Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Sprint Camp, finale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Sprint Camp
Organisers: NTNUI / OL Trollelg / Wing OK
Date: Friday 8 April 2016 - Sunday 10 April 2016

FredagsprintWRE-sprintenWRE-sprinten (overall)LørdagsprintLørdagsprint (overall)FinaleFinale (overall)

D 21-

3 920 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUI24:126:10
2Kjersti Elisabeth MidtbøWing OK27:39+3:277:03
3Johanne RaknerNTNUI28:14+4:027:12
4Julie ArnesenNTNUI28:25+4:137:14
5Hildegunn HeggøyNTNUI28:38+4:267:18
6Merill MägiOK Kape29:08+4:567:25
7Gry GranstedtNTNUI31:44+7:328:05
8Karianne HjortlandNTNUI31:53+7:418:08
Eirin Svanøe-HafstadFrol ILdid not start

H 21-

4 520 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Yngve SkogstadFrol IL19:474:22
2Emil AhlbäckFossum IF20:31+0:444:32
3Bjørn LundanesNTNUI20:50+1:034:36
4Rasmus Rørholt TheisenNTNUI21:08+1:214:40
5Johan Asphjell BjørnaasFrol IL21:40+1:534:47
6Jonas Madslien BakkenNTNUI22:25+2:384:57
7Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI23:30+3:435:11
8Jakob Kalvig SkoganNTNUI24:23+4:365:23
9Roar SkulbørstadOL Trollelg25:18+5:315:35
10Håvard Krey HansenOK Silsand25:38+5:515:40
11Tim UtengOK Silsand26:27+6:405:51
12Odd-Ivan LorentsenOK Silsand28:35+8:486:19
13Arne Johannes LøkkenNTNUI28:55+9:086:23
14Ola KeiseråsIL Leik29:09+9:226:26
15Sondre KongsgårdNTNUI29:15+9:286:28
16Bruno NazárioKristiansand OK31:32+11:456:58
17Svein Harald HansenOK Silsand35:07+15:207:46
Isak BergsetNTNUIdisqualified
Ruben OlsenOK Silsanddid not start
Paul SirumFrol ILdid not start

D 17-20

3 920 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nina Asheim BirkelandHalden SK25:016:22
2Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubb26:48+1:476:50
3Margrethe WisløffAsker Skiklubb26:52+1:516:51
4Marie Bakken SørensenFreidig28:53+3:527:22
5Silje ArntzenNTNUI29:21+4:207:29
6Maria Ulseth SylteFreidig31:49+6:488:06
7Camilla KaleniusMo OK32:20+7:198:14
8Ella Eriksen KongsvikWing OK32:40+7:398:20
9Andrine VikenByåsen IL34:19+9:188:45
10Evine Westli AndersenLøten o-lag34:38+9:378:50
11Idun BækkenOs IL34:39+9:388:50
12Synne FossøyNTNUI34:43+9:428:51
Ellen Marie AriansenLillomarka OLdisqualified
Oda FuruholmenBodø og Omegn IF Orienteringdisqualified
Emma ArnesenByåsen ILdid not start
Ingvild WangLillomarka OLdid not start

H 17-20

4 520 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kasper FosserHeming Orientering20:064:26
2Oscar LyngenFrol IL23:13+3:075:08
3Martin Borge HeirFossum IF23:19+3:135:09
4Joar GjerdahlKonnerud IL24:25+4:195:24
5Mathias VindalFreidig24:40+4:345:27
6Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg24:44+4:385:28
7Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering25:13+5:075:34
8Vegard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø26:35+6:295:52
9Thomas KortNord-Østerdal OK26:45+6:395:55
10Nils Ola KvamFreidig28:02+7:566:12
11Johannes K. MidtbøWing OK28:16+8:106:15
12Adrian OpheimFreidig29:14+9:086:28
13John RundeKristiansand OK30:17+10:116:41
14Håkon GrandeVerdal OK32:53+12:477:16
15Henrik UpsalNTNUI56:10+36:0412:25
Bjørn Anders FlågenHeming Orienteringdisqualified
Kjetil MølnvikFreidigdisqualified
Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OKdisqualified
Einar EkelandOddersjaa SSKdisqualified
Ole KostølKristiansand OKdid not start

D 13-16

3 920 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jorun BækkenOs IL27:587:08
2Tale Tannvik SkeiFreidig28:25+0:277:14
3Annette Bjørnås KrogstieKonnerud IL28:39+0:417:18
4Eli KolstadMo OK29:48+1:507:36
5Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL31:40+3:428:04
6Maren VikenByåsen IL35:33+7:359:04
7Ane Malene KolstadFreidig36:21+8:239:16
Thea LandKonnerud ILdisqualified
Anna RenolenWing OKdisqualified
Anniken RanvikKonnerud ILdisqualified
Mari EidsmoFreidigdid not start

H 13-16

4 520 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David RundeKristiansand OK25:335:39
2Jostein Svaland DaleOL Vallset/Stange26:25+0:525:50
3Kristian Fredrik LynumFreidig27:00+1:275:58
4Are LodgaardByåsen IL27:07+1:345:59
5Njaal Ellegaard MelbyVang OL27:18+1:456:02
6Sindre Lysaker NorbomKonnerud IL27:45+2:126:08
7Jonas GrønliFreidig30:02+4:296:38
8Elias BergsetIL Veten30:28+4:556:44
9Jostein RøFreidig31:34+6:016:59
10Mikkel HoltFreidig31:44+6:117:01
11Nicolai HarvikKonnerud IL32:41+7:087:13
12Petter Liabakk EriksenByåsen IL33:15+7:427:21
13Nikolai NordhaugKonnerud IL35:11+9:387:47
14Vemund MølnvikFreidig37:09+11:368:13
15Kenneth KjelaasMalvik IL38:10+12:378:26
16Petter Andreas LonaWing OK41:04+15:319:05
17Mats LindaasElverum OK42:06+16:339:18
18Kasper RamloOs IL44:05+18:329:45
19William P WalsethMalvik IL48:36+23:0310:45
Kristian PyttenKristiansand OKdisqualified
Håkon HolstadFreidigdisqualified
Matias NissenFreidigdisqualified
Jo Even KolstadFreidigdid not start
August MaskeFreidigdid not start
Nikolai RenolenWing OKdid not start
Alexander Repstad StoremyrIL Haukendid not start

D 40-

3 920 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Margot Bolstad LynumFreidig27:036:54
2Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)29:28+2:257:31
3Marita HernandezOL Toten-Troll30:02+2:597:39
4Tone AlmåsIL Leik31:21+4:187:59
5Hilde ForbordMalvik IL33:01+5:588:25
6Doris Stien KaspersenMo OK33:35+6:328:34
7Nina-Beate LiabakkByåsen IL33:49+6:468:37
8Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)37:02+9:599:26
9Heidi ØstliRaumar Orientering37:08+10:059:28
Maj Lisbet RønningFreidigdisqualified
Turid ArnesenByåsen ILdisqualified
Gro EllegaardVang OLdid not start

H 40-

4 520 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauri LahtmäeOK Kape24:455:28
2Jens Even StorhovFreidig26:29+1:445:51
3Haakon ArnesenByåsen IL29:17+4:326:28
4Øyvind SchjelderupFreidig30:39+5:546:46
5Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)31:01+6:166:51
6Ingebrigt FuglemMalvik IL32:47+8:027:15
7Øystein WiggenByåsen IL34:37+9:527:39
8Arild HeggesetFreidig36:05+11:207:58
9Tore KolstadMo OK37:13+12:288:14
10Øystein MelbyVang OL44:15+19:309:47
Pål KittilsenFreidigdisqualified
Stig WiestVang OLdisqualified
Kjell MaroniByåsen ILdisqualified
Jack BjørnsenKristiansand OKdid not start

H 60-

4 520 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn BergerByåsen IL34:377:39
2Arnulf VillmoKorgen IL37:49+3:128:21
3Magnus LandstadFreidig42:17+7:409:21
4Nils Olav VennevikFreidig43:58+9:219:43
5Øistein ÅsmulOL Trollelg47:15+12:3810:27
6Robert StrømWing OK49:16+14:3910:53
Roar ForbordMalvik ILdisqualified
Svein Endre HoveByåsen ILdid not start

Jaktstart Herrer

4 520 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK18:554:11
2Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg19:04+0:094:13
3Tim RobertsonFossum IF19:33+0:384:19
4Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering20:20+1:254:29
6Tue LassenOK Pan Århus20:40+1:454:34
7Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL20:42+1:474:34
8Carl Petter LyngenFrol IL20:53+1:584:37
9Ulf Forseth IndgaardFrol IL20:57+2:024:38
10Chris SmithardDeeside21:43+2:484:48
11Per Melander OftenNTNUI22:26+3:314:57
12Terje MaroniByåsen IL22:51+3:565:03
13Håkon Fruseth ChristiansenNTNUI23:05+4:105:06
14Eivind HøydalNTNUI23:09+4:145:07
15Oskar Spets StorhovFreidig23:11+4:165:07
16Oskar StørmerFossum IF23:15+4:205:08
17Jonas Klausen EspedalNTNUI23:27+4:325:11
18Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb23:50+4:555:16
19Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett23:55+5:005:17
20Sindre Østgulen DeiszNTNUI24:09+5:145:20
21Ove BaardsgaardOL Trollelg24:12+5:175:21
22Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering24:35+5:405:26
23Sverre Turter SandvoldNTNUI24:37+5:425:26
23Tomas EidsmoFreidig24:37+5:425:26
25Øyvind WiggenByåsen IL25:43+6:485:41
26Sebastian DalandKristiansand OK25:57+7:025:44
27Øystein HaugFrol IL26:33+7:385:52
28Marius PyttenKristiansand OK27:04+8:095:59
29Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn27:07+8:125:59
30Styrk Hundseid KamsvågFossum IF27:10+8:156:00
31Erling HjermstadFossum IF27:18+8:236:02
32Jørgen BaklidKonnerud IL27:46+8:516:08
33Olav Andreas RemmenOL Trollelg27:56+9:016:10
34Even-Johan KaspersenMo OK28:33+9:386:18
35Anders HaugskottOL Trollelg28:56+10:016:24
36Simen Spets StorhovFreidig29:08+10:136:26
37Vegard KittilsenFreidig30:08+11:136:40
38Olivier MeyerOLG Murten30:13+11:186:41
39Eirik AalNTNUI30:23+11:286:43
40Lok Hin MaVaregg Fleridrett33:04+14:097:18
Håvard EidsmoFreidigdisqualified
Olai Stensland LillevoldFossum IFdisqualified
Marius AurebekkKristiansand OKdisqualified
Einar MelsomFossum IFdisqualified
Mathias HermstadFreidigdisqualified
Even LindaasVang OLdisqualified
Sigurd StenvikByåsen ILdisqualified
Mats EidsmoFreidigdisqualified
Sindre JohannessenFreidigdid not start
Vegard RuttenborgNTNUIdid not start
Steinar KollerudLillomarka OLdid not start

Jaktstart Damer

3 920 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maja AlmDansk Orienterings-Forbund19:214:56
2Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK21:35+2:145:30
3Lone BrochmannBækkelagets SK23:00+3:395:52
4Kristine FjellangerNTNUI23:15+3:545:55
5Sigrid AlexandersenFossum IF23:42+4:216:02
6Emilie Westli AndersenLøten o-lag24:15+4:546:11
7Ingrid LundanesEmblem IL24:56+5:356:21
8Julie StørmerNTNUI26:14+6:536:41
9Arntraut GötschIL BUL-Tromsø26:16+6:556:42
10Marte Hoff HagenNTNUI26:28+7:076:45
11Jenny BaklidKonnerud IL26:37+7:166:47
12Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb27:04+7:436:54
13Malin SandstadFreidig27:11+7:506:56
14Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL27:25+8:046:59
15Mai Elin WatsonNTNUI28:18+8:577:13
16Ragnhild HjermstadFossum IF28:36+9:157:17
17Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)28:41+9:207:19
18Thea Sildnes BaklidKonnerud IL28:47+9:267:20
19Vera MelkildFreidig28:48+9:277:20
20Tonje VassendFossum IF28:50+9:297:21
21Dina ReitanFreidig29:10+9:497:26
22Åshild KolstadFreidig29:14+9:537:27
23Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)29:29+10:087:31
24Julie HjortlandLarvik OK30:06+10:457:40
25Lene Berg HanssenByåsen IL31:37+12:168:03
26Hedda Hoff HagenByåsen IL31:53+12:328:08
27Aurora FossøyNTNUI32:00+12:398:09
28Martha Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering32:35+13:148:18
29Heidi Therese WiestVang OL32:43+13:228:20
30Helene OmdalNTNUI33:06+13:458:26
31Torunn Spets StorhovFreidig33:17+13:568:29
32Maren GrandeFrol IL34:13+14:528:43
33Frida HaugskottOL Trollelg35:37+16:169:05
34Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering36:06+16:459:12
35Vilde Lereim StorliFreidig36:10+16:499:13
36Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)36:13+16:529:14
37Mari Landro SvingheimKonnerud IL36:50+17:299:23
38Camilla ÖhmanNTNUI37:01+17:409:26
39Andrea RanvikKonnerud IL37:07+17:469:28
40Rine HanssenByåsen IL37:13+17:529:29
41Isa HeggedalKonnerud IL37:38+18:179:36
Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)disqualified
Maiki JäädmaaOK Võrudisqualified
Marte Lien JohnsenByåsen ILdisqualified
Kristine AusenNTNUIdisqualified
Ingvild C. FleisjeLillomarka OLdisqualified
Karen Oline KolstadFreidigdid not start
Sara ProforsFrol ILdid not start
Gunhild Rogne HallandNTNUIdid not start
Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor