Norwegian Orienteering Federation

Official results for Norsk O-festival Sprint eliteklasser

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Norsk O-festival Sprint eliteklasser
Organisers: Sarpsborg OL / Trøsken IL / Varteig OL
Date: Friday 24 June 2016

D 17-18 E

2 480 m, 67 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF13:545:36
2Anine LomeHamar OK13:58+0:045:37
3Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK13:59+0:055:38
4Ragnhild EideByåsen IL14:22+0:285:47
5Mia Mathisen BekhusFredrikstad SK14:28+0:345:50
6Synne StrandAsker Skiklubb14:36+0:425:53
7Ane DyrkornEiker OL14:49+0:555:58
8Vera MelkildFreidig15:01+1:076:03
9Malin SandstadFreidig15:02+1:086:03
10Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)15:08+1:146:06
11Maria PrestbøenSandefjord OK15:24+1:306:12
12Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK15:26+1:326:13
12Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb15:26+1:326:13
14Thea Sildnes BaklidKonnerud IL15:29+1:356:14
15Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK15:30+1:366:15
16Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)15:59+2:056:26
17Maiken Økern HågårdKonnerud IL16:01+2:076:27
18Ingvil AhlsandNydalens SK16:03+2:096:28
19Tonje Aasheim NymarkAskøy OL16:11+2:176:31
20Anniken Eriksrud KarlsenBækkelagets SK16:20+2:266:35
21Åse BerganNydalens SK16:25+2:316:37
22Thea DyrkornEiker OL16:27+2:336:37
23Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)16:33+2:396:40
24Julie Roll TørnqvistFana IL16:35+2:416:41
25Heidi Therese WiestVang OL16:40+2:466:43
26Ane Holm GrønengLillehammer OK16:42+2:486:44
26Agnethe HasliSnertingdal IF Orientering16:42+2:486:44
28Line SølbergOL Trollelg16:45+2:516:45
29Silje HaugeHisøy OK16:51+2:576:47
30Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering16:58+3:046:50
31Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering16:59+3:056:50
32Kristina VollHaugesund IL Orientering17:04+3:106:52
33Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering17:07+3:136:54
34Kristin OttesenFredrikstad SK17:10+3:166:55
35Aurora MoholthKongsberg OL17:20+3:266:59
36Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb17:22+3:287:00
37Ellen Marie AriansenLillomarka OL17:37+3:437:06
38Ella Arentz HagenSandefjord OK17:41+3:477:07
39Julie NærestadVegårshei IL17:42+3:487:08
40Pernille OpheimFreidig17:45+3:517:09
41Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss17:56+4:027:13
42Ingvild C. FleisjeLillomarka OL17:57+4:037:14
43Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)18:08+4:147:18
44Sigrid Saur ModahlFredrikstad SK18:10+4:167:19
45Nora TorgersenHalden SK18:23+4:297:24
46Marte BergslandTrøsken IL18:24+4:307:25
47Marie Bakken SørensenFreidig18:35+4:417:29
48Nora Marie wedege IrgensBodø og Omegn IF Orientering18:53+4:597:36
49Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering19:08+5:147:42
50Synne SkjærsteinIL Tyrving19:17+5:237:46
51Karoline AuneHalden SK19:21+5:277:48
51Helena ÅsbergSarpsborg OL19:21+5:277:48
53Rikke Hjelseth LarsenKongsberg OL19:39+5:457:55
54Elin UlsakerHemsedal IL19:50+5:567:59
55Camilla KaleniusMo OK19:56+6:028:02
56Johanne Øderud VatneBækkelagets SK20:11+6:178:08
57Emilie WestinPorsgrunn OL20:19+6:258:11
58Emma Eithun PaulsenLillomarka OL20:36+6:428:18
59Linn Hege RosoLardal OL20:41+6:478:20
60Maria Ulseth SylteFreidig21:45+7:518:46
61Kristiane RogstadKongsberg OL21:48+7:548:47
62Hedvig VollsetHeming Orientering22:41+8:479:08
63Idunn HaavengenKongsberg OL26:07+12:1310:31
0Synne Malene BrækkeHalden SKdisqualified
0Marit Melby JacobsenLardal OLdisqualified
0Ingrid AaslundFet OLdisqualified
0Sofie Skyttersæter IversenHeming Orienteringdisqualified

D 19-20 E

2 570 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anine AhlsandNydalens SK14:135:31
2Aleksandra HornikOK Kolmården14:48+0:355:45
3Tonje VassendFossum IF15:26+1:136:00
4Ingrid LundanesEmblem IL15:36+1:236:04
5Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubb15:38+1:256:04
6Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)15:48+1:356:08
7Marte Hoff HagenNTNUI15:56+1:436:11
8Åsne Skram TrømborgKongsberg OL16:04+1:516:15
9Åshild KolstadFreidig16:07+1:546:16
10Ingeborg EideByåsen IL16:09+1:566:17
11Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL16:28+2:156:24
12Maren GrandeFrol IL16:31+2:186:25
13Kristine FjeldRingsaker OK16:34+2:216:26
14Frida SætherFreidig16:41+2:286:29
15Dorte NarumHamar OK16:43+2:306:30
16Nina Asheim BirkelandHalden SK16:54+2:416:34
17Sigrid BjørgenHamar OK17:35+3:226:50
18Evine Westli AndersenLøten o-lag17:37+3:246:51
19Karen BjergaardNydalens SK17:40+3:276:52
20Martine TopstadLarvik OK17:50+3:376:56
21Silje ArntzenNTNUI18:09+3:567:03
22Ingvild TorgersenNTNUI18:30+4:177:11
23Helene OmdalNTNUI18:45+4:327:17
24Benedicte PedersenSarpsborg OL18:47+4:347:18
25Kristine AusenNTNUI19:17+5:047:30
26Ingvild WangNTNUI20:46+6:338:04
27Stine Frogner TømmervoldHamar OK21:14+7:018:15
28Nanna NorderudIL Tyrving21:16+7:038:16
29Oda FuruholmenBodø og Omegn IF Orientering24:19+10:069:27

D 21-E

2 890 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judith WyderGöteborg Majorna OK13:454:45
2Maja AlmDansk Orienterings-Forbund14:29+0:445:00
3Elena RoosHalden SK14:48+1:035:07
4Sabine HauswirthHalden SK14:56+1:115:10
5Rahel FriederichLeksands OK15:04+1:195:12
6Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SK15:19+1:345:17
7Marianne AndersenKristiansand OK15:28+1:435:21
8Sarina JenzerIFK Lidingö SOK15:33+1:485:22
9Julia GrossStora Tuna OK15:37+1:525:24
10Silje Ekroll JahrenRaumar Orientering15:39+1:545:24
11Cecilie Friberg KlysnerDansk Orienterings-Forbund15:40+1:555:25
12Ingjerd MyhreJärla Orientering15:43+1:585:26
13Siri UlvestadNydalens SK15:58+2:135:31
14Catherine TaylorOK Linné16:02+2:175:32
15Emma JohanssonFredrikstad SK16:04+2:195:33
16Kine Hallan SteiwerHalden SK16:11+2:265:35
16Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK16:11+2:265:35
18Sigrid AlexandersenFossum IF16:13+2:285:36
19Emilie Westli AndersenLøten o-lag16:14+2:295:37
20Lisa RisbyOk Kåre16:15+2:305:37
21Mathilde RundhaugFrol IL16:18+2:335:38
21Laura RobertsonHutt valley16:18+2:335:38
23Lone BrochmannBækkelagets SK16:48+3:035:48
24Beata FalkHagaby GoIF16:51+3:065:49
25Arntraut GötschIL BUL-Tromsø16:57+3:125:51
26Kine GulliksenBækkelagets SK17:01+3:165:53
27Iliana IlievaHalden SK17:04+3:195:54
27Anna ForsbergGöteborg Majorna OK17:04+3:195:54
29Sabine RothaugHalden SK17:13+3:285:57
30Marthe GløersenBækkelagets SK17:15+3:305:58
30Runa FremstadLarvik OK17:15+3:305:58
32Hanna Haugen NordbrødenHalden SK17:16+3:315:58
33Emma BergmanGöteborg Majorna OK17:17+3:325:58
34Kristine FjellangerNTNUI17:21+3:366:00
35Anette JuveliKonnerud IL17:40+3:556:06
36Synnøve BråtenVegårshei IL17:41+3:566:07
37Andrine BenjaminsenLillomarka OL17:46+4:016:08
38Agnes LeoGöteborg Majorna OK18:02+4:176:14
39Gøril FristadHalden SK18:10+4:256:17
40Helen PalmerHalden SK18:17+4:326:19
41Lone MalmgrenGjø-Vard OL18:22+4:376:21
42Kristine BergliaEiker OL18:26+4:416:22
43Julie StørmerNTNUI18:34+4:496:25
44Kristine FjeldboNTNUI18:43+4:586:28
45Linn HokholtNTNUI18:50+5:056:31
46Eline DrageKongsberg OL18:57+5:126:33
47Camilla ÖhmanNTNUI19:45+6:006:50
48Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering20:51+7:067:12
49Hedvig ÅstebølNTNUI20:58+7:137:15
50Ellen Merethe Schjelderup SkarpsnoOL Trollelg21:45+8:007:31
51Ingrid Disch LøsetÅs-NMBU Orientering23:14+9:298:02
52Marianne DæhliHalden SK23:27+9:428:06
0Siri KollerudLillomarka OLdisqualified

H 17-18E

2 870 m, 76 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kasper FosserHeming Orientering13:184:38
2Lukas LilandNydalens SK13:27+0:094:41
3Einar MelsomFossum IF13:56+0:384:51
4Håvard EidsmoFreidig14:04+0:464:54
5Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb14:07+0:494:55
6Einar EkelandOddersjaa SSK14:12+0:544:56
7Eirik Langedal BreivikNydalens SK14:15+0:574:57
8Styrk Hundseid KamsvågFossum IF14:23+1:055:00
9Erlend Kvittum NytrøenTynset IF14:24+1:065:01
9Oscar LyngenFrol IL14:24+1:065:01
9Oskar Spets StorhovFreidig14:24+1:065:01
12Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK14:39+1:215:06
13Erling HjermstadFossum IF14:41+1:235:06
14Jørgen BaklidKonnerud IL14:45+1:275:08
15Trygve Kristoffer LøvliHalden SK14:47+1:295:09
16Even-Johan KaspersenMo OK14:52+1:345:10
17Tobias KristensenLarvik OK14:56+1:385:12
18Håkon Østraat SævareidHalden SK14:58+1:405:12
19Sebastian DalandKristiansand OK15:09+1:515:16
19Anders HaugskottOL Trollelg15:09+1:515:16
21Herman Ryen MartinsenFredrikstad SK15:10+1:525:17
22Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn15:12+1:545:17
23Johannes BordalRingsaker OK15:13+1:555:18
24Marius PyttenKristiansand OK15:15+1:575:18
25Tord StrandKongsberg OL15:22+2:045:21
26Bjørn Anders FlågenHeming Orientering15:24+2:065:21
27Sturla FrydenlundSturla, IF15:27+2:095:22
28Jørgen WulfsbergNydalens SK15:28+2:105:23
29Joar GjerdahlKonnerud IL15:43+2:255:28
30Ole Jakob OlsrødStokke IL15:45+2:275:29
31Martin Borge HeirFossum IF15:48+2:305:30
32Thomas KortNord-Østerdal OK15:53+2:355:32
33Ole Wanvik HaugenFreidig15:58+2:405:33
34Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF16:00+2:425:34
35Håkon KornmoPorsgrunn OL16:03+2:455:35
36Lars SolliMo OK16:05+2:475:36
36Vegard MyklemyrEiker OL16:05+2:475:36
38Hallvard Arntzen FossSandefjord OK16:06+2:485:36
38Joar OldernesLillomarka OL16:06+2:485:36
40Amund Bø KongsbakkBodø og Omegn IF Orientering16:07+2:495:36
41Olav Milian Schmitt GranHalden SK16:08+2:505:37
42Mathias GløersenOL Tønsberg og omegn16:09+2:515:37
43Rune ØstergaardSøllerød OK16:14+2:565:39
44Alex CarcasHalden SK16:30+3:125:44
45August Asheim BirkelandHalden SK16:31+3:135:45
46Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering16:37+3:195:47
47Erlend BrendstuenHalden SK16:38+3:205:47
47Håvard SolbakkenBodø og Omegn IF Orientering16:38+3:205:47
47Sindre R HoltHedrum OL16:38+3:205:47
50Håkon LundKongsberg OL16:41+3:235:48
51Simen BallangrudRaufoss IL Orientering16:48+3:305:51
52Sam LunøeNydalens SK16:49+3:315:51
53Eivind Øfsthus GravirAsker Skiklubb16:53+3:355:52
54Lavran ThorstensenOppsal Orientering17:07+3:495:57
55Linus OlhansÅs-NMBU Orientering17:09+3:515:58
56Jørgen VisterHalden SK17:20+4:026:02
57Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OK17:31+4:136:06
58Jørgen Kjos BarkenæsFet OL17:42+4:246:10
59Sverre NarumOL Vallset/Stange17:45+4:276:11
60Adrian OpheimFreidig17:52+4:346:13
61Johannes DjupeslandHaugesund IL Orientering18:18+5:006:22
61Marius Ekrem FinstadBodø og Omegn IF Orientering18:18+5:006:22
63Sigurd Ranheim BrynestadRingsaker OK18:20+5:026:23
64Ole Jørgen Bogen ArenthSturla, IF18:25+5:076:25
65Martin Andresen SkotteFossum IF18:28+5:106:26
66Sander ArnevikRingerike OL18:30+5:126:26
67Mathias HermstadFreidig18:40+5:226:30
68John RundeKristiansand OK18:52+5:346:34
69Audun Rognerud BøeFossum IF19:00+5:426:37
70Simen Åmodt AmundsenLardal OL19:03+5:456:38
71Emil LøwengreenFredrikstad SK19:05+5:476:38
72Alexander Skaug YtterbølHalden SK20:40+7:227:12
73Ole Martin EdstrømOppsal Orientering21:17+7:597:24
74Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK33:54+20:3611:48
0Øyvind HjermstadFossum IFdisqualified
0Benjamin AasenSarpsborg OLdisqualified

H 19-20E

2 960 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karl FremstadHalden SK13:254:31
2Audun HeimdalKonnerud IL13:45+0:204:38
3Dag BlandkjennKristiansand OK13:50+0:254:40
4Stian SundsvikFrol IL14:02+0:374:44
5Matias Hodne HanischKristiansand OK14:10+0:454:47
6Håkon Raadal BjørloHalden SK14:11+0:464:47
7Olai Stensland LillevoldFossum IF14:18+0:534:49
8Elias T. MølnvikFossum IF14:19+0:544:50
9Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering14:25+1:004:52
10Vegard Jarvis WestergårdHalden SK14:28+1:034:53
11Will RiggHalden SK14:41+1:164:57
12Håkon Fruseth ChristiansenNTNUI14:54+1:295:02
13Henrik EijsinkNydalens SK14:59+1:345:03
14Øyvind WiggenByåsen IL15:04+1:395:05
15Olav Andreas RemmenOL Trollelg15:05+1:405:05
16Håvard IrgensKristiansand OK15:06+1:415:06
17Knut AasheimOppsal Orientering15:07+1:425:06
18Sverre Bang StøengHamar OK15:37+2:125:16
19Trygve HeggedalKongsberg OL15:39+2:145:17
20Ivar Jevne ArnesenHamar OK15:44+2:195:18
21Peter NordbrødenHalden SK15:47+2:225:19
22Michael AdamsEUOC15:52+2:275:21
23Ole KostølKristiansand OK15:53+2:285:21
24Erlend Nilsen SandnesEmblem IL15:58+2:335:23
25Are Smeland NygårdseterVegårshei IL16:50+3:255:41
26Johan GustafssonOK Nackhe16:51+3:265:41
27Magnus WølnebergIL Tyrving16:57+3:325:43
28Einar LofthusHamar OK17:40+4:155:58
29Aksel MadslienNydalens SK17:48+4:236:00
30Ludvig RødnesOppsal Orientering19:45+6:206:40
31Jarle LysnesHedrum OL20:04+6:396:46
32Elias WiklundNydalens SK20:22+6:576:52
33Håvard UlsakerHemsedal IL20:47+7:227:01
Nils Ola KvamFreidigdisqualified

H 21-E

3 220 m, 86 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthias KyburzOK Tisaren13:254:10
2Eskil KinnebergIFK Göteborg13:38+0:134:14
3Florian HowaldTampereen Pyrintö13:52+0:274:18
4Martin HubmannKristiansand OK13:55+0:304:19
5Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg13:56+0:314:19
6Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK14:04+0:394:22
7Ulf Forseth IndgaardFrol IL14:05+0:404:22
8Jon Aukrust OsmoenNTNUI14:08+0:434:23
9Daniel HubmannKoovee14:11+0:464:24
10Jonathan CrickmoreEUOC14:12+0:474:24
11Frederic TranchandPaimion Rasti14:13+0:484:24
11Andreas KyburzTullinge SK14:13+0:484:24
13Ralph StreetSödertälje-Nykvarn Orientering14:20+0:554:27
14Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn Orientering14:21+0:564:27
15Carl Petter LyngenFrol IL14:24+0:594:28
16Raffael HuberGöteborg Majorna OK14:26+1:014:28
16Tue LassenDansk Orienterings-Forbund14:26+1:014:28
18Hans Petter MathisenFredrikstad SK14:28+1:034:29
19Tim RobertsonFossum IF14:29+1:044:29
20Andreas Hougaard BoesenDansk Orienterings-Forbund14:30+1:054:30
21Ola MartnerGöteborg Majorna OK14:35+1:104:31
21Andreas RüedlingerHalden SK14:35+1:104:31
23Nicholas OskarssonLillomarka OL14:36+1:114:32
24Andreu Blanes ReigSödertälje-Nykvarn Orientering14:37+1:124:32
25Fabian HertnerKalevan rasti14:41+1:164:33
26Emil AhlbäckFossum IF14:42+1:174:33
27Paul SirumFrol IL14:44+1:194:34
28Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL14:45+1:204:34
29Bartosz PawlakSödertälje-Nykvarn Orientering14:46+1:214:35
30Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn Orientering14:47+1:224:35
31Bojan BlumensteinNydalens SK14:50+1:254:36
32Martin VisterFrol IL14:51+1:264:36
33Håvard HagaNydalens SK14:54+1:294:37
34Baptiste RollierKalevan rasti14:59+1:344:39
35Gaute FriestadKristiansand OK15:05+1:404:41
35Simen AamodtNTNUI15:05+1:404:41
37Eirik Kamstrup HovindHalden SK15:09+1:444:42
38Markus HolterHalden SK15:12+1:474:43
39Andreas SølbergOL Trollelg15:20+1:554:45
40Vetle Ruud BråtenRaumar Orientering15:21+1:564:46
40Mattias KarlssonFredrikstad SK15:21+1:564:46
40Vegard RuttenborgNTNUI15:21+1:564:46
43Magnus DewettDansk Orienterings-Forbund15:24+1:594:46
44Jan BrunnerSödertälje-Nykvarn Orientering15:28+2:034:48
45Eirik RustadRaumar Orientering15:29+2:044:48
45Sindre SandvenFossum IF15:29+2:044:48
47Per Harald Havnen JohansenVaregg Fleridrett15:31+2:064:49
48Sigur HeggedalNydalens SK15:32+2:074:49
48Bjørn LundanesNTNUI15:32+2:074:49
50Andreas HøyeFredrikstad SK15:35+2:104:50
51Sindre Østgulen DeiszNTNUI15:44+2:194:53
52Rasmus Rørholt TheisenNTNUI15:47+2:224:54
53Aleksander BernaciakOK Orion15:48+2:234:54
54Magne HagaRaumar Orientering15:54+2:294:56
55Magnus SvingheimRaumar Orientering15:56+2:314:56
56Espen FiskumHalden SK15:58+2:334:57
57Mats NordbrødenHalden SK16:10+2:455:01
58Anders Felde OlaussenHalden SK16:12+2:475:01
59Damien RenardKongsberg OL16:17+2:525:03
60Jarrah DayAustralopers Orienteering Club16:19+2:545:04
61Harald Astrup ArnesenHeming Orientering16:20+2:555:04
62Oliver WilliamsDeeside16:25+3:005:05
63Sebastian InderstEksjö SOK16:26+3:015:06
64Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI16:41+3:165:10
65Simen Eid NielsenNTNUI16:56+3:315:15
66Øyvind WatterdalHadeland OL17:06+3:415:18
67Mark PurkisHalden SK17:08+3:435:19
68Anders BjergaardNTNUI17:19+3:545:22
69Simen BordalFossum IF17:35+4:105:27
70Jonas Sommerstad JuveliKonnerud IL17:38+4:135:28
71Anders VisterNydalens SK17:40+4:155:29
72Lok Hin MaVaregg Fleridrett17:43+4:185:30
73Sondre Ruud BråtenNydalens SK17:53+4:285:33
74Sverre Turter SandvoldNTNUI18:04+4:395:36
75Mathias BenjaminsenLillomarka OL18:09+4:445:38
76Magnus Mellbye LarsenAsker Skiklubb18:13+4:485:39
77Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering18:30+5:055:44
78Erik GustafssonNTNUI18:36+5:115:46
79Jørgen FrøydLarvik OK18:50+5:255:50
80Jakob Kalvig SkoganNTNUI19:22+5:576:00
81Arne Johannes LøkkenNTNUI19:34+6:096:04
82Per Arne TrosetWing OK19:38+6:136:05
83Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK19:56+6:316:11
84Per-Martin Vian GrønliFlosta IL23:18+9:537:14
0Terje Magnus Bakken SørensenFreidigdisqualified
0Håkon Jarvis WestergårdJärla Orienteringdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor