Norwegian Orienteering Federation

Official results for Gonsprinten m/MOT.TV-cup

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Gonsprinten m/MOT.TV-cup
Organiser: Larvik OK
Date: Sunday 4 September 2016

N-├ąpen

1 540 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Alexander DybvikStokke IL29:1819:01
Jens DybvikStokke IL29:0318:51
Daniella GjoneSandefjord OK17:4911:34
Vlja IslandOL Tønsberg og omegn45:0629:17
Kristian Kaupang LyeLarvik OK23:5415:31
Vigdis SigurdsdottirStokke IL33:5722:02
Magnus SigurdssonStokke IL13:258:42
Ole Magnus StormyrIL Hauken31:1620:18
Sturla SyversonStokke IL20:5413:34

D 10-12

1 560 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathea GløersenOL Tønsberg og omegn12:057:44
2Serine Kierulf DirdalLarvik OK16:20+4:1510:28
3Wilma EvensenOL Tønsberg og omegn30:43+18:3819:41

D 10-12N

1 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maren Sofie FremstadLarvik OK28:4818:42

D 13-14

2 390 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin Melby JacobsenLardal OL23:189:44
2Eline SchjervenLardal OL24:51+1:3310:23
3Mina SchjervenLardal OL26:46+3:2811:11
4Ida Sofie HjortlandLarvik OK27:05+3:4711:19
5Emma EngehultNotodden OL27:12+3:5411:22
6Malene NysæterSkien OK31:10+7:5213:02
7Maria Gammelsæter MehammerPorsgrunn OL34:07+10:4914:16
8Anny RogneOL Tønsberg og omegn44:23+21:0518:34
9Kristin NordgårdNotodden OL47:01+23:4319:40
10Mari Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn48:22+25:0420:14
0Lita Lerke Leodine HjelsethOL Tønsberg og omegndid not finish

D 13-16C

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Åsta Firing SimonsenAndebu ILdisqualified

D 15-16

2 670 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hanne VassendPorsgrunn OL23:228:45
2Elisabeth HesselbergLarvik OK26:51+3:2910:03
3Elise AusenPorsgrunn OL27:27+4:0510:16
4Andrine Harriet FremstadLarvik OK27:32+4:1010:18
5Hanna JohanssonHedrum OL30:36+7:1411:27
6Ida Therese Guttormsen SørumSkien OK43:20+19:5816:13
7Julie EikelandOL Tønsberg og omegn59:31+36:0922:17
0Anna MeenPorsgrunn OLdisqualified

D 17-

2 910 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Signe Bredholt JørgensenSandefjord OK24:448:29
2Camilla L. RosenvoldPorsgrunn OL33:24+8:4011:28
3Ella Arentz HagenSandefjord OK38:23+13:3913:11
4Torill Hynne FjæreHedrum OL40:00+15:1613:44
5Mathea Strøm GrønnHedrum OL41:39+16:5514:18
6Katrine GjestrumHedrum OL46:05+21:2115:50
7Gunvor Aurora MasvikLarvik OK1:06:14+41:3022:45
8Susanne StrømHedrum OL1:22:05+57:2128:12

D 17-C

1 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristin JohanssonHedrum OL35:0718:28
2Hilde Gunn HellenesOK Skeidi36:42+1:3519:18
3Elin SlokvikNotodden OL38:30+3:2320:15
4Silje Skatvedt StensrudOK Horten40:52+5:4521:30
5Linnea EvensenOL Tønsberg og omegn46:25+11:1824:25
6Else StordalOL Tønsberg og omegn1:23:00+47:5343:41

D 40-

2 910 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liv SchjervenLardal OL33:2611:29
2Hilde VassendPorsgrunn OL35:18+1:5212:07
3Sara MathisenPorsgrunn OL37:56+4:3013:02
4Elin GravningenStokke IL38:43+5:1713:18
5Lene LoftesnesOL Tønsberg og omegn39:37+6:1113:36
6Trude NysæterSkien OK42:59+9:3314:46
7Anette FiringAndebu IL43:51+10:2515:04
8Anikken Gjein DybvikStokke IL57:02+23:3619:35
0Mai Britt BjørkSandefjord OKdisqualified

D 50-

2 910 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tone StoklandSandefjord OK30:3710:31
2Hilde Kristine RosenvoldPorsgrunn OL33:14+2:3711:25
3Eli Marie WiigPorsgrunn OL34:26+3:4911:49
4Hilde KløvstadSandefjord OK35:47+5:1012:17
5Karin EriksenOL Tønsberg og omegn47:10+16:3316:12

D 60-

2 280 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne Lise SagaKjose IL29:0112:43
2Karin KittilsenStokke IL41:39+12:3818:16
3Margareta BrynhildsenStokke IL42:10+13:0918:29
4Rakel ØrenSandefjord OK46:52+17:5120:33
5Elisabeth RødAndebu IL49:04+20:0321:31
6Inger Marie JohanssonPorsgrunn OL54:35+25:3423:56

D 70-

2 280 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1May Helene HansenSandefjord OK42:0318:26
2Gerd LangsethLarvik OK50:44+8:4122:15
3Astrid GjelstadSandefjord OK1:12:56+30:5331:59
4Hjørdis ØvreåsBotne SK1:14:33+32:3032:41
5Anne-Lise Blomhoff RonæssPorsgrunn OL1:16:50+34:4733:41

H 10-12

1 560 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henrik Kaupang LyeLarvik OK10:136:32
2Theodor BjørkSandefjord OK11:49+1:367:34
3Benjamin GjoneSandefjord OK13:10+2:578:26
4Ola MeenPorsgrunn OL14:28+4:159:16
5Gabriel GjoneSandefjord OK14:36+4:239:21
6Brage EikåsSandefjord OK14:46+4:339:27
7Henrik Repstad StoremyrIL Hauken18:14+8:0111:41
8Gaute NysæterSkien OK33:17+23:0421:20

H 10-12N

1 540 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lars Loftesnes KaupangOL Tønsberg og omegn16:1210:31
2Niclas GunnerødStokke IL19:45+3:3312:49

H 13-14

2 390 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Iver RingheimLarvik OK19:158:03
2Cornelius BjørkSandefjord OK19:47+0:328:16
3Viljan van RaaijHedrum OL19:50+0:358:17
4Tobias MathisenPorsgrunn OL21:38+2:239:03
5Halvard KornmoPorsgrunn OL23:04+3:499:39
6Åsmund SlokvikNotodden OL24:13+4:5810:07
7Sondre EvensenOL Tønsberg og omegn24:24+5:0910:12
8Jonas EikåsSandefjord OK25:40+6:2510:44
9Henrik R HoltHedrum OL27:01+7:4611:18
10Kristoffer FjæreHedrum OL29:24+10:0912:18
11Anders L. RosenvoldPorsgrunn OL30:48+11:3312:53
12Simen GravningenStokke IL32:12+12:5713:28

H 13-16C

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristian FremstadLarvik OK22:5112:01

H 15-16

2 670 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trym B IslandOL Tønsberg og omegn20:287:39
2Audun Melby JacobsenLardal OL21:13+0:457:56
3Morten Krona HaflanOL Tønsberg og omegn22:24+1:568:23
4Rasmus MathisenPorsgrunn OL22:32+2:048:26
5Alexander Repstad StoremyrPorsgrunn OL22:43+2:158:30
6Jakob HjelsethOL Tønsberg og omegn22:57+2:298:35
7Skjalg NysæterSkien OK25:19+4:519:28
8Even GravningenStokke IL27:44+7:1610:23
9Even-Andre ThorbjørnsenNotodden OL29:09+8:4110:55
10Olav Aasmundtveit HoffOL Tønsberg og omegn37:53+17:2514:11
0Kristian Juel JohannessenHedrum OLdisqualified

H 17-

3 160 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sindre R HoltHedrum OL23:437:30
2Håkon KornmoPorsgrunn OL24:49+1:067:51
3Mathias GløersenOL Tønsberg og omegn26:19+2:368:19
4Jørgen FrøydLarvik OK26:54+3:118:30
5Robert FredriksenNotodden OL42:50+19:0713:33

H 17-C

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
0Arnfinn SørumSkien OKdisqualified

H 40-

3 160 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hans Christian MeenPorsgrunn OL25:228:01
2Gisle NysæterSkien OK26:01+0:398:13
3Dag AusenPorsgrunn OL26:11+0:498:17
4Anders Kristian HoltHedrum OL27:43+2:218:46
5Rune EngehultNotodden OL28:41+3:199:04
6Jørgen FjæreHedrum OL30:56+5:349:47
7Jo Børre EikåsSandefjord OK34:16+8:5410:50
8Espen JohnsenHedrum OL34:49+9:2711:01
9Morten HamreIL Hauken34:58+9:3611:03
10Jon SkriubakkenPorsgrunn OL40:10+14:4812:42
11Tor Sverre GravningenStokke IL41:27+16:0513:07
12Sigurdur Freyr SigurdssonStokke IL50:39+25:1716:01
13Kenneth DybvikStokke IL1:08:31+43:0921:40
0Jostein MehammerPorsgrunn OLdisqualified

H 50-

3 160 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helge GisholtOK Skeidi28:008:51
2Inge GlittumOK Skeidi33:51+5:5110:42
3Karl MikkelsenOL Tønsberg og omegn34:20+6:2010:51
4Per Jarle EikelandOL Tønsberg og omegn41:42+13:4213:11
5Morten AndresenOK Skeidi45:03+17:0314:15
6Per Einar StrømHedrum OL48:13+20:1315:15
7Jan Ivar GundersenHedrum OL52:40+24:4016:40
8Frode GjestrumHedrum OL57:18+29:1818:07
0Kjetil KløvstadSandefjord OKdisqualified

H 60-

2 390 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per Chr. HagenBø OL23:419:54
2Øivind FadumSande Sportsklubb25:41+2:0010:44
3Atle RemmePorsgrunn OL27:12+3:3111:22
4Dagfinn TorpePorsgrunn OL27:13+3:3211:23
5Runar KittilsenStokke IL28:59+5:1812:07
6Elling AakreAndebu IL29:46+6:0512:27
7Ole JohanssonPorsgrunn OL31:26+7:4513:09

H 70-

2 280 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ragnar HillestadLardal OL31:4413:55
2Kjell MeenPorsgrunn OL32:09+0:2514:06
3Lars Martin GjeinStokke IL32:13+0:2914:07
4Magnar ReppesgårdHedrum OL33:22+1:3814:38
5Bjørn Willy HansenSandefjord OK34:24+2:4015:05
6Hans StordalOL Tønsberg og omegn34:53+3:0915:17
7Oddvar GjelstadSandefjord OK39:08+7:2417:09
8Tor Eivind EdvardsenLarvik OK39:18+7:3417:14
9Thorolf TrolsrudBotne SK39:55+8:1117:30
10Anton LommeHedrum OL41:14+9:3018:05
11Odd Egil FrognerOL Tønsberg og omegn45:02+13:1819:45
12Egil RonæssPorsgrunn OL49:55+18:1121:53
0Magnar ØvreåsBotne SKdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor