Norwegian Orienteering Federation

Official results for Løvspretten 2017

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Løvspretten 2017
Organisers: Hamar OK / Løten o-lag
Date: Monday 5 June 2017

D -10

1 940 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Silja BerstadHeming Orientering33:4917:25
Mina Bleken RudVang OL24:5112:48
Ragna Oline Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett27:5814:24
Tuva Charlotte FossaasGimle IF30:3615:46
Tiril GammelmoHadeland OL28:0914:30
Emma Aune JakobsenOK Moss27:5114:21
Solveig Sollerud KonstOL Tønsberg og omegn37:0919:08
Eline KravdalGjø-Vard OL25:3513:11
Solveig Da-Yeon Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett22:0211:21
Magnhild Kleppa MadslienLillehammer OK32:3116:45
Tuva MyklesetVang OL32:3916:49
Synne Kvittum NytrøenTynset IF23:0911:55
Oda OpsethRingerike OL23:5112:17
Helene ScheeleNydalens SK15:317:59
Eiril Erlien SolerødGjø-Vard OL36:0018:33
Karen Haanes StrandlieGjø-Vard OL21:2711:03
Kaja Staff ValstadNittedal OL34:1617:39
Minna Sofie WingstedtHalden SK16:268:28
Erle Elise WoldOK Moss27:5214:21

D 11-12

2 300 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Signe HoloFossum IF17:397:40
2Eira Skaarer WiklundNydalens SK17:52+0:137:46
3Ragnhild Øfsthus GravirAsker Skiklubb18:17+0:387:56
4Inger Anne Svendsby BraarudHalden SK19:16+1:378:22
5Marie ScheeleNydalens SK19:47+2:088:36
6Marie KravdalGjø-Vard OL20:35+2:568:56
7Marte Lillegraven LangsæterTrøsken IL21:12+3:339:13
8Ingrid Pedersen HolmskauTrøsken IL22:43+5:049:52
9Nora SørbergRaumar Orientering22:51+5:129:56
10Sigrid HaugskottOL Trollelg24:20+6:4110:34
10Mathilde FossaasGimle IF24:20+6:4110:34
12Fanny Staff ValstadNittedal OL26:27+8:4811:30
13Ida GammelmoHadeland OL26:35+8:5611:33
14Julie BrenåsVarteig OL26:47+9:0811:38
15Mari Ovidia RanestadHamar OK28:08+10:2912:13
16Marie FinkenhavnNittedal OL29:33+11:5412:50
17Caroline AasenTrøsken IL33:52+16:1314:43
18Tiril Ebon EspedalNydalens SK35:45+18:0615:32
Elma Sagli GudimIndre Østfold OKdisqualified
Ella SandstadFreidigdid not start
Martha WisløffAsker Skiklubbdid not start

D 13-14

4 410 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pia Young VikNydalens SK32:087:17
2Eline SchjervenLardal OL36:09+4:018:11
3Emma Bangstad BergersenHamar OK36:45+4:378:20
4Eline Horten JordetVingelen IL38:49+6:418:48
5Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn39:11+7:038:53
6Martine SkjelsvikLillehammer OK40:17+8:099:08
7Mathea Spets StorhovFreidig41:31+9:239:24
8Ane Malene KolstadFreidig44:31+12:2310:05
9Mari EidsmoFreidig44:53+12:4510:10
10Eileen BjanesIL Tyrving46:48+14:4010:36
11Anja HoleFørde IL46:56+14:4810:38
12Vida Helland-HansenIL Tyrving47:10+15:0210:41
13Marie Lien BackstrømHalden SK47:19+15:1110:43
14Ida SolliMo OK47:21+15:1310:44
15Sigrid NermoenØstmarka OK49:51+17:4311:18
16Astrid RognstadHadeland OL51:26+19:1811:39
17Kristin Melby JacobsenLardal OL51:45+19:3711:44
18Ella BerstadHeming Orientering52:20+20:1211:52
19Inga Skaarer WiklundNydalens SK52:33+20:2511:54
20Aurora Wilkens JernbergNydalens SK53:12+21:0412:03
21Birgit Kleppa MadslienLillehammer OK54:20+22:1212:19
22Elida Sagli GudimIndre Østfold OK54:24+22:1612:20
23Hannah Syrdal ØenHeming Orientering58:14+26:0613:12
24Julie Sophie WoldOK Moss1:00:25+28:1713:41
25Emma DåsnesVang OL1:00:47+28:3913:46
26Ida Marie FlågenHeming Orientering1:02:13+30:0514:06
27Ragnhild Mathea HelmersenFet OL1:12:21+40:1316:24
Kristin LundanesEmblem ILdid not start

D 13-16C

3 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hedda Sofie IrgensBodø og Omegn IF Orientering41:3512:52
2Julie MyklesetVang OL42:56+1:2113:17
3Karoline FjæreHedrum OL59:57+18:2218:33
Ingvild JohnsenHedrum OLdisqualified
Ella SkoglundIL Vetendisqualified
Hanna Lerche FodstadGjø-Vard OLdid not start

D 13-16N

1 970 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingeborg Hasle HaslestadRingsaker OK26:1013:16
2Charlotte Svartedal AasenTrøsken IL27:04+0:5413:44

D 15-16

5 160 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BaklidKonnerud IL45:278:48
2Mari Strømme LidTIF Viking51:57+6:3010:04
3Kristine KravdalGjø-Vard OL53:12+7:4510:18
4Anna Øfsthus GravirAsker Skiklubb53:59+8:3210:27
5Marie LilandNydalens SK54:20+8:5310:31
6Tuva Aas StræteRingerike OL55:03+9:3610:40
7Kristine Eide RappRaumar Orientering56:14+10:4710:53
8Maya Jones ArnesenHeming Orientering58:43+13:1611:22
9Marte Madslien BakkenNydalens SK59:04+13:3711:26
10Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)1:00:07+14:4011:39
11Tora Aasheim NymarkTIF Viking1:00:24+14:5711:42
12Frida HaugskottOL Trollelg1:02:27+17:0012:06
13Mari Fjellbirkeland JohannesenIL Gular1:02:34+17:0712:07
14Yngvild Langedal BreivikNydalens SK1:02:44+17:1712:09
15Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering1:03:06+17:3912:13
16Live ØstvoldHeming Orientering1:04:19+18:5212:27
17Ada WulfsbergNydalens SK1:06:04+20:3712:48
18Mari Kilskar GrevskottFrol IL1:06:07+20:4012:48
19Petra HoveidAsker Skiklubb1:11:42+26:1513:53
20Nina PedersenSarpsborg OL1:14:27+29:0014:25
21Ingeborg RognstadHadeland OL1:16:18+30:5114:47
22Elise AusenPorsgrunn OL1:16:45+31:1814:52
23Hanne Eide RappRaumar Orientering1:17:59+32:3215:06
24Ragnhild Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrett1:19:47+34:2015:27
25Berthe TesloHadeland OL1:20:24+34:5715:34
26Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL1:30:15+44:4817:29
Marie F. Lindløv JensenSarpsborg OLdisqualified
Malene JebsenHeming Orienteringdisqualified
Mina SchjervenLardal OLdisqualified
Carina SveenElverum OKdisqualified
Oda ScheeleNydalens SKdisqualified
Karoline BjørnerødOK Mossdid not start
Matilde MunkebyFrol ILdid not start
Alexandra LinløkkenØstmarka OKdid not start

D 15-16B

4 410 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid Kristine HansenSarpsborg OL1:06:2415:03
2Ingrid Grønlund MoenGimle IF1:51:28+45:0425:16

D 17-AK

4 280 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tora IndregardIL BUL-Tromsø39:169:10
2Eldbjørg NarumFossum IF42:27+3:119:55
3Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)42:38+3:229:57
4Jannicke ØdegårdOL Tønsberg og omegn44:18+5:0210:21
5Yngvild MalmoVang OL44:44+5:2810:27
6Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering44:50+5:3410:28
7Emilie WestinPorsgrunn OL46:08+6:5210:46
8Linn Hege RosoLardal OL47:04+7:4810:59
9Tonje Aasheim NymarkAskøy OL48:45+9:2911:23
10Line SølbergOL Trollelg50:06+10:5011:42
11Målfrid KonstKristiansand OK50:34+11:1811:48
12Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK51:50+12:3412:06
13Helena ÅsbergSarpsborg OL51:54+12:3812:07
14Hildegunn LindstadOL Toten-Troll52:12+12:5612:11
15Kristina VollHaugesund IL Orientering52:16+13:0012:12
16Linda EngenRaumar Orientering52:38+13:2212:17
17Ragne MunkebyFrol IL53:50+14:3412:34
18Marie HansenSarpsborg OL54:09+14:5312:39
19Monica HalvorsenVang OL57:05+17:4913:20
20Hanna Haugen NordbrødenHalden SK57:30+18:1413:26
21Victoria Myklebust StrømHedrum OL58:29+19:1313:39
22Lisbeth GråvVang OL1:00:10+20:5414:03
23Eli Fjellbirkeland JohannesenIL Gular1:00:12+20:5614:03
24Marianne SveenElverum OK1:01:08+21:5214:17
25Ane-Marte Borg HanssenIL BUL-Tromsø1:01:10+21:5414:17
26Ida Aabogen HaugaardIndre Østfold OK1:03:16+24:0014:46
27Camilla L. RosenvoldPorsgrunn OL1:05:30+26:1415:18
28Maiken SandbergNydalens SK1:05:32+26:1615:18
29Stine AustadRaumar Orientering1:06:43+27:2715:35
30Ina Catharina StorrønningÅs-NMBU Orientering1:08:08+28:5215:55
31Berit BergsetIL Veten1:08:39+29:2316:02
32Kari LundNittedal OL1:17:56+38:4018:12
33Kjersti Hagberg SolumRond OL1:35:06+55:5022:13
Benedicte PedersenSarpsborg OLdisqualified
Berit HerstadBækkelagets SKdisqualified
Siri PedersenSarpsborg OLdisqualified
Christina SveenElverum OKdid not finish
Emilie Liabakk EriksenByåsen ILdid not start
Oda Q FossumFreidigdid not start

D 17-B

4 410 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ragnhild SkogsrudOL Vallset/Stange52:0711:49
2May Lise KloppbakkenGjø-Vard OL53:15+1:0812:04
3Anne Berit RørlienFossum IF57:43+5:3613:05
4Tone Sølie LysnesHedrum OL58:11+6:0413:11
5Øyfrid Larsen MoenHamar OK1:00:08+8:0113:38
6Monica Tveit TjentlandLardal OL1:00:10+8:0313:38
7Astrid Oline ErvikVaregg Fleridrett1:01:06+8:5913:51
8Anne Gro ReppesgårdLarvik OK1:01:42+9:3513:59
9Elin Marie IrgensBodø og Omegn IF Orientering1:01:44+9:3713:59
10Elin GravningenStokke IL1:06:58+14:5115:11
11Torill Hynne FjæreHedrum OL1:07:26+15:1915:17
12Anne Karin ElisenbergHamar OK1:11:38+19:3116:14
13Kjersti Eikemo TveitSuldal Orienteringslag1:14:12+22:0516:49
14Elin BordøyHedrum OL1:33:39+41:3221:14
15Mette Marit JensenHamar OK1:35:57+43:5021:45
Katrine van RaaijHedrum OLdid not start

D 17-C

3 230 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane Karine HelmersenFet OL33:5510:30
2Marte Kvittum TangenTynset IF34:12+0:1710:35
3Sigrun SigurjonsdottirRingsaker OK43:51+9:5613:34
4Camilla FosstveitRaumar Orientering44:18+10:2313:42
5Thine Wilkens JernbergNydalens SK48:43+14:4815:04
6Andrea SkålandTrøsken IL50:07+16:1215:30
7Else StordalOL Tønsberg og omegn56:35+22:4017:31
8Thea SlotnæsSnertingdal IF Orientering1:15:47+41:5223:27
9Sonja SnuggerudGjø-Vard OL1:25:12+51:1726:22
Hilde Gunn HellenesOK Skeididid not start
Nora-Marie Sogn WiikLardal OLdid not start

D 17-N

3 320 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Torill Kjenes HauglandVaregg Fleridrettdid not start

D 35-

6 150 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Linda SolbergFredrikstad SK55:389:02
2Anja WingstedtHalden SK55:51+0:139:04
3Tone Bleken RudVang OL1:04:44+9:0610:31
4Mari JøranliTorpa OL1:09:31+13:5311:18
5Lene Margrethe SætabergetLunderseter IL1:29:58+34:2014:37

D 40-

5 810 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mari Angell-PetersenFreidig48:288:20
2Stine Olsen KirkevikHamar OK50:48+2:208:44
3Kristine Sollien FlaskerudOL Toten-Troll54:36+6:089:23
4Guro BryggenHalden SK57:00+8:329:48
5Liv SchjervenLardal OL59:14+10:4610:11
6Audrun UtskarpenOslostudentenes IK1:05:05+16:3711:12
7Bente KonstOL Tønsberg og omegn1:07:49+19:2111:40
8Sara MathisenPorsgrunn OL1:17:35+29:0713:21
Lene SandvikHalden SKdisqualified
Valborg MadslienLillehammer OKdisqualified
Hanne WoldOK Mossdisqualified

D 45-

5 160 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hanne StaffNittedal OL46:248:59
2Kristin HaugskottOL Trollelg48:34+2:109:24
3Ragnhild BalsvikOsterøy IL51:28+5:049:58
4Runa Lien BackstrømHalden SK52:24+6:0010:09
5Marit B. EithunNittedal OL52:58+6:3410:15
6Ellen Kathrine SvendsbyHalden SK53:36+7:1210:23
7Ane BjørnsgaardLillehammer OK53:46+7:2210:25
8Karianne StrømmeTIF Viking54:39+8:1510:35
9Else Kari ScheeleNydalens SK54:54+8:3010:38
10Hanne Lerche RaadalHalden SK55:01+8:3710:39
11Monica Tørnqvist HaldenNydalens SK56:28+10:0410:56
12Astrid RuudNittedal OL57:13+10:4911:05
13Gro Sandstad EidsmoFreidig57:38+11:1411:10
14Unn Mette KlopbakkenSnertingdal IF Orientering59:20+12:5611:29
15Ann Elin FlågenHeming Orientering59:21+12:5711:30
16Hege FeiringIL Tyrving1:01:56+15:3212:00
17Anita StensethSnertingdal IF Orientering1:02:34+16:1012:07
18Tone Karina IngesenSarpsborg OL1:02:44+16:2012:09
19Hilde VassendPorsgrunn OL1:02:48+16:2412:10
20Ingrid Eide RappRaumar Orientering1:03:52+17:2812:22
21Arnhild U. BråtenVegårshei IL1:04:21+17:5712:28
22Paula BerstadHeming Orientering1:16:41+30:1714:51
23Katrine BakkeFossum IF1:22:28+36:0415:58
24Kari Reppesgård HoltHedrum OL1:23:52+37:2816:15
25Tove Lundgård PedersenRingsaker OK1:24:03+37:3916:17
26Hege SolerødGjø-Vard OL1:24:19+37:5516:20 Download route in GPX format
27Marianne ReuschHeming Orientering1:33:10+46:4618:03
Hilde PoppeFredrikstad SKdid not start
Trine Ruud BråtenRaumar Orienteringdid not start

D 45-AK

4 280 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trine OpsethRingerike OL44:3310:24
2Ingunn ScheiÅs-NMBU Orientering48:01+3:2811:13
3Kjersti NarumOL Vallset/Stange49:43+5:1011:36
4Marit Hæreid SandstadFrol IL51:07+6:3411:56
5Anne-Grete AustadRaumar Orientering56:35+12:0213:13
6Ida EngenRaumar Orientering56:37+12:0413:13
7Gunn Elin RudiHadeland OL57:49+13:1613:30
8Marianne ArnesenAsker Skiklubb1:02:04+17:3114:30
9Eldri HoloFossum IF1:02:24+17:5114:34
10Lenka WestinPorsgrunn OL1:03:18+18:4514:47
11Laila Høiås HerlyngGrue IL1:05:17+20:4415:15
12Siw SolstadIL Tyrving1:20:32+35:5918:48
Elin Moe GræsliHamar OKdisqualified
Reidunn HallanLillomarka OLdisqualified

D 50-

4 960 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilda ØfsthusAsker Skiklubb47:369:35
2Torunn Spets StorhovFreidig48:43+1:079:49
3Linda HanssenØstmarka OK50:16+2:4010:08
4Signe Astrup ArnesenHeming Orientering50:29+2:5310:10
5Mona Høiås SætherFreidig51:55+4:1910:28
6Kjersti StræteRingerike OL53:14+5:3810:43
7Anne-Guri JevneHamar OK55:15+7:3911:08
8Synnøve Lyssand SandbergNydalens SK55:27+7:5111:10
9Marianne NjåsteinIL Tyrving55:51+8:1511:15
10Ann Katrin OlsenAsker Skiklubb56:01+8:2511:17
11Tove AasheimAskøy OL56:44+9:0811:26
12Tove HeimdalKonnerud IL56:55+9:1911:28
13Vanja StaffOL Toten-Troll56:57+9:2111:28
14Rine HanssenByåsen IL57:43+10:0711:38
15Anne Kristine NorderudIL Tyrving58:47+11:1111:51
16Anne Marit BordalRingsaker OK59:45+12:0912:02
17Wenche LindløvSarpsborg OL1:00:01+12:2512:06
18Mona J. MølnvikFreidig1:00:35+12:5912:12
19Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL1:04:06+16:3012:55
20Trine OlaussenFredrikstad SK1:07:17+19:4113:33
21Hilde ForbordMalvik IL1:11:00+23:2414:18
22Liv MeliIL Nansen1:13:17+25:4114:46
23Korsvik TorilRond OL1:15:50+28:1415:17
24Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:36:35+48:5919:28
25Maria PerssonAsker Skiklubb1:39:32+51:5620:04
26Jartrud SteinsliØstmarka OK1:42:00+54:2420:33
Kristin FleisjeNittedal OLdisqualified
Kari MadslienNydalens SKdisqualified
Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)disqualified
Anna GöhlmanIL Tyrvingdisqualified
Else GrandalIL Tyrvingdid not start

D 55-

4 960 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kjersti RønningHamar OK47:399:36
2Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL48:58+1:199:52
3Ingrid RavnanOL Toten-Troll52:28+4:4910:34
4Guri BjørndalByåsen IL52:37+4:5810:36
5Berit DanielsenIL Tyrving56:00+8:2111:17
6Toril HallanLillomarka OL58:45+11:0611:50
7Bente LineIndre Østfold OK59:14+11:3511:56
8Åshild Stuve StrandlieGjø-Vard OL1:02:54+15:1512:40
9Gunhild HennumLierbygda OL1:04:25+16:4612:59
10Anne Julsrud HaugenHalden SK1:06:09+18:3013:20
11Eldbjørg G. KalbækkenTynset IF1:25:39+38:0017:16
12Hege FjellbirkelandIL Gular1:25:59+38:2017:20
Magnhild T. MølnvikFossum IFdisqualified
Tove Evensen MathisenPorsgrunn OLdisqualified
Runa SkyttersæterHeming Orienteringdid not start

D 60-

4 280 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sirpa LiljaModum OL42:239:54
2Liv Inger PrangerødTistedalen FL43:10+0:4710:05
3Karin RabeUlriksbergs Ik46:21+3:5810:49
4Kari OsmoenOs IL50:32+8:0911:48
5Anne SørumRingsaker OK53:32+11:0912:30
6Gunn Astrid JakobsenFredrikstad SK54:28+12:0512:43
7Turid ØdegårdOL Tønsberg og omegn54:43+12:2012:47
8Gro SolnørdalRudsbygd IL56:17+13:5413:09
9Margrete JørandliGjø-Vard OL56:53+14:3013:17
10Wenche BjørnstadRingsaker OK57:24+15:0113:24
11Guri LarssenLillehammer OK58:19+15:5613:37
12Anne-Berit RasmussenOL Tønsberg og omegn1:15:56+33:3317:44
Elle M. MelbyeHeming Orienteringdisqualified
Kari Elisabeth NatvigNittedal OLdid not start

D 65-

4 280 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sylvia AndersenElverum OK56:2513:10
2Eva TaraldrudIndre Østfold OK1:02:47+6:2214:40
3Inger K. BrøndboOL Vallset/Stange1:03:10+6:4514:45
4Lill Ramberg SkappelLillehammer OK1:04:11+7:4614:59
5Grete HjermstadAsker Skiklubb1:04:40+8:1515:06
6Marit TyldumRudsbygd IL1:09:37+13:1216:15
Anne Marie CeebergHedrum OLdid not start

D 70-

3 290 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thorunn Aamodt OvesenLardal OL52:0015:48
2Tea ForbergRond OL1:04:59+12:5919:45
3Randi Aas FjæstadHamar OK1:05:56+13:5620:02
4Tordis Rytter JakobsenOK Moss1:06:02+14:0220:04
5Siri HestadHamar OK1:13:07+21:0722:13
Hjørdis ØvreåsBotne SKdisqualified
Astrid Reppesgård LieHedrum OLdid not start
Else Lerche RaadalFana ILdid not start

D 75-

3 290 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torid KvaalFreidig46:5114:14
2Aase Tove GoldenMåren OK58:26+11:3517:45
3Brita Eilertsen GrønliFørde IL1:07:11+20:2020:25
Inger Johanne RuudHamar OKdid not start

D 80-

3 290 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Inger E. VamnesHamar OK1:07:0320:22

H -10

1 940 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Magnus Svaland DaleOL Vallset/Stange18:519:42
Magnus Rørlien JevanordFossum IF19:229:58
Asbjørn LandeEidskog OL22:0011:20
Jørgen LerFet OL30:1615:36
Eivind LutnæsHamar OK43:3922:30
Ivar Kleppa MadslienLillehammer OK29:2215:08
Magnus MolundIL Tyrving17:309:01
Lauritz Palmstrøm-StolpeEidskog OL31:2616:12
Amund Hagberg SolumRond OL21:2211:00
Johan Fredrik Svendsby BraarudHalden SK44:0722:44
Nikolai TesloHadeland OL32:4416:52
Tollef TjentlandLardal OL19:4810:12
Øystein TveitSuldal Orienteringslag22:2511:33
Amund Kortner VogtØstmarka OK33:0217:01
Ville Emil WingstedtHalden SK20:1910:28
Emil Tonjer FingarsenElverum OKdid not start
Torgrim Hasle HaslestadRingsaker OKdid not start

H 11-12

2 300 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henrik Julian Fontes ÅrbuVarteig OL15:106:35
2Simen Gløgård StensrudNittedal OL16:54+1:447:20
3Mathias LinløkkenØstmarka OK20:38+5:288:58
4Sverre SandvikHalden SK21:16+6:069:14
5Ragnar LandeEidskog OL21:25+6:159:18
6Erlend Grønlund MoenGimle IF22:14+7:049:40
7Amund FlaskerudOL Toten-Troll23:04+7:5410:01
8Sindre MathisenOL Tønsberg og omegn23:34+8:2410:14
9Ola DåsnesVang OL24:40+9:3010:43
10Erlend BakkeFossum IF26:02+10:5211:19
11Johannes Bjørke SollienOL Toten-Troll27:04+11:5411:46
12Gjermund Taje SkeieRaumar Orientering29:08+13:5812:40
13Liam Viggo WingstedtHalden SK33:31+18:2114:34
14Eirik Olsen KirkevikHamar OK35:12+20:0215:18
15Eyvind Hasle HaslestadRingsaker OK36:39+21:2915:56
16Andreas Strømme LidTIF Viking38:11+23:0116:36
Erlend Vrålstad LøvåsVaregg Fleridrettdisqualified
Mads Rørlien JevanordFossum IFdid not start
Audun TorsethLillehammer OKdid not start
Erlend OtterleiØstmarka OKdid not start

H 13-14

4 410 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hans UrsetIL BUL-Tromsø27:006:07
2Brage TakleKristiansand OK28:15+1:156:24
3Lars LienGjø-Vard OL29:11+2:116:37
4Sigurd Saxe SandvikHalden SK31:35+4:357:09
5Alfred BjørnerødOK Moss32:33+5:337:22
6Teodor Mo HjelsethNydalens SK32:34+5:347:23
7Ole Gunnar Kleppa MadslienLillehammer OK32:57+5:577:28
8Kasper Bakken UlsethNydalens SK33:15+6:157:32
9Sander Tonjer FingarsenElverum OK34:20+7:207:47
10Tobias MathisenPorsgrunn OL35:20+8:208:00
11Tord SølvbergIL Veten37:01+10:018:23
12Sondre LadimOK Moss38:37+11:378:45
13Fridtjof ReuschHeming Orientering38:39+11:398:45
14Annar Erlien SolerødGjø-Vard OL39:26+12:268:56
15Philip RomørenFossum IF39:48+12:489:01
16Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL40:00+13:009:04
17Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK40:42+13:429:13
18Mats LindaasElverum OK40:47+13:479:14
19Vegard RanestadHamar OK40:51+13:519:15
20Hallvard TjentlandLardal OL41:02+14:029:18
21Magnus Strømme LidTIF Viking42:10+15:109:33
22Axel AaldeNydalens SK42:18+15:189:35
23Sivert PoppeFredrikstad SK42:44+15:449:41
24Vemund MølnvikFreidig43:02+16:029:45
25Sindre Grøv SvensenLillehammer OK43:09+16:099:47
26Anders TaraldsenLillehammer OK45:42+18:4210:21
27Petter Andreas LonaWing OK45:57+18:5710:25
27Emil GrønliFreidig45:57+18:5710:25
29Stein Aas StræteRingerike OL47:04+20:0410:40
30Simen GammelmoHadeland OL48:16+21:1610:56
31Gaute LindaasElverum OK51:54+24:5411:46
32Herman Lien BackstrømHalden SK56:00+29:0012:41
33Mathias Pedersen HolmskauTrøsken IL58:57+31:5713:22
34Magnus JystadØstmarka OK1:01:23+34:2313:55
35Peder BryggenHalden SK1:02:42+35:4214:13
36Birk ThorstensenOppsal Orientering1:04:14+37:1414:33
37Jon Erik Doppelhofer ErvikVaregg Fleridrett1:08:12+41:1215:27
Tidemann LierIndre Østfold OKdisqualified
Thomas BlomkvistFredrikstad SKdid not start
Håkon TorsethLillehammer OKdid not start
Ole Edvard SnuggerudGjø-Vard OLdid not start
Harald Haanes StrandlieGjø-Vard OLdid not start
Birk Felland SætnanFossum IFdid not start

H 13-16C

3 230 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anton ØyvindssonRingsaker OK28:498:55
2Isak HoltHalden SK47:16+18:2714:38
3Christian Funderud WedumLillehammer OK49:42+20:5315:23
Håkon WedumLillehammer OKdid not start

H 13-16N

1 970 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin KindemGimle IF33:4117:05

H 15-16

6 150 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Isak JonssonNydalens SK40:496:38
2Nils TveiteÅs-NMBU Orientering42:19+1:306:52
3Bendik EliassenFredrikstad SK42:31+1:426:54
4Lars Young VikNydalens SK42:59+2:106:59
5Simen Spets StorhovFreidig45:09+4:207:20
6Lars SandstadFreidig47:15+6:267:40
7Erlend BørliFossum IF47:43+6:547:45
8Gaute Kvittum NytrøenTynset IF48:38+7:497:54
9Jonas GrønliFreidig49:38+8:498:04
10Jo Even KolstadFreidig49:39+8:508:04
11Even GravningenStokke IL50:45+9:568:15
12Halvor Tørnqvist HaldenNydalens SK52:43+11:548:34
13Ferdinand FremmingHeming Orientering53:30+12:418:41
14Viljan van RaaijHedrum OL53:51+13:028:45
15Grunde IsaksætreGrue IL53:59+13:108:46
16Petter Liabakk EriksenByåsen IL55:13+14:248:58
17Elias BergsetIL Veten55:17+14:288:59
18Sondre Zahl HagenFossum IF56:56+16:079:15
19Henrik ReuschHeming Orientering57:28+16:399:20
20Vebjørn Blom-HagenFossum IF59:21+18:329:39
21Mathias Kjærner-SembVaregg Fleridrett59:25+18:369:39
22Henrik KraftStjørdals-Blink Orientering1:00:17+19:289:48
23Sondre OttesenFredrikstad SK1:00:43+19:549:52
24Marius BakkeFossum IF1:01:28+20:399:59
25Sivert Sande KvermeFossum IF1:02:04+21:1510:05
26Kristian Fredrik ThomassenVaregg Fleridrett1:02:30+21:4110:09
27Tobias EspedalNydalens SK1:03:03+22:1410:15
28August Syrdal ØenHeming Orientering1:03:08+22:1910:15
29Erling Eide HustvedtWing OK1:04:47+23:5810:32
30Theodor LierIndre Østfold OK1:05:24+24:3510:38
31Mikkel HoltFreidig1:07:15+26:2610:56
32Sven Bergset LangvikIL Veten1:08:33+27:4411:08
33Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegn1:14:13+33:2412:04
34Runar Saur ModahlFredrikstad SK1:15:22+34:3312:15
35Halvard KornmoPorsgrunn OL1:27:15+46:2614:11
36Joakim Wilkens JernbergNydalens SK1:33:08+52:1915:08
37Jonas VindalWing OK1:45:19+1:04:3017:07
38Leif-Inge JevnlidIL Veten1:49:28+1:08:3917:47
Christopher LadimOK Mossdisqualified
Morten Aleksander HarkinnRingsaker OKdisqualified
Gaute FosstveitRaumar Orienteringdisqualified
John OtterleiØstmarka OKdid not start
Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SKdid not start

H 15-16B

4 410 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kristoffer FjæreHedrum OL40:209:08
2Kristoffer Kjenes HauglandVaregg Fleridrett42:31+2:119:38
3Vegar HoleFørde IL56:40+16:2012:50
4Ole Sofus HaakaasIndre Østfold OK1:01:35+21:1513:57
Henrik R HoltHedrum OLdisqualified
Ole Henrik WoxholthAsker Skiklubbdid not start

H 17-AK

6 700 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johannes NarumVaregg Fleridrett53:378:00
2Andreas RambergØstmarka OK54:04+0:278:04
3Mathias RosenlundVaregg Fleridrett54:36+0:598:08
4Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett54:57+1:208:12
5Linus OlhansÅs-NMBU Orientering58:09+4:328:40
6Anders HaugskottOL Trollelg59:06+5:298:49
7Audun Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orientering59:30+5:538:52
8Arne RøsteRingsaker OK1:01:04+7:279:06
9Audun Melby JacobsenLardal OL1:02:03+8:269:15
10Marius StaffOL Toten-Troll1:05:55+12:189:50
11Kim-Andrè Kjenes HauglandVaregg Fleridrett1:06:30+12:539:55
12Øystein BakkenLillehammer OK1:07:22+13:4510:03
13Erlend Kvittum NytrøenTynset IF1:07:56+14:1910:08
14Donatas KontautasOK Moss1:08:11+14:3410:10
15Ole Grini JohansenIL Tyrving1:08:16+14:3910:11
16Trond FlaskerudOL Toten-Troll1:12:50+19:1310:52
17Ole Johan BråtenVang OL1:16:16+22:3911:22
18Simen Gran BlystadLøten o-lag1:18:57+25:2011:47
19Eyvind Kjellevold MaldeIL Gular1:19:23+25:4611:50
20Jonas MyhreKristiansand OK1:19:32+25:5511:52
21Jarle LysnesHedrum OL1:30:11+36:3413:27
22Fredrik SveenVang OL1:32:18+38:4113:46
23Even HaugOL Vallset/Stange1:38:39+45:0214:43
Steinar LyshaugSnertingdal IF Orienteringdid not start
Kaspar LiljaModum OLdid not start
Audun Bjerkreim NilsenFredrikstad SKdid not start
Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubbdid not start
Stian LundteppenElverum OKdid not start

H 17-B

4 410 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ludvig JohnsenHedrum OL38:118:39
2Eirik GullordGjø-Vard OL39:43+1:329:00
3Kjell Harald GullordGjø-Vard OL42:06+3:559:32
4Asbjørn RoeLarvik OK48:11+10:0010:55
5Roar SkoglundIL Veten49:01+10:5011:06
6Kjetil JacobsenHamar OK54:30+16:1912:21
Øystein SnuggerudGjø-Vard OLdid not start

H 17-C

3 230 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per SørbergRaumar Orientering30:039:18
2Audun HoltHalden SK30:20+0:179:23
3Erik HaugenRingsaker OK31:38+1:359:47
4Kenneth TveitSuldal Orienteringslag35:08+5:0510:52
5Anders LindaasElverum OK50:50+20:4715:44
6Thomas PoppeFredrikstad SK1:01:46+31:4319:07

H 35-

9 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Audun StrandlieGjø-Vard OL1:11:027:33
2Gjermund UrsetIL BUL-Tromsø1:12:58+1:567:45
3Agnar RenolenWing OK1:31:10+20:089:41
4Erik Rytter JakobsenOK Moss1:41:01+29:5910:44
Øystein Bieltvedt SkeieRaumar Orienteringdid not finish
Sverre Berg LutnæsHamar OKdid not start

H 40-

7 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas BedinIndre Østfold OK1:00:217:56
2Kjetil BjørloHalden SK1:02:39+2:188:14
3Thomas LieFredrikstad SK1:02:56+2:358:16
4Pål StenbergVang OL1:06:30+6:098:45
5Johs HjelmstadBækkelagets SK1:07:30+7:098:52
6Fredrik LarsenIndre Østfold OK1:24:03+23:4211:03
7Asbjørn Myren SvensenLillehammer OK1:29:21+29:0011:45
8Robert BanfiÅs-NMBU Orientering1:45:44+45:2313:54
Jørgen FjæreHedrum OLdisqualified
David LøverModum OLdisqualified
Eivind LonaWing OKdisqualified
Ledig StartnrNOTEAMdid not start
Torbjørn KravdalGjø-Vard OLdid not start
Henrik Bleken RudVang OLdid not start

H 45-

6 700 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kenneth BilstadVang OL48:567:18
2Jon-Anders BordalRingsaker OK49:49+0:537:26
3Jon Einar WaalerPorsgrunn OL50:27+1:317:31
4Ronny RykkjeVaregg Fleridrett52:01+3:057:45
5Harald BakkeFossum IF53:35+4:397:59
6Håkon DåsnesVang OL55:35+6:398:17
7Magne Wiig MathisenPorsgrunn OL56:45+7:498:28
8Dag AusenPorsgrunn OL56:51+7:558:29
9Tore BredalenNittedal OL57:04+8:088:31
10Jakob HaugenStjørdals-Blink Orientering57:50+8:548:37
11Kristian LøvåsVaregg Fleridrett58:56+10:008:47
12Henrik OttesenFredrikstad SK59:28+10:328:52
13Anders SollienOL Toten-Troll59:36+10:408:53
14Dag Arne LierIndre Østfold OK1:01:25+12:299:10
15Øyvind LienGjø-Vard OL1:02:01+13:059:15
16Hans JevanordFossum IF1:05:12+16:169:43
17Martin ØhmanGjø-Vard OL1:05:40+16:449:48
18Hans Christian MeenPorsgrunn OL1:05:53+16:579:50
19Anders Kristian HoltHedrum OL1:06:41+17:459:57
20Are StrandlieGjø-Vard OL1:07:28+18:3210:04
21Helge RosenlundVaregg Fleridrett1:08:39+19:4310:14
22Øyvind ThømtIndre Østfold OK1:09:50+20:5410:25
23Christian ReuschHeming Orientering1:10:51+21:5510:34
24Jens TjentlandLardal OL1:11:08+22:1210:37
25Bjørn Lennart VorreLardal OL1:11:44+22:4810:42
26Pål JevanordOL Trollo1:11:56+23:0010:44
27Kjetil MolundIL Tyrving1:13:14+24:1810:55
28Håkon BørliFossum IF1:13:23+24:2710:57
29Asle Sagli GudimIndre Østfold OK1:14:41+25:4511:08
30Eivind LandeEidskog OL1:20:28+31:3212:00
31Gernot DoppelhoferVaregg Fleridrett1:21:02+32:0612:05
32Øyvind EdvardsenRingsaker OK1:23:36+34:4012:28
33Kyrre KraftStjørdals-Blink Orientering2:44:06+1:55:1024:29
Jostein HaugOL Vallset/Stangedisqualified
Øystein RappRaumar Orienteringdid not start
Thore KornmoPorsgrunn OLdid not start
Sven Arne GylterudFossum IFdid not start
Tomas EidsmoFreidigdid not start
Johan JebsenHeming Orienteringdid not start
Tor BrennaNittedal OLdid not start
Tormod KleppaLillehammer OKdid not start
Stian MyrvangLunderseter ILdid not start

H 45-AK

5 160 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roar MathisenOL Tønsberg og omegn52:2510:09
2Per Ivar SveheimOdal OL - Orientering53:30+1:0510:22
3Per Erik OpsethRingerike OL53:55+1:3010:26
4Espen JohnsenHedrum OL1:06:29+14:0412:53
5Peter Lerche RaadalGjø-Vard OL1:07:23+14:5813:03
6Even ErlienGjø-Vard OL1:09:14+16:4913:25
7Torkel IrgensBodø og Omegn IF Orientering1:22:58+30:3316:04
8Eelco van RaaijHedrum OL1:28:39+36:1417:10
9Tom RådahlIL Tyrving1:41:55+49:3019:45
Terje LinløkkenØstmarka OKdisqualified
Are NjåsteinIL Tyrvingdid not start
Sverre WisløffAsker Skiklubbdid not start

H 50-

6 150 m, 57 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jens Even StorhovFreidig44:517:17
2Jan Richard EriksenAsker Skiklubb45:35+0:447:24
3Atle DengerudSteinkjer OK46:13+1:227:30
4Håkon DanevadÅs-NMBU Orientering47:07+2:167:39
5Bjørnar ValstadNittedal OL47:46+2:557:46
6Per OlaussenFredrikstad SK47:59+3:087:48
7Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)49:16+4:258:00
8Stein H. HagenFossum IF49:21+4:308:01
9Knut Erling ØenHeming Orientering49:59+5:088:07
10Jon Iver BakkenNydalens SK50:03+5:128:08
11Per Ola UlsethNydalens SK50:07+5:168:08
12Arne DybdahlLillomarka OL50:46+5:558:15
13Tore NymarkAskøy OL50:51+6:008:16
14Øystein HoloFossum IF51:01+6:108:17
15Kjetil EspedalNydalens SK51:13+6:228:19
16Bjørn-Willy ArntzenLierbygda OL52:14+7:238:29
17Oddgeir EikeskogSandnes IL (Rogaland)52:30+7:398:32
18Anders BergsetIL Veten52:43+7:528:34
19Gjermund GravirAsker Skiklubb53:56+9:058:46
20Christian GrotnesIL Tyrving54:03+9:128:47
21Dag BrenåsVarteig OL54:20+9:298:50
22Helge Tiger HauglandVaregg Fleridrett54:38+9:478:53
23Ottar WiklundNydalens SK54:45+9:548:54
24Arne GrevskottFrol IL54:51+10:008:55
25Øyvind SchjelderupFreidig55:15+10:248:59
26Guttorm L EggeOslostudentenes IK55:17+10:268:59
27Kai SolumRond OL55:28+10:379:01
28Rune StræteWing OK55:47+10:569:04
29Øystein WiggenByåsen IL56:03+11:129:06
30Tore BjørnerødOK Moss57:26+12:359:20
31Tormod JensenSarpsborg OL58:11+13:209:27
32Vegard HaldenNydalens SK59:18+14:279:38
33Jan Kjærner-SembVaregg Fleridrett59:19+14:289:38
34Geir BråtenVegårshei IL59:25+14:349:39
35Frode ØdegårdstuenSnertingdal IF Orientering1:01:48+16:5710:02
36Bjørn Gaute HerlyngGrue IL1:02:35+17:4410:10
37Henning WernøeHamar OK1:03:15+18:2410:17
38Bent Sande KvermeFossum IF1:03:30+18:3910:19
39Arne Håkon JørgensenSandefjord OK1:03:53+19:0210:23
40Hallvard KorenOK Moss1:04:09+19:1810:25
41Lasse ArnesenHeming Orientering1:04:10+19:1910:26
42Jon SkriubakkenPorsgrunn OL1:04:12+19:2110:26
43Jan LenndinLillehammer OK1:05:04+20:1310:34
44Kjetil DammTIF Viking1:05:32+20:4110:39
45Bård Øyvind SolbergStjørdals-Blink Orientering1:08:46+23:5511:10
46Idar BrekkeÅs-NMBU Orientering1:09:21+24:3011:16
47Einar TesloHadeland OL1:10:20+25:2911:26
48Øystein JensenSarpsborg OL1:12:01+27:1011:42
49Øyvind HelmersenFet OL1:19:51+35:0012:59
50Svein ThorsbergGrue IL1:21:00+36:0913:10
51Jon VindalWing OK1:24:48+39:5713:47 Download route in GPX format
52Geir PaulsenOL Trollelg1:26:10+41:1914:00
53Anders FlågenHeming Orientering1:27:46+42:5514:16
54Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb1:39:51+55:0016:14
Jan Edvin BlomkvistFredrikstad SKdisqualified
Ole IngesenSarpsborg OLdisqualified
Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubbdisqualified
Frode HaugskottOL Trollelgdid not start
Ivar MølnvikFossum IFdid not start
Morten AndresenOK Skeididid not start
Børge PedersenNydalens SKdid not start
Owen Jarvis WestergårdVaregg Fleridrettdid not start
Frank LøwengreenFredrikstad SKdid not start
Jan Erik AalbergBækkelagets SKdid not start
Stein Magnus MoenGrue ILdid not start
Bjørn GulbrandsenAsker Skiklubbdid not start
Jan Ola PedersenVang OLdid not start

H 55-

5 810 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vidar BenjaminsenLillomarka OL43:167:26
2Erlend SlokvikOL Toten-Troll43:22+0:067:27
3Njål F. VadlaSandnes IL (Rogaland)44:19+1:037:37
4Arne JohannesenIL Gular45:14+1:587:47
5Knut AasRingerike OL46:23+3:077:59
6Bjørn Henning GrandalIL Tyrving46:39+3:238:01
7Petter GullikstadRøros IL47:39+4:238:12
8Nils HæstadFossum IF48:05+4:498:16
9Bjørn SolbergseterAustmarka IL48:13+4:578:17
10Knut Edvard HellandØstmarka OK48:23+5:078:19
11Nils Harald StaffOL Toten-Troll48:56+5:408:25
12Knut Wiig MathisenPorsgrunn OL49:52+6:368:34
13Terje SchjølbergRøros IL50:39+7:238:43
14Jan GranstedtHalden SK50:57+7:418:46
15Lars-Erik FiskumIL Tyrving52:15+8:598:59
16Trond Svanøe-HafstadSteinkjer OK52:47+9:319:05
17Kjell MarksetIL Koll52:57+9:419:06
18Øystein KildahlØstmarka OK52:59+9:439:07
19Onno VerberneOL Toten-Troll53:49+10:339:15
20Jens Olav KløvrudLillomarka OL53:55+10:399:16
21Sture OttesenIndre Østfold OK54:03+10:479:18
22Jack BjørnsenKristiansand OK55:37+12:219:34
23Sturla SætherFreidig56:52+13:369:47
24Frode BergersenHamar OK57:32+14:169:54
25Terje GullordGjø-Vard OL1:00:09+16:5310:21
26Richard Zeiner-GundersenFossum IF1:01:20+18:0410:33
27Halvor JutulstadBækkelagets SK1:01:35+18:1910:35
28Rune TeiglandØstmarka OK1:04:34+21:1811:06
29Kjell SkjævelandStavanger Orienteringsklubb1:04:56+21:4011:10
30Kim Farnes HansenLierbygda OL1:05:43+22:2711:18
31Per SandbergNydalens SK1:07:07+23:5111:33
32Per StedjeØstmarka OK1:07:28+24:1211:36
33Bjarte LindstadOL Toten-Troll1:09:01+25:4511:52
34Terje BråtenRaumar Orientering1:09:30+26:1411:57
35Egil RundbergetNydalens SK1:10:40+27:2412:09
36Egil EideIL Tyrving1:10:51+27:3512:11
37Leif Anders StrandeRaufoss IL Orientering1:11:44+28:2812:20
38Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)1:16:58+33:4213:14
39Ivar BergsetIL Veten1:20:55+37:3913:55
40Bjørn ÅrbuVarteig OL1:32:55+49:3915:59
41John HofossHadeland OL1:33:17+50:0116:03
Øystein MelbyVang OLdisqualified
Lars FremstadLarvik OKdisqualified
Kjetil WirakStavanger Orienteringsklubbdisqualified
Knut EngenRaumar Orienteringdisqualified
Erik NæssØstmarka OKdid not finish
Egil Wickstrand IversenHeming Orienteringdid not start
Ernst Fristad NilsenLillehammer OKdid not start

H 60-

5 160 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Per Kristian EkebergIL Tyrving45:468:52
2Kjell WestinPorsgrunn OL48:07+2:219:19
3Yngve GottfridssonNittedal OL48:13+2:279:20
4Leif S. ThingsrudØstmarka OK49:33+3:479:36
5Einar Kristian LundeVarteig OL50:25+4:399:46
6Eirik NordbrødenHalden SK51:28+5:429:58
7Arnfinn PedersenGjø-Vard OL51:29+5:439:58
8Lars HjermstadFossum IF51:33+5:479:59
9Helge EriksenByåsen IL59:02+13:1611:26
10Geir Holm GundersenSturla, IF59:20+13:3411:29
11Kjell Magne NordviGrue IL59:51+14:0511:35
12Arild NordsveenRingsaker OK1:01:19+15:3311:52
13Per Hermann KrøgerMåren OK1:05:10+19:2412:37
14Fredrik SteiwerLillomarka OL1:07:10+21:2413:01
15Harald ØstbyeElverum OK1:07:35+21:4913:05
16Sjur GjestvangOL Toten-Troll1:09:44+23:5813:30
17Jan SveenRaumar Orientering1:24:56+39:1016:27
Stein ØdegårdOL Tønsberg og omegndid not finish
Even Tore SteinsholtLardal OLdid not start
Bård NatvigNittedal OLdid not start
Jostein AlvestadWing OKdid not start
Ole WiikLardal OLdid not start

H 65-

4 960 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjørn GrindeOslostudentenes IK41:548:26
2Ola BroxOL Toten-Troll45:19+3:259:08
3Tor TrøanHadeland OL46:25+4:319:21
4Terje WikstrømRingsaker OK46:38+4:449:24
5Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK47:27+5:339:33
6Paul Martin BergRudsbygd IL54:08+12:1410:54
7Øyvind HoveidAsker Skiklubb1:02:41+20:4712:38
8Per AasRaumar Orientering1:02:48+20:5412:39
9Kurt EideBrandval/Kongsvinger OK1:03:20+21:2612:46
10Karl WegerfeltVästerbergslagens Ol1:03:55+22:0112:53
11Per Oskar LarsenIndre Østfold OK1:04:44+22:5013:03
12Nils Olav VennevikFreidig1:09:03+27:0913:55
13Knut HaugOL Vallset/Stange1:10:50+28:5614:16
14Roar SætabergetLunderseter IL1:45:06+1:03:1221:11
Tom BuggeByåsen ILdisqualified
Knut MalmoRingsaker OKdisqualified
Nils-Petter WiikDriv ILdisqualified
Svein S JacobsenIL Tyrvingdid not start

H 70-

4 280 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edvin HelleAskvoll og Holmedal IL42:279:55
2Knut SkjesetVang OL45:52+3:2510:42
3Roar ForbordMalvik IL50:20+7:5311:45
4Magne RaadalFana IL54:04+11:3712:37
5Hans StordalOL Tønsberg og omegn55:53+13:2613:03
6Per VoldVang OL56:08+13:4113:06
7Rolf KarsetSteinkjer OK1:00:10+17:4314:03
8Kjell Gorm RøkkeIL Tyrving1:04:56+22:2915:10
9Klaus EngenEidskog OL1:05:26+22:5915:17
10Håkon HalvorsenElverum OK1:12:48+30:2117:00
11Kurt GrønliFørde IL1:13:59+31:3217:17
Kåre KirkevikAsker Skiklubbdisqualified
John Birger SkansenRudsbygd ILdisqualified
Knut WikstrømRingsaker OKdid not start
Knut FjæstadHamar OKdid not start
Terje MalmHamar OKdid not start
Bjørn Helge CeebergHedrum OLdid not start

H 75-

4 280 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anders TaraldrudIndre Østfold OK43:1810:07
2Leidulv VinjeNidarøst OK45:22+2:0410:35
3Gunnar ØsterbøFreidig48:22+5:0411:18
4Helge BjaalandHeming Orientering51:46+8:2812:05
5Jon TyldumRudsbygd IL1:00:21+17:0314:06
6Stig Arild HaugskottOL Trollelg1:07:36+24:1815:47
7Magnar ØvreåsBotne SK1:15:28+32:1017:37
8Trygve HestadHamar OK1:15:47+32:2917:42
9Jon Vegard LundeLillehammer OK1:15:50+32:3217:43
10Johnny EriksenGrue IL1:30:14+46:5621:04
Olav HøiåsVang OLdid not start
Kåre ØstgårdOL Vallset/Stangedid not start

H 80-

3 290 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Iver RognstadHadeland OL53:5116:22
2Magnar ReppesgårdHedrum OL57:47+3:5617:33
3Arvid HaugOL Vallset/Stange1:10:44+16:5321:29
4Arne StrandlieGjø-Vard OL1:15:45+21:5423:01
5Halstein ØdegårdLøten o-lag1:17:42+23:5123:37
Hans RuudHamar OKdid not start

Dir A

6 020 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ledigtore SandvikHalden SK38:176:21
2Erlend Nilsen SandnesEmblem IL38:23+0:066:22
3Andreas JohanssonHalden SK40:29+2:126:43
4Leif StørmerFossum IF41:40+3:236:55
5Torbjørn Blom-HagenFossum IF43:37+5:207:14
6Rune ScheeleNydalens SK47:07+8:507:49
7Glenn MüllerFlyfemkamp47:40+9:237:55
8Christian GløgårdNittedal OL48:43+10:268:05
9Vidar SolbergFredrikstad SK49:22+11:058:12
10Ivar Hessleberg IndbyOslostudentenes IK50:58+12:418:27
11Henning B CarlsenOK Moss51:40+13:238:34
12Jostein DaleVang OL52:33+14:168:43
13Njaal Ellegaard MelbyVang OL53:37+15:208:54
14Stian OverskeidIndre Østfold OK54:23+16:069:02
15Ivar Jevne ArnesenHamar OK55:53+17:369:16
16Are Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering56:05+17:489:18
17Ingvild Ramtvedt NæssetSarpsborg OL56:42+18:259:25
18Eskil FrøislandVang OL56:59+18:429:27
19Heidi WiestVang OL1:00:56+22:3910:07
20Lea-Rebekka TonjerOslostudentenes IK1:01:14+22:5710:10
21Anna-Thekla TonjerElverum OK1:03:54+25:3710:36
22Aurora FossøyNTNUI1:04:49+26:3210:46
23Stein Arne NegårdVang OL1:04:50+26:3310:46
24Thomas TubbehaugenOK Moss1:06:01+27:4410:57
25Mikael OlaussonOslostudentenes IK1:06:21+28:0411:01
26Selma TonjerNydalens SK1:06:44+28:2711:05
27Iehanne Maria VisterOslostudentenes IK1:08:18+30:0111:20
28Heidi VogtØstmarka OK1:08:20+30:0311:21
29Bjørn ChristensenØstmarka OK1:08:26+30:0911:22
30Hilde TellesbøNTNUI1:09:37+31:2011:33
31Sigurd Vehus SkjerveVerdal Ok1:10:30+32:1311:42
32Tore Grønlund MoenGimle IF1:10:36+32:1911:43
33Ingvild Rud SkjærstadLøten o-lag1:10:55+32:3811:46
34Tor Ivar ChristiansenOL Tønsberg og omegn1:11:09+32:5211:49
35Tor StrandRaumar Orientering1:11:45+33:2811:55
36Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:12:14+33:5711:59
37Lars Danielsen HolenMarkane IL1:12:36+34:1912:03
38Arnstein DaleOL Vallset/Stange1:13:44+35:2712:14
39Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett1:17:21+39:0412:50
40Arthur BrunborgNittedal OL1:25:11+46:5414:09
41Hermann BrunborgNittedal OL1:29:51+51:3414:55
42Audun FingarsenElverum OK1:32:37+54:2015:23
43Ole Christian BangHamar OK1:32:43+54:2615:24
44Tonje RasmussenOL Tønsberg og omegn1:37:12+58:5516:08
45Stig WiestVang OL1:41:43+1:03:2616:53
46Roger ØstvoldHeming Orientering1:42:01+1:03:4416:56
47Idunn AssevFlyfemkamp1:42:26+1:04:0917:00
48Wenche RydningFlyfemkamp1:55:39+1:17:2219:12
Espen JernbergNydalens SKdisqualified
Kamilla LomeHamar OKdisqualified
Kristian PyttenKristiansand OKdisqualified
Inge RambergØstmarka OKdisqualified
Hallvard BergIL Tyrvingdid not start
Ola Torstein EndresenOK Mossdid not start
Eszter HorvatiIL Tyrvingdid not start
Sofie Skyttersæter IversenHeming Orienteringdid not start
Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orienteringdid not start

Dir B

4 410 m, 72 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Petter HallerbyLøten o-lag32:077:16
2Leif Arne NytrøenTynset IF34:04+1:577:43
3Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb34:57+2:507:55
4Guro VassendPorsgrunn OL34:58+2:517:55
5Birte Riddervold TeigenIL Tyrving36:25+4:188:15
6Eskil Søreng SteinFlyfemkamp36:42+4:358:19
7Frode HjorthHamar OK36:56+4:498:22
8Ingrid Kroneborg BronebakkHalden SK37:14+5:078:26
9Anders FossøyNotodden39:01+6:548:50
10Joachim EideFlyfemkamp39:03+6:568:51
11Ingunn MartinsenVaregg Fleridrett40:10+8:039:06
12Magnus GjerstadVaregg Fleridrett41:34+9:279:25
13Gunnar FosstveitRaumar Orientering41:40+9:339:26
14Ingeborg Gurine KraftStjørdals-Blink Orientering42:09+10:029:33
15Kai FunderudLillehammer OK42:36+10:299:39
16Trond Ivar FossaasGimle IF43:18+11:119:49
17Marianne Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn45:00+12:5310:12
18Anette Bjørnås KrogstieKonnerud IL45:48+13:4110:23
19Martin Sølie ReinemoHamar OK45:58+13:5110:25
20Merete RørvikLillomarka OL46:27+14:2010:31
21Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering47:41+15:3410:48
22Tiril Ruud BråtenRaumar Orientering47:49+15:4210:50
23Britt FossøyNotodden47:50+15:4310:50
24Iver StadsvollOL Tønsberg og omegn48:03+15:5610:53
25John Thomas PetersonNittedal OL48:20+16:1310:57
26Øivind GammelmoHadeland OL48:55+16:4811:05
27Bente HortenVingelen IL50:35+18:2811:28
28Anniken Helland-HansenIL Tyrving51:06+18:5911:35
29Inga Ekeberg SkjerveLøten o-lag51:30+19:2311:40
30Knut Even HoleFørde IL51:54+19:4711:46
31Tore LidTIF Viking52:03+19:5611:48
32Inger BjergaVaregg Fleridrett54:09+22:0212:16
33Toril WiigIL Tyrving54:19+22:1212:19
34Hans Jørgen KrogstieKonnerud IL54:23+22:1612:19
35Bjørn Ketil HansenSarpsborg OL54:25+22:1812:20
36Turid VrålstadVaregg Fleridrett54:55+22:4812:27
37Solveig StenbergVang OL56:39+24:3212:50
38Anne WestergårdVaregg Fleridrett57:16+25:0912:59
39Øystein SkappelLillehammer OK58:42+26:3513:18
40Bodil WiikHamar OK1:00:25+28:1813:41
41Andreas Bjørke SollienOL Toten-Troll1:01:12+29:0513:52
42Jardar SandstadSelbu1:01:37+29:3013:58
43Kristin SølbergIL Leik1:03:24+31:1714:22
44Lissa JenssenHalden SK1:04:33+32:2614:38
45Arvid NelsonLardal OL1:05:44+33:3714:54
46Christina RambergØstmarka OK1:05:58+33:5114:57
47Ole Gunnar SølbergIL Leik1:06:44+34:3715:07
48Mari ElisenbergHamar OK1:08:00+35:5315:25
49Ronny NelsonLardal OL1:09:42+37:3515:48
50Siv Susanne JystadØstmarka OK1:11:55+39:4816:18
51Ingunn Saur ModahlFredrikstad SK1:13:19+41:1216:37
52Kjersti SmåstuenOL Toten-Troll1:14:15+42:0816:50
53Gro EllegaardVang OL1:14:48+42:4116:57
54Magne BrenåsVarteig OL1:15:09+43:0217:02
55Ingrid SkaarerNydalens SK1:15:29+43:2217:06
56Monica SyrdalHeming Orientering1:16:48+44:4117:24
57Anne Gro StyrvoldLarvik OK1:17:08+45:0117:29
58Anita E. HoleFørde IL1:17:18+45:1117:31
59Dag SulheimLillehammer OK1:20:13+48:0618:11
60Ida BremoenRaumar Orientering1:21:40+49:3318:31
61Ellen BøhmerLillehammer OK1:21:54+49:4718:34
62Per Øivind BraarudHalden SK1:30:58+58:5120:37
63Eva Steffensen JohansenGimle IF1:45:38+1:13:3123:57
64Lene ColquhounLillomarka OL1:51:54+1:19:4725:22
65Ping OuyangØstmarka OK2:06:45+1:34:3828:44
Irene Kroken BergsetIL Vetendisqualified
Tarjei HoloFossum IFdisqualified
Rune M HoltFreidigdisqualified
Ruth-Marie Høilund LerFet OLdisqualified
Ingrid NermoenØstmarka OKdisqualified
Eirnn Husby NordstadVaregg Fleridrettdisqualified
Frank SandbergFlyfemkampdisqualified
Joanna BuchaczNotoddendid not start
Kristin Hasle HaslestadRingsaker OKdid not start
Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)did not start

Dir C

3 230 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stine TømmervoldHamar OK32:069:56
2Inger Marit Braastad LieLillehammer OK35:33+3:2711:00
3Marit BrødreskiftFreidig41:34+9:2812:52
4May-lill DammTIF Viking41:41+9:3512:54
5Edel Linnea SagliIndre Østfold OK42:16+10:1013:05
6Ingrid TveiteÅs-NMBU Orientering45:13+13:0713:59
7Martine HenningGimle IF48:15+16:0914:56
8Anne FrøislandVang OL48:59+16:5315:09
9Ådne StadsvollOL Tønsberg og omegn56:06+24:0017:22
10Marius TusvikHamar OK1:13:14+41:0822:40
11Martin BryggenHamar OK1:15:12+43:0623:16
12Sigrid Buchacz EieNotodden1:22:37+50:3125:34
Hildegunn Sagli GudimIndre Østfold OKdisqualified
Torun HoelRaumar Orienteringdisqualified
Mona Sandaker MyklesetVang OLdid not start
Sondre TusvikHamar OKdid not start

Dir N

3 330 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Petter HarkinnRingsaker OK43:5513:11
2Jørgen HarkinnRingsaker OK47:30+3:3514:15
3Annika Van RaaijHedrum OL49:07+5:1214:44
4Sander FjellsolRingsaker OK52:47+8:5215:51
5Kjell FjellsolRingsaker OK52:48+8:5315:51
6Carina FjellsolRingsaker OK54:04+10:0916:14
7Arnt Thudor SvartdalTrøsken IL54:59+11:0416:30
8Håkon Lillegraven LangsæterTrøsken IL55:06+11:1116:32
9Sofie TaraldsenLillehammer OK1:02:21+18:2618:43
10Hege BlomkvistFredrikstad SK1:04:25+20:3019:20
11Laura fjellsolRingsaker OK1:10:21+26:2621:07
12Tina BjørnstadRaumar Orientering1:38:07+54:1229:27
Agnes Steffensen JohansenGimle IFdisqualified
Hanna SkjølaasIL Tyrvingdisqualified
Trond TaraldsenMalvik ILdisqualified
Andreas TeigenIL Tyrvingdisqualified
Fredrik Funderud WedumLillehammer OKdisqualified
Aurora Sabela BrobakkenSnertingdal IF Orienteringdid not start
Ingvild Buchacz EieNotoddendid not start
Thea MyrvangLunderseter ILdid not start
Kristin SletttumSnertingdal IF Orienteringdid not start
Sigve TorsethLillehammer OKdid not start

Dir N-lang

4 560 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mari KobberstadOslostudentenes IK1:07:2914:47
2Wenche BrobakkenSnertingdal IF Orientering1:23:02+15:3318:12

Råtass

1 000 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Johanne BergLøten o-lagdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival