Norwegian Orienteering Federation

Official results for Nord-Norsk Mesterskap langdistanse

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nord-Norsk Mesterskap langdistanse
Organiser: Harstad OL
Date: Saturday 20 August 2016

N-├ąpen

1 490 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Kristian BergHarstad OL15:2810:22
0Signe BergHarstad OL21:38+6:1014:31
0Brage GrindhaugNOTEAM25:00+9:3216:46
0Erling GrindhaugNOTEAM25:17+9:4916:58
0Tuva GrindhaugNOTEAM25:05+9:3716:50
0Eirik HessenStokmarknes OL51:05+35:3734:17
0Jostein JohnsenHarstad OL20:00+4:3213:25
0Vebjørn JohnsenHarstad OL19:46+4:1813:15
0Iris Tinna MacLassenIL BUL-Tromsø27:59+12:3118:46
0Sander NilsenNOTEAM16:26+0:5811:01
0Thea NordamHarstad OL16:23+0:5510:59
0Anna Elisabeth SkålsvikBodø og Omegn IF Orientering20:54+5:2614:01
0Teodor Birk SkålsvikBodø og Omegn IF Orientering21:32+6:0414:27
0Kristoffer Nian Brovoll VaengSørreisa OL17:37+2:0911:49
0Hedda Linnea Wergeland HofsøHarstad OL41:06+25:3827:35

D -10

2 480 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Mari Alsos HöglinHarstad OL34:05+5:5913:44
0Eline Andrea Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø40:50+12:4416:27
0Astrid Elida Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø28:0611:19
0Lise MarcussenHarstad OL26:0310:30
0Ronja Götsch IversenIL BUL-Tromsø28:0111:17

D 11-12

2 530 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Klara GraversenIL BUL-Tromsø23:039:06
2Johanne TjønndalBodø og Omegn IF Orientering27:23+4:2010:49
3Erle FrostAlta OL28:20+5:1711:11
4Elisa Götsch IversenIL BUL-Tromsø30:16+7:1311:57
5Julie Helena Møller JørgensenSørreisa OL40:25+17:2215:58

D 11-12N

2 480 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helene Alsos HöglinHarstad OL25:1310:10
2Mia UrsetIL BUL-Tromsø34:27+9:1413:53
3Lene Johnsen IkdahlBodø og Omegn IF Orientering44:20+19:0717:52

D 13-14

3 110 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pia Young VikNydalens SK27:568:58
2Anna Jacobsen-GaskiBardu IL37:27+9:3112:02
3Hedda Sofie IrgensBodø og Omegn IF Orientering41:10+13:1413:14
4Hanne MarcussenHarstad OL50:52+22:5616:21
5Ida SolliMo OK53:05+25:0917:04

D 13-16C

3 010 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ida UrsetIL BUL-Tromsø44:5714:56

D 15-16

4 660 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eli KolstadMo OK53:1011:24
2Ane-Marte Borg HanssenIL BUL-Tromsø1:01:48+8:3813:15
3Idunn StrandIL BUL-Tromsø1:15:02+21:5216:06
4Tora IndregardIL BUL-Tromsø1:15:51+22:4116:16
5Kaja Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering1:40:43+47:3321:36
0Ingrid Renna EilertsenKirkenes IFdisqualified

D 17-A kort

4 660 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra Busa-KleusenaSortland OL - Orientering1:05:5014:07
2Elisabeth RekkedalSortland OL - Orientering1:10:54+5:0415:12
3Mette BjerveMo OK1:34:03+28:1320:10
4Anne Birgitte JensenIL BUL-Tromsø1:42:33+36:4322:00

D 17-C

3 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alice M PedersenBjerkvik IF40:1213:21
2Elin Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø55:22+15:1018:23

D 17-20

6 210 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nora Marie wedege IrgensBodø og Omegn IF Orientering2:07:2320:30

D 21-

7 370 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torun AnkjellNordreisa IL1:26:0111:40
2Margrete GaskiBardu IL1:37:40+11:3913:15
Anne UrsetIL BUL-Tromsødid not finish
Liv-Iris SørgårdØverbygd ILdid not finish

D 40-

6 210 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Doris Stien KaspersenMo OK1:12:0111:35
2Hilde GulbrandsenSørreisa OL1:12:03+0:0211:36
3Elisabet KongsbakkBodø og Omegn IF Orientering1:22:35+10:3413:17
4Liv Karen JohannessenIL BUL-Tromsø1:27:14+15:1314:02
5Anna KarlqvistIL BUL-Tromsø1:32:24+20:2314:52

D 50-

4 660 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marit JohnsenBodø og Omegn IF Orientering48:4310:27
2Eli Charlotte NordmoMellembygd OL1:01:28+12:4513:11
3Eli Blomseth HelgesenSørreisa OL1:01:55+13:1213:17
4Heidi GunnbergSørreisa OL1:21:31+32:4817:29
5Marit BjørnevikBodø og Omegn IF Orientering1:24:44+36:0118:10
6Kristin NilssenMo OK1:33:15+44:3220:00
7Sigrid RennaKirkenes IF1:51:22+1:02:3923:53
8Katrine KalvigBodø og Omegn IF Orientering2:02:52+1:14:0926:21
0Kari LofthusIL BUL-Tromsødisqualified

D 60-

3 110 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Guri LøkseSørreisa OL41:5113:27

D 70-

2 790 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne-Marie PedersenBjerkvik IF1:17:3427:48
2Eva Lund PedersenIL Siso1:40:40+23:0636:04
0Brita Eilertsen GrønliFørde ILdisqualified

H 11-12

2 530 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eirik FrostAlta OL19:517:50
2Gjermund OsdalHarstad OL24:32+4:419:41
3Jørgen Eliseussen-SkalleHarstad OL25:17+5:269:59

H 11-12N

2 480 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liam Løvlund TroyNordreisa IL1:09:4928:09

H 13-14

3 110 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans UrsetIL BUL-Tromsø25:218:09
2Gard FrostAlta OL27:20+1:598:47
3Eskil FrischknechtAlta OL28:16+2:559:05
4Øyvind Johan OlsenBodø og Omegn IF Orientering31:48+6:2710:13
5Tom Einar Flermoen PaulsenAlta OL34:36+9:1511:07
6Jesper HelliksrudBodø og Omegn IF Orientering39:06+13:4512:34
7Emil Wilfred JensenAlta OL41:37+16:1613:22
8Henning StrandIL BUL-Tromsø43:27+18:0613:58
9Jon MarcussenHarstad OL43:50+18:2914:05
Kasper Ankjell HolmöyNordreisa ILdisqualified

H 15-16

6 210 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars Young VikNydalens SK49:558:02
2Øyvind Eliseussen-SkalleHarstad OL56:02+6:079:01
3Trygve Bø KongsbakkBodø og Omegn IF Orientering57:43+7:489:17
4Vegard StangnesOK Silsand1:18:04+28:0912:34
5Jonatan GraversenIL BUL-Tromsø1:30:08+40:1314:30
6Sander RasmussenKirkenes IF2:17:14+1:27:1922:05
0Håvard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsødisqualified

H 17-A kort

6 210 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andreas Gunnberg JohansenSørreisa OL1:12:1511:38
2Jonas SørensenStokmarknes OL1:14:08+1:5311:56
3Michael UlværStokmarknes OL1:18:14+5:5912:35
4Torleif JohansenStokmarknes OL1:22:16+10:0113:14
5Atle RokkanMo OK1:31:31+19:1614:44
6Geir HigraffStokmarknes OL1:40:11+27:5616:07
0Ted BernhardsenIL BUL-Tromsødisqualified
Kurth-Christian SandnessStokmarknes OLdisqualified
Lars Fredrik MartinussenSortland OL - Orienteringdid not finish

H 17-C

3 010 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jens Olav HessenStokmarknes OL34:0211:18
2Jon Helge VaengSørreisa OL38:41+4:3912:51
3Bjørn StangnesOK Silsand41:03+7:0113:38
4Jacob MeldgaardIL BUL-Tromsø42:51+8:4914:14

H 17-20

7 370 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mats Jørgen Nordmo IngdalMellembygd OL1:00:428:14
2Vegard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø1:05:29+4:478:53
3Even-Johan KaspersenMo OK1:06:38+5:569:02
4Lars Eliseussen-SkalleHarstad OL1:11:06+10:249:38
5Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering1:12:08+11:269:47
6Lars SolliMo OK1:12:11+11:299:47
7Marius Ekrem FinstadBodø og Omegn IF Orientering1:28:43+28:0112:02
8Håvard SolbakkenBodø og Omegn IF Orientering1:28:44+28:0212:02
9Håvard RokkanMo OK1:38:26+37:4413:21
10Erling StangnesOK Silsand1:38:30+37:4813:21

H 21-

10 160 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gjermund UrsetIL BUL-Tromsø1:19:347:49
2Bård FyhnSørreisa OL1:32:24+12:509:05
3Håvard Krey HansenOK Silsand1:33:57+14:239:14
4Ole-André HelgaasIL BUL-Tromsø1:38:53+19:199:43
5Christian Peter MacLassenIL BUL-Tromsø1:39:04+19:309:45
6Daniel Carløy SkjønsfjellNordreisa IL1:48:49+29:1510:42
7Alvin FyhnSørreisa OL1:50:13+30:3910:50
8Yngve Blomseth HelgesenSørreisa OL2:21:55+1:02:2113:58
9Alejandro BerrioIL BUL-Tromsø2:24:52+1:05:1814:15
10Knut Øyvind JohansenBardu IL2:40:45+1:21:1115:49
0Thomas FrostAlta OLdisqualified

H 40-

7 370 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond-Henry SkjønsfjellNordreisa IL1:15:1910:13
2Morten TjønndalBodø og Omegn IF Orientering1:30:50+15:3112:19
3Ole Morten WieMo OK1:32:34+17:1512:33
4Roar JørgensenSørreisa OL1:34:48+19:2912:51
5Håkon BrynjulfsenOK Silsand1:42:29+27:1013:54
6Rune GraversenIL BUL-Tromsø1:47:00+31:4114:31
7Torkel IrgensBodø og Omegn IF Orientering1:59:37+44:1816:13
8Odd-Runar Dahl KåvenAlta OL2:01:31+46:1216:29
0Ola BratlieIL BUL-Tromsødisqualified

H 50-

6 210 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jan-Hugo HanssenIL BUL-Tromsø53:518:40
2Axel Juell TheisenMellembygd OL57:44+3:539:17
3Børge HarveyIL BUL-Tromsø58:06+4:159:21
4Svein Harald HansenOK Silsand58:10+4:199:21
5Jonny I HansenIL BUL-Tromsø59:44+5:539:37
6Hans-Martin VaengSørreisa OL1:06:21+12:3010:41
7Martin FinstadBodø og Omegn IF Orientering1:15:45+21:5412:11
8Fred Inge EilertsenKirkenes IF1:16:39+22:4812:20
9Anders KureBodø og Omegn IF Orientering1:20:40+26:4912:59
10Fred Arne JacobsenBardu IL1:21:55+28:0413:11
11Arild IngdalMellembygd OL1:23:42+29:5113:28
12Atle IversenIL BUL-Tromsø1:27:13+33:2214:02
13Harald StrandIL BUL-Tromsø1:30:29+36:3814:34
14Leif GulbrandsenSørreisa OL1:36:08+42:1715:28
15Håkon B. BøBodø og Omegn IF Orientering1:39:05+45:1415:57
Martin FrischknechtAlta OLdid not finish

H 60-

4 660 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per RekkedalBodø og Omegn IF Orientering46:5110:03
2Kurt GrønliFørde IL57:21+10:3012:18
3Torgeir StrandhagenRøyken OL57:28+10:3712:19
4Dag SkoganBodø og Omegn IF Orientering1:09:16+22:2514:51
5Gunnar KvaalStorsteinnes IL1:19:04+32:1316:58
Arvid JohansenSørreisa OLdid not finish

H 70-

3 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erling PedersenIL Siso40:0112:52
2Jan LøvlundNordreisa IL50:04+10:0316:05
3Asbjørn PedersenIL Siso56:03+16:0218:01
4Jan Asbjørn EriksenSørreisa OL1:06:33+26:3221:23

H 80-

2 790 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gerhard BrandseggIL Kampen52:2718:47

Direkte C

3 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin KaspersenMo OK40:3613:29
2Wenche RydningHarstad OL48:55+8:1916:15
3Frode IkdahlBodø og Omegn IF Orientering58:02+17:2619:16
4Ingrid OxaasMo OK1:05:48+25:1221:51
0Helle J. FrischknechtAlta OLdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor