Norwegian Orienteering Federation

Official results for Norwegian Spring - Solrenningen - Eliteklasser

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Norwegian Spring - Solrenningen - Eliteklasser
Organisers: Halden SK / Sarpsborg OL
Date: Sunday 24 April 2016

Classes: Show all | D 17-18E | D 19-20E | D 21-E | H 17-18E | H 19-20E | H 21-E | H 21-E2

D 17-18 E

6 160 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Victoria Hæstad BjørnstadFossum IF46:537:36
2Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb47:47+0:547:45
3Synne StrandAsker Skiklubb49:45+2:528:04
4Thea DyrkornEiker OL52:57+6:048:35
5Ane DyrkornEiker OL53:26+6:338:40
6Ella Arentz HagenSandefjord OK53:32+6:398:41
7Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)54:25+7:328:50
8Mia Mathisen BekhusFredrikstad SK55:22+8:298:59
9Anine LomeHamar OK55:42+8:499:02
10Idun Kristine Felde OlaussenHalden SK55:43+8:509:02
11Margrethe WisløffAsker Skiklubb55:58+9:059:05
12Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK56:22+9:299:09
13Kristin OttesenFredrikstad SK57:02+10:099:15
14Åshild Faller RåheimFet OL57:14+10:219:17
15Nora Synnøve WoxholthAsker Skiklubb59:24+12:319:38
16Ingvild C. FleisjeLillomarka OL59:32+12:399:39
17Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)59:39+12:469:41
18Rannveig W. NordhagenÅs-NMBU Orientering1:00:02+13:099:44
19Rikke Blakkestad IngesenFredrikstad SK1:00:15+13:229:46
20Ragnhild EideByåsen IL1:00:16+13:239:47
21Kårhild Husby NordstadVaregg Fleridrett1:00:23+13:309:48
22Maria PrestbøenSandefjord OK1:00:25+13:329:48
23Malin SandstadFreidig1:00:28+13:359:48
24Ingvild Paulsen VieHaugesund IL Orientering1:01:12+14:199:56
25Tonje Aasheim NymarkAskøy OL1:01:41+14:4810:00
26Ane Nielsen SolbergStjørdals-Blink Orientering1:02:32+15:3910:09
27Thea Sildnes BaklidKonnerud IL1:02:53+16:0010:12
28Maiken Økern HågårdKonnerud IL1:03:55+17:0210:22
29Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss1:04:24+17:3110:27
30Vera MelkildFreidig1:04:35+17:4210:29
31Line SølbergOL Trollelg1:06:16+19:2310:45
32Maria Ulseth SylteFreidig1:07:06+20:1310:53
33Emma Eithun PaulsenLillomarka OL1:08:16+21:2311:04
34Aurora MoholthKongsberg OL1:08:44+21:5111:09
35Sigrid Saur ModahlFredrikstad SK1:09:06+22:1311:13
36Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)1:09:27+22:3411:16
37Anniken Helland-HansenIL Tyrving1:09:35+22:4211:17
38Emilie WestinPorsgrunn OL1:10:12+23:1911:23
39Marie Bakken SørensenFreidig1:13:20+26:2711:54
40Kristina VollHaugesund IL Orientering1:14:05+27:1212:01
41Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)1:14:31+27:3812:05
42Pernille OpheimFreidig1:20:40+33:4713:05
43Julie BakkeFossum IF1:22:46+35:5313:26
44Kristiane RogstadKongsberg OL1:24:22+37:2913:41
45Nora Marie wedege IrgensBodø og Omegn IF Orientering1:25:35+38:4213:53
0Helena ÅsbergSarpsborg OLdisqualified

D 19-20 E

6 880 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen IL54:467:57
2Ingvild Ramtvedt NæssetSarpsborg OL1:00:39+5:538:48
3Ingrid LundanesEmblem IL1:00:56+6:108:51
4Frida SætherFreidig1:02:17+7:319:03
5Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)1:02:23+7:379:04
6Ragnhild HjermstadFossum IF1:04:53+10:079:25
7Åshild KolstadFreidig1:08:02+13:169:53
8Julie HjortlandLarvik OK1:08:56+14:1010:01
9Silje ArntzenNTNUI1:10:51+16:0510:17
10Tiril Emilie Ruud BråtenRaumar Orientering1:18:57+24:1111:28
11Maren GrandeFrol IL1:21:08+26:2211:47
12Martha Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering1:33:29+38:4313:35
0Karen BjergaardNydalens SKdisqualified
0Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubbdisqualified
0Åsne Skram TrømborgKongsberg OLdisqualified
Siri MoholthKongsberg OLdisqualified

D 21-E

9 990 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingjerd MyhreJärla Orientering1:11:467:11
2Ida Marie Næss BjørgulHalden SK1:14:16+2:307:26
3Heidi Østlid BagstevoldFredrikstad SK1:14:43+2:577:28
4Anne M Hausken NordbergNydalens SK1:15:44+3:587:34
5Kristin LöfgrenVaregg Fleridrett1:15:55+4:097:35
6Emma JohanssonFredrikstad SK1:16:24+4:387:38
7Linn HokholtNTNUI1:17:42+5:567:46
8Synnøve BråtenVegårshei IL1:18:11+6:257:49
9Siri UlvestadNydalens SK1:19:47+8:017:59
10Marianne Riddervold KahrsFredrikstad SK1:20:34+8:488:03
11Kine GulliksenBækkelagets SK1:21:00+9:148:06
12Kristine BergliaEiker OL1:21:05+9:198:06
13Karen Oline KolstadFreidig1:22:12+10:268:13
14Malin SørensenNydalens SK1:22:37+10:518:16
15Sigrid AlexandersenFossum IF1:22:39+10:538:16
16Louise OramBækkelagets SK1:23:05+11:198:18
17Marit KahrsFredrikstad SK1:24:07+12:218:25
18Lone BrochmannBækkelagets SK1:24:10+12:248:25
19Emilie Westli AndersenLøten o-lag1:24:12+12:268:25
20Andrine BenjaminsenLillomarka OL1:27:41+15:558:46
21Kristine FjellangerNTNUI1:28:30+16:448:51
22Anna UlvensøenNTNUI1:28:45+16:598:53
23Ida LindkvistNTNUI1:29:03+17:178:54
24Marion HuberNydalens SK1:29:06+17:208:55
25Marthe GløersenBækkelagets SK1:29:11+17:258:55
26Ane Sofie Næss BjørgulHalden SK1:29:22+17:368:56
27Guro VassendFossum IF1:29:49+18:038:59
28Eirin Svanøe-HafstadFrol IL1:30:21+18:359:02
29Kaja Winsnes NordhagenÅs-NMBU Orientering1:30:23+18:379:02
30Linda SolbergFredrikstad SK1:30:46+19:009:05
31Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering1:30:56+19:109:06
32Marta UlvensøenNTNUI1:31:34+19:489:09
33Julie StørmerNTNUI1:33:37+21:519:22
34Ina WesterlundNydalens SK1:34:16+22:309:26
35Martine ÅstebølNTNUI1:35:08+23:229:31
36Hanna Haugen NordbrødenHalden SK1:35:41+23:559:34
37Arntraut GötschIL BUL-Tromsø1:36:28+24:429:39
38Hedvig ÅstebølNTNUI1:44:24+32:3810:27
39Malin EijsinkÅs-NMBU Orientering1:46:48+35:0210:41
40Ingvild Maalen-JohansenNTNUI1:52:03+40:1711:12
41Camilla ÖhmanNTNUI1:55:58+44:1211:36
42Gry GranstedtNTNUI1:57:54+46:0811:48
43Mari Brøndbo DahlÅs-NMBU Orientering2:00:08+48:2212:01
44Khrystsina YakubkinaLillomarka OL2:00:56+49:1012:06
45Karoline Dahl FosbyNTNUI2:08:54+57:0812:54
46Wendy FjellstadÅs-NMBU Orientering2:30:33+1:18:4715:04
47Kristin AntonsenNTNUI2:52:46+1:41:0017:17
0Christiane TrösseVaregg Fleridrettdisqualified
Audhild Bakken RognstadNTNUIdisqualified

H 17-18E

8 120 m, 55 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kasper FosserHeming Orientering47:505:53
2Elias JonssonNydalens SK52:20+4:306:26
3Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb52:55+5:056:31
4Lukas LilandNydalens SK53:37+5:476:36
5Sebastian DalandKristiansand OK54:08+6:186:40
6Erling HjermstadFossum IF54:24+6:346:41
7Håvard EidsmoFreidig55:22+7:326:49
8Styrk Hundseid KamsvågFossum IF55:53+8:036:52
9Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn56:40+8:506:58
10Eirik Langedal BreivikNydalens SK57:18+9:287:03
10Bjørn Anders FlågenHeming Orientering57:18+9:287:03
12Einar MelsomFossum IF57:23+9:337:04
13Sturla FrydenlundSturla, IF58:48+10:587:14
14Marius PyttenKristiansand OK59:07+11:177:16
15Olav Milian Schmitt GranHalden SK59:09+11:197:17
16Sindre R HoltHedrum OL59:46+11:567:21
17Jørgen BaklidKonnerud IL59:55+12:057:22
18Tarjei HoloFossum IF1:00:06+12:167:24
19Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett1:00:10+12:207:24
20Gjermund Tørnqvist HaldenNydalens SK1:00:38+12:487:28
21Oskar Spets StorhovFreidig1:02:27+14:377:41
22Håkon LundKongsberg OL1:03:04+15:147:46
23Oscar LyngenFrol IL1:03:06+15:167:46
24Hallvard Arntzen FossSandefjord OK1:03:47+15:577:51
25Jørgen WulfsbergNydalens SK1:04:40+16:507:57
26Eivind Øfsthus GravirAsker Skiklubb1:04:45+16:557:58
27Tobias KristensenLarvik OK1:05:03+17:138:00
28Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering1:06:18+18:288:09
29Tord StrandKongsberg OL1:07:00+19:108:15
30Håvard Landro SvingheimKonnerud IL1:07:13+19:238:16
31Sander Hildebrand RogndokkenFet OL1:07:38+19:488:19
32Jostein TandbergNydalens SK1:07:39+19:498:19
33Axel HoveidAsker Skiklubb1:09:13+21:238:31
34Adrian OpheimFreidig1:10:12+22:228:38
35Anders HaugskottOL Trollelg1:10:33+22:438:41
36Linus OlhansÅs-NMBU Orientering1:11:19+23:298:46
37Sverre NarumOL Vallset/Stange1:11:32+23:428:48
38Håkon KornmoPorsgrunn OL1:12:16+24:268:53
39Einar EkelandOddersjaa SSK1:13:56+26:069:06
40Oscar Hæstad BjørnstadFossum IF1:14:03+26:139:07
41Joar GjerdahlKonnerud IL1:14:12+26:229:08
42Mathias HermstadFreidig1:14:58+27:089:13
43Simen BallangrudRaufoss IL Orientering1:15:12+27:229:15
44Bjørnar LøvliAsker Skiklubb1:15:53+28:039:20
45Thomas KortNord-Østerdal OK1:18:19+30:299:38
46Vegard MyklemyrEiker OL1:18:29+30:399:39
47Styrk Almeland BleieVaregg Fleridrett1:19:43+31:539:49
48Vetle Elias LynnebakkenKristiansand OK1:20:35+32:459:55
49Joar OldernesLillomarka OL1:22:56+35:0610:12
50Jens Didrik BergLarvik OK1:24:49+36:5910:26
51Vegard MyhreKristiansand OK1:28:59+41:0910:57
52Benjamin AasenSarpsborg OL1:34:55+47:0511:41
0Johan Teodor WestlyAsker Skiklubbdisqualified
0Ole Martin EdstrømOppsal Orienteringdisqualified
0John RundeKristiansand OKdisqualified

H 19-20E

10 340 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Audun HeimdalKonnerud IL1:03:406:09
2Henrik EijsinkNydalens SK1:06:58+3:186:28
3Knut AasheimOppsal Orientering1:07:15+3:356:30
4Elias T. MølnvikFossum IF1:07:17+3:376:30
5Dag BlandkjennKristiansand OK1:07:57+4:176:34
6Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering1:11:09+7:296:52
7Stian SundsvikFrol IL1:11:59+8:196:57
8Oskar StørmerFossum IF1:12:53+9:137:02
9Kristian Nilsen SandnesEmblem IL1:13:21+9:417:05
10Ivar Aukrust OsmoenNord-Østerdal OK1:14:08+10:287:10
11Steinar KollerudLillomarka OL1:15:01+11:217:15
12Olav Andreas RemmenOL Trollelg1:17:24+13:447:29
13Anders Krona HaflanOL Tønsberg og omegn1:17:37+13:577:30
14Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg1:18:10+14:307:33
15Øyvind WiggenByåsen IL1:21:44+18:047:54
16Magnus SandvenNotodden OL1:22:02+18:227:56
17Torkel ReinhartsenKristiansand OK1:23:04+19:248:02
18Are WigaardOppsal Orientering1:25:38+21:588:16
19Jarle LysnesHedrum OL1:44:07+40:2710:04

H 21-E

15 610 m, 66 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thierry GueorgiouKalevan rasti1:26:455:33
2Eskil KinnebergIFK Göteborg1:28:47+2:025:41
3Magne DæhliHalden SK1:28:58+2:135:41
4Olav LundanesHalden SK1:29:31+2:465:44
5Bjørn EkebergIL Tyrving1:29:55+3:105:45
6Jo Forseth IndgaardFrol IL1:30:21+3:365:47
7Carl Godager KaasBækkelagets SK1:31:22+4:375:51
8Torgeir NørbechIL Tyrving1:31:37+4:525:52
9Jon Aukrust OsmoenNTNUI1:31:52+5:075:53
10Ulf Forseth IndgaardFrol IL1:32:13+5:285:54
11Hans Gunnar OmdalKristiansand OK1:32:17+5:325:54
12Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn Orientering1:32:54+6:095:57
13Mattias KarlssonFredrikstad SK1:33:17+6:325:58
14Markus HolterHalden SK1:34:56+8:116:04
14Thomas Natvig ÅrstadHalden SK1:34:56+8:116:04
16Audun WeltzienIL Tyrving1:35:18+8:336:06
17Marcus MillegårdSävedalens AIK1:35:19+8:346:06
18Matthew SpeakeLillomarka OL1:35:21+8:366:06
19Yngve SkogstadFrol IL1:36:21+9:366:10
20Borger MelsomFossum IF1:37:07+10:226:13
21Hans Petter MathisenFredrikstad SK1:38:15+11:306:17
22Martin VisterFrol IL1:39:49+13:046:23
23Carl Petter LyngenFrol IL1:39:58+13:136:24
24Alan CherryVaregg Fleridrett1:41:45+15:006:31
25Bojan BlumensteinNydalens SK1:42:11+15:266:32
26Anders VisterNydalens SK1:42:19+15:346:33
27Andreas SølbergOL Trollelg1:43:29+16:446:37
28Per Harald Havnen JohansenVaregg Fleridrett1:43:32+16:476:37
29Simen AamodtNTNUI1:45:23+18:386:45
30Sindre Østgulen DeiszNTNUI1:45:43+18:586:46
31Jim Øystein NybråtenIL Tyrving1:45:44+18:596:46
32Sindre ØsthagenFredrikstad SK1:46:03+19:186:47
33Øystein SørensenNydalens SK1:46:45+20:006:50
34Magne JutulstadNTNUI1:47:06+20:216:51
35Rasmus Rørholt TheisenNTNUI1:47:12+20:276:52
36Sverre Turter SandvoldNTNUI1:48:30+21:456:57
37Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering1:48:34+21:496:57
38Sindre SandvenFossum IF1:49:20+22:357:00
39Håvard HagaNydalens SK1:50:03+23:187:02
40Vegard Blomseth JohnsenNTNUI1:50:04+23:197:03
41Dag LofthusNTNUI1:50:15+23:307:03
42Espen FiskumHalden SK1:50:22+23:377:04
43Bjørn LundanesNTNUI1:51:15+24:307:07
44Paul SirumFrol IL1:51:16+24:317:07
45Anders Felde OlaussenHalden SK1:53:00+26:157:14
46Daniel MarstonBækkelagets SK1:53:24+26:397:15
47Ola BergerByåsen IL1:53:58+27:137:18
48Jonas Klausen EspedalNTNUI1:54:09+27:247:18
49Mikkel SørensenNTNUI1:55:11+28:267:22
50Torben Christian WendlerFredrikstad SK1:55:35+28:507:24
51Sindre JohannessenFreidig1:56:20+29:357:27
52Ståle GjelstenKristiansand OK1:56:54+30:097:29
53Sverre Waaler KaasNydalens SK1:57:22+30:377:31
54Petter Marki ErichsenVaregg Fleridrett1:58:12+31:277:34
55Erik GustafssonNTNUI1:59:01+32:167:37
56Marius WikstrømRingsaker OK1:59:13+32:287:38
57Håvard TveiteÅs-NMBU Orientering2:02:44+35:597:51
58Dag Steinar RagvinBø OL2:03:54+37:097:56
59Jørgen FiskumFrol IL2:04:15+37:307:57
60Adrian OpheimNTNUI2:17:52+51:078:49
61Jon Arve U EngebakkenNord-Østerdal OK2:30:47+1:04:029:39
0Isak BergsetNTNUIdisqualified
Halvor Eid NielsenÄrla IFdisqualified
Håkon Fruseth ChristiansenNTNUIdisqualified
Vegard RuttenborgNTNUIdisqualified
Håkon Jarvis WestergårdJärla Orienteringdisqualified

H 21-E2

12 820 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vyacheslav MukhidinovVaregg Fleridrett1:28:166:53
2Oskar RøenVaregg Fleridrett1:28:20+0:046:53
3Simen Eid NielsenNTNUI1:28:35+0:196:54
4Mathias DrageKongsberg OL1:31:07+2:517:06
5Henrik OttesenFredrikstad SK1:32:20+4:047:12
6Oskar JensenNydalens SK1:33:49+5:337:19
7Bent Olav AamodtFredrikstad SK1:34:26+6:107:21
8Halvor SaunesNydalens SK1:34:52+6:367:23
9Thomas NipenNydalens SK1:35:04+6:487:24
10Lars-Inge ArnevikRingerike OL1:37:21+9:057:35
11Simen BordalFossum IF1:39:28+11:127:45
12Gunnar A FiskumNTNUI1:40:11+11:557:48
13Jonatan Rosengren DrakeVaregg Fleridrett1:40:31+12:157:50
14Mathias NipenIL Tyrving1:40:32+12:167:50
15Håvar Birkeland StormoenKristiansand OK1:41:16+13:007:53
16Per WiréhnAsker Skiklubb1:44:20+16:048:08
17Ørjan Svaland AasVaregg Fleridrett1:44:28+16:128:08
18Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering1:47:33+19:178:23
19Kyongsa RiNydalens SK2:02:48+34:329:34
20Mikael OlaussonOslostudentenes IK2:32:32+1:04:1611:53
21Lok Hin MaVaregg Fleridrett2:46:22+1:18:0612:58
0Harald KalagerNTNUIdisqualified
0Markus GladNydalens SKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor