlavenessMåren OK16:5211:42
Thor Trandem KvåleÅs-NMBU Orientering20:4314:23
Sondre LundqvistÅs-NMBU Orientering16:0511:10
Jakob Klaren NielsenÅs-NMBU Orientering22:2315:32
Olav NordlieKolbotn og Skimt OL47:1832:50
Sigurd OlaisenKolbotn og Skimt OL19:1413:21
Jens StoraunetÅs-NMBU Orientering30:0420:52
Iver StørksenKolbotn og Skimt OL30:3821:16
Henrik VarlandKolbotn og Skimt OL29:1720:20

Åpen B

2 570 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond MøretrøKolbotn og Skimt OL25:159:49
Håvard GrønliKolbotn og Skimt OLdid not start
Kjetil JacobsenHamar OKdid not start

Åpen C

1 810 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eli MoeÅs-NMBU Orientering18:5010:24

LangLett

4 010 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars Rønning JohansenMåren OK38:229:34
2Svein KvåleÅs-NMBU Orientering41:14+2:5210:16
3Gustav Vaaje-KolstadÅs-NMBU Orientering56:58+18:3614:12
4Nils NiklassonKolbotn og Skimt OL1:06:59+28:3716:42
5Pamela ÅstenKolbotn og Skimt OL1:07:01+28:3916:42
6Thor Ivar GangnæsÅs-NMBU Orientering1:16:09+37:4718:59

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor