Norwegian Orienteering Federation

Official results for Oslo City Cup 2016 Løp 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oslo City Cup 2016 Løp 3
Organiser: Oppsal Orientering
Date: Tuesday 19 April 2016

D 11-12

2 780 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aurora Wilkens JernbergNydalens SK25:419:14
2Mille Baastad BergIL Tyrving25:52+0:119:18
3Marie SaugestadNydalens SK28:30+2:4910:15
4Emilie FløLillomarka OL30:45+5:0411:03
5Katrine Bjordal VegganOppsal Orientering31:32+5:5111:20
6Sigrid NermoenØstmarka OK31:44+6:0311:24
7Linnea HolstIL Tyrving32:44+7:0311:46
8Julie Heyerdahl RødstenHeming Orientering36:19+10:3813:03
9Helene Margarethe KristensenHeming Orientering37:00+11:1913:18
10Malin SveenBækkelagets SK37:09+11:2813:21
11Mari AarsethNydalens SK37:23+11:4213:26
12Ingrid LuråsOppsal Orientering39:10+13:2914:05
13Martha WisløffAsker Skiklubb41:39+15:5814:58
14Tiril Ebon EspedalNydalens SK43:49+18:0815:45
15Anna Tysse NakkimBækkelagets SK48:17+22:3617:22
16Anne ØstvoldHeming Orientering50:56+25:1518:19
17Juni Espolin JohnsonBækkelagets SK55:16+29:3519:52
18Sara MartiniAsker Skiklubb56:35+30:5420:21
0Tale Nordby HvenekildeOppsal Orienteringdisqualified

H 11-12

2 670 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ask OlaussenOppsal Orientering22:328:26
2Axel AaldeNydalens SK23:55+1:238:57
3Marius E. AamodtOppsal Orientering24:50+2:189:18
4Lars Sigurd Baugstø RødnesOppsal Orientering24:59+2:279:21
5Eirik Frydenlund NorlingNydalens SK26:35+4:039:57
6Felix R. HyllesethSentrum OK34:28+11:5612:54
7Eskil BrændenLillomarka OL40:53+18:2115:18
0Simen Gløgård StensrudNittedal OLdisqualified
0Einar ØstvoldHeming Orienteringdisqualified
0Jonas KroghOppsal Orienteringdisqualified

D 13-16

2 840 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid G. KvålsgardFossum IF18:256:29
2Pia Young VikNydalens SK18:45+0:206:36
3Karianne Olsvik DengerudNydalens SK18:57+0:326:40
4Marte Madslien BakkenNydalens SK19:22+0:576:49
5Oda ScheeleNydalens SK19:32+1:076:52
6Marie LilandNydalens SK19:45+1:206:57
7Kristine KravdalGjø-Vard OL19:48+1:236:58
8Ragne NorrudFossum IF19:51+1:266:59
9Hedda SkatvedtRaumar Orientering20:06+1:417:04
10Maren NorderudIL Tyrving20:18+1:537:08
11Lotte Jauhojärvi MarkussenAsker Skiklubb20:24+1:597:10
12Pernille KatlaFossum IF20:35+2:107:14
13Maya Jones ArnesenHeming Orientering20:37+2:127:15
14Frida Bakken UlsethNydalens SK20:49+2:247:19
15Karen Hoel JomaasFossum IF20:59+2:347:23
16Ane Sofie KroghOppsal Orientering21:01+2:367:24
17Tuva Nesheim FlatebakkenIL Tyrving21:10+2:457:27
18Solveig Eline BergIL Tyrving21:25+3:007:32
19Inger Marie RødnesOppsal Orientering21:34+3:097:35
20Maria Rørvik HaverLillomarka OL21:36+3:117:36
21Amélie AamodtOppsal Orientering22:29+4:047:55
22Ingvild HøydalNydalens SK22:58+4:338:05
23Ada WulfsbergNydalens SK23:11+4:468:09
24Ina MartiniAsker Skiklubb23:26+5:018:15
25Ingeborg RognstadHadeland OL23:48+5:238:22
26Yngvild Langedal BreivikNydalens SK23:50+5:258:23
27Linn Mei WaalerMåren OK24:24+5:598:35
28Anna Trindade EriksenNydalens SK24:46+6:218:43
29Tina KallesonOppsal Orientering24:47+6:228:43
30Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering24:53+6:288:45
31Ida Marie FlågenHeming Orientering25:47+7:229:04
32Janna Sofie TellesbøØstmarka OK27:50+9:259:48
33Ingrid Lund HovdenIL Tyrving28:25+10:0010:00
34Astrid RognstadHadeland OL28:42+10:1710:06
35Diane Ninauve-JutulstadBækkelagets SK28:45+10:2010:07
36Tia JansenHeming Orientering29:23+10:5810:20
37Ragnhild Mathea HelmersenFet OL29:41+11:1610:27
38Ingrid Solheim UndebergetOppsal Orientering31:14+12:4910:59
39Live ØstvoldHeming Orientering31:23+12:5811:03
40Frida SolsrudNydalens SK31:50+13:2511:12
41Martha Nesheim KøberNydalens SK32:08+13:4311:18
42Hannah MansNydalens SK32:35+14:1011:28
43Anna Austad SveenRaumar Orientering33:14+14:4911:42
44Inga Cathrin WinsvoldØstmarka OK33:17+14:5211:43
45Mina Espolin JohnsonBækkelagets SK35:09+16:4412:22
46Oda Lohne AarstadOdal OL - Orientering36:25+18:0012:49
0Iris HolstIL Tyrvingdisqualified
0Elise Wærp HaugeNydalens SKdisqualified
0Ea LunøeNydalens SKdisqualified
0Netta Bar-NathanLillomarka OLdisqualified
0Ingrid MadslienNydalens SKdisqualified

H 13-16

2 780 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sander ArntzenAsker Skiklubb16:315:56
2Petter Astrup ArnesenHeming Orientering16:40+0:095:59
3Henrik Fredriksen AasAsker Skiklubb16:51+0:206:03
4Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK17:49+1:186:24
5Erik Hæstad BjørnstadFossum IF18:05+1:346:30
6Per Clemet WisløffAsker Skiklubb18:08+1:376:31
7Trygve MyhrAsker Skiklubb18:22+1:516:36
8Tobias Mikael EspedalNydalens SK18:24+1:536:37
9Sondre YtterbøAsker Skiklubb18:47+2:166:45
10Felix FinsrudAsker Skiklubb19:02+2:316:50
11Elias Skjolden SørensenLillomarka OL19:06+2:356:52
11Jonas MyhrAsker Skiklubb19:06+2:356:52
13Vemund HeierNydalens SK19:41+3:107:04
14Jonas Rolfsen HaugmoHeming Orientering19:47+3:167:06
15Ole Jakob FrankrigNydalens SK19:54+3:237:09
16Ferdinand FremmingHeming Orientering20:14+3:437:16
17Håkon SturødNydalens SK20:20+3:497:18
18Henrik ReuschHeming Orientering20:27+3:567:21
19Gaute BerganNydalens SK20:33+4:027:23
20Andreas MoldskredOppsal Orientering20:41+4:107:26
21Kristian ØstermannHeming Orientering20:44+4:137:27
22Ådne SkjærsteinIL Tyrving20:54+4:237:31
23Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering20:59+4:287:32
23Johannes HalvorsenNydalens SK20:59+4:287:32
25Marlon RustadBækkelagets SK21:24+4:537:41
26Anders HorveiRaumar Orientering21:29+4:587:43
27Gaute FosstveitRaumar Orientering21:59+5:287:54
28Torjus UllernIL Tyrving22:06+5:357:56
29Joakim Wilkens JernbergNydalens SK22:22+5:518:02
30August Syrdal ØenHeming Orientering22:51+6:208:13
31Simen VågeAsker Skiklubb23:07+6:368:18
32Anselm ReichenbachOppsal Orientering23:32+7:018:27
33Sondre SkytterenOdal OL - Orientering23:43+7:128:31
34Kristian Fredriksen AasAsker Skiklubb24:02+7:318:38
35Endre Rognskog MellaOppsal Orientering24:33+8:028:49
36Henrik Åserud SørensenOdal OL - Orientering25:07+8:369:02
36Storm KleivaNydalens SK25:07+8:369:02
38Eirik ØvstedalNydalens SK25:16+8:459:05
39Sølve Nordahl RolfsenHeming Orientering25:54+9:239:18
40Rolf Andreas BergNydalens SK27:36+11:059:55
41Kristian Norum MeløysundNydalens SK28:13+11:4210:08
42Kåre Peter Krohn GjessingHeming Orientering28:21+11:5010:11
43Lars Øderud VatneBækkelagets SK28:28+11:5710:14
44Ole Henrik WoxholthAsker Skiklubb29:41+13:1010:40
45Bo Utseth BøhlerengenOppsal Orientering33:07+16:3611:54
46Elias StubberudNydalens SK34:35+18:0412:26
47Jonas AarsethNydalens SK36:26+19:5513:06
48Lasse L. ØvlihåmKolbotn og Skimt OL38:20+21:4913:47
0Lars Young VikNydalens SKdisqualified
0Birk ThorstensenOppsal Orienteringdisqualified
0Torstein NorgaardOdal OL - Orienteringdisqualified
0Brede Tolo HauglandAsker Skiklubbdisqualified
0Sivert Sande KvermeFossum IFdisqualified

D 17-

2 670 m, 72 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne M Hausken NordbergNydalens SK15:035:38
2Lone BrochmannBækkelagets SK16:57+1:546:20
3Siri UlvestadNydalens SK17:02+1:596:22
4Synnøve BråtenVegårshei IL17:04+2:016:23
5Marthe GløersenBækkelagets SK17:20+2:176:29
6Ina WesterlundNydalens SK17:28+2:256:32
7Ragnhild HagaRaumar Orientering17:31+2:286:33
8Kine GulliksenBækkelagets SK17:36+2:336:35
9Synne StrandAsker Skiklubb17:37+2:346:35
10Linn HokholtNTNUI17:40+2:376:37
11Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb17:51+2:486:41
12Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF17:52+2:496:41
13Lone MalmgrenGjø-Vard OL17:53+2:506:41
14Marion HuberNydalens SK17:54+2:516:42
15Emilie Westli AndersenLøten o-lag17:56+2:536:42
16Kristin Helland-HansenIL Tyrving18:01+2:586:44
17Mari Jevne ArnesenIL Tyrving18:06+3:036:46
18Lene Godager KaasBækkelagets SK18:15+3:126:50
18Tone E LyeNydalens SK18:15+3:126:50
20Ida TiltnesIL Tyrving18:23+3:206:53
21Anikken Gjerde AlnæsRaumar Orientering18:27+3:246:54
22Anine HallénNydalens SK18:34+3:316:57
23Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering18:38+3:356:58
24Ingvil AhlsandNydalens SK19:00+3:577:06
25Stine Madslien BakkenNydalens SK19:02+3:597:07
26Karen BjergaardNydalens SK19:12+4:097:11
27Ane Næsset RamtvedtIL Tyrving19:13+4:107:11
27Oda LægranNydalens SK19:13+4:107:11
29Louise OramBækkelagets SK19:19+4:167:14
30Maria BrodinFossum IF19:21+4:187:14
31Margrethe WisløffAsker Skiklubb19:25+4:227:16
32Maren KoplandModum OL19:27+4:247:17
33Mariann UlvestadBækkelagets SK19:30+4:277:18
34Ida TangenNydalens SK19:33+4:307:19
35Anniken Helland-HansenIL Tyrving19:37+4:347:20
36Lisbeth VollNydalens SK19:39+4:367:21
36Camilla StridsklevIL Tyrving19:39+4:367:21
38Cristina LuisNydalens SK19:48+4:457:24
39Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb19:58+4:557:28
40Arianna TauferNydalens SK20:01+4:587:29
41Marit ValaOppsal Orientering20:04+5:017:30
42Evine Westli AndersenLøten o-lag20:16+5:137:35
43Toril NesNydalens SK20:21+5:187:37
44Åse BerganNydalens SK20:22+5:197:37
45Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering20:40+5:377:44
46Tone Aamli SundtjønnLillomarka OL20:45+5:427:46
47Synne Nesheim FlatebakkenIL Tyrving21:03+6:007:53
48Ingrid TronshaugStokke IL21:08+6:057:54
49Ida Feiring HaltiaIL Tyrving21:14+6:117:57
50Tiril Emilie Ruud BråtenRaumar Orientering21:16+6:137:57
51Stine NjåsteinIL Tyrving21:30+6:278:03
52Synne Eikeland RøstadsandNydalens SK21:33+6:308:04
53Ingvild C. FleisjeLillomarka OL21:41+6:388:07
54Dagrun Brox RayamajhiOppsal Orientering21:47+6:448:09
55Mari FlatekvalOppsal Orientering22:33+7:308:26
56Elin EkebergIL Tyrving22:42+7:398:30
57Elise UllernIL Tyrving22:59+7:568:36
58Elena GrandNydalens SK23:49+8:468:55
59Emma Eithun PaulsenLillomarka OL24:42+9:399:15
60Marie UllevålseterNydalens SK25:30+10:279:33
61Line KlyveOppsal Orientering26:49+11:4610:02
62Johanne Øderud VatneBækkelagets SK27:42+12:3910:22
63Emeline MjølnerødHalden SK28:03+13:0010:30
64Marit IsachsenAsker Skiklubb28:14+13:1110:34
65Vilde Frydenlund NorlingNydalens SK28:47+13:4410:46
66Ingrid UrsethVingelen IL29:06+14:0310:53
67Stine AustadRaumar Orientering30:29+15:2611:25
68Ingrid Bjørshol HolmOppsal Orientering34:41+19:3812:59
69Ronja HellerBækkelagets SK37:56+22:5314:12
0Ingrid BredalenLillomarka OLdisqualified
0Åshild Faller RåheimFet OLdisqualified
0Rikke Skyttersæter IversenHeming Orienteringdisqualified

H 17-

2 840 m, 70 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kasper FosserHeming Orientering14:064:57
2Torgeir NørbechIL Tyrving14:09+0:034:58
3Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL14:17+0:115:01
4Riccardo ScaletLillomarka OL14:29+0:235:05
5Dag BlandkjennKristiansand OK14:39+0:335:09
6Knut AasheimOppsal Orientering14:44+0:385:11
6Bojan BlumensteinNydalens SK14:44+0:385:11
8Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn Orientering14:56+0:505:15
9Sindre RønningFossum IF14:57+0:515:15
10Sverre Waaler KaasNydalens SK15:07+1:015:19
11Thomas NipenNydalens SK15:09+1:035:20
12Eirik Langedal BreivikNydalens SK15:10+1:045:20
13Mathias NipenIL Tyrving15:20+1:145:23
14Anders HagaRaumar Orientering15:28+1:225:26
15Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK15:37+1:315:29
15Henrik EijsinkNydalens SK15:37+1:315:29
17Erik PerssonOppsal Orientering15:43+1:375:32
18Lukas LilandNydalens SK15:47+1:415:33
19Christian Faruga KarldénKvillebyns SK15:52+1:465:35
20Sondre Ruud BråtenNydalens SK16:08+2:025:40
21Per WiréhnAsker Skiklubb16:11+2:055:41
22Halvor SaunesNydalens SK16:20+2:145:45
23Jostein TandbergNydalens SK16:23+2:175:46
24Kristoffer Fiane PedersenOppsal Orientering16:24+2:185:46
25Ove SætraHadeland OL16:29+2:235:48
26Trygve TømtaRaumar Orientering16:30+2:245:48
26Are WigaardOppsal Orientering16:30+2:245:48
28Bjørn Anders FlågenHeming Orientering16:31+2:255:48
29Ola Marius PedersenOppsal Orientering16:35+2:295:50
30Jørgen WulfsbergNydalens SK16:38+2:325:51
31Magnus WølnebergIL Tyrving16:55+2:495:57
32Lavran ThorstensenOppsal Orientering16:57+2:515:58
32Magnus Mellbye LarsenAsker Skiklubb16:57+2:515:58
34Aksel MadslienNydalens SK17:09+3:036:02
35Morten Nilstad PettersenIL Tyrving17:10+3:046:02
36Martin HosetNydalens SK17:16+3:106:04
37Sam LunøeNydalens SK17:26+3:206:08
38Marius ØieLøten o-lag17:30+3:246:09
39Øyvind SteinbekkenOdal OL - Orientering17:55+3:496:18
39Audun HokholtKolbotn og Skimt OL17:55+3:496:18
41Raphael FerrandBækkelagets SK17:56+3:506:18
42Jørgen Kjos BarkenæsFet OL18:07+4:016:22
43Vebjørn TandbergNydalens SK18:09+4:036:23
44Sander Hildebrand RogndokkenFet OL18:30+4:246:30
45Ludvig RødnesOppsal Orientering18:36+4:306:32
46Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF18:39+4:336:34
47Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK18:41+4:356:34
48Simen SmestadBækkelagets SK18:45+4:396:36
49Kyongsa RiNydalens SK18:47+4:416:36
50Erik TrøenModum OL18:51+4:456:38
50Thomas SchiveBækkelagets SK18:51+4:456:38
52Joar OldernesLillomarka OL19:12+5:066:45
53Tobias R. HyllesethSentrum OK19:25+5:196:50
54Erik RåbergOK Tyr19:38+5:326:54
55Ole Martin EdstrømOppsal Orientering20:06+6:007:04
56Per Magnus DahlElverum OK20:24+6:187:10
57Morten TangenMåren OK21:04+6:587:25
58Jostein ThorstensenSINTEF BIL21:05+6:597:25
59Steinar KvaaleBø OL21:12+7:067:27
60Truls KvaaseBækkelagets SK21:16+7:107:29
61Håkon Nergaard BergStokke IL21:44+7:387:39
62Martin Adelsten RøsholmBækkelagets SK23:40+9:348:20
63John Eivind PresterudFet OL23:53+9:478:24
64Martin LangaasOppsal Orientering24:16+10:108:32
65Stian LillegårdLillomarka OL37:07+23:0113:04
0Sindre Rolfsen HaugmoHeming Orienteringdisqualified
0Anders VisterNydalens SKdisqualified
0Ulrik Astrup ArnesenHeming Orienteringdisqualified
0Magnus SvingheimRaumar Orienteringdisqualified
0Andreas SaunesKongsberg OLdisqualified

D 40-

2 780 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anne-Lene Bakken UlsethNydalens SK19:567:10
2Signe Astrup ArnesenHeming Orientering21:47+1:517:50
2Wendy FjellstadÅs-NMBU Orientering21:47+1:517:50
4Else Kari ScheeleNydalens SK22:00+2:047:54
5Hege FeiringIL Tyrving22:19+2:238:01
6Ann Elin FlågenHeming Orientering22:24+2:288:03
7Nora SkauenIL Tyrving22:55+2:598:14
8Hege WangLillomarka OL22:58+3:028:15
9Toril Fougner WisløffAsker Skiklubb23:43+3:478:31
10Trine OldernesLillomarka OL23:47+3:518:33
11Marit B. EithunNittedal OL23:58+4:028:37
12Ingeborg ØderudBækkelagets SK24:43+4:478:53
13Ann-Karin LestebergKongsberg OL25:40+5:449:13
14Anne Ruste FløLillomarka OL26:22+6:269:29
15Hege PranOdal OL - Orientering26:34+6:389:33
16Heidi ØstliRaumar Orientering27:49+7:5310:00
17Gunhild MyhrAsker Skiklubb28:04+8:0810:05
18Silje WithNOTEAM28:48+8:5210:21 Download route in GPX format
19Line Bar-NathanLillomarka OL28:56+9:0010:24
20Solveig BerganNydalens SK29:41+9:4510:40
21Kathrine LunøeNydalens SK29:47+9:5110:42
22Anne-Grete AustadRaumar Orientering30:47+10:5111:04
23Marianne ReuschHeming Orientering30:57+11:0111:07
24Ida Margrethe UllernIL Tyrving32:57+13:0111:51
25Linda FredhMåren OK33:53+13:5712:11
0Cecilie Wærp HaugeNydalens SKdisqualified

H 40-

2 780 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Odin TellesbøØstmarka OK16:526:04
2Inge GunnesIL Tyrving17:27+0:356:16
3Knut Harald HyllesethSentrum OK17:28+0:366:16
4Steinar LågAsker Skiklubb17:40+0:486:21
4Vegard BroxIL Tyrving17:40+0:486:21
6Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering17:45+0:536:23
7Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering18:11+1:196:32
8Svein NygårdLillomarka OL18:22+1:306:36
9Bjørn MartiniAsker Skiklubb18:23+1:316:36
10Trond LundIL Tyrving18:34+1:426:40
11Morten MoslandOppsal Orientering18:35+1:436:41
12Christian ReuschHeming Orientering19:08+2:166:52
13Kimme ArnesenHeming Orientering19:11+2:196:54
14Tommy SkårbøRaumar Orientering19:32+2:407:01
15Tore BredalenNittedal OL19:37+2:457:03
16Bjørn HaugeNydalens SK19:43+2:517:05
17Kyrre GranFet OL19:58+3:067:10
18Torstein HoleNydalens SK20:00+3:087:11
19Ola PermanOK Tyr20:10+3:187:15
20Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL20:12+3:207:15
21Knut AaldeNydalens SK20:22+3:307:19
22Pål Christian IngierdBækkelagets SK20:25+3:337:20
23Vidar GjelstadOppsal Orientering20:33+3:417:23
24Jan Erik AalbergBækkelagets SK20:38+3:467:25
25Ola LestebergKongsberg OL20:52+4:007:30
26Espen JernbergNydalens SK21:00+4:087:33
27Martin ReichenbachOppsal Orientering21:09+4:177:36
28Jon SolsrudNydalens SK21:19+4:277:40
29Claes-Tommy HerlandIndre Østfold OK21:41+4:497:47
30Robert HafsrødOppsal Orientering22:17+5:258:00
31Anders FlågenHeming Orientering22:19+5:278:01
32Eilert AamodtOppsal Orientering22:35+5:438:07
33Runar ThorstensenOppsal Orientering22:50+5:588:12
34Harald Eide-FredriksenHeming Orientering22:59+6:078:16
35Sverre WisløffAsker Skiklubb23:21+6:298:23
36Jens Christian HolstIL Tyrving23:58+7:068:37
37Yngve RøeNydalens SK24:07+7:158:40
38Ola Peter Krohn GjessingHeming Orientering25:09+8:179:02
39Haakon KnudsenOppsal Orientering27:00+10:089:42
40Ove HildrumLillomarka OL27:14+10:229:47
41Magne AasAsker Skiklubb27:38+10:469:56
42Martin SkytterenOdal OL - Orientering27:53+11:0110:01
43Alexander RødstenHeming Orientering29:54+13:0210:45
44Knut Johan WinsvoldØstmarka OK30:07+13:1510:50
45Svein MobergBækkelagets SK1:10:15+53:2325:16

D 50-

2 670 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kari MadslienNydalens SK17:576:43
2Ellen Marie TurterNydalens SK20:05+2:087:31
3Anne MadslienNydalens SK20:15+2:187:35
4Anne MyhrNydalens SK21:07+3:107:54
5Alix Young VikNydalens SK21:17+3:207:58
6Kari Elisabeth NatvigNittedal OL21:43+3:468:08
7Dagrun MelkildHeming Orientering21:55+3:588:12
8Linda HanssenØstmarka OK22:18+4:218:21
9Marianne NjåsteinIL Tyrving23:20+5:238:44
10Kjersti SkantzeIL Tyrving23:28+5:318:47
11Marita HernandezOL Toten-Troll23:37+5:408:50
12Mette HallénNydalens SK24:01+6:048:59
13Anne DahlNydalens SK24:11+6:149:03
14Åse BrødholtIndre Østfold OK24:17+6:209:05
15Astrid Waaler KaasHeming Orientering24:25+6:289:08
15Gunn-Torill HokholtKolbotn og Skimt OL24:25+6:289:08
17Anne DanielsenNydalens SK24:39+6:429:13
18Berit BergeIL Tyrving24:42+6:459:15
19May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering24:53+6:569:19
20Sille WinsnesÅs-NMBU Orientering24:57+7:009:20
21Berit DanielsenIL Tyrving25:04+7:079:23
22Runa SkyttersæterHeming Orientering25:16+7:199:27
23Randi NicolaisenAsker Skiklubb25:18+7:219:28
24Anne Kristine NorderudIL Tyrving25:19+7:229:28
25Margrete EngzeliusAsker Skiklubb25:21+7:249:29
26Åshild FlatebakkenIL Tyrving25:35+7:389:34
27Line Telje HøydalNydalens SK25:56+7:599:42
28Maria TorgersenBækkelagets SK26:29+8:329:55
29Nina Elise JørgensenNittedal OL26:37+8:409:58
30Helena StubberudNydalens SK26:40+8:439:59
31Frøy GrøndahlLillomarka OL26:54+8:5710:04
32Anna GöhlmanIL Tyrving27:10+9:1310:10
33Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL27:30+9:3310:17
34Ingrid NermoenØstmarka OK27:55+9:5810:27
35Ingrid T. Rolfsen HaugmoHeming Orientering35:45+17:4813:23
0Gry Anita Gjerde AlnæsRaumar Orienteringdisqualified

H 50-

2 670 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jan Tore HenriksenNydalens SK17:006:22
2Are KristiansenIL Tyrving17:04+0:046:23
3Jon Iver BakkenNydalens SK17:43+0:436:38
4Knut Erling ØenHeming Orientering17:49+0:496:40
5Nils Petter FremmingHeming Orientering17:56+0:566:42
6Ivar MaalenÅs-NMBU Orientering18:10+1:106:48
7Kim Farnes HansenLierbygda OL18:14+1:146:49
8Nils HæstadFossum IF18:40+1:406:59
9Kjetil KarlsenOK Moss18:42+1:427:00
10Arne DybdahlLillomarka OL18:56+1:567:05
11Per Ola UlsethNydalens SK19:06+2:067:09
12Arne TorgersenBækkelagets SK19:18+2:187:13
12Egil EideIL Tyrving19:18+2:187:13
14Guttorm L EggeOslostudentenes IK19:20+2:207:14
15Bent SkatvedtRaumar Orientering19:22+2:227:15
16Hallvard KorenOK Moss19:27+2:277:17
17Ove MartinsenHauketo IF19:31+2:317:18
18Jan Sverre EdstrømOppsal Orientering19:33+2:337:19
19Anders KongbergRaumar Orientering19:54+2:547:27
19Kjetil EspedalNydalens SK19:54+2:547:27
21Magne BrændenLillomarka OL19:58+2:587:28
21Jarl ØvstedalNydalens SK19:58+2:587:28
23Morten KarlsenMåren OK20:45+3:457:46
24Richard Zeiner-GundersenFossum IF21:07+4:077:54
25Hallvard BergIL Tyrving21:09+4:097:55
26Karl Aasmund ErøyOK Moss21:10+4:107:55
27Johan MattssonLillomarka OL21:15+4:157:57
28Ove Kristian JødalBækkelagets SK21:33+4:338:04
29Ole Petter HaugenNydalens SK21:48+4:488:09
30Bjørn Erik ReinsethNydalens SK22:04+5:048:15
31Helge StubberudNydalens SK22:15+5:158:20
32Terje BråtenRaumar Orientering22:25+5:258:23
33Bjørn WilladssenHeming Orientering22:26+5:268:24
34Truls AngellLillomarka OL22:43+5:438:30
35Bjørn Sverre GulheimKolbotn og Skimt OL22:51+5:518:33
36Øyvind HelmersenFet OL23:23+6:238:45
37Bjørn ChristensenØstmarka OK23:41+6:418:52
38Stein MellaOppsal Orientering23:46+6:468:54
39Are NjåsteinIL Tyrving24:04+7:049:00
40Per Anders YtterbøAsker Skiklubb25:12+8:129:26
41Donald SkantzeIL Tyrving25:52+8:529:41
42Christian Nordahl RolfsenHeming Orientering26:35+9:359:57
43Geir Sverre SvingheimHadeland OL27:42+10:4210:22
44Morten EngebretsenRaumar Orientering38:52+21:5214:33
0Thor VollsetHeming Orienteringdisqualified
0Lars-Ivar AarsethNydalens SKdisqualified

D 60-

2 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Birgit KorvaldNydalens SK24:168:32
2Wenche HultgreenIL Tyrving25:33+1:178:59
3Marit VågsnesKolbotn og Skimt OL28:45+4:2910:07
4Margaret RoseveareOppsal Orientering33:22+9:0611:44

H 60-

2 670 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Kristian EkebergIL Tyrving18:487:02
2Bjørn GrindeOslostudentenes IK18:55+0:077:05
3Are EriksenOslostudentenes IK20:16+1:287:35
4Stein KlyveOK Moss21:05+2:177:53
5Eldar BørsumBækkelagets SK21:29+2:418:02
6Reidar FossumAsker Skiklubb21:30+2:428:03
7Ketil BergeVestre Akers SK21:59+3:118:14
8Petter NæssOppsal Orientering22:43+3:558:30
9Bård NatvigNittedal OL22:55+4:078:34
10Johan Toverud JensenNydalens SK23:16+4:288:42
11Vidar ElvekrokEiker OL23:28+4:408:47
12Øyvind GylverAsker Skiklubb23:56+5:088:57
13Egil HusethKamp/Vestheim IF26:15+7:279:49
14Jan SveenRaumar Orientering26:44+7:5610:00
15Helge LyeIL Tyrving27:17+8:2910:13

D 70-

2 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Inger SkaugOppsal Orientering32:1611:21
2Ingrid Lome-HagmanKolbotn og Skimt OL38:53+6:3713:41
3Unni DrageHaugerud IF44:41+12:2515:44
4Sidsel SandelienHeming Orientering49:56+17:4017:34

H 70-

2 670 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jørgen HolmboeIL Tyrving22:278:24
2John Thomas PetersenNittedal OL23:11+0:448:40
3Helge RevhaugRingerike OL24:02+1:359:00
4Einar HemLillomarka OL24:13+1:469:04
5Geir TrøanKolbotn og Skimt OL26:07+3:409:46
6Bjørn SandelienHeming Orientering26:09+3:429:47
7Kjell Gorm RøkkeIL Tyrving27:23+4:5610:15
8Hasse BergstrømIL Tyrving27:24+4:5710:15
9Ole Kristian SteinbekkenOdal OL - Orientering28:14+5:4710:34
10Bjørn EgnerHeming Orientering29:15+6:4810:57
11Odd KletteliBækkelagets SK32:57+10:3012:20
12Tor DrageHaugerud IF33:15+10:4812:27
13Leif BråtenHeming Orientering35:18+12:5113:13
14Sturle HånesIL GeoForm35:40+13:1313:21
15Kjell H. EriksenFossum IF43:56+21:2916:27
16Sigurd HaugerudIL GeoForm46:07+23:4017:16
0Knut Kristen HangeraasIL GeoFormdisqualified

H Bedrift

2 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terje Wiig MathisenOpen iT19:216:48
2Bjørn SolhjeimNOTEAM21:06+1:457:25

D Rekrutt

1 470 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sofie Solheim UndebergetOppsal Orientering12:438:39
2Ingeborg Roll MoslandOppsal Orientering13:51+1:089:25
3Hanne Wærp HaugeNydalens SK15:42+2:5910:40
4Linea Kalleson RøedOppsal Orientering16:48+4:0511:25
5Anes ErikstadNOTEAM17:15+4:3211:44
6Erika A. GjedeboOppsal Orientering18:05+5:2212:18
7Marie Bjordal VegganOppsal Orientering18:10+5:2712:21
8Synne Utseth BøhlerengenOppsal Orientering18:15+5:3212:24
9Maja Kalleson RøedOppsal Orientering18:27+5:4412:33
10Agnes HalvorsenNydalens SK22:29+9:4615:17
11Ane HustvedtOppsal Orientering24:49+12:0616:52
12Mari KallesonOppsal Orientering24:57+12:1416:58
13Ester Sørbrøden StoksetNOTEAM25:29+12:4617:20
14Astrid ReuschHeming Orientering27:36+14:5318:46
15Åse LuråsOppsal Orientering28:18+15:3519:15
16Tuva Berger GjelstadOppsal Orientering29:10+16:2719:50
17Celine Marthinsen SalomonsenBækkelagets SK29:35+16:5220:07
18Marie EgnerIL Tyrving38:14+25:3126:00
19Line Hetle WasbergOppsal Orientering38:17+25:3426:02

H Rekrutt

1 470 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sondre RokkeOppsal Orientering10:347:11
2Jakob A. GjedeboOppsal Orientering14:03+3:299:33
3Ludvik Tinius HøgvardBækkelagets SK14:07+3:339:36
4Sondre OlaussenOppsal Orientering14:25+3:519:48
5 Eskil KolshusOppsal Orientering15:46+5:1210:43
6Vemund Solli WilhelmsenOppsal Orientering15:55+5:2110:49
7Lindus og Thobias -Oppsal Orientering17:17+6:4311:45
8Christoffer ÅnensenOppsal Orientering17:46+7:1212:05
9Jonas Fenne IngierdBækkelagets SK17:48+7:1412:06
10Lukas Jones ArnesenHeming Orientering17:58+7:2412:13
11Simeon BraatenOdal OL - Orientering18:55+8:2112:52
12Vilhelm Skaug Gilhuus-MoeOppsal Orientering19:30+8:5613:15
13Olav BirkemoeOppsal Orientering19:33+8:5913:17
13Emil SkytterenOdal OL - Orientering19:33+8:5913:17
15Leon KnudsenOppsal Orientering19:57+9:2313:34
16Aksel EideBækkelagets SK20:32+9:5813:58
17Markus HirschBækkelagets SK20:40+10:0614:03
18Oskar HoltvedtBækkelagets SK22:06+11:3215:02
19Eirik RokkeOppsal Orientering23:16+12:4215:49
20Vetle Frydenlund NorlingNydalens SK23:34+13:0016:01
21Birk Eidelbrekt WoldOppsal Orientering24:08+13:3416:25
22Gabriel SolemOppsal Orientering24:28+13:5416:38
23Petter Kristoffer HusåsOdal OL - Orientering25:19+14:4517:13
24Eskil OlaussenOppsal Orientering27:25+16:5118:39
25Bjørn Kalleson RøedOppsal Orientering30:11+19:3720:31
26Simen ÅnensenOppsal Orientering30:48+20:1420:57
27Eskil HobølOppsal Orientering33:37+23:0322:52
27Johannes Foss LyncheOppsal Orientering33:37+23:0322:52

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor