Norwegian Orienteering Federation

Official results for Nattsvermeren

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Nattsvermeren
Organiser: Fredrikstad SK
Date: Friday 8 April 2016

D 17-18

4 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nora TorgersenHalden SK39:239:09
2Hedda Raadal BjørloHalden SK40:27+1:049:24
3Mia Mathisen BekhusFredrikstad SK40:57+1:349:31
4Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss46:31+7:0810:49

D 21-

6 775 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo ShepherdHalden SK57:368:30

D 35-

4 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Audrun UtskarpenOslostudentenes IK1:06:2615:26

D 55-

4 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Julsrud HaugenHalden SK1:00:5514:10

H 15-16

4 300 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niels Christian HellerudHalden SK33:567:53
2Eirik BlågestadIndre Østfold OK34:27+0:318:00
3Bendik EliassenFredrikstad SK35:36+1:408:16
4Mats Andre NygårdIndre Østfold OK36:13+2:178:25
5Oliver Hagaseth MydskeFredrikstad SK36:49+2:538:33
6Runar Saur ModahlFredrikstad SK39:17+5:219:08
7Sondre OttesenFredrikstad SK40:35+6:399:26
8Eirik ImrikFredrikstad SK40:46+6:509:28

H 17-18

6 775 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1August Asheim BirkelandHalden SK48:427:11
2Olav Milian Schmitt GranHalden SK50:43+2:017:29
3Jørgen VisterHalden SK1:01:53+13:119:08
4Erlend BrendstuenHalden SK1:16:01+27:1911:13
0David StandalFredrikstad SKdisqualified
0Alexander Skaug YtterbølHalden SKdisqualified

H 19-20

8 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henrik EijsinkNydalens SK1:02:057:13
2Elias JonssonNydalens SK1:08:13+6:087:55
3Lukas LilandNydalens SK1:09:44+7:398:06
0Jørgen WulfsbergNydalens SKdisqualified

H 21-

8 600 m, 50 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anders NordbergNydalens SK55:406:28
2Emil WingstedtHalden SK57:15+1:356:39
3Markus HolterHalden SK57:16+1:366:39
4Eirik Kamstrup HovindHalden SK57:23+1:436:40
5Vegard Brun SagaIL Tyrving57:27+1:476:40
6Håvard LucasenFredrikstad SK57:28+1:486:40
7Bojan BlumensteinNydalens SK57:30+1:506:41
8Bent Olav AamodtFredrikstad SK57:33+1:536:41
8Mats HaldinHalden SK57:33+1:536:41
10Morten Jarvis WestergårdHalden SK57:35+1:556:41
11Håkon Raadal BjørloHalden SK57:42+2:026:42
12Hans Petter MathisenFredrikstad SK57:43+2:036:42
13Sindre SandvenFossum IF57:45+2:056:42
14Anders VisterNydalens SK57:49+2:096:43
15Sverre Waaler KaasNydalens SK57:52+2:126:43
16Fredrik EliassonHalden SK57:55+2:156:44
17Øystein SørensenNydalens SK57:57+2:176:44
18Torben Christian WendlerFredrikstad SK58:08+2:286:45
19Torbjørn SagbergIL Tyrving58:51+3:116:50
20Elias T. MølnvikFossum IF59:55+4:156:58
21Anders TiltnesIL Tyrving1:00:07+4:276:59
22Mats NordbrødenHalden SK1:00:09+4:296:59
23Erik AxelssonHalden SK1:00:16+4:367:00
24Peter NordbrødenHalden SK1:00:18+4:387:00
25Audun Bjerkreim NilsenFredrikstad SK1:00:32+4:527:02
26Jostein NørbechNydalens SK1:01:59+6:197:12
27Tore SandvikHalden SK1:02:18+6:387:14
28Øystein PettersenNydalens SK1:02:31+6:517:16
29Alex CarcasHalden SK1:03:24+7:447:22
30Espen FiskumHalden SK1:03:27+7:477:22
30Anders Felde OlaussenHalden SK1:03:27+7:477:22
32Herman Ryen MartinsenFredrikstad SK1:03:48+8:087:25
33Kjell Arild KarlsenFredrikstad SK1:04:32+8:527:30
34Henrik OttesenFredrikstad SK1:05:31+9:517:37
35Jonas NordströmHalden SK1:08:00+12:207:54
36Karl FremstadHalden SK1:08:03+12:237:54
37Trond KortnerØstmarka OK1:08:17+12:377:56
38Håvard HagaNydalens SK1:09:04+13:248:01
39Jon PedersenHalden SK1:11:04+15:248:15
40Oskar JensenNydalens SK1:11:09+15:298:16
41Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn Orientering1:12:26+16:468:25
42Halvor SaunesNydalens SK1:20:56+25:169:24
43Håvard BergetFredrikstad SK1:29:49+34:0910:26
44Øystein HoloFossum IF1:30:30+34:5010:31
0Mathias BenjaminsenLillomarka OLdisqualified
0Trygve Kristoffer LøvliHalden SKdisqualified
0Daniel OliversenTrøsken ILdisqualified
0Håkon Østraat SævareidHalden SKdisqualified
0Johan SvedbergHeming Orienteringdisqualified
0Vegard Jarvis WestergårdHalden SKdisqualified

H 35-

6 775 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas LieFredrikstad SK58:248:37
2Øyvind LøkenOK Moss1:02:08+3:449:10
3Audun BjerknesMåren OK1:09:28+11:0410:15
4Rune BlågestadIndre Østfold OK1:10:15+11:5110:22
5Magnus NordbrødenHalden SK1:11:42+13:1810:34
6Henning Bratland CarlsenOK Moss1:21:38+23:1412:02
7Kyrre GranFet OL1:24:04+25:4012:24

H 45-

6 775 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo Inge FjellstadÅs-NMBU Orientering56:398:21
2Svein NygårdLillomarka OL58:43+2:048:40
3Kjetil KarlsenOK Moss59:55+3:168:50
4Henning MartinsenFredrikstad SK59:57+3:188:50
5Stein H. HagenFossum IF1:01:18+4:399:02
6Espen WigaardOppsal Orientering1:01:32+4:539:04
7Frank LøwengreenFredrikstad SK1:01:34+4:559:05
8Arild AndresenFossum IF1:01:51+5:129:07
9Guttorm L EggeOslostudentenes IK1:18:50+22:1111:38
10Svend Arne YtterbølHalden SK1:21:55+25:1612:05
11Hallvard KorenOK Moss1:22:16+25:3712:08
12Sven SimonsenFredrikstad SK1:28:44+32:0513:05
13Pål AngvollFredrikstad SK1:35:08+38:2914:02
0Stein BlomsethLillomarka OLdisqualified
0Kjell Reidar MydskeFredrikstad SKdisqualified
0Sigmund VisterIndre Østfold OKdisqualified

H 55-

4 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL37:138:39
2Sören JonssonNydalens SK38:48+1:359:01
3Ivar MaalenÅs-NMBU Orientering38:53+1:409:02
4Terje Wiig MathisenNydalens SK39:03+1:509:04
5Sture OttesenIndre Østfold OK39:06+1:539:05
6Øystein KildahlØstmarka OK39:12+1:599:06
7Ove MartinsenHauketo IF39:33+2:209:11
8Karl Aasmund ErøyOK Moss41:07+3:549:33
9Eirik NordbrødenHalden SK44:15+7:0210:17
10Stein Arne NegårdVang OL44:46+7:3310:24
11Bent GalborgenIndre Østfold OK50:39+13:2611:46
12Herman BakkeLøten o-lag1:10:12+32:5916:19

H 65-

4 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Willy GrønstadGimle IF39:019:04

D13-14 par

2 875 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adine Blakkestad IngesenSarpsborg OL36:1912:37
1Ingrid Kristine HansenSarpsborg OL36:1912:37

H13-14 par

2 875 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Odin SætherFredrikstad SK28:349:56
2Sivert PoppeFredrikstad SK29:17+0:4310:11
3Christopher LadimOK Moss30:00+1:2610:26
4Thomas BlomkvistFredrikstad SK35:32+6:5812:21
5Isak Juel FagermoenFredrikstad SK39:07+10:3313:36
5Kristoffer B. HelminsenFredrikstad SK39:07+10:3313:36

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor