Norwegian Orienteering Federation

Official results for Trondheim Sprint Camp, fredagsprint

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Trondheim Sprint Camp
Organisers: NTNUI / OL Trollelg / Wing OK
Date: Friday 8 April 2016 - Sunday 10 April 2016

FredagsprintWRE-sprintenWRE-sprinten (overall)LørdagsprintLørdagsprint (overall)FinaleFinale (overall)

D 21-

3 405 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maja AlmDansk Orienterings-Forbund13:043:50
2Nikoline Ekeberg SchjerveBækkelagets SK13:33+0:293:58
3Lone BrochmannBækkelagets SK14:00+0:564:06
4Kristine FjellangerNTNUI14:18+1:144:11
5Emilie Westli AndersenLøten o-lag14:32+1:284:16
6Karen Oline KolstadFreidig14:40+1:364:18
7Mai Elin WatsonNTNUI14:57+1:534:23
8Sigrid AlexandersenFossum IF14:58+1:544:23
9Arntraut GötschIL BUL-Tromsø15:01+1:574:24
10Eirin Svanøe-HafstadFrol IL15:18+2:144:29
11Julie StørmerNTNUI15:29+2:254:32
12Gry GranstedtNTNUI15:44+2:404:37
13Guro TorpeFrol IL15:48+2:444:38
14Anna UlvensøenNTNUI16:11+3:074:45
15Ingeborg Ellegaard MelbyNTNUI16:27+3:234:49
16Aurora FossøyNTNUI16:36+3:324:52
17Maiki JäädmaaOK Võru16:46+3:424:55
18Kajsa Stina SandstadNTNUI16:54+3:504:57
18Gunhild Rogne HallandNTNUI16:54+3:504:57
20Sara ProforsFrol IL16:56+3:524:58
21Live Bredholt JørgensenNTNUI17:03+3:595:00
22Camilla ÖhmanNTNUI17:19+4:155:05
23Merill MägiOK Kape17:40+4:365:11
24Johanne RaknerNTNUI17:56+4:525:16
25Hildegunn HeggøyNTNUI18:37+5:335:28
26Kristine FjeldboNTNUI18:58+5:545:34
27Heidi JensenNTNUI19:30+6:265:43
28Kjersti Elisabeth MidtbøWing OK19:47+6:435:48
29Karoline Dahl FosbyNTNUI19:48+6:445:48
30Maria Dahl FosbyNTNUI25:47+12:437:34
Karine Hagesæther FossNTNUIdisqualified
Ingunn SandbakkNTNUIdisqualified
Kristin AntonsenNTNUIdisqualified

H 21-

3 930 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trond Einar Moen PedersliOL Trollelg13:013:18
2Tim RobertsonFossum IF13:23+0:223:24
3Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingö SOK13:28+0:273:25
4Chris SmithardDeeside13:38+0:373:28
4Tue LassenOK Pan Århus13:38+0:373:28
4Carl Petter LyngenFrol IL13:38+0:373:28
4Sindre Østgulen DeiszNTNUI13:38+0:373:28
4Gaute Hallan SteiwerLillomarka OL13:38+0:373:28
9Ulf Forseth IndgaardFrol IL13:39+0:383:28
10Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering13:52+0:513:31
10Håkon Jarvis WestergårdJärla Orientering13:52+0:513:31
12Yngve SkogstadFrol IL13:56+0:553:32
13Vegard RuttenborgNTNUI14:04+1:033:34
14Sindre JohannessenFreidig14:08+1:073:35
15Jonas Klausen EspedalNTNUI14:15+1:143:37
16Johan Asphjell BjørnaasFrol IL14:19+1:183:38
17Per Melander OftenNTNUI14:31+1:303:41
18Paul SirumFrol IL14:43+1:423:44
19Ove BaardsgaardOL Trollelg14:50+1:493:46
20Jan SchmidOL Trollelg14:55+1:543:47
21Sverre Turter SandvoldNTNUI15:03+2:023:49
22Terje MaroniByåsen IL15:11+2:103:51
23Eivind HøydalNTNUI15:12+2:113:52
24Gustav FiskumNTNUI15:18+2:173:53
25Øystein HaugFrol IL15:20+2:193:54
26Eivind Schjelderup SkarpsnoNTNUI15:25+2:243:55
27Christian HohlWing OK15:50+2:494:01
28Hans Aleksander ØsthagenByåsen IL16:01+3:004:04
29Kristoffer NeslandNTNUI16:22+3:214:09
30Niklas ProforsNTNUI16:31+3:304:12
31Håvard Krey HansenOK Silsand16:40+3:394:14
32Eirik AalNTNUI16:47+3:464:16
33Jakob Kalvig SkoganNTNUI16:52+3:514:17
34Sigurd StenvikByåsen IL17:06+4:054:21
35Lok Hin MaVaregg Fleridrett17:32+4:314:27
36Ola KeiseråsIL Leik17:58+4:574:34
37Tim UtengOK Silsand19:38+6:374:59
38Odd-Ivan LorentsenOK Silsand20:05+7:045:06
39Arne Johannes LøkkenNTNUI20:27+7:265:12
40Bruno NazárioKristiansand OK20:55+7:545:19
41Svein Harald HansenOK Silsand21:36+8:355:29
Tommy SchmidOL Trollelgdisqualified
Emil AhlbäckFossum IFdisqualified
Rasmus Rørholt TheisenNTNUIdisqualified
Bjørn LundanesNTNUIdisqualified
Isak BergsetNTNUIdisqualified
Ruben OlsenOK Silsanddid not start

D 17-20

3 405 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ingeborg EideByåsen IL14:314:15
2Tonje VassendFossum IF15:01+0:304:24
2Ingrid LundanesEmblem IL15:01+0:304:24
4Marte Hoff HagenNTNUI15:14+0:434:28
5Tilla Farnes HennumAsker Skiklubb15:16+0:454:29
6Malin SandstadFreidig15:30+0:594:33
7Ragnhild EideByåsen IL15:32+1:014:33
8Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL15:34+1:034:34
9Maren GrandeFrol IL15:48+1:174:38
10Vera MelkildFreidig15:49+1:184:38
11Julie HjortlandLarvik OK15:50+1:194:39
12Hannah MalmeiSandnes IL (Rogaland)16:07+1:364:43
13Marie Line FurlandSandnes IL (Rogaland)16:09+1:384:44
14Thea Sildnes BaklidKonnerud IL16:16+1:454:46
15Marthe SvihusSandnes IL (Rogaland)16:17+1:464:46
16Kaja Bråten LøvaldAsker Skiklubb16:22+1:514:48
17Heidi Therese WiestVang OL16:32+2:014:51
18Marte Lien JohnsenByåsen IL16:35+2:044:52
19Nina Asheim BirkelandHalden SK16:38+2:074:53
20Margrethe WisløffAsker Skiklubb16:46+2:154:55
21Martha Kalvig SkoganBodø og Omegn IF Orientering16:51+2:204:56
22Åshild KolstadFreidig16:53+2:224:57
23Ragnhild HjermstadFossum IF17:08+2:375:01
24Helene OmdalNTNUI17:19+2:485:05
25Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering17:21+2:505:05
26Marie Bakken SørensenFreidig17:25+2:545:06
27Ingvild C. FleisjeLillomarka OL17:37+3:065:10
28Ellen Marie AriansenLillomarka OL17:41+3:105:11
28Line SølbergOL Trollelg17:41+3:105:11
30Silje ArntzenNTNUI17:50+3:195:14
31Kristine AusenNTNUI17:53+3:225:15
32Sunniva OmdalSandnes IL (Rogaland)18:12+3:415:20
33Emma ArnesenByåsen IL18:43+4:125:29
34Pernille OpheimFreidig18:46+4:155:30
35Idun BækkenOs IL19:05+4:345:36
36Camilla KaleniusMo OK19:22+4:515:41
37Ella Eriksen KongsvikWing OK19:51+5:205:49
38Oda FuruholmenBodø og Omegn IF Orientering20:32+6:016:01
39Synne FossøyNTNUI20:46+6:156:05
40Maria Ulseth SylteFreidig21:10+6:396:12
41Andrine VikenByåsen IL21:43+7:126:22
Evine Westli AndersenLøten o-lagdisqualified
Ingvild WangLillomarka OLdisqualified
Ingvild TorgersenNTNUIdid not start

H 17-20

3 930 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kasper FosserHeming Orientering13:393:28
2Olai Stensland LillevoldFossum IF14:23+0:443:39
3Håkon Fruseth ChristiansenNTNUI14:24+0:453:39
4Markus Kjærner-SembVaregg Fleridrett14:31+0:523:41
5Oskar Spets StorhovFreidig14:32+0:533:41
6Håvard EidsmoFreidig14:34+0:553:42
7Vegard GulbrandsenAsker Skiklubb14:41+1:023:44
8Ulrik Astrup ArnesenHeming Orientering14:44+1:053:44
9Oskar StørmerFossum IF15:12+1:333:52
10Øyvind WiggenByåsen IL15:13+1:343:52
11Steinar KollerudLillomarka OL15:17+1:383:53
12Vegard Vaeng BernhardsenIL BUL-Tromsø15:49+2:104:01
13Olav Andreas RemmenOL Trollelg15:58+2:194:03
14Erling HjermstadFossum IF16:18+2:394:08
15Styrk Hundseid KamsvågFossum IF16:25+2:464:10
16Sebastian DalandKristiansand OK16:26+2:474:10
17Even-Johan KaspersenMo OK16:34+2:554:12
18Marius PyttenKristiansand OK16:36+2:574:13
19Anders HaugskottOL Trollelg16:45+3:064:15
20Jørgen BaklidKonnerud IL16:47+3:084:16
21Øystein Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og omegn16:56+3:174:18
22Mathias HermstadFreidig17:14+3:354:23
23Einar MelsomFossum IF17:32+3:534:27
24Hans Kristian Stubban HygenØstmarka OK17:49+4:104:32
25Espen Samuelsen SkiriBodø og Omegn IF Orientering17:52+4:134:32
26Håkon GrandeVerdal OK17:53+4:144:33
27Olivier MeyerOLG Murten18:02+4:234:35
28Thomas KortNord-Østerdal OK18:20+4:414:39
29Johannes K. MidtbøWing OK18:22+4:434:40
30John RundeKristiansand OK18:23+4:444:40
31Martin Borge HeirFossum IF19:40+6:015:00
32Joar GjerdahlKonnerud IL19:42+6:035:00
33Adrian OpheimFreidig21:09+7:305:22
34Einar EkelandOddersjaa SSK21:28+7:495:27
35Brage JørumByåsen IL25:01+11:226:21
Mathias VindalFreidigdisqualified
Oscar LyngenFrol ILdisqualified
Kjetil MølnvikFreidigdisqualified
Henrik UpsalNTNUIdisqualified
Ole KostølKristiansand OKdid not start

D 13-16

3 405 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BaklidKonnerud IL15:114:27
2Hedda Hoff HagenByåsen IL16:23+1:124:48
3Lene Berg HanssenByåsen IL16:44+1:334:54
3Dina ReitanFreidig16:44+1:334:54
5Andrea RanvikKonnerud IL16:57+1:464:58
6Mari Landro SvingheimKonnerud IL17:00+1:494:59
7Vilde Lereim StorliFreidig18:12+3:015:20
8Frida HaugskottOL Trollelg18:27+3:165:25
9Ingrid OmdalSandnes IL (Rogaland)18:29+3:185:25
10Eli KolstadMo OK18:52+3:415:32
11Annette Bjørnås KrogstieKonnerud IL19:00+3:495:34
12Tale Tannvik SkeiFreidig19:06+3:555:36
13Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL19:46+4:355:48
14Jorun BækkenOs IL19:50+4:395:49
15Anniken RanvikKonnerud IL20:19+5:085:58
16Thea LandKonnerud IL21:13+6:026:13
17Maren VikenByåsen IL21:39+6:286:21
Mari EidsmoFreidigdid not start
Anna RenolenWing OKdid not start

H 13-16

3 930 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marius AurebekkKristiansand OK15:043:50
2Mats EidsmoFreidig15:42+0:383:59
3Simen Spets StorhovFreidig16:06+1:024:05
4Even LindaasVang OL16:18+1:144:08
5Vegard KittilsenFreidig16:38+1:344:13
6Kristian PyttenKristiansand OK17:25+2:214:25
7Njaal Ellegaard MelbyVang OL17:38+2:344:29
8Sindre Lysaker NorbomKonnerud IL18:08+3:044:36
9Petter Liabakk EriksenByåsen IL18:18+3:144:39
10Matias NissenFreidig18:24+3:204:40
11Kristian Fredrik LynumFreidig18:36+3:324:43
12Elias BergsetIL Veten18:54+3:504:48
13David RundeKristiansand OK18:59+3:554:49
14Are LodgaardByåsen IL19:04+4:004:51
15Jonas GrønliFreidig19:12+4:084:53
16Jonas VindalWing OK19:31+4:274:57
17Mikkel HoltFreidig20:50+5:465:18
18Martin Grøntvedt PedersenWing OK21:31+6:275:28
19Petter Andreas LonaWing OK22:23+7:195:41
20Jostein RøFreidig22:24+7:205:41
21Tobias AlstadFrol IL22:31+7:275:43
22Håkon HolstadFreidig23:21+8:175:56
23Nicolai HarvikKonnerud IL24:35+9:316:15
24Einar EideByåsen IL24:37+9:336:15
25Nikolai RenolenWing OK25:02+9:586:22
26Kenneth KjelaasMalvik IL25:29+10:256:29
27Nikolai NordhaugKonnerud IL28:29+13:257:14
28Mats LindaasElverum OK29:29+14:257:30
29Kasper RamloOs IL29:36+14:327:31
30William P WalsethMalvik IL29:42+14:387:33
Vemund MølnvikFreidigdisqualified
Jo Even KolstadFreidigdid not start
August MaskeFreidigdid not start
Alexander Repstad StoremyrIL Haukendid not start

D 40-

3 405 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gøril EideByåsen IL16:294:50
2Torunn Spets StorhovFreidig16:39+0:104:53
3Rine HanssenByåsen IL17:37+1:085:10
4Isa HeggedalKonnerud IL18:13+1:445:20
5Marita HernandezOL Toten-Troll19:17+2:485:39
6Marit HaavardsholmSandnes IL (Rogaland)19:32+3:035:44
7Nina-Beate LiabakkByåsen IL19:39+3:105:46
8Doris Stien KaspersenMo OK19:46+3:175:48
9Hilde ForbordMalvik IL19:51+3:225:49
10Tone AlmåsIL Leik20:11+3:425:55
11Turid ArnesenByåsen IL21:09+4:406:12
12Liv TennesWing OK21:58+5:296:27
13Heidi ØstliRaumar Orientering22:05+5:366:29
14Kristin SølbergIL Leik22:58+6:296:44
15Åse Rita EllingsenWing OK24:16+7:477:07
16Gro EllegaardVang OL26:10+9:417:41
Margot Bolstad LynumFreidigdisqualified
Liv OmdalSandnes IL (Rogaland)did not start

H 40-

3 930 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomas EidsmoFreidig14:583:48
2Lauri LahtmäeOK Kape17:39+2:414:29
3Eivind LonaWing OK19:18+4:204:54
4Terje MelsomFossum IF19:28+4:304:57
5Øyvind SchjelderupFreidig19:30+4:324:57
6Sturle OmdalSandnes IL (Rogaland)19:49+4:515:02
7Kjell MaroniByåsen IL21:17+6:195:24
8Terje MidtbøWing OK21:21+6:235:25
9Ingebrigt FuglemMalvik IL21:36+6:385:29
10Øystein WiggenByåsen IL22:09+7:115:38
11Jack BjørnsenKristiansand OK22:15+7:175:39
12Arild HeggesetFreidig22:34+7:365:44
13Stig WiestVang OL29:21+14:237:28
Tore KolstadMo OKdisqualified
Jens Even StorhovFreidigdid not start

H 60-

3 930 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bjørn BergerByåsen IL21:365:29
2Arnulf VillmoKorgen IL23:03+1:275:51
3Roar ForbordMalvik IL25:01+3:256:21
4Tor GjermstadWing OK25:07+3:316:23
5Svein Endre HoveByåsen IL28:02+6:267:07
6Robert StrømWing OK28:22+6:467:13
7Nils Olav VennevikFreidig29:24+7:487:28
Magnus LandstadFreidigdisqualified
Øistein ÅsmulOL Trollelgdisqualified
Jens Øystein GjersvoldNidarøst OKdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

IOF Eventor
O-Festivtival