Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Sprint Camp, wRE-sprinten

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Sprint Camp
Organisers: NTNUI / OL Trollelg / Wing OK
Date: Friday 8 April 2016 - Sunday 10 April 2016

FredagsprintWRE-sprintenWRE-sprinten (overall)LørdagsprintLørdagsprint (overall)FinaleFinale (overall)

D 21-

3 700 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maja AlmDansk Orienterings-Forbund15:324:11
2Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK16:15+0:434:23
3Kristine FjellangerNTNUI16:42+1:104:30
4Lone BrochmannBækkelagets SK16:48+1:164:32
5Sigrid AlexandersenFossum IF16:49+1:174:32
6Mathilde RundhaugFrol IL17:06+1:344:37
7Emilie Westli AndersenLøten o-lag17:18+1:464:40
8Karen Oline KolstadFreidig18:02+2:304:52
9Julie StørmerNTNUI18:17+2:454:56
9Mai Elin WatsonNTNUI18:17+2:454:56
11Arntraut GötschIL BUL-Tromsø18:21+2:494:57
12Guro TorpeFrol IL18:39+3:075:02
13Kristine FjeldboNTNUI19:28+3:565:15
14Sara ProforsFrol IL19:33+4:015:17
15Maiki JäädmaaOK Võru19:46+4:145:20
16Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUI20:19+4:475:29
17Kari SvingheimFrol IL20:37+5:055:34
18Aurora FossøyNTNUI20:55+5:235:39
19Gunhild Rogne HallandNTNUI21:03+5:315:41
20Camilla ÖhmanNTNUI21:05+5:335:41
21Johanne RaknerNTNUI21:51+6:195:54
22Kjersti Elisabeth MidtbøWing OK22:06+6:345:58
23Kajsa Stina SandstadNTNUI22:31+6:596:05
24Karoline Dahl FosbyNTNUI22:40+7:086:07
25Hildegunn HeggøyNTNUI23:42+8:106:24
26Heidi JensenNTNUI23:53+8:216:27
27Ingunn SandbakkNTNUI23:59+8:276:28
28Karine Hagesæther FossNTNUI24:55+9:236:44
29Merill MägiOK Kape26:23+10:517:07
30Maria Dahl FosbyNTNUI31:53+16:218:37
31Gry GranstedtNTNUI40:27+24:5510:55
Eirin Svanøe-HafstadFrol ILdid not start

H 21-

4 300 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim RobertsonFossum IF15:283:35
2Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK15:33+0:053:36
3Carl Petter LyngenFrol IL15:47+0:193:40
3Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg15:47+0:193:40
5Chris SmithardDeeside16:07+0:393:44
6Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering16:11+0:433:45
6Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering16:11+0:433:45
8Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL16:15+0:473:46
9Sindre Østgulen DeiszNTNUI16:26+0:583:49
10Emil AhlbäckFossum IF16:29+1:013:50
11Ulf Forseth IndgaardFrol IL16:31+1:033:50
12Johan Asphjell BjørnaasFrol IL16:34+1:063:51
13Yngve SkogstadFrol IL16:36+1:083:51
14Sindre JohannessenFreidig16:44+1:163:53
15Per Melander OftenNTNUI16:45+1:173:53
16Vegard RuttenborgNTNUI16:52+1:243:55
17Jonas Klausen EspedalNTNUI16:55+1:273:56
18Terje MaroniByåsen IL16:56+1:283:56
19Bjørn LundanesNTNUI17:02+1:343:57
20Gaute FriestadKristiansand OK17:15+1:474:00
21Ove BaardsgaardOL Trollelg17:20+1:524:01
22Eivind HøydalNTNUI17:31+2:034:04
23Tue LassenOK Pan Århus17:33+2:054:04
24Paul SirumFrol IL17:36+2:084:05
25Sverre Turter SandvoldNTNUI18:03+2:354:11
26Gustav FiskumNTNUI18:18+2:504:15
27Christian HohlWing OK18:23+2:554:16
28Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI18:41+3:134:20
29Isak BergsetNTNUI18:42+3:144:20
30Øystein HaugFrol IL19:14+3:464:28
31Hans Aleksander ØsthagenByåsen IL19:20+3:524:29
32Sigurd StenvikByåsen IL19:23+3:554:30
33Gunnar A FiskumNTNUI19:24+3:564:30
34Lok Hin MaVaregg Fleridrett19:32+4:044:32
35Niklas ProforsNTNUI19:34+4:064:33
36Håvard Krey HansenOK Silsand19:59+4:314:38
37Eirik AalNTNUI20:11+4:434:41
38Sondre KongsgårdNTNUI20:34+5:064:46
39Tim UtengOK Silsand21:19+5:514:57
40Jakob Kalvig SkoganNTNUI21:27+5:594:59
41Roar SkulbørstadOL Trollelg21:45+6:175:03
42Odd-Ivan LorentsenOK Silsand22:18+6:505:11
43Ola KeiseråsIL Leik22:57+7:295:20
44Arne Johannes LøkkenNTNUI23:18+7:505:25
45Bruno NazárioKristiansand OK24:27+8:595:41
46Svein Harald HansenOK Silsand30:25+14:577:04
Harald KalagerNTNUIdisqualified
Ruben OlsenOK Silsanddid not start

D 17-20

3 700 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingrid LundanesEmblem IL17:494:48
2Marte Hoff HagenNTNUI17:51+0:024:49
3Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)18:02+0:134:52
4Tonje VassendFossum IF18:11+0:224:54
5Vera MelkildFreidig18:12+0:234:55
6Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL18:28+0:394:59
7Ragnhild HjermstadFossum IF18:30+0:415:00
8Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb18:35+0:465:01
9Ingeborg EideByåsen IL18:49+1:005:05
10Ragnhild EideByåsen IL18:55+1:065:06
11Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)19:02+1:135:08
12Thea Sildnes BaklidKonnerud IL19:08+1:195:10
13Maren GrandeFrol IL19:16+1:275:12
14Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubb19:24+1:355:14
15Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)19:25+1:365:14
16Julie HjortlandLarvik OK19:31+1:425:16
17Malin SandstadFreidig19:38+1:495:18
18Nina Asheim BirkelandHalden SK19:49+2:005:21
19Åshild KolstadFreidig19:54+2:055:22
20Heidi Therese WiestVang OL19:58+2:095:23
21Helene OmdalNTNUI20:26+2:375:31
21Emma ArnesenByåsen IL20:26+2:375:31
23Marte Lien JohnsenByåsen IL20:28+2:395:31
24Margrethe WisløffAsker Skiklubb20:43+2:545:35
25Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering20:45+2:565:36
26Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)20:52+3:035:38
27Silje ArntzenNTNUI21:25+3:365:47
28Martha Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering21:41+3:525:51
29Kristine AusenNTNUI21:47+3:585:53
30Ingvild C. FleisjeLillomarka OL22:08+4:195:58
31Camilla KaleniusMo OK23:02+5:136:13
31Marie DaleSteinkjer OK23:02+5:136:13
33Maria Ulseth SylteFreidig23:36+5:476:22
34Marie Bakken SørensenFreidig23:52+6:036:27
35Idun BækkenOs IL24:07+6:186:31
36Ellen Marie AriansenLillomarka OL24:52+7:036:43
37Oda FuruholmenBodø og Omegn IF Orientering25:21+7:326:51
38Andrine VikenByåsen IL27:10+9:217:20
Synne FossøyNTNUIdisqualified
Ella Eriksen KongsvikWing OKdid not start
Ingvild WangLillomarka OLdid not start

H 17-20

4 300 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Håvard EidsmoFreidig16:553:56
2Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett17:00+0:053:57
3Oskar StørmerFossum IF17:05+0:103:58
4Olai Stensland LillevoldFossum IF17:10+0:153:59
5Oskar Spets StorhovFreidig17:15+0:204:00
6Håkon Fruseth ChristiansenNTNUI17:18+0:234:01
7Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering17:23+0:284:02
8Einar MelsomFossum IF17:26+0:314:03
9Sebastian DalandKristiansand OK17:52+0:574:09
10Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb18:00+1:054:11
11Oscar LyngenFrol IL18:02+1:074:11
12Øyvind WiggenByåsen IL18:05+1:104:12
13Erling HjermstadFossum IF18:15+1:204:14
14Mathias HermstadFreidig18:19+1:244:15
15Styrk Hundseid KamsvågFossum IF18:23+1:284:16
16Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn18:26+1:314:17
16Steinar KollerudLillomarka OL18:26+1:314:17
18Marius PyttenKristiansand OK18:32+1:374:18
19Einar EkelandOddersjaa SSK18:38+1:434:20
19Martin Borge HeirFossum IF18:38+1:434:20
21Bjørn Anders FlågenHeming Orientering18:42+1:474:20
22Kjetil MølnvikFreidig19:01+2:064:25
23Mathias VindalFreidig19:15+2:204:28
23Olav Andreas RemmenOL Trollelg19:15+2:204:28
25Hallvard Seim GrøvlenOL Trollelg19:16+2:214:28
26Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK19:39+2:444:34
27Olivier MeyerOLG Murten19:41+2:464:34
28Joar GjerdahlKonnerud IL19:51+2:564:36
29Even-Johan KaspersenMo OK19:53+2:584:37
30Jørgen BaklidKonnerud IL19:54+2:594:37
31Anders HaugskottOL Trollelg19:55+3:004:37
32Thomas KortNord-Østerdal OK19:57+3:024:38
33Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering20:24+3:294:44
34Johannes K. MidtbøWing OK20:32+3:374:46
35Trygve LægranSteinkjer OK20:49+3:544:50
36John RundeKristiansand OK21:08+4:134:54
37Vegard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø21:36+4:415:01
38Adrian OpheimFreidig22:09+5:145:09
39Håkon GrandeVerdal OK22:31+5:365:14
Kasper FosserHeming Orienteringdisqualified
Ole KostølKristiansand OKdid not start
Henrik UpsalNTNUIdid not start

D 13-16

3 700 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dina ReitanFreidig19:105:10
2Jenny BaklidKonnerud IL19:20+0:105:13
3Mari Landro SvingheimKonnerud IL19:54+0:445:22
4Lene Berg HanssenByåsen IL20:07+0:575:26
5Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)20:27+1:175:31
6Hedda Hoff HagenByåsen IL21:23+2:135:46
7Andrea RanvikKonnerud IL21:56+2:465:55
8Vilde Lereim StorliFreidig22:05+2:555:58
9Frida HaugskottOL Trollelg22:36+3:266:06
10Jorun BækkenOs IL23:22+4:126:18
11Eli KolstadMo OK23:26+4:166:20
12Anniken RanvikKonnerud IL23:51+4:416:26
13Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL24:16+5:066:33
14Thea LandKonnerud IL24:59+5:496:45
15Annette Bjørnås KrogstieKonnerud IL26:28+7:187:09
16Ane Malene KolstadFreidig26:30+7:207:09
17Maren VikenByåsen IL27:00+7:507:17
18Anna RenolenWing OK30:51+11:418:20
Mari EidsmoFreidigdid not start
Kristin LundanesEmblem ILdid not start
Tale Tannvik SkeiFreidigdid not start

H 13-16

4 300 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marius AurebekkKristiansand OK18:244:16
2Even LindaasVang OL19:44+1:204:35
3Mats EidsmoFreidig19:49+1:254:36
4Simen Spets StorhovFreidig19:56+1:324:38
5Vegard KittilsenFreidig20:07+1:434:40
6Kristian PyttenKristiansand OK20:36+2:124:47
7Kristian Fredrik LynumFreidig20:55+2:314:51
8Sindre Lysaker NorbomKonnerud IL21:14+2:504:56
9Petter Liabakk EriksenByåsen IL21:31+3:075:00
10Elias BergsetIL Veten21:59+3:355:06
11David RundeKristiansand OK22:06+3:425:08
12Jonas GrønliFreidig22:08+3:445:08
13Are LodgaardByåsen IL22:30+4:065:13
14Jostein Svaland DaleOL Vallset/Stange22:56+4:325:20
15Njaal Ellegaard MelbyVang OL23:19+4:555:25
16Nikolai NordhaugKonnerud IL24:17+5:535:38
17Tobias AlstadFrol IL24:31+6:075:42
18Nicolai HarvikKonnerud IL25:22+6:585:53
19Jostein RøFreidig25:37+7:135:57
20Håkon HolstadFreidig25:43+7:195:58
21Vemund MølnvikFreidig26:09+7:456:04
22Petter Andreas LonaWing OK28:09+9:456:32
23Nikolai RenolenWing OK28:12+9:486:33
24Matias NissenFreidig29:31+11:076:51
25Kenneth KjelaasMalvik IL31:36+13:127:20
26Kasper RamloOs IL32:29+14:057:33
27Vegard Ulseth SylteFreidig32:38+14:147:35
28Mats LindaasElverum OK33:39+15:157:49
29William P WalsethMalvik IL35:37+17:138:16
Mikkel HoltFreidigdid not start
Jo Even KolstadFreidigdid not start
August MaskeFreidigdid not start
Alexander Repstad StoremyrIL Haukendid not start

D 40-

3 700 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torunn Spets StorhovFreidig20:045:25
2Gøril EideByåsen IL20:35+0:315:33
3Rine HanssenByåsen IL22:16+2:126:01
4Margot Bolstad LynumFreidig22:32+2:286:05
5Isa HeggedalKonnerud IL23:13+3:096:16
6Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)23:17+3:136:17
7Doris Stien KaspersenMo OK23:35+3:316:22
8Nina-Beate LiabakkByåsen IL24:15+4:116:33
9Marita HernandezOL Toten-Troll24:17+4:136:33
10Tone AlmåsIL Leik25:06+5:026:47
11Hilde ForbordMalvik IL26:03+5:597:02
12Heidi ØstliRaumar Orientering28:06+8:027:35
13Gro EllegaardVang OL35:49+15:459:40
Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)did not start

H 40-

4 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomas EidsmoFreidig17:524:09
2Pål KittilsenFreidig19:11+1:194:27
3Jens Even StorhovFreidig21:36+3:445:01
4Øyvind SchjelderupFreidig23:34+5:425:28
5Tore KolstadMo OK24:08+6:165:36
6Kjell MaroniByåsen IL24:09+6:175:36
7Ingebrigt FuglemMalvik IL24:15+6:235:38
8Terje MelsomFossum IF24:20+6:285:39
9Haakon ArnesenByåsen IL24:31+6:395:42
10Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)24:54+7:025:47
11Jack BjørnsenKristiansand OK25:01+7:095:49
12Øystein WiggenByåsen IL25:27+7:355:55
13Arild HeggesetFreidig27:11+9:196:19
14Morten EngebretsenRaumar Orientering38:59+21:079:03
Lauri LahtmäeOK Kapedisqualified

H 60-

4 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arnulf VillmoKorgen IL28:516:42
2Roar ForbordMalvik IL30:00+1:096:58
3Magnus LandstadFreidig33:35+4:447:48
4Nils Olav VennevikFreidig36:14+7:238:25
5Robert StrømWing OK44:51+16:0010:25
Bjørn BergerByåsen ILdisqualified
Svein Endre HoveByåsen ILdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor