Norwegian Orienteering Federation

Official results for KM Sprint

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: KM Sprint
Organiser: Sandnes IL (Rogaland)
Date: Sunday 12 June 2016

Ålgård Orientering

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Stine KleppaN-åpen29:12+7:2420:51
0Ane Byrkjedal LevangN-åpen19:0013:34
0Synne Byrkjedal LevangN-åpen19:2113:49
0Livar OftedalN-åpen18:0512:55
0Maren OftedalN-åpen22:35+0:4716:07
0Karoline StaurlandN-åpen22:33+0:4516:06
0Ada C StokkelandN-åpen12:569:14
0Lea StokkelandN-åpen19:0113:35
0Sjur UndheimN-åpen28:44+6:5620:31
0Trym UndheimN-åpen29:36+7:4821:08
0Oftedal VebjørnN-åpen21:2815:20
1Oscar EftelandH 11-12N14:0210:01
1Julie BergeD 11-12N19:4414:05
1Ørjan RavndalH 17-16:576:16
1Alida OftedalD 11-1215:169:32
1Magnus BjerkreimH 11-1214:479:14
2Samuel KleppaH 13-1417:18+1:219:06
3Sigurd R. OftedalH 17-18:55+1:587:00
4Lars Sigve OftedalH 17-19:37+2:407:15
4Nora Byrkjedal LevangD 11-1222:54+7:3814:18
5Ola Magnus LaugalandH 17-19:41+2:447:17
7Adrian UelandH 11-1220:38+5:5112:53
8Samuel A StokkelandH 11-1220:49+6:0213:00
9Marius UelandH 11-1223:04+8:1714:25
12Sturla StokkelandH 17-23:15+6:188:36
0Kristina KleppaD -10disqualified
0Lars OftedalN-åpendisqualified
0Terje StokkelandH 60-disqualified

Egersund OK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Synne Skeie PettersonN-åpen24:43+2:5517:39
1Inger Tone NygårdD 50-17:299:12
3Ida MonsenD 15-1622:12+4:4511:41
4Celina Iversen ÅseD 15-1625:17+7:5013:18
4Edvin AakreH 11-1216:49+2:0210:30
4Alexander HorpestadH 15-1637:09+19:2015:28
5Julie PuntervoldD 15-1625:39+8:1213:30
6Tor Eirik Eckhoff GjermestadH 13-1423:36+7:3912:25
16Gunnar PettersonH 17-26:22+9:259:45
0Nils Tore PuntervoldH 17-disqualified

Ganddal IL

32 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalD 17-18:087:33
1Janne Tjørhom AasheimD 15-1617:279:11
1Tobias RøddeH 13-1415:578:23
2Ann Karin TjørhomD 50-24:11+6:4212:43
2Fredrik OmdalH 17-18:20+1:236:47
2Anna TaksdalD 11-1216:19+1:0310:11
3Ingrid LamarkD 13-1421:49+5:3611:28
3Ole Kristian TaksdalH 13-1418:30+2:339:44
4Ove OalandH 60-24:49+4:1810:20
5Otte OmdalH 50-21:27+2:498:56
5Øyvind LamarkH 11-1216:55+2:0810:34
5Kjell SvihusH 60-27:15+6:4411:21
6Per Ivar StoklandH 17-20:23+3:267:32
7Alf Johan Walgermo LimaH 17-20:40+3:437:39
7Thomas Barvik MælandH 13-1424:26+8:2912:51
7Tor BrekkenH 50-23:59+5:219:59
8Trine BolstadD 17-24:06+5:5810:02
8Per Ingar HadlandH 50-24:25+5:4710:10
9Elias EidsvågH 13-1430:55+14:5816:16
9Oddvar TaksdalH 17-22:03+5:068:10
10Joar EilevstjønnH 17-22:21+5:248:16
10Jakob Hovland WadelH 13-1433:52+17:5517:49
12Grethe StoklandD 17-26:36+8:2811:05
13Trond LamarkH 17-26:10+9:139:41
15Vibeke LamarkD 17-27:50+9:4211:35
18Ane Klepsvik VinsjansenD 17-31:12+13:0413:00
21Arild SvihusH 17-42:59+26:0215:55
23Anne Marie GauselD 17-42:39+24:3117:46
0Fredrik SandalH 17-disqualified
0Morten Bjerga SundliH 17-disqualified
0Andreas Nybak UrdalH 13-14disqualified
0Jonas Årvik SandalH 11-12disqualified

Hamar OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Terje MalmH 60-disqualified

Haugesund IL Orientering

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Hanna Eline EngløkkN-åpen28:16+6:2820:11
2Sigurd Paulsen VieH 15-1618:51+1:027:51
3Hanna LindtnerD 11-1222:19+7:0313:56
3Henrik Haga NesseH 15-1621:26+3:378:55
4Ingvild Paulsen VieD 17-20:55+2:478:42
4Aleksander JørgensenH 13-1419:28+3:3110:14
5Eivind EngløkkH 13-1421:27+5:3011:17
7Kristina VollD 17-24:01+5:5310:00
8Selma SteinsvågD 11-1246:12+30:5628:52
8Magnus EngløkkH 13-1425:04+9:0713:11
11Randi EngløkkD 17-25:55+7:4710:47
11Johannes DjupeslandH 17-23:00+6:038:31
12Vegard Wiig NystadH 13-1459:14+43:1731:10
16Ingrid EggenD 17-29:16+11:0812:11
17Grethe Paulsen VieD 17-31:07+12:5912:57
18Erik EngløkkH 17-29:08+12:1110:47
19Per Bjarne MyhreH 17-34:12+17:1512:39
20Alf Inge LindtnerH 17-39:53+22:5614:46
22Anita SælevikD 17-33:05+14:5713:47
0Jostein BaustadH 17-disqualified
Aksel BjellandH 15-16did not finish

Sandnes IL (Rogaland)

37 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Finlay DuncanN-åpen35:35+13:4725:25
0Oliver DuncanN-åpen21:4215:30
0Thomas DuncanN-åpen25:12+3:2418:00
0Magnus EikeskogN-åpen15:5011:18
0Magnus HaugN-åpen18:0112:52
0Alva ChristiansenD -1036:4823:00
0Eirik WathneH -1023:5814:58
0Emilie Anett BjørnsenN-åpen21:4815:34
0Lillian PeikliN-åpen12:008:34
2Ingrid OmdalD 15-1618:02+0:359:29
2Marie Line FurlandD 17-19:15+1:078:01
2Njål F. VadlaH 50-19:34+0:568:09
3Hannah MalmeiD 17-20:24+2:168:30
3Morten AamodtH 50-20:42+2:048:37
3Bjørnar PeikliH 11-1215:20+0:339:35
3Otto AlsnesH 60-23:49+3:189:55
4Hermann SkogsholmH 70-24:13+3:5812:44
4Marie WathneD 13-1425:04+8:5113:11
5Marthe SvihusD 17-21:53+3:459:07
5Kaja PeikliD 11-1223:45+8:2914:50
6Sunniva OmdalD 17-22:50+4:429:30
6Marte Roth AarskogD 11-1232:50+17:3420:31
6Sturle OmdalH 50-23:58+5:209:59
6Johannes KjosavikH 11-1219:01+4:1411:53
7Selma Lothine Fridheim TorpD 11-1237:03+21:4723:09
8Kim RichterH 17-21:30+4:337:57
10Marit HaavardsholmD 17-24:49+6:4110:20
11Vegard HaugH 13-1434:04+18:0717:55
15Ove HaugvaldstadH 17-26:18+9:219:44
19Ingunn Anda HaugD 17-31:22+13:1413:04
20Ingeborg WathneD 17-32:17+14:0913:27
24Randi RothD 17-43:48+25:4018:15
25Synnøve WestermoenD 17-49:28+31:2020:36
0Vilde MalmeiD 17-disqualified
0Ragnhild RichterD 17-disqualified
0Markus RichterH 11-12disqualified
0Jonas AkslandH 15-16disqualified

Stavanger Orienteringsklubb

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
0Peter SæbbøN-åpen14:1810:12
1Gry Vikhamar ThengsD 70-26:4114:02
1Øyvind EgeskogH 70-20:1510:39
1Sara Nystrøm OlsenD 13-1416:138:32
1Kjetil WirakH 50-18:387:45
1Johan Christie ØrkeH 15-1617:497:25
1Bjørn AlsakerH 60-20:318:32
2Haldis GlendrangeD 70-27:01+0:2014:13
2Vilde Margrethe SæbbøD 13-1416:56+0:438:54
2Arne Jacob Nystrøm OlsenH 11-1215:19+0:329:34
2Arne Kristian EspedalH 60-21:16+0:458:51
3May MelingD 50-31:27+13:5816:33
3Turid NystrømD 70-36:40+9:5919:17
3Svein GlendrangeH 70-23:17+3:0212:15
4Stein Arne OlsenH 50-21:05+2:278:47
6Finn-Morten ÅrstadH 60-28:01+7:3011:40
7Knut Jonas EspedalH 60-29:30+8:5912:17
9Nina KarlsenD 17-24:22+6:1410:09
9Rune KarstensenH 50-25:21+6:4310:33
10Ivar Johan LarsenH 50-34:32+15:5414:23
13Wenche Margrethe SæbbøD 17-26:58+8:5011:14
14Brit NilsenD 17-27:12+9:0411:20
14Pål BårdsenH 17-26:11+9:149:41
17Espen KarlsenH 17-27:07+10:1010:02
21Tone Cecilie NystrømD 17-32:27+14:1913:31

Suldal Orienteringslag

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Magnar NerheimH 70-22:21+2:0611:45

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor