Norwegian Orienteering Federation

Official results for Fjelløpet i Vinje 2

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Fjelløpet i Vinje 2
Organiser: Porsgrunn OL
Date: Sunday 3 July 2016

Classes: Show all | N-åpen | D 11-12 | D 11-12N | D 13-14 | D 13-16C | D 13-16N | D 15-16 | D 15-16B | D 17-AK | D 17-B | D 17-C | D 17-N | D 17-20 | D 21- | D 35-K | D 40- | D 45- | D 50- | D 55- | D 60- | D 65- | D 70- | D 75- | H 11-12 | H 11-12N | H 13-14 | H 13-16C | H 13-16N | H 15-16 | H 15-16B | H 17-AK | H 17-B | H 17-C | H 17-N | H 17-20 | H 21- | H 35-K | H 40- | H 45- | H 50- | H 55- | H 60- | H 60-K | H 65- | H 70- | H 75-

N-├ąpen

1 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Randi Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa29:0918:13
0Sigrid Fugleneb AamandIdrettslaget Dyre Vaa16:1810:11
0Erik BeitdokkenPorsgrunn OL31:10+2:0119:28
0Marie BeitdokkenPorsgrunn OL25:0915:43
0Iver BrunborgNOTEAM37:00+7:5123:07
0Synne Stigen BygglandHøydalsmo IL30:12+1:0318:52
0Sigve Nygård FagervoldNOTEAM20:0212:31
0Eskil HafskjoldNydalens SK26:4816:45
0Sondre HafskjoldNydalens SK26:3316:35
0Eirik Tjønn JacobsenIdrettslaget Dyre Vaa24:4815:30
0Sondre KornmoPorsgrunn OL28:1117:36
0Solveig Sandvand OmfjordOddersjaa SSK23:4514:50
0Peter SæbbøStavanger Orienteringsklubb19:3812:16
0Thea Aksvik WienengaIdrettslaget Dyre Vaa21:4813:37

D 11-12

1 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne BeitdokkenPorsgrunn OL17:1910:11
2Idun HeklandIL Gular36:08+18:4921:15

D 11-12N

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid Stigen BygglandHøydalsmo IL14:279:01
2Maren Aure SkogedalAsker Skiklubb14:40+0:139:10

D 13-14

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilde Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb32:0010:40
2Une HoltermannPorsgrunn OL33:02+1:0211:00
3Sofie GammelsæterKolbotn og Skimt OL52:52+20:5217:37

D 13-16C

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oda Lohne AarstadOdal OL - Orientering43:2917:23
0Emilie StørenBø OLdisqualified

D 13-16N

1 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emilie MyhreSkien OK16:3310:20
2Malene EspelandNOTEAM33:20+16:4720:50
2Tuva LilleåsNOTEAM33:20+16:4720:50

D 15-16

4 100 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanne VassendPorsgrunn OL39:169:34
2Anna MeenPorsgrunn OL43:43+4:2710:39
3Solveig LetmolieEiker OL46:12+6:5611:16
4Elise AusenPorsgrunn OL48:10+8:5411:44
5Solveig Eline BergIL Tyrving48:56+9:4011:56
6Linda GammelsæterKolbotn og Skimt OL53:14+13:5812:59
0Hanna JohanssonHedrum OLdid not finish

D 17-A kort

3 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gerd Inger BrunborgNOTEAM37:519:57
2Britt Kari LegårdOdda OL41:26+3:3510:54
3Ingrid GulbrandsenNTNUI44:51+7:0011:48
4Ingrid LetmolieEiker OL45:56+8:0512:05
5Maiken SandbergNydalens SK1:01:49+23:5816:16

D 17-B

3 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maris Talve-LaugenSandnes IL39:5613:18
2Kirsti Grundnes BergIL Tyrving42:55+2:5914:18
3Maria TjønnIdrettslaget Dyre Vaa1:01:56+22:0020:38

D 17-C

2 500 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heidi LohneOdal OL - Orientering30:2512:10
2Ingunn GåsoddenSkien OK32:15+1:5012:54
3Kristin JohanssonHedrum OL37:34+7:0915:01
4Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL49:01+18:3619:36
5Rangnhild NerstenFossum IF52:43+22:1821:05
6Ellen Sofie RuudEiker OL1:02:34+32:0925:01
7Magnhild Tilly BagåsIL Hauken1:04:08+33:4325:39

D 17-20

5 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit Melby JacobsenLardal OL1:02:5411:26
2Aurora MoholthKongsberg OL1:05:20+2:2611:52

D 21-

6 100 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Louise OramBækkelagets SK53:258:45
2Marjo LiikanenRajamaen Rykmentti54:35+1:108:56
3Anna UlvensøenNTNUI57:23+3:589:24
4Siri SelvigNTNUI1:09:21+15:5611:22
5Lea-Rebekka TonjerOslostudentenes IK1:09:55+16:3011:27
6Selma TonjerNydalens SK1:12:00+18:3511:48
7Maja Fjellstad KnutsenNTNUI1:15:40+22:1512:24
8Silje Skorve SkarpeidGanddal IL1:21:58+28:3313:26
9Turid Zagar NesLarvik OK1:26:11+32:4614:07
10Gyri MyhreSkien OK1:26:32+33:0714:11
11Julie Strømman BerteigFossum IF1:26:49+33:2414:13
12Kjersti Adéla WestinKristiansand OK1:28:55+35:3014:34
13Anne Marthe PeveriEiker OL1:35:10+41:4515:36

D 35 kort

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anita BeitdokkenPorsgrunn OL56:1416:32
2Mai Helen LingaIL Gular1:13:04+16:5021:29

D 40-

4 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Monica BerglundRingerike OL41:0710:01
2Liv SchjervenLardal OL42:34+1:2710:22
3Randi EngløkkHaugesund IL Orientering48:17+7:1011:46
4Wenche Margrethe SæbbøStavanger Orienteringsklubb53:19+12:1213:00
5Linda FredhMåren OK1:17:06+35:5918:48
0Christina Sandvand OmfjordOddersjaa SSKdisqualified

D 45-

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin SandvenNotodden OL41:0710:49
2Hilde VassendPorsgrunn OL42:11+1:0411:06
3Aud Ellen BrevikSturla, IF43:28+2:2111:26
4Siri Thortveit MyhreKristiansand OK45:47+4:4012:02

D 50-

3 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigrun NygårdAsker Skiklubb43:1611:23
2Synnøve Lyssand SandbergNydalens SK43:18+0:0211:23
3Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL43:24+0:0811:25
4Marianne NjåsteinIL Tyrving44:43+1:2711:46
5Elisabeth Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb48:18+5:0212:42
6Randi NicolaisenAsker Skiklubb51:32+8:1613:33
7Nina BugodtIdrettslaget Dyre Vaa58:04+14:4815:16
8Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:35:16+52:0025:04

D 55-

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Grete S B HoviSkien OK37:5411:08
2Eli Marie WiigPorsgrunn OL41:16+3:2212:08
3Gyrid KvaaleBø OL52:18+14:2415:22
0Gunilla GedinGöteborg Majorna OKdid not finish

D 60-

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne GarsrudStavanger Orienteringsklubb39:2111:34
2Aud KjemperudEiker OL1:00:09+20:4817:41
3Gunn BotnenBø OL1:04:20+24:5918:55

D 65-

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Signe HeivollSøgne og Songdalen OK59:4117:33
2Edel SlettemarkStord Orientering1:07:29+7:4819:50

D 70-

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kari Timenes LaugenIL Imås37:4513:28
2Torill Nebell MikkelsenBerger og Svelvik OL42:34+4:4915:12
3Astrid Reppesgård LieHedrum OL1:15:44+37:5927:02

H 11-12

1 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ola MeenPorsgrunn OL15:589:23
2Anders Loen AarstadOdal OL - Orientering16:23+0:259:38
3Daniel Sandvand OmfjordOddersjaa SSK17:49+1:5110:28
4Olve HeklandIL Gular37:48+21:5022:14

H 13-14

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eilev KvaaleAsker Skiklubb27:119:03
2Adam ConwayKongsberg OL29:43+2:329:54
3Halvard KornmoPorsgrunn OL32:02+4:5110:40
4Arthur BrunborgNittedal34:02+6:5111:20
5Kristoffer FjæreHedrum OL1:01:05+33:5420:21

H 13-16C

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin AusenPorsgrunn OL36:0314:25
2Heine LingaIL Gular43:41+7:3817:28

H 13-16N

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Truls Aksvik WienengaIdrettslaget Dyre Vaa12:297:48
2Marius Aksvik WienengaIdrettslaget Dyre Vaa17:30+5:0110:56

H 15-16

5 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander Repstad StoremyrIL Hauken53:179:41
2Audun Melby JacobsenLardal OL54:25+1:089:53
3Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb55:35+2:1810:06
4Even-Andre ThorbjørnsenNotodden OL56:10+2:5310:12
5Jonas MyhreKristiansand OK1:07:21+14:0412:14
6Hermann BrunborgNittedal1:37:01+43:4417:38

H 17-A kort

5 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Halvor SteinsholtÅs-NMBU Orientering53:269:42
2Magnus NygaardNTNUI1:05:06+11:4011:50
3Morten TangenMåren OK1:05:07+11:4111:50
4Anders HvasshovdKongsberg OL1:42:21+48:5518:36
5Odin LingaIL Gular1:52:35+59:0920:28

H 17-B

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ove KjetsåOtra IL37:2412:28
2Magnus BeitdokkenPorsgrunn OL48:51+11:2716:17

H 17-C

2 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony HalsallOtra IL27:0410:49
2Anders SeljestadOdda OL32:53+5:4913:09
3Sten Øivind BjerkeLarvik OK45:52+18:4818:20

H 17-20

8 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matias Hodne HanischKristiansand OK59:037:22
2Einar EkelandOddersjaa SSK1:04:29+5:268:03
3Johannes Bakke AashamarKristiansand OK1:06:07+7:048:15
Sebastian DalandKristiansand OKdid not finish

H 21-

8 000 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans Gunnar OmdalKristiansand OK50:096:16
2Hans Petter MathisenFredrikstad SK52:45+2:366:35
3Simen AamodtNTNUI55:37+5:286:57
4Ørjan RavndalÅlgård Orientering55:49+5:406:58
5Vegard Blomseth JohnsenNTNUI57:34+7:257:11
6Halvor SaunesNydalens SK58:13+8:047:16
7Gaute FriestadKristiansand OK58:59+8:507:22
8Sindre SandvenFossum IF59:06+8:577:23
9Petter Marki ErichsenVaregg Fleridrett1:02:53+12:447:51
10Morten JørgensenKristiansand OK1:03:43+13:347:57
11Thomas NipenNydalens SK1:04:24+14:158:03
12Eivind Romberg KvaaleBø OL1:05:51+15:428:13
13Jørgen WulfsbergNydalens SK1:07:27+17:188:25
14Glenn Tore LølandSauda Orienteringsklubb1:08:40+18:318:35
15Steinar LandeBø OL1:09:45+19:368:43
16Nils Albert AamandIdrettslaget Dyre Vaa1:12:40+22:319:05
17Lars Steinar HefreBø OL1:13:55+23:469:14
18Asbjørn BygglandHøydalsmo IL1:16:55+26:469:36
19Pål SkogedalAsker Skiklubb1:19:12+29:039:54
20Vegard LineOslostudentenes IK1:21:09+31:0010:08
21Bjørge Timenes LaugenSandnes IL1:22:29+32:2010:18
22Harald HoviSkien OK1:24:36+34:2710:34
0Ragnar TonjerNydalens SKdisqualified
0Fredrik SandalGanddal ILdisqualified

H35 kort

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jørn MyrlandNotodden OL38:1010:02
2Jon SkriubakkenPorsgrunn OL42:03+3:5311:03
3Per Morten WienengaIdrettslaget Dyre Vaa55:20+17:1014:33

H 40-

6 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars BerglundRingerike OL54:549:00
2Tormod SkaugeIL Gular59:37+4:439:46
3Jørgen FjæreHedrum OL1:05:00+10:0610:39
4Bård HeklandIL Gular1:16:28+21:3412:32
5Alf Inge LindtnerHaugesund IL Orientering1:52:26+57:3218:25

H 45-

6 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Knut Wiig MathisenPorsgrunn OL58:139:32
2Hans Christian MeenPorsgrunn OL58:32+0:199:35
3Kåre UlevågNOTEAM1:02:23+4:1010:13
4Jon Terje EkelandOddersjaa SSK1:03:45+5:3210:27
5Erik EngløkkHaugesund IL Orientering1:14:35+16:2212:13
6Torstein KvaaleAsker Skiklubb1:19:27+21:1413:01
7Øyvind StørenBø OL1:19:34+21:2113:02
8Roar MyhreKristiansand OK1:23:42+25:2913:43
9Asbjørn RoeLarvik OK1:31:43+33:3015:02
0Jone SæbbøStavanger Orienteringsklubbdid not finish

H 50-

5 500 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørnar GammelsæterKolbotn og Skimt OL46:108:23
2Christian GrotnesIL Tyrving51:59+5:499:27
3Trond BrevikFossum IF52:17+6:079:30
4Rolf Atle RolfsnesFitjar IL55:42+9:3210:07
5Leif Kåre BessebergEiker OL59:45+13:3510:51
6Jan GatevoldPorsgrunn OL1:04:24+18:1411:42
7Phil ConwayKongsberg OL1:08:42+22:3212:29
8Tore Voss FagervoldBærums Skiklub1:12:36+26:2613:12
9Snorre FrydenlundSturla, IF1:18:12+32:0214:13
10Jiri UrvalekPorsgrunn OL1:26:31+40:2115:43
11Are NjåsteinIL Tyrving1:41:03+54:5318:22
0Rune RøedStokke ILdisqualified
0Helge EspelandNOTEAMdisqualified

H 55-

3 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terje Wiig MathisenNydalens SK32:478:37
2Stein Jarle HelgelandHaugesund IL Orientering34:32+1:459:05
3Hallvard BergIL Tyrving35:08+2:219:14
4Ulf WallinGöteborg Majorna OK37:57+5:109:59
5Richard Zeiner-GundersenFossum IF39:29+6:4210:23
6Per SandbergNydalens SK40:47+8:0010:43
7Eivind TokheimOdda OL41:30+8:4310:55
8Jan SteffensenHaugesund IL Orientering44:51+12:0411:48
9Erlend HoltermannPorsgrunn OL47:05+14:1812:23
10Harald OmlandSkien OK47:51+15:0412:35
11Roy GjerdingOK Moss53:44+20:5714:08

H 60-

3 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arve GlittumOK Skeidi30:288:01
2Rune LaurantsenSkien OK34:33+4:059:05
3Reidar HeivollSøgne og Songdalen OK35:07+4:399:14
4Svein LingaIL Gular36:56+6:289:43
5Are EriksenOslostudentenes IK38:37+8:0910:09
6Jarle BotnenBø OL40:24+9:5610:37
7Per Chr. HagenBø OL42:08+11:4011:05
8Ketil KvaaleHøydalsmo IL43:17+12:4911:23
9Tore TvedtStavanger Orienteringsklubb48:44+18:1612:49
10Dagfinn TorpePorsgrunn OL48:58+18:3012:53
11Rolf LundeEiker OL49:23+18:5512:59
12Olav NipenIL Tyrving49:34+19:0613:02
13Ove OalandGanddal IL50:46+20:1813:21

H 65-

3 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjell WintherOppsal Orientering34:1210:03
2Finn PettersenGjerstad IL36:58+2:4610:52
3Øyvind SteneAsker Skiklubb37:30+3:1811:01
4Øyvin SimonsenIL Imås38:58+4:4611:27
5Ove Gunnar JacobsenStokke IL40:59+6:4712:03
6Ole JohanssonPorsgrunn OL41:20+7:0812:09
7Paul SkjakerHadeland OL41:47+7:3512:17
8Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubb42:25+8:1312:28
9Svein EriksenSandefjord OK44:55+10:4313:12
10Åmund TonnaEiker OL49:42+15:3014:37
11Martin NaufHedrum OL1:14:31+40:1921:55

H 70-

2 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helge FossheimHedrum OL33:1811:53
2Øyvind EgeskogStavanger Orienteringsklubb33:55+0:3712:06
3Sigvald RobberstadHalsnøy OL35:54+2:3612:49
4Kjell MeenPorsgrunn OL37:42+4:2413:27
5John Ivar KjellevoldModum OL38:42+5:2413:49
6Kåre ThorbjørnsenLarvik OK42:14+8:5615:05
7Klaus EngenEidskog OL42:40+9:2215:14
8Tormod FjæreHedrum OL43:17+9:5915:27
9Ragnar HillestadLardal OL43:23+10:0515:29
10Rolf LyePorsgrunn OL48:37+15:1917:21
11Steinar SlettemarkStord Orientering49:22+16:0417:37

H 75-

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingolf DybvikStord Orientering35:2012:37
2Olav MostaulHøydalsmo IL44:40+9:2015:57
3Tor Eivind EdvardsenLarvik OK46:11+10:5116:29
4Magnar ReppesgårdHedrum OL48:45+13:2517:24
5Harald WibyeOK Moss1:10:25+35:0525:08

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor