Norwegian Orienteering Federation

Official results for Klubbkamp 2, Sælandskogen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Klubbkamp 2, Sælandskogen
Organiser: Ålgård Orientering
Date: Tuesday 31 May 2016

Jenter under 17-over 59

2 700 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sara Nystrøm OlsenStavanger Orienteringsklubb22:488:26
2Ingrid LamarkGanddal IL24:28+1:409:03
3Anne GarsrudStavanger Orienteringsklubb24:54+2:069:13
4Ida MonsenEgersund OK28:03+5:1510:23
5Anna TaksdalGanddal IL30:24+7:3611:15
6Alida OftedalÅlgård Orientering30:30+7:4211:17
7Aina SolheimÅlgård Orientering32:44+9:5612:07
8Turid NystrømStavanger Orienteringsklubb33:23+10:3512:21
9Celina Iversen ÅseEgersund OK35:05+12:1712:59
10Frøydis Line FurlandSandnes IL (Rogaland)36:07+13:1913:22
11Julie PuntervoldEgersund OK36:17+13:2913:26
12Haldis GlendrangeStavanger Orienteringsklubb37:09+14:2113:45
13Elise Sydnes RisaStavanger Orienteringsklubb37:31+14:4313:53
14Hilde OhrGanddal IL38:46+15:5814:21
15Helga AaslidEgersund OK44:03+21:1516:18
16Ane Hagalid SæbøSandnes IL (Rogaland)44:26+21:3816:27
17Nora Byrkjedal LevangÅlgård Orientering44:44+21:5616:34
18Julie AkslandSandnes IL (Rogaland)45:19+22:3116:47
19Berit Ebbell OlsenStavanger Orienteringsklubb51:01+28:1318:53
20Pernille HovstadGanddal IL52:35+29:4719:28
21Marte Roth AarskogSandnes IL (Rogaland)53:00+30:1219:37
22Thea Beate PuntervoldEgersund OK1:15:38+52:5028:00
23Torill Harestad EspedalStavanger Orienteringsklubb1:43:52+1:21:0438:28
0Kaja Hiorth MyklatunSandnes IL (Rogaland)disqualified

Jenter 17-59

4 410 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aud Hognestad TaksdalGanddal IL38:058:38
2Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)39:49+1:449:01
3Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)40:04+1:599:05
4Vilde MalmeiSandnes IL (Rogaland)41:19+3:149:22
5Inger Tone NygårdEgersund OK44:57+6:5210:11
6Trine BolstadGanddal IL45:16+7:1110:15
7Nina KarlsenStavanger Orienteringsklubb45:23+7:1810:17
8Jorunn HadlandEgersund OK45:58+7:5310:25
9Ane OftedalÅlgård Orientering46:11+8:0610:28
10Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)50:18+12:1311:24
11Ann-Cathrin Nybak UrdalGanddal IL52:46+14:4111:57
12Otilie OftedalÅlgård Orientering53:57+15:5212:14
13Brit NilsenStavanger Orienteringsklubb54:07+16:0212:16
14Elisabeth Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb55:38+17:3312:36
15Tone Cecilie NystrømStavanger Orienteringsklubb55:39+17:3412:37
16Vibeke LamarkGanddal IL55:46+17:4112:38
17Ann Karin TjørhomGanddal IL56:30+18:2512:48
18Anne Sæbø VikSandnes IL (Rogaland)1:00:04+21:5913:37
19Anita Glenne KallhovdEgersund OK1:01:49+23:4414:01
20Barbro SandalGanddal IL1:06:06+28:0114:59
21Brit Vivian MelingStavanger Orienteringsklubb1:39:07+1:01:0222:28

Gutter under 17-over 59

2 700 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Johan Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubb19:057:04
2Arne Kristian EspedalStavanger Orienteringsklubb19:57+0:527:23
3Tobias RøddeGanddal IL22:15+3:108:14
4Arne ØstensenStavanger Orienteringsklubb26:14+7:099:42
5Edvin AakreEgersund OK26:20+7:159:45
6Andreas Nybak UrdalGanddal IL26:37+7:329:51
7Øyvind LamarkGanddal IL27:01+7:5610:00
8Jonas Årvik SandalGanddal IL27:03+7:5810:01
9Markus Andreas BreivoldGanddal IL27:17+8:1210:06
10Ove OalandGanddal IL27:52+8:4710:19
11Bjarne GimreGanddal IL28:07+9:0210:24
12Finn-Morten ÅrstadStavanger Orienteringsklubb28:20+9:1510:29
13Svein GlendrangeStavanger Orienteringsklubb28:24+9:1910:31
14Tormod AaslidEgersund OK29:03+9:5810:45
15Arvid ThorsenAftenbladet BIL31:57+12:5211:50
16Åsmund Lauritz VaalandGanddal IL33:37+14:3212:27
17Knut Jonas EspedalStavanger Orienteringsklubb35:30+16:2513:08
18Johannes KjosavikSandnes IL (Rogaland)41:14+22:0915:16
19Andreas MellemstrandGanddal IL41:35+22:3015:24
20Thomas Barvik MælandGanddal IL43:04+23:5915:57
21Elias EidsvågGanddal IL43:32+24:2716:07
22Erlend BremnesGanddal IL45:06+26:0116:42
23Adrian UelandÅlgård Orientering49:41+30:3618:24
24Eivind RothGanddal IL51:03+31:5818:54
25Aksel DommersnesGanddal IL53:34+34:2919:50
26Leif SundliGanddal IL55:48+36:4320:40
27Andreas FurulyÅlgård Orientering58:00+38:5521:28
28Dirk Einar van ZantenSandnes IL (Rogaland)1:00:03+40:5822:14
29Daniel de Jong NjaaGanddal IL1:01:45+42:4022:52
30Arne KarlsenStavanger Orienteringsklubb1:11:32+52:2726:29
31Isak SöderholmÅlgård Orientering1:13:48+54:4327:19
32Fredrik HovstadGanddal IL1:26:33+1:07:2832:03
0Knut FeldmannStavanger Orienteringsklubbdisqualified
0Simon Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)disqualified
0Vegard HaugSandnes IL (Rogaland)disqualified
0Ove HaugvaldstadSandnes IL (Rogaland)disqualified
0Kjell SkjævelandStavanger Orienteringsklubbdisqualified
0Terje StokkelandÅlgård Orienteringdisqualified
0Jakob Hovland WadelGanddal ILdisqualified

Gutter 17-59

4 410 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ola Magnus LaugalandÅlgård Orientering31:357:09
2Arild AasheimGanddal IL33:50+2:157:40
3Fredrik OmdalGanddal IL34:48+3:137:53
4Sigurd R. OftedalÅlgård Orientering35:39+4:048:05
5Tor Gunnar AkslandSandnes IL (Rogaland)36:07+4:328:11
6Alf Johan Walgermo LimaGanddal IL37:03+5:288:24
7Morten Bjerga SundliGanddal IL37:28+5:538:29
8Oddvar TaksdalGanddal IL37:34+5:598:31
9Tom FurlandSandnes IL (Rogaland)37:46+6:118:33
10Thomas HadlandEgersund OK38:03+6:288:37
11Per Olav HaarrGanddal IL38:18+6:438:41
11Stein Arne OlsenStavanger Orienteringsklubb38:18+6:438:41
13Lars Sigve OftedalÅlgård Orientering38:44+7:098:46
14Per Ivar StoklandGanddal IL39:40+8:058:59
15Kenneth MydlandEgersund OK40:16+8:419:07
16Morten AamodtSandnes IL (Rogaland)40:20+8:459:08
17Joar EilevstjønnGanddal IL40:33+8:589:11
18Sturla StokkelandÅlgård Orientering42:27+10:529:37
19Fredrik SandalGanddal IL43:41+12:069:54
20Paul Terje HaarrGanddal IL44:16+12:4110:02
21Erling MaulandGanddal IL46:23+14:4810:31
22Espen Fyhn NilsenStavanger Orienteringsklubb46:50+15:1510:37
23Nils Tore PuntervoldEgersund OK47:38+16:0310:48
24Gunnar PettersonEgersund OK48:14+16:3910:56
25Pål H. GjerdenStavanger Orienteringsklubb48:33+16:5811:00
26Pål BårdsenStavanger Orienteringsklubb48:59+17:2411:06
27Helge RisaStavanger Orienteringsklubb52:52+21:1711:59
28Per Frode SandalGanddal IL53:29+21:5412:07
29Jørgen NilsenStavanger Orienteringsklubb58:41+27:0613:18
30Ivar Johan LarsenStavanger Orienteringsklubb1:01:08+29:3313:51
31Per Martin StoklandGanddal IL1:02:30+30:5514:10
32Raymond B PettersenÅlgård Orientering1:03:44+32:0914:27
33Øivind HansenGanddal IL1:06:09+34:3415:00
34Ludvig MellemstrandGanddal IL1:06:39+35:0415:06
35Agnar LienGanddal IL1:08:47+37:1215:35
0Espen KarlsenStavanger Orienteringsklubbdisqualified
0Trond LamarkGanddal ILdisqualified
0Magnus Christie ØrkeStavanger Orienteringsklubbdisqualified

Jenter - Ny

1 800 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ingeborg Roth AarskogSandnes IL (Rogaland)45:5725:31
Julie BergeÅlgård Orientering18:1510:08
Amalie BjordalÅlgård Orientering23:1812:56
Ane Oline BjordalÅlgård Orientering23:2613:01
Norah BreivoldGanddal IL16:589:25
Pernille BreivoldGanddal IL27:0715:03
Mille Sofie EidsaaÅlgård Orientering14:217:58
Oda Fjermestad HelgesenSandnes IL (Rogaland)18:1610:08
Tuva Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)25:1013:58
Julie M HellandEgersund OK17:069:30
Oda Thorsen KlavenessSandnes IL (Rogaland)28:4515:58
Gunvor KleppaÅlgård Orientering38:3621:26
Kristina KleppaÅlgård Orientering14:368:06
Stine KleppaÅlgård Orientering38:0121:07
Anne LangmyrGanddal IL19:3010:50
Maria LangmyrGanddal IL34:2119:05
Ane Byrkjedal LevangÅlgård Orientering11:296:22
Synne Byrkjedal LevangÅlgård Orientering17:159:35
Marthe Heigre MælandÅlgård Orientering20:3711:27
Maren OftedalÅlgård Orientering19:5711:05
Grete Stokke SeljeskogGanddal IL23:2112:58
Karen Helene SeppolaÅlgård Orientering23:0512:49
Ada C StokkelandÅlgård Orientering14:428:10
Lea StokkelandÅlgård Orientering31:3317:31
Tea StokkelandÅlgård Orientering31:3817:34
Mari Solheim VoldenÅlgård Orientering20:2111:18
Eiril LaugalandÅlgård Orienteringdisqualified
Synnøve WestermoenSandnes IL (Rogaland)disqualified

Gutter - Ny

1 800 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Knut Halvor AmdalÅlgård Orientering18:2110:11
Simon FurulyÅlgård Orientering23:1612:55
Ola HålandÅlgård Orientering21:5712:11
Torjus HålandÅlgård Orientering15:378:40
Jomar Halvorsen SætreSandnes IL (Rogaland)16:159:01
Magnus HaugSandnes IL (Rogaland)16:379:13
Oskar KleppaÅlgård Orientering38:3521:26
Tallak LangmyrGanddal IL34:1519:01
Brage LaugalandÅlgård Orientering18:3610:20
Vetle LaugalandÅlgård Orientering19:3310:51
Morten Heigre MælandÅlgård Orientering29:0216:07
Trym Løken NødlandGanddal IL17:359:46
Lars OftedalÅlgård Orientering30:4717:06
Vebjørn OftedalÅlgård Orientering19:3210:51
Tord ØglændSandnes IL (Rogaland)17:029:27
Marius RøddeGanddal IL16:579:25
Håkon Stokke SeljeskogGanddal IL15:228:32
Øyvind Stokke SeljeskogGanddal IL23:2212:58
Tobias SletvoldÅlgård Orientering13:437:37
Erlend Sola SømmeÅlgård Orientering23:1012:52
Ole Kristian TaksdalGanddal IL22:2612:27
Sjur UndheimÅlgård Orientering20:1611:15
Trym UndheimÅlgård Orientering21:3912:01
Odne van ZantenSandnes IL (Rogaland)23:4513:11

B-├ąpen

2 700 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørnar André HaugSandnes IL (Rogaland)23:148:36
2Nina Glendrange WoldStavanger Orienteringsklubb26:11+2:579:41
3Per Ingar HadlandGanddal IL27:22+4:0810:08
4Silje HadlandEgersund OK29:45+6:3111:01
5Bjørg Line FurlandSandnes IL (Rogaland)30:41+7:2711:21
6Ingunn VoilåsEgersund OK30:48+7:3411:24
7Torunn LaugalandÅlgård Orientering36:55+13:4113:40
8Olav HellandEgersund OK38:50+15:3614:22
9Sten Inge FurulyÅlgård Orientering39:23+16:0914:35
10Silje Bjerga SundliGanddal IL39:25+16:1114:35
11Kristin SkadsemGanddal IL40:11+16:5714:52
12Arild SvihusGanddal IL42:16+19:0215:39
13Samuel A StokkelandÅlgård Orientering46:22+23:0817:10
14Anders Jess LinjordGanddal IL51:19+28:0519:00
15Møyfrid LarsenStavanger Orienteringsklubb52:27+29:1319:25
16Unni SundliGanddal IL53:20+30:0619:45
17Kristin Sydnes RisaStavanger Orienteringsklubb53:27+30:1319:47
18Bjørnar Sydnes RisaStavanger Orienteringsklubb53:42+30:2819:53
19David Jess LinjordGanddal IL56:06+32:5220:46
20Emma Sydnes RisaStavanger Orienteringsklubb58:51+35:3721:47
0Gunhild OftedalÅlgård Orienteringdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor