Norwegian Orienteering Federation

Official results for Glåmdalsløpet

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Glåmdalsløpet
Organiser: Grue IL
Date: Sunday 29 May 2016

N-åpen

1 480 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Arne Gunnar BarfloLøten o-lag40:3427:24
Ida Marianne BergersenEidskog OL30:1420:25
Karsten EllevoldOdal OL - Orientering16:3511:12
Ole Jacob EllevoldOdal OL - Orientering13:449:16
 Vilje Linnea FalchEidskog OL21:0414:14
Trond Seigerud HaugenLunderseter IL31:1221:04
Aleksander Tangen HoltetEidskog OL21:3714:36
Alette SnapaGrue IL18:4412:39
Kasper SnapaGrue IL18:0412:12
Synne SørliEidskog OL32:0421:40
Astrid VaneboGrue IL18:4212:38

D -10

1 480 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Oda Marissa BergersenEidskog OL30:1620:27

D 11-12N

1 480 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth Malin DalGrue IL17:4111:56

D 17-A kort

4 420 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lisbeth GråvVang OL51:3711:40
2Linda EngenRaumar Orientering1:00:03+8:2613:35
2Lene Margrethe SætabergetLunderseter IL1:00:03+8:2613:35

D 17-B

3 590 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mona HaugerBrandval/Kongsvinger OK46:0812:51
2Mette SolbergseterAustmarka IL56:20+10:1215:41
3Anne-Grete AustadRaumar Orientering57:19+11:1115:57

D 17-C

3 090 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mari GottebergHamar OK36:3011:48
2Maja Seigerud HaugenLunderseter IL1:11:59+35:2923:17
3Berit DalheimLunderseter IL1:44:54+1:08:2433:56

D 17-N

2 310 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marissa Penelope BergersenEidskog OL31:5213:47
2Liv SimonsenOK Øst32:53+1:0114:14
0Tina BjørnstadRaumar Orienteringdisqualified

D 17-20

6 020 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heidi Therese WiestVang OL58:469:45

D 40-

6 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Yngvild MalmoVang OL1:10:2311:41
2Grethe BergersenEidskog OL1:19:00+8:3713:07

D 50-

5 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ida EngenRaumar Orientering1:05:0012:24
2Anita Østgård OlsenLøten o-lag1:09:41+4:4113:17
3Guri Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:17:31+12:3114:47
4Randi Fallbakken BergeLøten o-lag1:26:32+21:3216:30
5Trine Marit Justad RaaenKongsberg OL1:47:40+42:4020:32

D 60-

4 420 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mary Falkevik OlssonVästvärmlands OK1:04:2714:34
2Solveig BillingsøEidskog OL1:17:46+13:1917:35
3Helle JørstadHamar OK1:19:07+14:4017:53

D 70-

3 370 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Åse Karin ThorsbergBrandval/Kongsvinger OK1:00:5818:05

H -10

1 480 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Asbjørn LandeEidskog OL16:0710:53
Lauritz Palmstrøm-StolpeEidskog OL40:4327:30

H 11-12

2 190 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ragnar LandeEidskog OL32:3614:53

H 11-12N

1 480 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Emil SkytterenOdal OL - Orientering17:1211:37

H 13-16N

2 310 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Petter Kristoffer HusåsOdal OL - Orientering35:4815:29

H 15-16

6 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alf Briskerud HasselvoldGrue IL1:05:3310:53
2Sondre SkytterenOdal OL - Orientering1:06:27+0:5411:02

H 17-A kort

5 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henning JordheimVang OL59:4611:24
2Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:09:08+9:2213:11
0Stig WiestVang OLdid not finish

H 17-B

3 590 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin SkytterenOdal OL - Orientering38:5710:50 Download route in GPX format
2Svein HaugomBrandval/Kongsvinger OK39:15+0:1810:55
3Erik HaugenRingsaker OK39:59+1:0211:08
4Bjørn NordvikKolbotn og Skimt OL40:11+1:1411:11
5Arne SørliEidskog OL40:26+1:2911:15 Download route in GPX format
6Jens-Henrik SimonsenOK Øst47:56+8:5913:21
7Håkon HalvorsenElverum OK50:17+11:2014:00
8Odd HaugerBrandval/Kongsvinger OK53:04+14:0714:46
9Kai Jostein BergersenEidskog OL53:18+14:2114:50
10Knut FjæstadHamar OK54:31+15:3415:11
11Odd RiseRingsaker OK55:23+16:2615:25
12Erlend Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK59:17+20:2016:30

H 17-C

3 090 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John TangenHamar OK28:299:13
2Tor SætabergetLunderseter IL39:32+11:0312:47
3Kåre Martin EllevoldOdal OL - Orientering40:01+11:3212:57
4Egil SolbergseterAustmarka IL44:50+16:2114:30
5Trond Egil DigernesBrandval/Kongsvinger OK1:08:23+39:5422:07
6Niklas StolpeEidskog OL1:15:05+46:3624:17

H 17-N

2 310 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tor SimonsenOK Øst46:2920:07

H 21-

8 780 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Are WigaardOppsal Orientering1:00:206:52
2Kenneth BilstadVang OL1:00:37+0:176:54
3Yngve VoldenLøten o-lag1:02:32+2:127:07
4Peder Gjølstad RøhnebækÅs-NMBU Orientering1:07:32+7:127:41
5Eivind LandeEidskog OL1:07:43+7:237:42
6Geir Myhr ØienRingsaker OK1:11:53+11:338:11
7Anders Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:13:11+12:518:20
8Ludvig RødnesOppsal Orientering1:18:55+18:358:59
9Kyrre GranFet OL1:27:46+27:269:59
10Tor-Arve Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:36:32+36:1210:59

H 40-

6 460 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lars Karelius NoerBrandval/Kongsvinger OK53:538:20
2Stian MyrvangLunderseter IL55:06+1:138:31
3Anders HaugerBrandval/Kongsvinger OK1:04:07+10:149:55

H 50-

6 020 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trond OlsenLøten o-lag48:548:07
2Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL49:31+0:378:13
3Ole Inge RismoenBrandval/Kongsvinger OK49:52+0:588:17
4Stein Arne NegårdVang OL58:35+9:419:43
5Kay Håvard NyhusBrandval/Kongsvinger OK59:33+10:399:53
6Richard Zeiner-GundersenFossum IF1:00:30+11:3610:02
7Jon Ivar BergersenEidskog OL1:10:54+22:0011:46
8Harald BergeLøten o-lag1:11:40+22:4611:54
9Tor StrandRaumar Orientering1:20:02+31:0813:17

H 60-

5 240 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK44:238:28
2Terje WikstrømRingsaker OK46:41+2:188:54
3Leif BillingsøEidskog OL50:37+6:149:39
4Jarle BusterudElverum OK50:44+6:219:40
5Knut SkjesetVang OL51:44+7:219:52
6Tor SolbergseterAustmarka IL54:29+10:0610:23
7Børre BørresenBrandval/Kongsvinger OK55:58+11:3510:40
8Per OsenVestre Akers SK56:09+11:4610:42
9Ole LienLøten o-lag58:07+13:4411:05
10Arve SmestadLøten o-lag58:47+14:2411:13
11Terje MalmHamar OK59:27+15:0411:20
12Knut MalmoRingsaker OK1:00:58+16:3511:38
13Lars OlssonVästvärmlands OK1:04:01+19:3812:13
14Knut WikstrømRingsaker OK1:08:20+23:5713:02
15Jan SveenRaumar Orientering1:15:42+31:1914:26
0Karl Petter OpsahlLøten o-lagdid not finish
0Roar SætabergetLunderseter ILdid not finish
0Bengt SvedjebySkattkärrs SOKdid not finish

H 70-

3 840 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Trond FeiringHamar OK39:3710:19
2Hasse BergstrømIL Tyrving40:56+1:1910:39
3Hans A. TingvoldRaufoss IL Orientering41:26+1:4910:47
4Olav HøiåsVang OL41:46+2:0910:52
5Ole Kristian SteinbekkenOdal OL - Orientering48:10+8:3312:32
6Magne SmelandVang OL50:05+10:2813:02
7Per VoldVang OL51:40+12:0313:27
8Stein Erik EdvardsenElverum OK51:41+12:0413:27
9Harald HaugenRingsaker OK53:16+13:3913:52
10Ludvig Bjerke-NarudHamar OK1:02:24+22:4716:15
11Lennart KarlssonTrollhättens OK1:05:11+25:3416:58
12Kåre ØstgårdOL Vallset/Stange1:08:40+29:0317:52
13Oddvar DalbyVang OL1:28:56+49:1923:09
0Ottar EvensenElverum OKdid not finish
0Klaus EngenEidskog OLdid not finish

H 80-

3 370 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hans RuudHamar OK51:0815:10
2Nils JanssonSkattkärrs SOK57:34+6:2617:04
3John FallbakkenOL Vallset/Stange1:16:07+24:5922:35

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor