Norwegian Orienteering Federation

Official results for Bjørkspretten, dag 1

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Bjørkspretten
Organiser: Verdal OK
Date: Saturday 4 June 2016 - Sunday 5 June 2016

Dag 1Dag 2Dag 2 (overall)

Byåsen IL

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lene Berg HanssenD 15-16 (14)27:5210:50
1Emilie Liabakk EriksenD 17-20 (5)38:0112:08
1Torgeir AuneA-Åpen (3)35:1910:25
1Rine HanssenD 50- (8)36:3614:14
2Kari Solem AuneA-Åpen (3)53:44+18:2515:51
3Andrine VikenD 17-20 (5)45:11+7:1014:26
3Petter Liabakk EriksenH 15-16 (18)30:17+4:409:40
4Jørgen AuneH 11-12 (9)33:00+13:4517:27
4Nina-Beate LiabakkD 50- (8)48:43+12:0718:57
5Geir Arne LodgaardH 50- (19)36:30+6:3911:39
7Maren VikenD 13-14 (15)37:17+12:4818:38
8Are LodgaardH 15-16 (18)32:42+7:0510:26
8Erlend AuneH 13-14 (22)34:27+16:4317:13

Freidig

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Una KittilsenD 11-12 (8)19:0910:07
1Vegard KittilsenH 15-16 (18)25:378:11
1Mari EidsmoD 13-14 (15)24:2912:14
1Pål KittilsenH 40- (15)28:168:20
1Torid KvaalD 60- (6)33:3516:22
1Gro Sandstad EidsmoD 40- (12)26:5310:27
2Gunnar ØsterbøH 70- (10)32:20+6:0315:46
2Mats EidsmoH 15-16 (18)28:08+2:318:59
2Vegard Lereim StorliH 11-12 (9)23:48+4:3312:35
2Heidi ArnesenD 40- (12)28:09+1:1610:57
2Johan IvarssonH 40- (15)29:14+0:588:37
3Øyvind SchjelderupH 50- (19)33:36+3:4510:44
4Dina ReitanD 15-16 (14)37:33+9:4114:36
4Tora KittilsenD 11-12 (8)22:59+3:5012:09
5Vilde Lereim StorliD 13-14 (15)31:36+7:0715:48
5Lars SandstadH 15-16 (18)31:14+5:379:58

Frol IL

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Gøril Rønning SundD 21- (6)34:5510:17
1Martin VisterH 21- (15)31:447:04
1Tobias AlstadH 13-14 (22)17:448:52
1Harald BakkenH 60- (8)34:0913:17
2Yngve SkogstadH 21- (15)31:49+0:057:05
2Eirin Svanøe-HafstadD 21- (6)41:14+6:1912:09
2Mari Kilskar GrevskottD 15-16 (14)32:56+5:0412:48
2Petter LynumH 13-14 (22)22:53+5:0911:26
3Sara ProforsD 21- (6)43:59+9:0412:58
3Ulf Forseth IndgaardH 21- (15)32:22+0:387:12
3Martin Wold StavrumH 13-14 (22)25:01+7:1712:30
4Paul SirumH 21- (15)32:37+0:537:15
5Randi Johanne SkjerveD 21- (6)1:03:01+28:0618:35
5Matilde MunkebyD 15-16 (14)39:00+11:0815:10
5Carl Petter LyngenH 21- (15)33:01+1:177:21
6Ragne MunkebyD 15-16 (14)39:25+11:3315:20
6June MunkebyD 13-14 (15)33:15+8:4616:37
8Jørgen FiskumH 21- (15)43:23+11:399:39
9Linnea MunkebyD 13-14 (15)41:36+17:0720:48
Arne GrevskottH 50- (19)disqualified

Inderøy IL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Lars StavranH 70- (10)39:33+13:1619:17

Malvik Il

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Hilde ForbordD 50- (8)37:52+1:1614:44

Melhus IL

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Martin AuneH 13-16N (2)29:3216:52
1Kristoffer LerliH 11-12 (9)19:1510:11
1Erik Tofte jrH 13-16C (12)21:0311:08
1Sander SandmoH 15-20B (2)56:2228:11
2Ørjan SæterH 13-16C (12)21:19+0:1611:16
3Eirik SkurdalH 13-16C (12)23:01+1:5812:10
4Espen KarlsenH 13-16C (12)27:09+6:0614:21
5Johannes HalvorsrudH 11-12 (9)37:12+17:5719:40
6Atle PedersenH 40- (15)44:34+16:1813:08
8Kjell Rune Logan-HalvorsrudH 40- (15)47:00+18:4413:51
8John LerliH 50- (19)53:52+24:0117:12
9Andreas AagensenH 13-14 (22)1:06:26+48:4233:13
10Håkon Wærnes ØfstiH 13-14 (22)1:12:31+54:4736:15
11Oskar StorlerH 13-14 (22)1:17:57+1:00:1338:58
12Peter Prytz JensenH 13-14 (22)1:20:40+1:02:5640:20

NTNUI

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Kajsa Stina SandstadD 21- (6)51:20+16:2515:08
6Kjetil OkkenhaugH 21- (15)35:55+4:117:59

OK Skøynar

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tone FlægstadC-Åpen (2)31:5316:52
3Louise RonglanD 13-14 (15)29:04+4:3514:32
6Hallvar HallanH 13-14 (22)27:10+9:2613:35
7Lars StrømH 40- (15)45:44+17:2813:29
8Hege HallanD 13-14 (15)38:03+13:3419:01
Hannah Gustad StrømD -10 (1)23:3612:29
Håkon HallanH -10 (1)19:2710:17

OL Trollelg

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Roar SkulbørstadH 21- (15)39:31+7:478:48
9Geir PaulsenH 50- (19)53:55+24:0417:13

Östersunds OK

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kurt HalvarssonH 70- (10)26:1712:49
2Tua DahlgrenD 17-20 (5)41:54+3:5313:23
2Greta BlucherD 13-14 (15)28:11+3:4214:05
2Asrid  HedströmD 11-12 (8)21:19+2:1011:16
2Ingeborg DanielssonD 60- (6)54:22+20:4726:31
2Ola LindgrenH 60- (8)34:38+0:2913:28
3Gry DahlgrenD 11-12 (8)21:52+2:4311:34
3Karin WalltinD 60- (6)1:19:01+45:2638:32
4Inger DahlgrenD 40- (12)36:35+9:4214:14
4Axel HedströmH 13-14 (22)25:11+7:2712:35
4Tom BrantheimH 60- (8)48:00+13:5118:40
5Anna  Hedström RingvallD 40- (12)37:23+10:3014:32
5Agneta BlucherD 50- (8)1:04:46+28:1025:12
5Marcus AmrénH 40- (15)41:03+12:4712:06
6Anders DahlgrenH 50- (19)47:40+17:4915:13
7Erik WillénH 50- (19)51:13+21:2216:21
10Eric LindbergH 50- (19)1:06:57+37:0621:23
Simon BlucherN-åpen (9)completed
Gunilla HalvarssonN-åpen (9)completed
Erik HedströmN-åpen (9)completed

Raufoss IL Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Eirin LodgaardD 40- (12)34:51+7:5813:33

Selbu OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jardar SandstadH 70- (10)39:26+13:0919:14

Steinkjer OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Katrine Austmo MøllerB-Åpen (5)36:0718:03
3Rolf KarsetH 70- (10)38:33+12:1618:48
4Trond Svanøe-HafstadH 50- (19)36:14+6:2311:34
6Marius MøllerH 15-16 (18)32:23+6:4610:20
7Fredrik MøllerH 13-14 (22)31:03+13:1915:31
Sindre TusetH 13-16C (12)disqualified

Stjørdals-Blink Orientering

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Jakob HaugenH 40- (15)40:41+12:2512:00
6Mette WanvikD 40- (12)48:52+21:5919:00
7Audun Wanvik HaugenH 15-16 (18)32:27+6:5010:22
9Øystein Vidarsson HaukaasH 15-16 (18)35:29+9:5211:20

Verdal OK

15 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Johannes SollidH 80- (2)49:5824:22
1Per GrandeH 50- (19)29:519:32
2Gunhild BredesenD 50- (8)37:23+0:4714:32
2Vidar SkjerveH 50- (19)30:26+0:359:43
2Svein Arnt EkloB-Åpen (5)1:10:27+34:2035:13
3Sigrid Vehus SkjerveD 15-16 (14)36:48+8:5614:19
3Aleksander Tanem IversenH 11-12 (9)26:48+7:3314:10
3Kurt Ove MelbyeH 40- (15)32:30+4:149:35
4Trude MarkhusD 13-14 (15)29:28+4:5914:44
4Tore MarkhusH 15-16 (18)30:49+5:129:50
5Eirik Håskoll MyhreH 13-16C (12)28:33+7:3015:06
5Martin Vehus SkjerveH 13-14 (22)26:10+8:2613:05
7Sofie HallemD 15-16 (14)40:21+12:2915:42
10Fredrik Vehus SkjerveH 15-16 (18)36:39+11:0211:42
Anne Eline Vehus SkjerveN-åpen (9)completed

Wing OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Steinar AasvangH 60- (8)47:31+13:2218:29

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor