Norwegian Orienteering Federation

Official results for Ungdomsløp

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ungdomsløp
Organiser: Byåsen IL
Date: Thursday 18 August 2016

N-├ąpen

1 600 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sigrid Nørsett OL Trollelg32:5620:35
Jens Anton AndresenMalvik IL29:4218:33
Eystein AskeFreidig25:1715:48
Martine Sætre BeckNidarøst OK20:4512:58
Minori BeckNidarøst OK20:4412:57
Simen Martinsen BekkvikOL Trollelgcompleted
Emilie Aune BenjaminsenNidarøst OK22:4714:14
Torvin Bergh-HansenByåsen IL23:2814:40
Even Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orientering18:0811:20
Olav BjørkanByåsen IL24:5415:33
Benjamin BraathenOL Trollelg19:5212:25
Kristine BraathenWing OK28:2317:44
Nathaniel BraathenOL Trollelg19:3212:12
Finn Einar BrandsenMalvik IL25:3015:56
Benjamin CallananWing OK16:2810:17
Mathilde DyrkornMelhus IL28:3117:49
Wilma Falk-LarsenMalvik IL21:1713:18
Inga FosslandByåsen IL17:5511:11
Silja FuglemMalvik IL23:4414:50
Oliver FuruhaugByåsen IL12:528:02
Stina GåsøOL Trollelg17:1910:49
Erlend GrønliFreidig18:2311:29
Karoline B. HjelmenOL Trollelg23:2014:35
Sven Sigurd Klæbo DrevdalWing OK18:2011:27
Ingeborg KolstadWing OK13:578:43
Jonas Fuglem KorsvoldWing OK14:238:59
Johannes LerliMelhus IL14:208:57
Mathias LeroyerFreidig11:147:01
Oline H LindWing OK29:3518:29
Eivind MjaalandNidarøst OK18:5411:48
Anders Berge MjølhusOL Trollelg14:349:06
Emil Aleksander NolteFreidig12:237:44
Ragne Fougner NordhagenNidarøst OK25:0015:37
Solveig Fougner NordhagenNidarøst OK22:4514:13
Thorvald NørsettOL Trollelg18:4511:43
Nora Rossvold OtterleiByåsen IL17:5511:11
Hedda SæbøNidarøst OK18:4511:43
Frida SkumsvollMalvik IL21:2213:21
Kornelia SkumsvollMalvik IL24:0115:00
Tormod StavrumWing OK16:5310:33
Fredrik Hals StensrudOL Trollelg26:3416:36
Louise Hals StensrudOL Trollelg18:0211:16
Dagfinn StenvikByåsen IL21:1913:19
Johannes StordalByåsen IL18:4311:41
Mia StormoTrollelg19:2212:06
Ole Ulseth SylteFreidig15:509:53
Hanne Marie TørhaugWing OK16:0510:03
Kari Johanne VaskinnMelhus IL42:2726:31
Stian Lande VikByåsen IL20:5313:03
Lars Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orienteringdid not start
Martin MelhuusWing OKdid not start

D -10

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingrid Wollan BenumByåsen IL22:3912:35
Marie Wollan BenumByåsen IL17:309:43
Nora HalvorsenFreidig18:5310:29
Agnes Vatterholm JernbergFreidig22:3712:33
Maja Sæterhaug KnudsenFreidig30:4317:03
Ane SkulbørstadStjørdals-Blink Orientering23:3113:03
Ine Bohnhorst TegdanFreidig19:3610:53

D 11-12

2 400 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathea Spets StorhovFreidig18:537:52
2Una KittilsenFreidig22:10+3:179:14
3Solveig Louise NissenFreidig23:23+4:309:44
4Anna Aurora NolteFreidig23:45+4:529:53
5Astrid Oline Rinnan GreenWing OK26:17+7:2410:57
6Maria Strømdal WikFreidig27:11+8:1811:19
7Ella SandstadFreidig27:48+8:5511:35
8Tora KittilsenFreidig28:54+10:0112:02
9Marita AskeFreidig29:24+10:3112:15
10Stine Gilje HagelerByåsen IL30:44+11:5112:48
11Malin Nordgård LeirenByåsen IL32:36+13:4313:35
Astrid Berge MjølhusOL Trollelgdid not start

D 11-12N

1 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sigrid HaugskottOL Trollelg15:298:08
2Sandra Skogstad DanielsenNidarøst OK21:13+5:4411:10
3Leah Korsnes VinjeNidarøst OK23:49+8:2012:32
4Tiril Søberg MjaalandNidarøst OK35:53+20:2418:53

D 13-14

2 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vilde Lereim StorliFreidig25:579:16
2Mari EidsmoFreidig26:31+0:349:28
3Frida HaugskottOL Trollelg26:41+0:449:31
4Tale Tannvik SkeiFreidig27:09+1:129:41
5Alina NiggliOJura27:24+1:279:47
6Ane Malene KolstadFreidig29:52+3:5510:40
7Maren VikenByåsen IL31:44+5:4711:20
8Stine AuneNidarøst OK35:49+9:5212:47
9Silje Marie NissenFreidig35:50+9:5312:47
10Tuva GrøtteWing OK39:00+13:0313:55

D 13-16C

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stine Myhr AmundsenWing OK32:0213:20
2Thea WalsethMalvik IL32:27+0:2513:31

D 13-16N

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma B. HjelmenOL Trollelg28:0112:44

D 15-16

3 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lene Berg HanssenByåsen IL33:2610:26
2Nataja NiggliOJura40:33+7:0712:40
3Kristine Gjersvold HaugFreidig44:45+11:1913:59
4Dina ReitanFreidig46:10+12:4414:25
5Ingrid Wanvik KrogstadmoSelbu OK48:27+15:0115:08
6Synne Marie KvammeWing OK55:08+21:4217:13
7Solveig SæternesByåsen IL55:16+21:5017:16
8Anna RenolenWing OK57:19+23:5317:54
9Mona Eggen KongsbakWing OK1:09:30+36:0421:43
Hanne Helmine RogstadNidarøst OKdisqualified

D 17-20

3 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emma ArnesenByåsen IL32:2310:07
2Emilie Liabakk EriksenByåsen IL41:24+9:0112:56
3Marte Lien JohnsenByåsen IL46:08+13:4514:25
4Andrine VikenByåsen IL56:33+24:1017:40
5Eldrid BratsbergWing OK1:08:35+36:1221:25
Ella Eriksen KongsvikWing OKdisqualified

H -10

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL14:097:51
Hallvard HellevikFreidig18:3710:20
Sivert Sæther LevinFreidig19:4410:57
Sofus H LindWing OK14:568:17
Alf Petter LynumFreidig15:528:48
Jørgen Moseid UlvenFreidig16:379:13

H 11-12

2 400 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristoffer Strømdal WikFreidig17:037:06
2Emil LeroyerFreidig19:36+2:338:10
3Emil GrønliFreidig21:39+4:369:01
4Magne GuttvikWing OK22:36+5:339:25
5Leon Dahl LarsenWing OK23:39+6:369:51
6Alfred Gilje SanneFreidig24:29+7:2610:12
7Kristoffer LerliMelhus IL25:45+8:4210:43
8Martin Moseid UlvenFreidig25:48+8:4510:45
9Iver Dalsaune ThunFreidig27:23+10:2011:24
10Sverre HellevikFreidig28:18+11:1511:47
11Tristan HalvorsenFreidig28:41+11:3811:57
12Vegard Lereim StorliFreidig29:51+12:4812:26
13Sigurd BraathenWing OK34:59+17:5614:34
14Ruben Aune BenjaminsenNidarøst OK42:56+25:5317:53
15Johan BjørkanByåsen IL45:15+28:1218:51
16Jørgen AuneByåsen IL47:28+30:2519:46
17Borgar StavrumWing OK57:18+40:1523:52
18Odin GåsvikNidarøst OK1:17:36+1:00:3332:20
Aksel VikenByåsen ILdid not start

H 11-12N

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ådne StordalByåsen IL23:4112:27

H 13-14

2 800 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vemund MølnvikFreidig22:548:10
2Mikkel HoltFreidig24:42+1:488:49
3Håkon SæternesByåsen IL24:47+1:538:51
4Jostein RøFreidig25:54+3:009:15
5Petter Andreas LonaWing OK27:07+4:139:41
6Vegard Ulseth SylteFreidig27:42+4:489:53
7Erlend AuneByåsen IL28:01+5:0710:00
8Kasper Sæterhaug KnudsenFreidig30:06+7:1210:45
9Einar EideByåsen IL30:32+7:3810:54
10Nikolai RenolenWing OK35:21+12:2712:37
11Albert Odin Klæbo DrevdalWing OK40:02+17:0814:17
12Gabriel CallananWing OK40:14+17:2014:22
13Henrik BraathenWing OK41:00+18:0614:38
14Lars Erik UglemsmoSelbu OK42:34+19:4015:12
15Peter Prytz JensenMelhus IL44:51+21:5716:01
16Olaf Gilje SanneFreidig45:15+22:2116:09
17Mathias Enebak IversenFreidig48:16+25:2217:14
18Andreas AagensenMelhus IL51:52+28:5818:31
19Antonius Herskedal AmundsenFreidig55:20+32:2619:45
20Brage AsplemFreidig55:32+32:3819:50
21Jens HusbyMalvik IL1:05:44+42:5023:28
22Oskar StorlerMelhus IL1:32:58+1:10:0433:12
23Håkon Wærnes ØfstiMelhus IL1:47:56+1:25:0238:32
Tormod Kristian GevingFreidigdid not start

H 13-16C

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Espen KarlsenMelhus IL28:5712:03
August Hopstad NykvistWing OKdid not start

H 13-16N

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amund Wikdahl BjørgumStjørdals-Blink Orientering24:2311:04
2Harald SørflakneMelhus IL25:00+0:3711:21
3Michael OlsenMelhus IL30:46+6:2313:59
Martin AuneMelhus ILdid not start
Aasmund NørsettOL Trollelgdid not start

H 15-16

3 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vegard KittilsenFreidig32:248:31
2Simen Spets StorhovFreidig35:00+2:369:12
3Petter Liabakk EriksenByåsen IL36:03+3:399:29
4Kristian Fredrik LynumFreidig40:19+7:5510:36
5Håkon HolstadFreidig40:33+8:0910:40
6Jo Even KolstadFreidig41:21+8:5710:52
7Jonas GrønliFreidig41:30+9:0610:55
8Are LodgaardByåsen IL43:40+11:1611:29
9Jonas VindalWing OK48:35+16:1112:47
10Henrik KraftStjørdals-Blink Orientering52:51+20:2713:54
11Ludvig Williams StrømsnesMalvik IL56:22+23:5814:50
12Martin Grøntvedt PedersenWing OK56:38+24:1414:54
13Kenneth KjelaasMalvik IL1:04:01+31:3716:50
14Øystein MoltumyrMalvik IL1:07:38+35:1417:47
15Johannes LangaasNidarøst OK1:28:12+55:4823:12
16Martin SelmerFreidig1:46:38+1:14:1428:03
Ådne Skjæveland JøssingWing OKdid not finish
Mats EidsmoFreidigdid not start
Audun Wanvik HaugenStjørdals-Blink Orienteringdid not start
Matias NissenFreidigdid not start
Lars SandstadFreidigdid not start

H 17-20

3 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anders HaugskottOL Trollelg32:218:30
2Brage JørumByåsen IL36:06+3:459:30
3Johannes K. MidtbøWing OK42:31+10:1011:11
4Asbjørn MidtbøWing OK45:39+13:1812:00
5Ole Wanvik HaugenFreidig45:48+13:2712:03

D 15-20B

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte Myhr AmundsenWing OK41:5614:58
2Ingvild Lauvstad SundeWing OK1:01:05+19:0921:48

H 15-20B

2 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sander SandmoMelhus IL52:3118:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor