Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Sprintcup finale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Sprintcup finale
Organiser: NTNUI
Date: Wednesday 4 May 2016

D -10

1 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nora HalvorsenFreidig20:0616:45
2Vilde Nordgård LeirenByåsen IL24:48+4:4220:40
3Agnes Vatterholm JernbergFreidig28:09+8:0323:27
Anna BellingmoOL Gauladid not start

D11-12

1 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mathea Spets StorhovFreidig8:407:13
2Una KittilsenFreidig9:18+0:387:45
3Anna Aurora NolteFreidig11:42+3:029:45
4Marita AskeFreidig12:29+3:4910:24
5Solveig Louise NissenFreidig12:37+3:5710:30
6Lina Storler SnøfuglFreidig13:55+5:1511:35
7Tora KittilsenFreidig14:48+6:0812:20
8Juni Pape SkjærvoldFreidig17:09+8:2914:17
9Eira Ausen FossmarkFreidig21:02+12:2217:31
10Vilde Talgø-KristiansenFreidig23:11+14:3119:19
Malin Nordgård LeirenByåsen ILdid not start
Stine Gilje HagelerByåsen ILdid not start

D13-14

3 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Frida HaugskottOL Trollelg19:135:39
2Vilde Lereim StorliFreidig19:19+0:065:40
3Ane Malene KolstadFreidig23:40+4:276:57
4Maren VikenByåsen IL25:51+6:387:36
5Silje Marie NissenFreidig27:22+8:098:02
6Tuva GrøtteWing OK27:24+8:118:03
7Mari EidsmoFreidig27:52+8:398:11
8Stine AuneNidarøst OK29:50+10:378:46
9Tale Tannvik SkeiFreidig29:56+10:438:48

D15-16

3 400 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lene Berg HanssenByåsen IL15:364:35
2Dina ReitanFreidig15:38+0:024:35
3Hedda Hoff HagenByåsen IL19:41+4:055:47
4Synne KvammeWing OK20:26+4:506:00
5Hanne Helmine RogstadNidarøst OK30:06+14:308:51
6Thea WalsethMalvik IL32:31+16:559:33
7Mona Eggen KongsbakWing OK32:51+17:159:39

D17-20

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marte Hoff HagenNTNUI16:324:51
2Line SølbergOL Trollelg19:50+3:185:50
3Ella Eriksen KongsvikWing OK24:39+8:077:15
4Andrine VikenByåsen IL29:17+12:458:36
Malin SandstadFreidigdid not start
Vera MelkildFreidigdid not start
Marie Bakken SørensenFreidigdid not start

D21-

3 400 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristine FjellangerNTNUI15:074:26
2Mai Elin WatsonNTNUI16:49+1:424:56
3Guro TorpeFrol IL17:37+2:305:10
4Hedvig ÅstebølNTNUI19:26+4:195:42
5Kajsa Stina SandstadNTNUI19:42+4:355:47
6Elen Katrine SkjerveFrol IL19:47+4:405:49
7Jenny PerssonByåsen IL21:02+5:556:11
8Line Hovdenak LyngNidarøst OK21:25+6:186:17
9Marit SchmidOL Trollelg23:22+8:156:52
10Marta UlvensøenNTNUI24:29+9:227:12
11Karen Oline KolstadFreidig24:37+9:307:14
12Andrea VindalWing OK24:49+9:427:17
13Eirin Svanøe-HafstadFrol IL25:13+10:067:25
14Gry GranstedtNTNUI25:55+10:487:37
15Johanne RaknerNTNUI27:24+12:178:03
16Maren Mohagen HansenNTNUI27:27+12:208:04
17Pauline Røstum BellingmoOL Gaula27:31+12:248:05
18Ane Kjerstine SandstadFrol IL28:26+13:198:21
19Sigrid BratsbergNTNUI29:49+14:428:46
20Ingunn SandbakkNTNUI32:40+17:339:36

D40

3 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torunn Spets StorhovFreidig16:364:52
2Mari Angell-PetersenFreidig17:40+1:045:11
3Gøril EideByåsen IL17:44+1:085:12
4Kari UlsethFreidig19:12+2:365:38
5Tone AlmåsIL Leik23:12+6:366:49
6Mari HoffByåsen IL23:30+6:546:54
7Liv TennesWing OK24:05+7:297:05
8Gro Sandstad EidsmoFreidig26:05+9:297:40
9Kristin SølbergIL Leik34:06+17:3010:01
10Susanna BrynhildsenWing OK34:54+18:1810:15
Sigrid MelkildFreidigdid not start
Mari MoseidFreidigdid not start

D50

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mona J. MølnvikFreidig20:025:53
2Nina-Beate LiabakkByåsen IL21:29+1:276:19
3Hilde ForbordMalvik IL22:22+2:206:34
4Anne-Lise BratsbergWing OK40:00+19:5811:45
Grete Berge OwrenFreidigdid not start

D60

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Reidun Fallan SmaavikFreidig35:0110:17

D70

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Katharina Mo BergeFreidig22:536:43
2Randi HellandWing OK44:44+21:5113:09

H -10

1 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sivert Sæther LevinFreidig12:4310:35
2Vebjørn Bergh-HansenByåsen IL14:13+1:3011:50
3Sofus H LindWing OK14:18+1:3511:55
4Hallvard HellevikFreidig14:38+1:5512:11
5Ole Ulseth SylteFreidig18:15+5:3215:12
6Jørgen Moseid UlvenFreidig18:36+5:5315:30
7Kristoffer LodgaardByåsen IL21:36+8:5318:00
8Erlend GrønliFreidig25:39+12:5621:22
9Rune HinselwoodFreidig33:42+20:5928:05
Ludvik Storler SnøfuglFreidigdisqualified
Emil Eidsmo JohansenFreidigdid not start

H11-12

1 200 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sverre HellevikFreidig10:579:07
2Erling AustrheimFreidig11:46+0:499:48
2Jakob Lundgren MelandWing OK11:46+0:499:48
4Tristan HalvorsenFreidig12:47+1:5010:39
5Emil LeroyerFreidig12:56+1:5910:46
6Mads Andre AuranMalvik IL13:19+2:2211:05
7Sigurd BraathenWing OK13:49+2:5211:30
8Vegard Lereim StorliFreidig14:10+3:1311:48
9Iver Dalsaune ThunFreidig17:45+6:4814:47
10Kasper LodgaardByåsen IL19:12+8:1516:00
11Johan BjørkanByåsen IL19:18+8:2116:05

H13-14

3 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikkel HoltFreidig18:165:22
2Jostein RøFreidig22:28+4:126:36
3Vemund MølnvikFreidig22:29+4:136:36
4Petter Andreas LonaWing OK23:30+5:146:54
5Vegard Ulseth SylteFreidig23:39+5:236:57
6Nikolai RenolenWing OK23:47+5:316:59
7Brage AsplemFreidig28:21+10:058:20
8Håkon Høyem OlsenFreidig29:16+11:008:36
9Erlend AuneByåsen IL31:07+12:519:09
10William P WalsethMalvik IL31:11+12:559:10
11Henrik BraathenWing OK32:14+13:589:28
12Oskar TangvoldFreidig36:29+18:1310:43
13Mathias Enebak IversenFreidig44:01+25:4512:56
Gabriel CallananWing OKdid not start
Kasper Sæterhaug KnudsenFreidigdid not start

H15-16

3 400 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mats EidsmoFreidig14:114:10
2Vegard KittilsenFreidig14:39+0:284:18
3Simen Spets StorhovFreidig14:45+0:344:20
4Matias NissenFreidig17:31+3:205:09
5Petter Liabakk EriksenByåsen IL17:38+3:275:11
6Trygve TegnanderWing OK22:23+8:126:35
7Lars SandstadFreidig23:38+9:276:57
8Jonas VindalWing OK25:46+11:357:34
9Kenneth KjelaasMalvik IL26:34+12:237:48
10Håkon HolstadFreidig27:21+13:108:02
10Ådne Skjæveland JøssingWing OK27:21+13:108:02
12Martin SelmerFreidig28:14+14:038:18
13Johannes LangaasNidarøst OK32:21+18:109:30
Jo Even KolstadFreidigdid not start

H17-20

3 400 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kjetil MølnvikFreidig14:404:18
2Oscar LyngenFrol IL15:13+0:334:28
3Mathias HermstadFreidig15:55+1:154:40
4Anders HaugskottOL Trollelg16:44+2:044:55
5Jonas UnsgårdIL Leik16:56+2:164:58
6Johannes K. MidtbøWing OK18:36+3:565:28
7Aleksander SkoglundFreidig20:11+5:315:56
8Nils Ola KvamFreidig22:10+7:306:31
9Martin LøvåsNidarøst OK37:22+22:4210:59
Sivert BellingmoOL Gauladid not start
Olav Andreas RemmenOL Trollelgdid not start

H21-

3 400 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sindre Østgulen DeiszNTNUI11:563:30
2Sindre JohannessenFreidig12:00+0:043:31
3Terje MaroniByåsen IL12:45+0:493:45
4Bjørn LundanesNTNUI12:50+0:543:46
5Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI13:39+1:434:00
6Jan SchmidOL Trollelg14:04+2:084:08
7Ove BaardsgaardOL Trollelg14:12+2:164:10
8Christian HohlWing OK15:24+3:284:31
9Kristoffer NeslandNTNUI16:28+4:324:50
10Sigurd StenvikByåsen IL16:30+4:344:51
11Roar SkulbørstadOL Trollelg18:01+6:055:17
12Øivind AunøienOK Fjell18:25+6:295:25
13Ola KeiseråsIL Leik18:42+6:465:30
14Arne Johannes LøkkenNTNUI18:54+6:585:33
15Eirik MarthinsenNTNUI20:06+8:105:54
16Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg22:16+10:206:32
17Mattis HoltFreidig22:20+10:246:34
18Lars Hol MoholdtWing OK23:08+11:126:48
19Tommy SchmidOL Trollelg25:53+13:577:36
20Per-Martin GrønliFlosta IL29:11+17:158:35
Hans Aleksander ØsthagenByåsen ILdisqualified

H40

3 400 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pål KittilsenFreidig15:134:28
2Petter Andreas BerghMalvik IL15:48+0:354:38
3Jon RøstumOL Gaula17:43+2:305:12
4Torgeir AuneByåsen IL17:59+2:465:17
5Arild H ClausenFreidig19:05+3:525:36
6Ingebrigt FuglemMalvik IL20:29+5:166:01
7Vegard HansenOL Trollelg21:04+5:516:11
8Eivind LonaWing OK22:34+7:216:38
9Kyrre AuranMalvik IL22:52+7:396:43
10Jens Kjetil MehammerWing OK25:32+10:197:30
11Jan HageIL Leik25:33+10:207:30
12Jon Olaf OlaussenMalvik IL25:34+10:217:31
13Øystein BraathenWing OK25:36+10:237:31
14Bernt BrynhildsenWing OK25:41+10:287:33
15Arild HeggesetFreidig25:42+10:297:33
16Are RogstadNidarøst OK26:46+11:337:52
17Stein-Erik FletenWing OK27:22+12:098:02
18Harald StorrønningByåsen IL30:14+15:018:53
19Gjermund RøFreidig31:31+16:189:16
20Marius WalsethMalvik IL33:55+18:429:58
Finn BjørgumNidarøst OKdisqualified
Jon HolstadFreidigdid not start

H50

3 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jens Even StorhovFreidig17:035:00
2Dag Ove TinmannsvikOL Trollelg20:14+3:115:57
3Haakon ArnesenByåsen IL21:06+4:036:12
4Øyvind SchjelderupFreidig21:16+4:136:15
5Dag Erik HellandWing OK22:40+5:376:40
6Terje MidtbøWing OK22:48+5:456:42
7Øystein WiggenByåsen IL23:10+6:076:48
8Geir Arne LodgaardByåsen IL26:19+9:167:44
9Jon VindalWing OK28:01+10:588:14
10Geir WillumsenFreidig32:10+15:079:27
Per Erik KvamFreidigdid not start
Svein Erik BratsbergWing OKdid not start
Bernt RognesFreidigdid not start
Rolf Helge RøsandNidarøst OKdid not start

H60

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helge RustadFreidig27:178:01
2Jens Øystein GjersvoldNidarøst OK33:59+6:429:59

H65

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn BergerByåsen IL26:447:51
2Tor GjermstadWing OK27:20+0:368:02
3Nils Olav VennevikFreidig31:54+5:109:22
4Steinar AasvangWing OK34:24+7:4010:07
Svein Endre HoveByåsen ILdisqualified

H70

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torleif StephansenNidarøst OK27:588:13
2Magnus LandstadFreidig29:24+1:268:38
3Rolf KarsetSteinkjer OK31:43+3:459:19
4Roar ForbordMalvik IL42:47+14:4912:35
Thore SundsetvikOL Trollelgdid not start

H75

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leif EngenNidarøst OK29:258:39
2Eigil SørliMalvik IL33:51+4:269:57
3Robert StrømWing OK34:51+5:2610:15
4Tore BrurokNidarøst OK35:13+5:4810:21
5Arne SæterhaugByåsen IL39:35+10:1011:38

Åpen kort

1 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erik OskalHamar OK30:5125:42

H 80-

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arnfinn LangelandByåsen IL39:0011:28
2Arne Kjell FoldvikNidarøst OK39:16+0:1611:32

Åpen lang

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erik Hegbom 18:195:23
2Asbjørn MidtbøWing OK19:18+0:595:40
3Silje MordalIngen19:58+1:395:52
4Maj-Lisbet RønningFreidig28:13+9:548:17
5Rune StræteWing OK31:59+13:409:24

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor